Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Tony.cs

K čemu jsou parádní efekty a režie, když samotný příběh je hrozná srajda. Tahle trilogie se neměla nikdy stát. Vrátit do hry postavu, jejíž smrt uzavřela úžasný a rozsáhlý příběh, to byla naprostá pitomost. ()

Dr. Hawkeye

V IMAXu pecka, ale člověk se nemůže zbavit dojmu, že scénář byl spíchnutý velmi horkou jehlou. Pořád se tu něco děje, ale zhruba 95% se děje tak nějak bez důvodu a jakéhokoliv vysvětlení. Nebyl jsem na tom tak zle, jak vedke sedící partička Slováků, která to neustále komentoval výkřiky "No čo toto do pi*e?!" a nebo "To je ale pí*ovina"; ale i tak zůstal na patře jistý pocit hořkosti... Ale za hudbu by si John Williams zasloužil přinejmenším pochvalu, když už ne nějakou cenu... ()

movieband

Poslední z Jediů je proti Vzestupu Skywalkera kvalitní scifi. V závěru filmu jsem jen čekal scénu, kdy se mezi všeobjímajícíma objeví Mickey Mouse a začne skotačit. Delší komentář se připravuje. EDIT 24.3.2020: Chtělo to trochu času, abych devátou epizodu rozdýchal. A vzhledem k tomu, že je to poslední část SW, a na dlouhou dobu asi taky opravdu je, tak cítím potřebu shrnout celou současnou trilogii, protože... Omluvte mě, ale tady je špatně skoro všechno a mě prostě nová trilogie opravdu minula. Epizoda VII byla perfektní nostalgickou epizodou, která ničím neurazila, zároveň taky nepřekvapila, a dala fanouškovi oku lahodící záběry na Falcona prohánějícího se troskami Destroyeru, člověk znovu viděl Hana a Chewieho, znovu zazněla ona slavná melodie. Ale tím asi všechny klady skončily. Děj nenabídl nic zajímavého, nic osudového, i když se to tak snažilo od začátku tvářit, celé to nic bylo jen hezky zabalené do koulervoucího vizuálu, ve kterém vše ostatní asi nemělo smysl řešit. Současný divák je spotřební zboží, nakrmte ho pěknými obnrázky a asi mu to bude stačit. Epizoda VIII na to šla trochu jinak a celý děj si autoři vzali trochu po svém, Sílu mohl ovládat každý, a s každým dalším shlédnutím (ano, viděl sem to vícekrát), tam člověk měl i tu emoci oproti sedmičce. I přes vlnu negace, mě Poslední z Jediů zasáhl asi nejvíc, a osudovost v něm opravdu byla cítit. Kylo Ren se začal stavět na vlastní nohy, a místy tam byly i závany toho, že se z něj časem stane opravdu Sithská hrozba. Johnson to prostě velice zajímavě rozehrál. Bohužel, linky, které Johnson rozjel, Reyina minulost, Renův vývoj, upozadění Jediů, a the Force is everywhere, Abrams v deváté epizodě opět upozadil, opět nasadil koulervoucí vizuál, probudil z mrtvých jednoho z největších sithských lordů, (I´m your grandfather!), na 5 minut se prohodily strany dobra se zlem, znalý divák poznal kopii Návratu Jediho, a pak byl najednou konec. To vážně? Chápu, že chtěli uzavřít Skywalkrovskou ságu, ale tohle je tak nedůstojné, asi jako filmové zpracování Eragona. Devátá epizoda na sebe moc nenasedala, postavy skákaly z bodu A do bodu Z, chaotické chování Rey a Kyla během filmu bylo nanervylezoucí, a jejich závěrečný polibek, byl asi to jediné, co sem jim v ten moment věřil. A upřímně, asi právě ta 5-ti (?), už ani nevím, jak dlouho ta sekvence trvala, ale právěže pasáž s Kylo Renem, rytíři z Renu, souboj Rey a Palpatina, byla asi to nejlepší, co film mohl nabídnout. Nečekal bych, že někdy někdo takhle dokope Star Wars. ()

Philcze

Silničář Abrams záplatuje tuhle drncavou vozovku, jak mu síly stačí, ale na světlo stejně vyplouvá fakt, jak moc celé trilogii chyběla koncepce. Všechna čest Ridley a Driverovi; je poznat, že do toho dali maximum, ale proti absolutnímu korporátnímu bankrotu kreativity se bojuje marně. 50% ()

Helo

Pátou hvězdu nakonec po krátkým rozležení ubírám a ta čtvrtá tam drží jen za poslední cíp s tím, že nejlepším dílem nový trilogie pro mě pořád zůstává The Last Jedi, přičemž tenhle bych se asi ani nebál označit jako celkově nejhorší SW. Tohle totiž i přes skvělý efekty není tak vizuálně (obrazově) vypiplaný jako E8 a zároveň to nemá tolik silných a překvapivých momentů (ty který překvapí, tak překvapí spíš negativně) a i přes snahu dál prohlubovat chemii mezi Rey, Kylem a Sílou mi to přijde daleko plošší, v mnoha ohledech (nejen v tomto) těžce uspěchaný (spousta věcí a málo prostoru pro ně + dost znatelná zkratkovitost, kvůli čemuž to působí jako takovej podivnej mišmaš) a přes Abramsovo velkohubý prohlášení o tom, jak teď dle vzoru Johnsona bude odvážnej, je to opět jako E7 v základu až moc povědomý. Na druhou stranu ubylo nevhodných vtípků a celá ta zápletka, která má všechno propojovat dohromady, kupodivu jakž takž docela funguje (i když sám o tomdlectom svým tvrzení chvilkama pochybuju), narozdíl od některých logických kiksů typu "transportér Prvního řádu přistane 30 metrů od nás za malou skálou, ale my si toho vůbec nevšimneme". Kolem a kolem asi jakž takž spokojenost, protože je to po celou dobu pořád zábava, jakkoli asi nejblbější ze všech SW, a proto je to spokojenost v jádru dost rozpačitá v mnoha ohledech shovívavá. Edit: Kurňa, já tu čtvrtou hvězdu nakonec uberu! Ta podivná pachuť je příliš silná. ()

Easykk

Nádherná facka vám všem džejdžejovým hnidopichům. To máte za to. Větší, pardon - dražší blbost jsem ze svého počítače ještě nevymazal. Směju se Vám a blaženě si představuji jak by ten film vypadal, kdyby ho natočil Rian Johnson - ano, tvůrce oné vynikající osmičky, která si šla svým a nutno říci, naprosto skvělým směrem. Fuj džejdžeji Fuj!!! ()

major.warren

Neskutečné zklamání, které jsem ovšem vzhledem k diváckým ohlasům tak trochu čekal. Oproti předchozím dvěma dílům nové trilogie nemá Vzestup Skywalkera už vůbec nic z původních Star Wars. Není tu žádný příběh, postavy a jejich osudy (a také původy) jsou úplně nesmyslné, v celém filmu se v podstatě nic neděje a konec pak jen slepě kopíruje Návrat Jediho. Mají jediné štěstí, že nezabili Chewieho, jinak bych šel v hodnocení ještě níž. Je to skutečně nejslabší díl série, byť si nemyslím, že je to přímou vinou J.J. Abramse jako spíše celé Disney franšízy, která tímto filmem definitivně přidala značku Star Wars mezi atrakce v Disneylandu. Herecké výkony jsou tu o ničem, kamera ani triky nijak nezaujmou a popravdě snad vůbec poprvé mě nijak zvlášť nevzala ani Williamsova hudba. Je to velká škoda! "Hvězdné války" by si zasloužily rozhodně lepší a především silnější ukončení. 55%. Pět procent navíc za pěknou závěrečnou scénu. ()

Trevor

Posledná návšteva kina v roku 2019, presne na Silvestra s dvomi návštevníkmi v sále v kine v mojom meste nebola tentokrát v osvedčenej zostave, nakoľko to skrátka vyšlo tak že film absolvoval znalec zo susedného mesta so svojimi priateľmi a rovnako tak s iným fanúšikom filmu, predovšetkým však seriálov. Asi každý potvrdí, že nešlo o najlepší film Star Wars ságy, ale už iba z úcty k nej by film mohol obstáť v hodnoteniach tunajšej databázy o čosi lepšie. My dvaja sme si film aj s troškou nostalgie za skončeným rokom užili viac ako dobre a film bol rozhodne dôstojnou rozlúčkou s kinom v roku 2019, v ktorom som v kine pozrel nakoniec 42 filmov a bude to míľnik, ktorý asi ťažko niekedy prekonám. Všetko záleží na tom, čo nám tvorcovia v nasledujúcich rokoch ponúknu. Najmä z úcty k celej ságe o hviezdičku lepšie hodnotenie, v každom prípade to mohlo dopadnúť aj lepšie. ()

kajas

Nebudu se pouštět do obsáhlých rozborů, protože to je úkol jenom pro ty nejpovolanější - skutečné znalce a fanoušky, kteří četli knihy a viděli seriály. Přesně tihle lidé si také nejvíc užijí poslední díl další filmové trilogie. Ten po rozporuplně přijaté osmičce znovu rozděluje diváky na dva tábory. Jedni si zoufají, že studio Disney zničilo legendu, druzí mají pocit, že to Abrams ještě docela zachránil. Řadím se do druhého tábora, skláním se před technickým zpracováním a před dokonalou Williamsovou hudbou a definitivně si řadím Adama Drivera mezi oblíbené herce. Emocionálně mě ale poslední dvě epizody dost minuly a vracet se tak budu jedině k sedmičce. ()

