Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

Drslw odpad!

Falšovanie histórie na vrchole svojho rozkvetu. Okrem preukrutných historických, faktografických a dobových nezmyslov je najväčšia chyba seriálu tá, že sa všetci hrdinovia (vymyslení či skutoční) tvária, že sa tvárou v tvár moci a spoločnosti podriaďujú iba navonok, dočasne, a vnútorne nielenže víťazia, ale zostávajú aj morálne čistí - nič také sa nikdy nemohlo stať ani na východe, ani na západe, ani nikdy nikde na svete. To mal byť leitmotív zobrazovanej doby - no bohužiaľ, toto je len postmoderný shit. Ďalší v rade. Jediná hviezdička za Vlastu Buriana a tú kopu prejebaných prachov.... EDIT: po hlbšom zamyslení a najmä po poslednej časti odoberám aj tú jednu hviezdičku. Prehliadka trápnosti a najškaredších českých herečiek - to už začínali chápať aj herci, preto to v závere pôsobilo tak trápne. "Kurva, o mně přece nebudou rozhodovat nějací zasraní dělníci!" (časť 6) Aha... MY sme bohéma, a nějací zasraní dělníci, ktorých bolo tak asi 1000 alebo 2000, nás tu utlačovali 40 rokov, len aby sme sa za ďalších 30 rokov dostali omnoho hlbšie, než vtedy, že? ()

adaben

Dobře, že byl seriál natočen. Řada pěkných scén. Pro herce zajímavé příležitosti, které většinou znamenitě využili. A otevření řady otázek a dilemat, o kterých stojí uvažovat. Nevadilo mi ani, že hlavní ženská postava byla fiktivní. Ale mrzí ty mnohé nepřesnosti či zbytečné posuny v čase a samozřejmě je velkou otázkou, jestli lze do reálných dějů a k reálným hrdinům přidávat fiktivní zápletky jako dítě O.Nového. A otazník zůstává nad temnou postavou J.Marvana - doufám, že autoři nevycházeli jen z knihy V.Justa, ten sice vykonal hodně pro polistopadové navrácení cti Vl.Buriana, jenže sám také někdy vidí černobíle. A škoda, že se tam neobjevil jako další postava Otomar Korbelář. ()

porto

Bohéma má obrovsky silné téma. Myslím, že tvůrci se až na malé výjimky zdařile drželi hlavního motivu, že osud člověka je někdy spíše řízen silou doby než osobními rozhodnutími, a že v bouřlivé době je možnost správné volby spíše past. Bohému se proto vyplatí vidět až do konce. Není pak už tak podstatné, jestli všechna fakta a povlečení na posteli odpovídají do detailu historii. Seriál se hlavně snažil zachytit tehdejší atmosféru nad Barrandovem a velká vnitřní dilemata všech aktérů. Je na tom navíc něco velmi zvláštního vidět zprostředkovaně poměrně nedávnou minulost, která ještě není díky nejstarší žijící generaci a filmům pro pamětníky úplnou historií. Množství postav a určitá zkratkovitost možná může někoho odradit a tvůrci asi počítali s divákem, který už je předem obeznámen s dobovými fakty. Každý z osudů (hlavně Burian, Nový, Havel, Štěpánek) by si snad vystačil na samostatný celovečerní film. Za mě říkám, škoda, mohlo tam toho být ještě víc, ale chápu že tehdejší doba psala tak komplikované životní příběhy, že by seriál musel mít sto dílů, aby obsáhl všechna dramata filmových hvězd. I přes některé nedostatky (nějak mi vadila hudba a podivné erotické scény) považuju Bohému za zajímavý a odvážný počin, jeden z těch, který vás donutí zajímat se dál a vědět víc, než se vešlo do šesti dílů. A ještě navíc Javorský, Dlouhý, Plesl a Rašilov naprostá paráda. ()

rass

Seriál, který rozproudil veřejnou debatu. Seriál, který vyvolal až nečekaně velké vášně. Možná, kdyby v dostatečném předstihu a dostatečně srozumitelně tvůrci vysvětlili, že to není a ani nikdy být neměl hraný dokument, mohlo se předejít různým nedorozuměním. Asi by bývalo bylo i vhodné kontaktovat žijící potomky uvedených postav a konzultovat s nimi už při psaní scénáře své představy… No každopádně tvůrci uchopili silnou látku a zpracovali ji po svém. Zpočátku mi fiktivní postavy a upravené, či smyšlené události poněkud vadily. Ztížilo to už tak obtížnou orientaci ve velkém množství figur, které se hned v prvním díle hemžili na obrazovce jak na orloji a divák nestačil pomalu ani sledovat děj při hádání, kdo je kdo. To šlo asi pojmout o dost lépe. Ale postupem času jsem se do toho (i s pomocí Googlu) dostal a musím přiznat, že jistá zvláštní atmosféra mě vtáhla do děje a přestal jsem a priori zkoumat, co jsou historická fakta a co scénáristická licence. Více jsem si začal všímat hereckých výkonů. A ty se mi až na některé výjimky (Vančura, mladý Žák…) líbily – některé dokonce velmi. Javorský jako Burian, Dlouhý jako Štěpánek, Plesl jako Havel nebo Stach jako Frič byli velice přesvědčiví! Neměl jsem vůbec pocit, že jde o nějakou nepovedenou imitaci, nebo dokonce karikaturu. I smyšlená postava Lilly Krall v podání atraktivní Judit Bárdos byla zahrána uvěřitelně a s chutí. Byly tu ale i nepříjemné rušivé momenty, spíše technického a režijního rázu. Především nepochopitelný zlozvyk mixu zvuku, kdy do dialogů hraje příliš hlasitě hudba – trubka občas dokonce hlasy přehlušila, takže nebylo rozumět. Podivné střihy, zejména v rádoby erotických scénách. Zoufale špatně natočená scéna na barikádě, Heydrichův projev, který připomínal spíš čtení receptu na bábovku…atd. Nejsem si ani jist, jestli bylo nutné k vyprávění jaksi dolepit ty sekvence z roku 68. Ale přes veškeré výtky se mi seriál vlastně líbil. Zpracoval silné téma a měl pro mě osobně přínos i v tom, že jsem si díky němu dohledal spoustu zajímavých informací, týkajících se všech těch hereckých legend i dramatických událostí, které zachycoval. Zhodnotit, jak kdo v té složité, hnusné době morálně a lidsky obstál, je už na každém jednotlivci. Rozumím i rozčarování některých žijících příbuzných, kteří mohou mít zcela oprávněný vztek a obavy, že obraz jejich předků byl překroucen a nepravdivě vykreslen, protože jistě bude plno lidí, co budou brát seriálovou verzi za ověřenou pravdu. Ale to bychom potom nemohli o událostech z nedávné historie točit filmy vůbec. A to by byla škoda. ()

HJ-FILIP odpad!

Pitomá slátanina. Pokud bylo skutečně cílem paní Brdečkové, jak mi říkala, ukázat, kde je kolaborace, resp.její hranice, tak se absolutně nepovedlo. Postavám je podsunut charakter, většinou zcela jednoznačně. Člověk pak nemusí vůbec přemýšlet. Retrospektiva z roku 1968 je sama o sobě dost divný nápad a navíc není v kontextu s celkovým obrazem seriálu - tedy pomineme-li, že nemá hlavu ani patu. Pan Sedláček opět vytvořil dílo, které je ho hodné, podobně jako České století. I Vávrovy filmy mají o mnoho, mnoho vyšší úroveň! ()

sarkikos

Vladimír Javorský hraje jako bůh – chvílemi jsem měla pocit, že vidím originál, tedy Vlastu Buriana, aniž by ho Javorský nějak karikoval. Totéž se dá říct o Michalovi Dlouhém v roli Zdeňka Štěpánka. Výborný Plesl jako Miloš Havel a Stach jako Frič jsou další plus. Řemeslně dobře zpracováno, zajímavé téma. Neuvěřitelné tlaky, vyvíjené na herce, režiséry, tanec na tenkém ledě, to vše aby se mohly dál točit české filmy, potud dobrý i scénář. Co mne ale otrávilo je mix pravdy a fikce – proč je hlavní ženská hrdinka nesmyslným propojením několika slavných hereček? Její příběh proto navazuje na ostatní jen křečovitě a ani herečka mne nepřesvědčila, že by zrovna ona měla být hvězdou. Proč je osud Oldřicha Nového částečně zaměněn za osud Štěpánka, když oba v seriálu jsou?Atd... Úplně bych si odpustila nešťastné, děj brzdící vstupy s vypravěčem. Pominu-li skutečnost, že vypravěčovo mladší já je zahráno snad nejhůř ze všech postav, připadá mi tento tvar nadbytečný až škodící. Celkově dobrý počin převyšující úroveň běžné televizní tvorby. Bonbónek na závěr – scénka s Věrou Chytilovou. ()

Jan00

Byla to strašná doba. Po zhlédnutí seriálu mně bylo smutno. Nikoho za činy, které musel, v období protektorátu, udělat, pro zachování české kinematografie neodsuzuji. Jak se říká "po bitvě je každý generál". Nejhorší na té době bylo, že komunisté po roce 1945, potažmo 1948, byli s diktátem horší, než fašisti. Diktát z doby protektorátu převzali komunisté s podporou sovětských stalinistů. Doba temna v kultůře, umění a sportu trvala, až do roku 1989. My co jsme dobu protektorátu nezažili, nemůžeme nikoho soudit, protože si nedokážeme udělat pořádek ani v roce 2017. Všude, kam se podívám je samý "koblihář". Ve vládě sedí dál komunisté a možná i někteří Stbáci. Lustrace již není aktuální, takže i na hradě sedí neprověření jedinci. Národ se tváří, že je spokojen a politici zavírají před pravdou různých afér oči. Z toho plyne: Český národ je nepoučitelný a politicky nevyspělý. Je mi z toho smutno! ()

dashwoody

Navzdory všem oprávněným výtkám ke konceptu, scénáři i provedení nakonec dávám Sedláčkovi 4 hvězdy - a to za obsazení a výkony Javorského, Stacha a Plesla, doufajíc, že tyto velké talenty tato bohémsky promarněná šance aspoň katapultuje do hlavních charakterních rolí v nějakých kvalitních celovečerních filmech... ()

francouz2

Seriál není vůbec špatný. Některé herecké výkony jsou velmi dobré (Javorský, Dlouhý, Plesl). Možná trochu nešťastné je zakomponování fiktivních osob, ale třeba tím chtěla scénáristka vyjádřit, že když víme o těch hercích málo a spoustu věcí si musíme domyslet, tak proč nevytvořit rovnou úplně novou postavu. Rozhodně mnohem lepší, než film Lída Baarová. ()

monia

No... musím povedať, že sa už asi nikdy nepozriem na filmy O. Vávry alebo na filmy s J. Marvanom, pričom by som si nespomenula na ich angažovanost... ()

honza.g

3 * za atmosféru a vykreslení "ducha doby", rovněž mnohé herecké výkony se mi líbily. Zásadní chyba je, že scénář je napůl cesty mezi dokudramatem a epickým příběhem inspirovaným historií. Nevyčítám autorce míchání historických a fiktivních postav a už vůbec ne vyfabulované dialogy, které nejsou historicky doložené, pokud nejdou proti historicky známým postojům a faktům. Jenže když třeba Štěpánek čte v rádiu úplně jiný projev než ve skutečnosti, což je snadno ověřitelné, tak pak mám pochyby o dalších zásadních činech hlavních postav, nejen, zda se odehrály, ale zda se mohly stát, a tedy zad nastíněné charaktery postav nejsou neuctivě zkresleny. Celé to dělá dojem, že jde o zobrazení velmi subjektivního náhledu scénáristky (nebo možná jejího otce) na některé tuzemské herce a další filmaře. ()

J.Bonnie

Upřímně, je mi fuk celá ta kauza kolem, jestli opravdu tuhle větu řekl ten nebo onen. Pro mě je to hlavně velmi dobře přenesení atmosféry na tv obrazovku. Je pravda,že postoje některých herců té doby mě překvapily a upravila jsem si o nich na základě Bohemy mínění. Ale to je vedlejší. Co však zmínit musím je neuvěřitelný výkon pana Javorského a způsob, jakým dokázal ztvárnit Vlastu Buriana - klobouk dolů! ()

