John Oliver: Co týden dal a vzal

(pořad)
  • USA Last Week Tonight with John Oliver
Komedie / Talk-show
USA, (2014–2024), 162 h 54 min (Minutáž: 22–45 min)

Tvůrci:

John Oliver

Kamera:

Russell Swanson

Hudba:

Bob Golden

Účinkují:

John Oliver (moderátor), David Kaye, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart (více)

Série(11) / Epizody(310)

Jedna z nejzábavnějších a nejpříjemnějších osobností americké televizní scény za poslední roky - muž, jehož působení v The Daily Show s Jonem Stewartem v roce 2013 získalo chválu kritiků, diváků i Stewarta samotného - John Oliver přichází na HBO se zcela novou talk show. Aktuální pohled na týden v novinkách, politice a aktuálních událostech - v tomto půlhodinovém pořadu bude mít John Oliver unikátní platformu, aby nabídl své osobité stanovisko a výrazný hlas k jakékoliv sociální, politické či existenciální záležitosti, které čelí Amerika a celý svět. (HBO Europe)

maty39

Když jsem si poprvé před rokem pustil Last Week Tonight, tak jsem to udělal jen proto, abych se přesvědčil, že se John Oliver zahrabal v nějaké rádoby vtipné šaškárně, kde si může i zafakovat protože jde přeci na HBO. No sešel se rok s rokem a já si drbu hlavu. Prvních pár dílů bylo rozjezdových (a nebo jsem jen nebyl připraven), ale kvalita rostla strmě. Skončilo to tak, že ke konci první série jsem netrpělivě čekal v pondělí ráno na každý díl. Nejvíce se mi zamlouvá, že si John Oliver vybere jedno téma a tomu dá co proto. Člověk většinou jen souhlasně přikyvuje. Samozřejmě, nějaké slabší momenty se najdou. Občas něco přežene až do bodu, kdy to přestává být vtipné, ale je toho minimum. V době, kdy Jon Stewart chvílemi působí, že si v Daily Show už jen vyřizuje účty s republikány a Foxem (už to začíná být únavné) a Steven Colbert šel o dům dál, tak se John Oliver stává králem tohoto formátu. Nevěřím, že mu to vydrží věčně, ale pár dobrých let by nebylo k zahození. PS: Minimálně 25% Oliverových plusových bodů se dá připočíst na vrub jeho akcentu :-) ()

sedlo03

Rozhodně ne objektivní, ale za to velmi vtipné. Jeho rozebrání FIFA bude navždy legendární. Po právu má Oliver a jeho show místo na HBO. Velká kvalita. ()

sirien

Jedna z nejlepších show formátu "satirické zpravodajství". Narozdíl od Daily show (nebo Colbert report) má delší formát jednou za týden, což umožňuje mnohem hlubší ponoření do klíčových témat. A jak je John Oliver ohromně vtipný je bohužel i smutné, jak trefné jeho komentáře jsou. ADD - díly/segmenty co ROZHODNĚ stojí za to vidět: Nuclear Weapons, Doctor Oz, Government surveillence a rozhovor s Edwardem Snowdenem (další má oblíbená je Scottish Independence) ()

TaanStari

Dokud na videacesky překládaly jeho nepolitická videa, měl jsem ho rád. Jenomže potom to začalo... A já prostě tu jeho socanskou indoktrinaci nesnesu. ()

Inferio

100 % - být Američan, tak dám 110 %, občas se holt najdou témata, která nejsou pro Evropany úplně nejzajímavější. Nicméně to nic nemění na tom, že John Oliver je podle mě absolutně to nejlepší, co se dá v televizi kdekoli na světě najít. Nejde jen o to, že se u toho směju víc, než u jakéhokoliv komediálního seriálu. Tvůrci pořadu se snaží zvedat ta nejpalčivější témata a HBO jim povoluje i ta, která by na většině ostatních televizí asi neprošla. Prostě naprosto ideální forma k distribuci důležitých problémů do povědomí širší veřejnosti. Týden začínající pondělím bez Olivera si zkrátka už moc nedokážu představit. ()

Luk Skywalker

John Oliver jako glosátor nejčastěji amerických vrtochů a neduchů, ale i dalších věcí jako FIFA, farmaceutické korporace aj. Vtipné to je, bo Oliver dobře hláškuje, ale za mě lepší 4 hvězdy, některé témata jsou slabší, i když se je snaží dohnat nějakou absurdní scénkou. ()

Ezis

První série byly naprosto geniální. Poslední série jsou už bohužel jen o tom, jaký je Trump vůl. V zásadě nic proti, jenže to teď dělá v USA nemíň půlka televizních pořadů, takže Last Week Tonight nepřináší nic nového. Ztratil svůj původní účel, a to rozebírat dlouhodobé problémy, o kterých se málo mluví. Kdyby svět uměl litevsky :-) tak bych řekla, ať se místo Johna Olivera kouká na Andriuse Tapinase, což je výborný litevský satirik, který po něm v podstatě převzal žezlo. Tapinasův tým využívá litevskou fantazii ve stylu "nic není nemožné" k tomu, aby - alespoň v mém žebříčku humorných pořadů - Olivera totálně převálcoval. Například dělá rozhovory s litevskými poslanci, jako by to byly děti ve školce. "A s kým se tady nejvíc kamarádíš? Už ses tu s někým popral?" Navíc Tapinas překonává Olivera i Colberta v geekovosti, protože přeložil a vydal Pána prstenů, když mu bylo 17 let! Tady je aspoň ochutnávka pořadu v angličtině - video "America first, Lithuania third": https://www.youtube.com/watch?v=0NjkfHbK6BE ()

P.J.2

Nekompromisni, černé tak že mi to ukradlo autorádio a iluze o USA, díky bohu ze tenhle pořad. Oliver jede v každém díle na plné pecky a jeho kombinace humoru je s takovou kadencí až to zaráží. ()

GMVajgl odpad!

Pořad, který využívá partyzánského rozkolu americké politiky, a svým narativem se staví jednoznačně na jednu stranu (AOC, Biden good / Trump bad) a příkop ještě prohlubuje, když obviňuje druhou stranu z demagogie, zatímco je sám demagogický, chvílemi až nenávistný, vyhýbá se rozumným argumentům opozice a zaměřuje se na chyby a blbce na druhé straně - ti jsou ale na obou stranách. John Oliver se schovává pod maskou "liberální demokracie" či "progresivismu", ale ve skutečnosti zejména poslední roky hlásá vyloženě socialistické, klimatické, covidové a transgenderové ideologie, ke kterým také přistupuje černobíle až fanaticky. Zároveň se alibisticky schovává za označením "satiry / komedie", takže si za svými výroky nemusí stát. Jeho předností možná je, že jeho pečlivě vyumělkovaný monolog doprovázený nahraným smíchem je stručný až zkratkovitý, a tak si svého zaneprázdněného posluchače možná najde. Naproti tomu je Joe Rogan, který sice vede autentické volné spontánní dialogy, ale tyto trvají klidně přes 2 hodiny. ()

P. J. D.

Velice podařeným a inteligentním způsobem zpracovaná talk-show, kde se člověk nejenže skvěle a přitom chytře pobaví, ale ještě se dozví zábavnou a poučnou formou mnoho informací, které bychom jinak museli získávat nudnějšími cestami (jistě, je to V-sauce, ale to je oproti tomuto vyloženě nudná záležitost). Za mne musím říci, že jsem se skvěle bavil, neboť John Oliver ví, jak na diváky. A necílí na nějaké ověřené metody, kdy si zahrává s emocemi lidí, ale považuje je za posluchače, kteří jsou ochotni naslouchat tomu, co říká. Ne jenom se zasmát vtípkům a pak odejít, ale odnést si od toho ještě něco víc. Jednoznačně tak musím říci, že je to svěží moderní podívaná, která je tu vzácná skoro jako šafránu. Nejlépe by to vystihla kombinace Craiga Fergusona, Marka Ebena a Michaela Stevense + něco k tomu, co tomu dodává ty nevýslovně skvělé grády. Nemůžu jinak, než tomuto počinu dát plný počet hvězdiček a čestné místo mezi mými oblíbenými pořady. ()

figliar

Nejedná sa o klasickú talk-show, pretože John Oliver si nepozýva každý diel hostí a nevedie s nimi rozhovory, ale to nemení nič na tom, že Last Week Tonight je skvelé, náučné a výstižné. Každý týždeň na HBO príjemne zhŕňa aktuálne dianie a John aj ako rodený Angličan vie bez servítky povedať, to čo si myslí o USA. ()

dalziel

Absolutna špica.V danej kategorii pre mňa existuje len všetko pred Johnom Oliverom a John Oliver: Co týden dal a vzal... ()

NiaWolf

Zpočátku to bylo dobré, líbilo se mi, jak měl svoje názory podložené důkazy a citacemi přímo z různých dokumentů, či zákonů. Ale později právě toto začalo upadat. Například když komentoval Trest smrti, tak zmínil částku, kolik tyto tresti smrti stojí, ale už neřekl, jak k tomu číslu došel a co vše je v něm zahrnuto, což je dost podstatné (může tam být třeba zahrnut pobyt ve vezení až do provedení rozsudku..), což by dost zkreslilo jeho názor. Celkově pak podobné nepřesnosti začaly přibývat, což mě poněkud zamrzelo... ()

illy.cz

Pravděpodobně to nejlepší, co můžete na poli talk-show v dnešní době vidět. Je až neuvěřitelné, jak dokáže tenhle chlapík udělat z velmi nezáživných témat něco, co člověka přiková k sedačce a donutí smát se na celé kolo. ()

RajAthen

Jednoduše skvělé, a chytré. Show, která se nebojí se věnovat pozornost opravdu vážným tématům s nadhledem, jak je to jen možné. Můj obdiv za dramaturgii, díky které je každé téma opravdu velmi vhodně i na malém prostoru představeno a vyargumentováno, i provedení, Oliverovo frázování jsem si po prvním díle zamiloval. Jen tak dále! ()

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)