Aleee89

Tři hvězdy a ani o kousek víc. Neřeším případné nelogičnosti, protože si stejně nepamatuju, co se stalo v díle minulém, nové Star Wars si chodívám užít jako samostatný blockbuster. Jasně nalajnovaný zápas dobra a zla, kdy víte, jak to s postavami balancujícími na hraně dopadne, no proč ne. Akce a vtip nechybí, ale děj nebyl natolik nosný, aby udržel laťku po více než dvě hodiny. Film má hluchá místa a zkrácení aspoň o půl hodiny by mu rozhodně neublížilo... ()

vegetol.mp

Do tří čtvrtin dobrý, pak se to změní v přeplácanej a natahovanej blábol. I když je fakt, že oproti posledním Avengers je tenhle konec ještě zlatej. A John Boyega jako obvykle nemá žádný charisma. 6/10 ()

L_O_U_S

Zařekl jsem se, že jsem s touhle ságou skončil. Po nezajímavých Posledních z Jediů jsem neměl už chuť ani na devátou epizodu, jenže když mi ji naservírovali na HBO Go, chtěl jsem tu hlavní sérii aspoň dokoukat. Neměl jsem žádná očekávání a taky jsem ani nic extra nedostal. Ať ale proboha J. J. Abrams nikde netvrdí, že se nesnažil zalepit díry napáchané osmou epizodou. Tenhle film není nic jiného než jedna obrovská náplast po kontroverzním Johnsonovi. (1 327.) ()

kinderman

Epizody 1-3 jsou zbytečné (opravdu někdo potřeboval vidět, jak se z A. Skywalkera stane Darth Vader?), epizody 4- 6 jsou z mnoha důvodů nesmrtelná klasika a epizody 7- 9 jsou nadbytečné. Obsedantně odkazují na původní trilogii, scenáristicky nedrží pohromadě, nevynikají ani hereckými výkony, ale stejně jsem je opětkoval, protože Millenium Falcon, John Williams a v případě devítky zvukové efekty v Dolby Atmos vytažené na max. Užil jsem si to. ()

Radda

Jak už asi všichni vědí, jedná se o vyvrcholení velkolepé ságy, která začala v roce 1977 Epizodou IV. Za vznikem této série stal George Lucas, který v dobách kdy byly digitální efekty teprve na svém počátku, dokázal natočit pomocí praktických efektů trilogii, která i dnes přes již zaprášený zub času je opravdu fascinující. Teď ale zpět k poslední trilogii. Poté co Epizoda VIII celkově propadla po celém světě, měla Epizoda IX co napravovat. A jak to tedy celé dopadlo? Z mého pohledu to opravdu není takový ,,propadák,, jak se všude publikuje nebo uvádí. Není to nejlepší epizoda (zde stále vítězí Epizoda IV) ale ani nejhorší (zde to stále patří Epizodě I). Vizuální efekty jsou díky svému rozpočtu logicky na výborné úrovni. Co se týče hudebního podkresu, tak se hraje docela dost na nostalgii, ze všech předešlých epizod tu zazní ty nejznámější ústřední motivy, což však není na škodu ba naopak nejednomu fanouškovi to vykouzlí úsměv na rtech. Co se týče hereckých výkonů, tak i zde se více či méně drží celkem vysoká laťka. O režii se postaral stejně jak u VII. epizody J.J.Abrams a i ten odvedl celkem slušnou práci vzhledem k předešlému ,,zvorání,, Epizody VIII. Co se ale už moc nepovedlo je bohužel scénář, který jde až moc naruku fanouškům. Ve zkratce by se dalo říci, že to co se nejvíce vyčítalo Epizodě VIII. se tady snaží napravit za každou cenu, což je bohužel dost na škodu. A co beru jako nejvíce zbytečné právě na této epizodě je navrátivší postava imperátora Palpatina, která dle mě zde vůbec neměla být, ale vzhledem k tomu, že byl v Epizodě VIII odstraněn Snoke a tím pádem nebyl žádný záporák pro poslední epizodu, tak se prostě šáhlo po tom nejznámějším charakteru a ten sem byl doslova vklíněn. Zde je zcela vhodné říci, že u Star Wars se příběh nebuduje přes více filmů jako třeba u Marvelu, ale spíše film po filmu a to tomu právě teď nejvíce uškodilo. Na závěr bych ale přeci jen napsal, že se celá sága ukončila v celkem pozitivním duchu, ale ne nijak grandiózně. Je načase tak hodit celou Skywalkerovu ságu k ledu a do budoucna přijít s zcela novým a předem důkladně promyšleným dějem. Snímek hodnotím 60%. ()

LND

Vzestup Skywalkera jen doplácí na to, jak špatný byl předchozí film (jak se vyvinul příběh). Ani kdyby měl 3 hodiny, tak nestihne vyžehlit všechno, co Poslední z Jediů napáchal. Výsledek je potom to, že tam narychlo vysvětlují všechno možné, jen aby se neřeklo, do toho tlačí vlastní příběh a do něj násilím tlačí scény s postavou, která měla dávno příběh opustit místo toho, aby předváděla Mary Poppins. Audiovizuálně to naprosto nemá chybu. Navíc tady zazní většina starých známých hudebních motivů a Star Wars atmosféra rozhodně nechybí. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy