E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

bouncer

Jasně, při sledování máte pocit, že se z prostředí a slušné předlohy dalo vydolovat mnohem více, ale i tak se jedná o velice zdařilý film a Brad Anderson, režisér geniálního Mechanika, se konečně zase ukázal. Výborné herecké obsazení je jen třešničkou na dortu úžasného prostředí, obecně vizuální stránka táhne a příběh naštěstí zdatně sekunduje. Za mě 4*. ()

wipschka

Co na to říct. Poeovu povídku zbožňuji, nicméně její adaptace mi přišla jako hezky barevná skořápka, která je ale prázdná. Vypadá hezky, většině lidí se bude líbit nebo proti ní minimálně nebudou mít větších námitek, jako proti tomuto filmu. Ale pořád je prázdná, nenabízí nic, z čeho bych se měla posadit na zadek. I herci byli, snad jen kromě Bena Kingsleyho, tak průměrní a nevýrazní, až to bolelo. Povídka tématicky láká k naprosto kulervoucímu zpracování, které se bohužel nedostavilo. I přesto mi 112 minut v krásném blázinci uplynulo jako nic a nejsem nespokojená. ()

CiTrus007

I přes pocit malé rezervy v podobě nevyužitého potenciálu Poeova díla mi Andersonovo zpracování celkově lahodilo. Hustotu atmosféry v povídce se filmařům podařilo napodobit tak dobře, že hrůza, kterou jsem při sledování první části zažil, nepůsobila ani trochu uměle. Bohužel v závěru filmu i tato musela být přebita hollywoodským akčním klišé a zejména poslední čtvrtina na mě působila jako podivná všehochuť, v níž se klasické Poeovy figury najednou přeměnily do stereotypů současných akčních filmů. Nutno však říci, že jsem neodcházel zklamán, neboť epilog tento nedostatek téměř dovedl napravit. Herecké obsazení mi přišlo znamenité. Ačkoli jsem se těšil, že bude dáno více prostoru například Michaelu Caineovi, kamera se soustředila hlavně na Kate Beckinsale a Jima Sturgesse. I tak však musím ocenit krásnou výpravu spojenou s příjemným hudebním doprovodem, které alespoň v úvodu dodaly filmu nádech 19. století. 7/10 ()

Terva

CITÁT - Nejsem blázen. Já nejsem blázen!!!............ Nevěřte tomu, co slyšíte a jen polovině tomu, co vidíte. V úvodních titulcích je jako producent napsaný Mel Gibson. Už od počátku příběhu je to ponuré, prošpikované filosofií, ironií, vtipem a beznadějí. CITÁT - .....a udělat ze šťastného koně nešťastného člověka?................ To by jeden zešílel, ale jak to poznat? Temné prostředí, nevtíravá hudba, zvláštní kamera a dobrý scénář. Strhující finále bylo napínavé. Jne ten konec samotný mi moc neseděl. CITÁT - Všichni jsme blázni, jen ti nejšílenější se to bojí přiznat......... ()

Dale

Začiatok vyzerá sľubne, no postupne filmu dôjde dych. Chcelo to viac rozohrať zaujímavú hru o tom, ktorá skupina je personál a ktorá pacienti. Ten zvrat na záver bol tiež úplne zbytočný až trápny. Inak, Kingsleymu úloha šéfa blázinca celkom sedí. :-) ()

corpsy

Pokiaľ možno, z čo najtriezvejšieho pohľadu to zatiaľ vyzerá na mierny nadpriemer. Prečo sa uchyľujem k možnému prehodnoteniu situácie? Pretože je to jeden z mála snímkov, ktorý na prvýkrát naozaj nevyzneje jednoznačne. Kvality sú viditeľné vo všetkom, ale sú akosi skryté, pripadá mi to, ako keby som otváral darčekovú krabicu zabalenú v niekoľkých vrstvách. A tá posledná mi je ešte stále zahalená. SPOILER - A o čo vlastne ide? Pozrite sa na plagát! ()

ConanVJ

Hodně povedený historický thriller odehrávající se v blázinci, kde je nejeden zvrat v příběhu. Celý film mě chytnul nejen díky tíživé atmosféře, ale hlavně díky pěkně zahraným postavám, které si zahráli výborní herci. Celý film je takový pochmurný a člověk čeká co z filmu vzejde. Konec se hodně povedl a mě hodně překvapil. Na to, že má film skoro dvě hodiny a má pomalejší tempo, mi hodně rychle utekl. Za mě85% :) ()

DEXTER099

Film s prostředí blázince,kde každý je svým způsobem blázen a kdo z nás taky není?Jinak film táhne herecké obsazení a konec se snaží o překvapivý závěr a celkem se to i povedlo takže za mě 75 % a čtyři hvězdy. ()

SlecnaSmilly

Jasný, tohle znám, chodím totiž do blázice trávit každou zimu, jednak tím poměrně nezměrně ušetřím za vytápění mého paláce a jednak mi ty jejich utišující medikamenty pomáhají překonat depresivní sychravé počasí. Musím říct, že je to pravda, hranice mezi personálem a pacienty je velmi tenká a asi letos navrhu tuhle reality show na výměnu rolí. My psychotici se solidním vzděláním, co si na záchodě čtem Foucautovy Dějiny šílenství, víme, že bláznovství je stejnak v čase a prostoru proměnlivým fenoménem, tedy záleží na tom, kdo a kdy pojem definuje. Já osobně doufám v brzký návrat pojetí doby renesance, to šílenství vysloveně oslavovalo, maximálně těm nejhorším případům vypravili tzv. lodě bláznů, které lifrovaly ty nejtěžší formy pošahanců co nejdále od města. ()

PauloZ

Velmi dobrý kousek! Napínavé, temné, depresivní, ale zároveň v několika místech lehučko humorné a oddychové, což tomu dává strašně fajn osobitý nádech. Navíc exceletně obsazené s parádním vyvrcholením. 4,5*. ()

Marsik

Abyste mi uvěřili, že vás film vtáhne a nepustí od začátku do konce, není nic jednoduššího, než si Podivný experiment pustit :) Parádní thriller z blázince. Místy mi to připomínalo Prokletý ostrov. Závěr - no shit, tééda. 77% (with J.) ()

Astaroth12

Silno mrazivý snímok. Film ma nepustil,stále ma držal v napätí, ako to s postavami dopadne. Mal niekoľko nudnejších scén, ale ktoré vždy vykompenzoval krutosťou alebo šialenosťou. Kamera bola úžasná ako aj herecké obsadenie. Scenár mal tiež moje sympatie, ale keď by som sa v tom viac vŕtal, našiel by som viacero nelogickostí, ale nemení to nič na tom, že ma film bavil. Je tu krásne znázornená psychika muža idealistu, ktorý rýchlo musí prehodnotiť svoje ideály, alebo je to úplne inak. Výprava do sveta šialenosti, čim vyšinutejšia myseľ tým lepšie. Za pointu, ktorú som netušil a ta ma naozaj odzbrojila,dávam 5*, lebo ta bola čisto nepredvídateľná. ()

Tryskomyš

Na tenhle film jsem čekala hodně dlouho. Až jsem ho konečně shlédla, tak naprosto splnil moje předpoklady, ba i předčil. Navíc měl překvapivý konec. Je to dílo hodné shlédnutí. ()

hous.enka

Ben Kingsley je Pan Herec, o tom žádná. Mnohem slabší mi přišla ústřední dvojice, kdy mě o své lásce v prostředí blázince zkrátka nepřesvědčili. Ale jinak to celé funguje spolehlivě a musím říct, že jsem se nachytala od začátku až do konce (ten byl totiž parádní). Prostředí blázince přelomu 19. a 20. století je okouzlující a jednotlivé postavy jsou bláznivé až do morku kostí, takže jsem spokojená. Jde rozhodně o jednu ze zdařilých adaptací povídek E. A. Poea. ()

ledzepfan

Poměrně rutinérské zpracování zajímavého motivu. Neurazí, ale asi ani nenadchne... Na švankmajerovu variaci na stejné téma se to absolutně nechytá :/ ()

maddy

Shutter Island od Edgara Allana Poe. Thrillery/drámy z blázinca mám rád a ani nenápadný Stonehearst Asylum nedopadol zle. Len škoda, že vznikol tak neskoro, keď tu už takmer totožných filmov s zamenenými rolami bolo niekoľko desiatok. Je to veľmi solídne zrežírované, skvele zahrané (prekvapí hlavne účasť takých mien ako Ben Kingsley a moji obľúbenci Kate Beckinsale s Jimom Sturgessom), po technickej stránke s vydareným viktoriánskych prostredím a v podstate si po celé takmer dve hodiny stopáže udržuje konzistentné tempo. Problém je, že dej už dnešného diváka nemá čím prekvapiť. Keď Poe podobnú poviedku pred vyše sto rokmi napísal mohlo sa jednať o značne originálne dielo. No za ten čas ho vykradli mnohí a Stonehearst Asylum aka Eliza Greves neprináša nič čo by tu už x krát nebolo. S tým konceptom, či sú skutoční blázni tí ktorí vedú blázinec a iba sa vydávajú za personál alebo tí zatvorení v podzemí, ktorí to tvrdia sa dalo pracovať oveľa šikovnejšie, divák dlhšie napínať a držať ho v neistote až do záveru. Film však vyloží karty na stôl príliš skoro a ďalej už uhádne vývoj snáď každý kto má za sebou aspoň jeden podobný film z blázinca. Nuda tu síce nehrozí vďaka solídnej réžii a silným hercom, ale chcelo by to jednoducho viac pritlačiť na pílu. Takto to je taký síce neškodný, ale značne predvídateľný štandard. Viac menej som spokojný, keďže som od toho nemal žiadne očakávania, no z daného námetu sa rozhodne dalo vyťažiť viac. Ale to by znova dokázal asi len Scorsese. CELKOVO: 3* (6/10) ()

baribal

Prostředí blažince je příjemně staroanglické a zároveň někdy nečekaně vtipné. Ne tedy pro vás v případě, že vám olíznuté elektrody přiloží na spánky, pak z toho můžete mít trochu horkou hlavu. Ale k jádru svěrací kazajky. Hezké prostředí v kombinaci s příběhem, který místy nutí (bohužel) k zamyšlení. Například scéna v úvodu kdy katka back-in-sale kopne džima star-guesse pod stolem, který má na šířku dva metry a kateřina opravdu tak dlouhé nohy nemá, aby "dokopla". Je tam toho bohužel víc a film ke konci trochu nudí, ale jako průměrná edgarovo-allanovo-poeovka to ujde. ()

Adasin

Nečekala jsem nic, vlastně jsem myslela, že u toho spíš usnu, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem zvolila tento film a ne Krejzovi na Primě (na ty jsem ze zvědavosti přepnula jen o reklamě). Rovnou píšu, že jsem zde xkrát zmíněný Prokletý ostrov neviděla, a možná je to i dobře. Spíš bych atmosféru filmu přirovnala k Vlkodlakovi (2010) s Beniciem del Torem (třeba scény s ledovou vodou apod.) a dobové zasazení dalo vzpomenout i na Nolanův Dokonalý trik (2006). Atmosféra ne, že by mě pohltila, ale ani nebyla ve filmu nadarmo. Výrazně jí dopomohli herci. Jo a je fajn, že i když si přečtete obsah zde, nejste ochuzeni o mnohá překvapení, především pak finální zvrat (srovnání by možná snesl jeden zvrat z Iron Mana 3, ale víc neprozradím). 7/10 ()

SaNcHeZ_cz

Brad Anderson sice se Stonehearst Asylum nepřináší nijak moderní podívanou, nicméně v mezích mrazivého dramatu ze staré školy boduje snad na všech frontách. Často sice sklouzává možná až příliš k předvídatelnosti a ne všechny herecké výkony a oblasti řemeslného zpracování jsou bezchybné, avšak pokud jsou atmosferické thrillery ze staré školy vaší parketou, z Podivného experimentu rozhodně zklamáni nebudete. [70%] ()

agentmiky

Jeden z nejpřekvapivějších filmů,co jsem za tento rok mohl na vlastní oči vidět.Na film jsem se těšil,ale popravdě jsem od něj nic světoborného nečekal.Zmýlil jsem se.Už jenom to,že se film odehrává v psychiatrickém ústavu,dodává snímku skvělou a mrazivou atmosféru.Musím ocenit všechny herce,ale Ben Kingsley zase asi vyhrál.Připadá mi,jako by své herecké výkony pořád zlepšoval,což je neuvěřitelné.I všichni ostatní obstáli na jedničku.Konec to vše dokonal.Filmové zpracování podle předlohy E.A.Poea se nadmíru povedlo.Hodnocení:85%. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd