Můj život beze mne

• Kanada My Life Without Me (více)

Film režisérky Isabel Coixet vypráví příběh 23leté Ann (S.Polley), milující manželky a matky dvou dcer, která se jednoho dne dozvídá od svého lékaře krutou pravdu - je smrtelně nemocná a zbývá ji jen pár týdnů života. Ann nechce způsobit svým blízkým zármutek a rozhodne se nést svůj osud v tajnosti. Ten kousek života, který ji zbývá chce prožít s velkou chutí. Dohnat vše co zanedbala, smířit se s lidmi, se světem Scénář vychází z literární výpovědi Nanci Kincaid PRETENDING THE BED IS A RAFT. Na filmovém festivalu v Berlíně film obdržel speciální cenu Art House Cinemas. (oficiální text distributora)

vitac.

Z mého pohledu hodně rozporuplný film. Na jednu stranu zajímavý a silný námět, dobré herecké výkony (hlavně ve vedlejších rolích - doktor, otec, Lee), kamera a hudba. Na druhou stranu pro mě zcela nepochopitelná linie s nevěrou (to jsem opravdu nevěřil svým očím - tohle že by měl člověk stihnout než umře?) a přehnaná stopáž (čím jiným si tu občasnou lehkou nudu vysvětlit). A také si myslím, že téma bylo smutné i samo o sobě a nebylo třeba jen tak zbůhdarma přikládat pod kotel (siamská dvojčata, prázdný byt, ...). ()

han.ci

Trochu zvláštní, ale celkově příjemný klidný film. A právě slovo "klidný" mi nedovoluje dát více jak tři hvězdičky. Námět se zdál být fajn, dá se říct, že mě i bavilo sledovat rodinný život hrdinky, ta mi ovšem k srdci příliš nepřirostla. Holt každý by se s tím, že mu zbývají dva měsíce života vyrovnal jinak. ()

jafuska

zajímavý film o smyslu života, když se člověk dozví, že někomu zbývá jen prá týdnů života, jen jsem hlavní hrdince neuvěřila nic co zahrála, žádná emoce, jiný by se hroutil a ona si užívala jako by se nic nedělo, to mě přišlo hodně divné, v tomto filmu měli být emoce velké a bylo to tak chladné, jako by vlastně o nic nešlo jak potěšilé. Tohle mě přišlo hodně nenormální a divné ()

Pavel_Pan

Napoprvé se mi líbil bez výhrad. Podruhé jsem v něm nacházel vedle silných míst i jakési skřípání ve vývoji postav. Jakoby jim scházel jeden potřebný rozměr - rozměr potřebný pro dokonalé umění. Působilo to takto: načrtnout charaktery postav na plakát a pak pomocí nůžek a lepidly vytvářet koláže. Přičemž pastelky či další kreativita jsou zakázány. - Herecky velmi silné a docela autentické ()

boombang

Maximum bodů bez zaváhání. Nádherný film. Sice fakticky bezvýchodný, ale přesto plný naděje. Sarah Polley září - a co se její Ann týče, nenapadá mne nic lepšího než: "Nesuďte, abyste sami nebyli souzeni." Mne její přístup k vlastnímu konci uchvátil a dojmul - a ty její nahrávané monology mi řekly o životě více, než cokoliv jiného (aspoň v poslední době). Velmi působivá byla i vsuvka o siamských dvojčatech. Tento film musím několika lidem koupit... ()

maoc

Rozporuplný film s vynikajícím scénářem a dialogy, odpovídajícími hereckými výkony a silnými songy mne poučil o věcech, které stejně dávno všechny tuším. Že smysl života není v honbě za přeludy, ale v žití každé životní chvíle, že peníze nemohou přinést štěstí, že lidem okolo mne je dobré často připomínat, jak jsou pro mne důležití, atd. atp. Hlavně mi ale připomněl, že každý jsme jiný a na situace reagujeme různě. To, jak se hrdinka postavila k nastalé situace, se tak moc rozchází s tím, co bych udělal já, že mám téměř pochybnosti o věrohodnosti jejího jednání. Vytvořila okolo sebe jakousi až sobeckou bublinu naplnění posledního snu a měla vlastně z pekla štěstí, že tato bublina nepraskla a ona z toho na závěr mohla v očích všech zúčastněných vyjít jako světice. Kdyby to totiž prasklo, dost možná, že by z toho vyšla jako kráva. ()

jardik

Natočit tak krásné a smutné téma a přitom nechtít po divákovi ani jednu slzu si zaslouží respekt, mimo uznání umělecky lehkého zpracování a výborných hereckých výkonů. Isabel Coixet mi přijde jako člověk, který dává na zadek hollywoodu a komerci a ukazuje jim, že to jde zpracovat krásně. Přejme si, ať si zase své scénáře tvoří sama! ()

Jerris008

Malý velký film. Malý svou nenápadností mezi ostaními, velký svou hloubkou a procítěností, než je tomu u ostatních. Filmů o někom, kdo ví, že umírá, je nespočet. Tenhle (a možná i další, které jsem neviděla) se liší tím, že ten dotyčný si to nechá pro sebe. Není to ta snaha, rozedrat vaše slzné kanálky na cucky tím, že všichni kolem něho lítostivě brečí a plácají svá moudra. Tady na to ani nepřijde, jen krásný konec tak, jak si to mladá umírající žena přála. ()

rottenpolo

Väčšinou pri filmoch s podobnou tematikou vyroním slzu ale tentoraz sa to nestalo, čakal som kedy príde ten okamih a dočkal som sa akurát tak záverečných titulkov. V podstate to neskončilo žiadnou tragédiou ale šťastne, keďže splnila všetko čo si napísala do denníčka, hlavne mať sex s iným mužom a nájsť náhradnú matku pre jej deti, zvládla to úplne bez problémov. ()

Nellka

Film mě nerozbrečel, hlavní hrdinka mi byla dost protivná, její jednání dosti neuvěřitelné... Připadala jsem si, že se dívám na jakéhosi křížence filmu Wrestler a seriálu My name is Earl.... I když jednotlivé tyto složky samostatně jsou dost povedené, výsledný hybrid je nudný, přehnaně sentimentální a nesnesitelně kýčovitě zakončený. ()

Trumper

Opravdovější a smutnější variace na téma “The Bucket List". Bez adrenalinových radovánek, důchodcovského křepčení a kýčovitých západů slunce… Jenom tichá bolest za tmy v autě a s magnetofonem v ruce při nahrávání narozeninových přání vlastním dcerám. Sentimentální? A co když se sentimentalita stane realitou?___ Pro mě asi nejsmutnější film za poslední dobu… no, možná jeden z nejsmutnějších filmů vůbec. Přesto jsem se po jeho zhlédnutí necítil ani zdaleka tak depresivně jako při pohledu na plakát k tomuhle filmu tady na čsfd. Možná je to proto a možná za to může i tato... která se rozhodla vzdorovat svému osudu tím nejodvážnějším možným způsobem – bez naříkání a s jasným plánem: Dohnat, co se dá. /95% ()

Skeevee

Fascinoval me jak pribeh a jeho zvraty, tak hlavni herecka...ta byla naprosto vyborna... videla jsem to pred par lety v Aeru a na tohle bych se klidne vypravila do kina znova... ()

Meinhart

Na první pohled jsem "věděl", že za tímto filmem stojí žena, ten pocit jsem měl od začátku do konce, nikdy se mi to nestalo... ()

david666

Perfektní drama, které ač smutné má i své světlejší stránky. Nevím jak ostatní ale já jsem se v některých polohách hlavní hrdinky úplně viděl. Perfektní dialogy, reálné řešení situací bez nějakých přehnaných emotivních výlevů. Komorní film ale silný jak sviňa. ()

VLADEK

Takový vysněný (vylhaný) ženský film o posledních měsících života. Absolutně mimo realitu a uvěřitelnost takového příběhu. ()

StinkingPooh

Tenhle film kolem mě prosvištěl jak rychlík kolem nástupiště v Horní Dolní.. Přitom námět byl solidní, zazněly i zajímavé úvahy vhodné k zamyšlení, ale to zpracování a podání příběhu se mě nijak nevrylo pod kůži. Možná to bylo hlavní hrdinkou a jejím pro mě až přespříliš chladným a rozumným čekáním na brzký konec. ()

black8

Isabel Coixet z tých svojich smutných príbehov robí také zvláštne rozprávky. A v tomto prípade zašla až tak ďaleko, že sa pre mňa príbeh stáva ťažko uveriteľným. Ale zase akceptujem tento jej rukopis, veď nakoniec prečo nie. Obávam sa však, že moje posledné týždne pred smrťou by vyzerali podstatne tragickejšie. A len na okraj musím poznamenať, že Deborah Harry to pristane nielen ako speváčke, príjemne prekvapila aj svojim hereckým výkonom. ()