Tři mušketýři: Pomsta Milady de Winter

• Československo

Traja mušketieri: Pomsta Milady de Winter

Dobrodružný / Romantický / Historický

Francie / Itálie, 1961, 95 min

Druhý díl klasického filmu přináší dramatické rozuzlení příběhu o královských mušketýrech, v němž je zlo nakonec po zásluze potrestáno, Rochefort i Milady de Winter umírají a d'Artagnan prožívá tragickou lásku k paní de Bonacieux, jako pravý hrdina ze všech nesnází prochází vítězně a bez jediného šrámu, přesně tak, jak jsme si to jako kluci přáli, dospělí mohli obdivovat krásné šermovačky i jiné souboje, film nepostrádal humor třeba právě v těch nejnapínavějších částech, vždy jej však budu spojovat především se svým dětstvím, hodnotit jej po více než padesáti letech je obtížné, třeba i nový dabing je slabou stránkou, za což ovšem tvůrci nemohou. Hvězdičku tak strhávám hlavně z toho důvodu, že proti prvnímu dílu tato část postrádá nějaký nosný děj a je už jen dohrou dílu předcházejícího. Snad by se měly oba díly promítat současně.(14.9.2014)

Mušketieri sú oddaní a hrdinskí, ženy sú krásne a neverné. So znamením na ramene, aj tie bez neho. Na začiatku pár vetami zopakovali obsah prvej časti, ale veľmi podstatné to nebolo. Aj tak sa všetko vyvinie ináč, dobro zvíťazí nad zlom a mierne gýčovitej kostýmovej rozprávke je koniec. ---- Sám král podepsal vaše osvědčení. Ale ruku mu vedla královna.(29.4.2017)

• Subjektiv

Borderie umí udělat postavy placaté po svém. Hrdost Angeliky spočívá v tom, že píchá je s těmi, kteří nám jsou předkládáni jako sympaťáci a s mušketýry naložil podobně zlovolně. Ani románová předloha se nijak zvlášť nenimrá v psychologické drobnokresbě, je to dobrodružná literatura. Přesto však Dumas umisťuje do svého románu scény, z nichž povaha jednotlivých mušketýrů vystupuje, kupříkladu když je Dartaňán sbírá z hospod po výpravě do Anglie. +++++ Co nabízí Borderie? Dartaňána coby chlapíka, který hoří touhou až si v Paříži zapíchá kordíkem i pindíkem, směje se každému zabitému nepříteli. Smáčí ostošest - jazyk ve víně, kord v gardistech a šulína víme kde. Nebyl to v Dumasovi nezkušený mladíček, kterého Rochefort v prvním souboji na hlavu porazil, až mušketýři ho pořádně rozchlastali, Constance s ním uměla pěkně cvičit, Mylady ho sexem téměř ovládala a jíž se opravdu lekl, když se jej chystala zabít? Trochu ještě kluk, který se před de Trévillem nechoval stylem "a tak mě vemte k vám, néé?" nýbrž s opravdovou uctivostí? Hoch, co sice pro zabité gardisty netruchlil, ale dovedl jim projevit úctu namísto toho, aby se pitomě hihňal nad jejich smrtí? Netrvám na tom, že Borderie má otrocky kopírovat předlohu, ale v tomto případě by to jistě bylo lepší. +++++ Porthos jako vesnický balík, Athos mírně zahořklý mlčoch a Aramis coby chlapík, jenž rejděním v ženských klínech získává info, sice do určité míry odrážejí, z čeho vzešli, jde však jen o drobné odchylky od stejnostejnosti. Constance se ani nezalekne své touhy podlehnout tomu odvážnému mladíkovi, Rošfór je ubožák, Bonacieux neumí žárlit, Rišelyjé má alespoň ten rozměr muže, jemuž leží na srdci blaho státu. +++++ Mám pocit, že oba filmy byly natočeny jen za účelem zapamatování ústředního hudebního motivu, jenž záhy vleze na nerv a nutnosti naštípat dříví na zimu. Tolik zničeného nábytku! Nene, já prostě těm zrůdám mušketýrským, které se ničeho nebojí, protože jim nikdy žádné nebezpečí nehrozí, nemohu dát dobré hodnocení. To film o gardistovi, který se má utkat s těmi monstrózními nadlidmi, co zabíjejí lidi po desítkách denně, by byl jistě zajímavější, než tahle odporná rozjuchanost. +++++ Musím nicméně uznat, že v porovnání se strašlivým prvním dílem je tento zajímavější, neboť mušketýři jsou občas přemoženi, občas jim něco nevyjde a zdejší scény odposlouchávání otvory v interiérech jsou poněkud temnější a hrozivější. Přesto... Silné **.(21.3.2013)

Pokračování jedné z nejlepších filmových verzí dobrodružství tří mušketýrů, které střežili své tajemství, takže vlastně neznáme jejich skutečná jména, ale jejich kricí přezdívky. No, neznáme, z knih se dozvíme jejich třinácté komnaty a skutečná jména. Jak jsem již řekl, je to jedno z nejlepších zpracování - francouzské prostředí, kostýmy, francouzský humor, romantika.... Dokonce tu máme i všechny čtyři sluhy čtyř mušketýrů. Jedné věci je mi však líto. Tento druhý díl se odklonil od knižní předlohy, co se týče osudů hlavních postav. Constance měla být otrávena a byla bodnuta. Myilady měla být popravena a DArtagnan chtěl zakročit. Jenže Mylady byla propíchnuta Athosem. Athos pro mě zůstane Oliver Reed ve verzi s Michaelem Yorkem. Tam jsem jasně chápal jeho chování. Taky lord Backingham dostal velice malou epizodní úlohu. Chybí mi tam taky bitva u La Rochele. Tím vlastně končí tento film. Nicméně film je tím pravým romantickodobrodružným snímkem šedesátých let.(9.1.2016)

Když pomineme to téměř komediální zpracování s Yorkem, tak tohle je asi jediná verze, na kterou se dá dívat skoro pořád do kola. Gérard Barray jako d'Artagnan vede, lepší herce na tuhle roli nenajdete. A ty šermířské scény, žádné CGI, ale pořádné rvačky. Překvapivě jako i zpracování s Yorkem je tohle rozděleno na dva díly - takže pamatovat, když jsou Tři mušketýři na dva díly, tak se na to můžete koukat bez následků.(20.2.2012)

• - Ve filmu jsou použity chybné rekvizity pistolí. Zobrazené pistole jsou na principu křesadlového zámku a v této podobě se objevily zhruba o sto let později. Typičtější pro toto období jsou pistole s kolečkovým zámkem. (tomalakis)

• - V československých kinách bol tento film premietaný ako dvojprogram s filmom Traja mušketieri: Kráľovnine prívesky (1961) a s návštevnosťou 11 653 464 divákov sa jedná o štvrtý najnavštevovanejší film v československých kinách vôbec. [Zdroj: Filmkult] (Raccoon.city)