Felsenberg

Dávám čtyři hvězdy za nápad natočit seriál o tak silném a dramatickém tématu a skvělé výkony herců Javorského, Dlouhého, Plesla, Stacha. O seriálu asi nejvíc vypovídá věta Jaroslava Marvana: Jsem herec, chci hrát. A o tom to všechno je. Za všech dob, za všech režimů... ()

eexDon

Für mich - 60%, - /bylo to místy docela chaotické se vyznat v těch postavách a vztazích a co je naprosto nejhorší je, že seriál se strašně táhne, první 3 díly je naprosto děsivě ubíjející nuda/, + /děj historií inspirovaný, ikdyž beztak dosti upraveno a Dlouhý + Javorský jasně nejlepší, zvláště Javorský/, hodnocení - nudící retro seriál z turbulentní doby, s dosti nevyužitým potenciálem, líné tempo, líné dialogy, líné všechno, nebýt Javorského a Dlouhého tak totální propadák, takhle jenom sotva průměr, moc mi to nesedlo, dosti divné to bylo ()

horskejvlk

Vcelku kvalitní seriál, který je spíše pro opravdu zájmového diváka kterému chce vysvětlit zákulisí prvorepublikových ateliérů. Herci skvělí, samozřejmě pan Javorský je klenot a jeho V.Burian je lahůdka, taktéž můj oblíbený Michal Dlouhý je bezkonkurenční, herečky ženy působí do jednoho děsivě jako by to měl být horor. Scénář je jaký je...šustí papírem, žádného Dietla nečekejme, proto je tento seriál tak na jedno podívání, mínus musím dát za tuctovou až melodramatickou hudbu a celkově příliš vážně dramaturgicky pojatý námět. Balcar toho blba zahrál tak dobře až to bolelo, zbytek tohoto vše vysvětlujícího seriálu byl nuda která nikoho nezajímá to že to byly všichni oportunisti je jasné. ()

JenTR

Není to špatné, slabina těch dílů je v hudbě. Neustále tam hraje nějaká otravná trubka, to fidlání a troubení brzy rve uši a dialogy kvůli tomu nevnímáte. ()

CharlesDav

Jedná se o naprosto promarněné filmové téma. Šest let nechala ČT tento mini seriál u ledu, než se ho po propadáku premiéry nyní odvážila opět odvysílat. Příčinou nízké úrovně byla nevěrohodnost až lživost podání některých postav, skutků a dějů. To bylo zejména zásluhou scénáře Terezy Brdečkové. Ta sice vycházela ze zápisků svého otce, ale v zájmu zkratky nahradila některé osoby nebo více osob fiktivními a některé skutky přenášela na jiné osoby, aby redukovala počet postav seriálu. Některé hlavní postavy jsou zde líčeny dost černobíle (viditelně zlí /dobří), jako by to vycházelo z jejich osobní oblíbenosti autorem předlohy Jiřím Brdečkou. Režisér Sedláček, který si s historickou pravdivostí hlavu příliš neláme to pak v zájmu sledovanosti díla asi ještě podtrhl. Je velkou škodou, že tak byly znehodnoceny výborné herecké výkony mnohých představitelů. Zejména Jiřího Javorského, pro něhož to byla životní role. ()

Filmyx

Z hereckých výkonů je vynikající především Javorský coby Burian, mluva, gesta, přerod mezi hereckým a civilním projevem, opravdu byl skvělý. První dva díly byly slabší, hudba příliš vtíravá a podbízivá, vymyšlená postava Lili působila jako pěst na oko - bylo dost výrazných prvorepublikovych hereček, z nichž si mohli vybrat, ne tam nacpat jakousi vymyšlenou. Některé dějové linky absolutně nedotažené (Burian se na Lili jednou podívá, pak jí dá kytku a pak se kvůli ní málem rozvádí?! Především on by si zasloužil více prostoru). Scenáristka si prostě ukousla moc velké sousto, na které prostě nestačila a každý její neumělecký pokus odchýlení se od reality celkový dojem sráží dolů. Nad průměr ho pozvedají jen většinou vynikající herecké výkony, protože herci byli vybraní bezchybně. Javorský, Plesl, Dlouhý, Rašilov, Stach.... ()