Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

hony23

Dalo by se říct, že Bohéma je pěkně natočená nuda. Filmařsky se tomu nedá moc vytknout, na dobové kostýmy a kulisy se pěkně dívá, herci v čele s Vladimírem Javorským hrají jak o život, ale samotný děj je po většinu času nezáživný, navíc seriálu uškodilo i to, že se v něm míchají skutečné postavy s těmi vymyšlenými. Po Mattonim další promarněná šance. ()

rigby

Už od prvního dílu mě tento seriál chytnul a nepustil až do samého konce. Ten už byl trochu slabší, rozplizlejší, bezradnější, ostatně stejně jako doba, kterou popisoval. Vyzdvihuji zdařilé ztvárnění postavy Vlasty Buriana dle Vladimíra Javorského, výborně oživila příběh fiktivní postava Lili Krallové. Hodně zklamal David Novotný jako Jaroslav Marvan, ani Saša Rašilov mi nepřišel pro roli přesvědčivý. Nicméně každé pokračování jsem si užíval, i když mi trochu uniká smysl názvu celého projektu, moc bohémského jsem v tom neviděl. Ale v tom televizním balastu je to jasný nadprůměr. ()

kokofek

I přes výhrady pro počáteční nejasnost vzhledem k velkému množství postav,hodnotím kladně.Hodnotím odvahu pustit se do kontroverzního období našich dějin.Obdiv zaslouží herecký výkon Vladimíra Javorského a taktéž Michala Dlouhého(který mě velmi překvapil). ()

pitrson

Přátelé podle mě se někde stala chyba v komunikaci, nebo nějakém zcestném očekávání, že by snad měl projekt postihnout přesné, exaktní historické momenty a příběhy jednotlivých postav. Podle mého jde přeci o zcela něco odlišného. Aby si přeci divák udělal alespoň nějakou představu o těžké době nejen pro film v období Protektorátu, o kompromisech a nelehkých vnitřních bojích lidí v té době, v tomto případě známých hercích, kteří mnohdy neměli na výběr a museli. Mimo to obdivuji výkony hlavních protagonistů, kteří moc pěkně a věrohodně přiblížili a ztvárnili velikány československého filmu. Detaily byly perfektní. Ta kritika mi tu přijde opravdu přehnaná. A nejvíce se tedy divím zkušeným a dlouholetým přispěvatelům na csfd.cz, od kterých bych čekal větší nadhled a především tedy vhled do celého projektu a pointy. Viděl jsem všechny díly a vnímal jsem je velmi, velmi! O historickém kontextu toho vím také dost, dovolím si říci, tak mě vaše "hejty" docela mrzí vážení. ()

zigy

Nevyužitá šance. Skvělé a působivé historické momenty ( např. rozhlas, poprava)kombinované s nudou ala venezuelské telenovely. Dobré herecké výkony všech herců, kteří se maximálně věrohodně snažili zachytit legendy českého filmu. Scénáristicky chaos. A pokud jsou tam některé výmysly a lži, tak hanba tvůrcům! ()

fafejt001

Mohla to být pecka roku , a je to jen pecička . Ty dva pohledy za války a za komunistů celkem zajímavé . Jo a dost holých prdelííííí . Fakt divné . Asi se scénáristce líběj chlapský holýýý zadky . No , proč ne ? ()

Kozlowski8

Seriál, přibližující období české kinematografie, které se dá považovat za zlatou éru české komedie a života těch největších hereckých prvorepublikových idolů, kteří se různým způsobem vyrovnávali z těžkou dobou po nástupu fašismu a potažmo s poválečnou sovětskou a estébáckou zvůlí. Tereza Brdečková s Robertem Sedláčkem ale s tímto námětem a dějinnými souvislostmi pracovali dosti ignorantským a diletantským způsobem a kromě osobností, o kterých to všechno mělo být nás zahltili mnoha dalšími, nedůležitými postavami a jejich příběhy, kdy nejhlavnější ženskou postavou je jakási vymyšlená Lilly, zatímco ty skutečné (hvězdné a legendární) se dějem pouze mihnou. Vše navíc orámovali (nevím proč) "příběhem" ze sovětské okupace, což bylo zcela mimo mísu. Scénáristické selhání částečně napravila úžasná celková atmosféra díla a hlavně brilantní herecké výkony Vladimíra Javorského, Michala Dlouhého, Jaroslava Plesla a Saši Rašilova. Oceňuji bohulibý záměr, avšak s velkými rozpaky. 60%. ()

sahier

Celý seriál je natočený veľmi povrchne , chýba úcta ,štýl a skutočné vžitie sa do doby a pokora k vzdelanosti a skutočnému umeniu ()

v.indruchova

Líbí se mi, že se jedná o vzpomínání na těžké časy v těžkých časech. Zatím koukám na začátek, chápu že je to styl jak je to natočeno je to dost utahané. Kratší bude svižnější. jsem však ráda že se někdo podívá na historii zase z nějakého pohledu. Hlavní herečka, občas jí to nevěřím trochu mě tahá ten slovenský přízvuk za ouška. má to být němka :). ()

platzman

Tady hrozí, že ten seriál fakt dokoukám. Hodnocení po prvním díle, abych vyvážil ty mladé hatery... Asi je ale potřeba vidět dost starých ČB filmů, aby se dalo pobrat. ()

Petal76

Prvni díl zklamal mé očekávání,ale ještě to nevzdávám a těším se na další. Každopádně perfektní výkon Michal Dlouhy a Vladimír Javorský! ()

Peddro

Čekal jsem napjatější atmosféru. Nejvíce přesvědčivý je pan Javorský jako Vlasta Burian. Jemu tu roli skutečně věřím. No a Judit Bárdos je tak nádherná, že s ní bych se díval snad na všechno:-D ()

Risky

Po dobu sledování prvních tří dílů přemýšlím, jak se k tomuhle seriálu postavit. Na jednu stranu je pěkně natočený a velmi dobře zahraný. Pan Javorský se mi jako Vlasta Burian moc líbí. Na druhou stranu si paní Brdečková udělala z naší historie trhací kalendář. Chápu, že se jedná o drama a nikoliv dokument, ale i tak jsem přesvědčený, že i v tomto druhu tvorby by autor měl používat fantazii výhradně k okořenění suchých historických faktů. Měnit posloupnost událostí, způsob, jakým proběhly a osoby, které je prožily, není dobré. Podle mě není vhodné takto historii předělávat k obrazu svému a také nechápu účel. Copak nebyla ta doba dramatická sama o sobě? Seriálu by slušely díly o 60 minutách a alespoň elementární historická věrnost. I tak ale stojí za podívání. ()

caniferus

Pan Sedlacek, uz to nechajte, nezvladli ste Ceskoslovensko a teraz kazite dalsie zaujimave tema. Prosto, ked to neviete, tak to nerobte a realizujte sa niekde inde! Hviezdicku mate za celkom slusne obsadenie a snahu hercou napravit tu vasu katastrofu. ()