2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

[Literární předloha: Arthur C. Clarke - 2010: Druhá vesmírná odysea](5.6.2009)

Většina ukrutně srovnává s původní Odyseou, nicméně podobná přirovnání zde nejsou vůbec na místě. Jedná se o velice povedené sci-fi pokračování, IMHO zcela záměrně bez dlouhých záběrů a velkolepé hudby z 2001- jednoduše proto, že to nebylo ani cílem. I v současné době velice nadprůměrná ukázka skvělého pokračování se skvělým Roy Scheiderem v hlavní roli dokáže zaujmout i plným hodnocením.(16.12.2005)

"Můj bože. Je to plné hvězd !"(9.6.2010)

Po 2001ničce jsem samozřejmě musel vidět i tohle "pokračování". Sice jsem se k němu dlouhou dobu nedostával, ale teď mám za sebou příjemný večer s výborným sci-fi filmem. Je opravdu nemožné srovnávat tyhle dva filmy, protože novější odysea kvalit těch prvních nedosahuje. Jediné, v čem jí převýšila jsou ¨nehorázně luxusní triky, které vypadají jako ze současnosti, trochu rychlejší tempo a více scénáře... Některé otázky to vysvětlilo, ale některé věci jsem nepochopil stejně jako po jedničce. Rozjelo se to báječně a ve stejném tempu to pokračovalo skoro celou stopáž, jen konec byl trošku slabší. Herecké výkony se mi líbily, obzvlášť obličeje Jana Třisky. Scénář i celkové vyznění filmu docela dobře fungovalo, nejvíc mě ale potěšil návrat HALa 9000, který je ze všech filmů nejlepší. Z technického a vizuálního hlediska je ten film ovšem nejlepší, Hvězdná odyssea ale vždy bude jen jedna. Kubrickova. Příjemné a jistě kvalitní sci-fi, které musí potěšit každého fanouška, hlavně předlohy... 80%, tak to hodnotím já.(18.10.2012)

Ještě ta doba, kdy Hyams měl nápady.(13.4.2013)

Nevím jestli je film lepší než slavný Kubrickův epos, rozhodně je ale akčnější, minimálně, ne-li víc stejně tak napínavý a bez zbytečně dlouhých rozvleklých scén a záběrů, kdy se nic neděje a divák se má "pouze" kochat vizuální stránkou filmu. Nemůžu si stěžovat a někdy v budoucnu si snad přečtu i knižní předlohu. Verdikt: 3 1/2-4* a 75-80 %.(6.9.2014)

Překvapivě se mi to líbilo o něco víc, než 2001. Ono ne že by bylo 2001 špatné, to ne, jenom mi připadalo strašně (a zbytečně) utahané, zatímco 2010 mě nenudilo ani na minutu. Fungovalo to perfektně už od první minuty, bavilo mě to celou dobu, má to hned několik zajímavých scén, filmařsky je to dobré, trikově je to dobré, děj není blbý, má to atmosféru, napětí, zajímavý závěr... Prostě to má přesně to, co to mít mělo a taky to má. I HAL tu byl. 2001 je sice podané umělecky, ale je nudné, zatímco 2010 si na žádné umění hrát nechce a přesto funguje perfektně. I když, nedalo by se uměním označit už jenom to, že někdo natočil fakt dobrý film který funguje po všech stránkách? Každopádně, líbilo se mi to a nemůžu jinak, než dát 5*(4.5.2019)

• sedlo03

A ono se to nestalo :P(7.12.2010)

I wonder, will I dream?(16.8.2014)

• Sawk

Sice se v provedení již skoro vůbec neobjevují otisky Kubrickovi jedničky, ale i tak to nebylo o moc lepší. Nenajdete zde také přiblblé desetiminutové záběry, které mají působit geniálně. Ale i přes tato všechna vylepšení jsem opět nepochopil konec. Co se stalo s Halem 9000? Anebo co, či nač byla černá deska plující uprostřed vesmíru? A co měly znamenat ty vidiny astronautů, jenž možná zahinuli v lodi Discovery prvním? Zkrátka nic, ale vůbec nic z tohoto, mnou vyjmenovaného, nebylo jakýmkoliv rozumným způsobem vysvětleno. A pokud ano, nejsem holt tolik chápavý. To, co jediné mohu doporučit, je vcucnutí měsíce IO do sebe samotného a poté velký výbuch, díky němuž vznikne druhé, o něco menší slunce. Trojka, jak vidím, už neexistuje a proto pro mě zůstává, jak 2001, tak 2010: vesmírná odysea záhadou. {50%}(27.4.2015)

2010 nesnese srovnání s Kubrickovým veledílem a to chvílemi ani po vizuální stránce. Nicméně je to pořád velmi dobrý film, který má několik velmi silných scén (všechny s Bowmanem a HALem). Předlohu mám hodně rád, je to dle mého soudu nejzdařilejší díl knižní ságy, nicméně přiliš velká doslovnost filmového zpracování je tu možná až ke škodě (byť opomněli číňany).(26.7.2017)

Pokračování se solidními triky.(4.1.2007)

Ťažko sa mi 2010 hodnotí po dokonalej 2001 od Kubricka. Tentokrát som čakal pre zmenu veľa a dostal som len priemer. Film ma síce vtiahol a nepustil až dokonca, ale poetika, cit ponuré ticho kubrickovej réžie tu proste chýba. Je to celé vyvažované oveľa väčším množstvom dialógov a interiérových scén plných farebne blikajúcich kontroliek. Spracovanie je znova výborné ale po očipučiaco - sánkopadných momentoch z 2001 už neohromí. Dôstojný sequel určite stojaci za pozretie, nič viac ale ani menej.(8.6.2008)

O niečo zrozumiteľnejšie ako Kubrick. Kto nepochopil 2001 tak ako ja, tak doporučujem. :) Myslím si, že posolstvo tohto filmu bude aktuálne v každom období..........(6.9.2008)

Od poloviny tam tak moc blábolili, až z toho udělali blábol.. První polovina filmu se nemá za co stydět. Zajímavý námět se pozvolna rozvíjí, herci vůbec nejsou špatní, triky a grafika jsou na svojí dobu opravdu dost povedené, ze záběrů zvenku na vesmírné lodě se až tají dech.. vypadá to na dobré sci-fi, je na co koukat. Ale ta užvaněná druhá půlka to tak zazdí, až je to jednomu líto.(6.4.2012)

s puvodni odyseou se to vubec neda srovnavat. predevsim proto, ze tohle je skutecne film a ne nejaky pseudoumelecky pokus. ma to hlavu a patu a ma to dej. strucne shrnuti prvniho filmu na zacatku pak "novackum" umoznuje uplne se tomu zklamani z jednicky vyhnout (a ja to tez doporucuji)(10.5.2015)

• dvd-L

Skvělé! Pravý Clarke.(21.10.2017)

Zatímco v 2001 mě mrazilo prakticky celou dobu, mozkové závity pracovaly naplno a na konci jsem povýšila o úroveň výš spolu s Bowmanem, ve 2010 mě zamrazilo pouze dvakrát. Když se matce zjevil její zduchovnělý synáček a při posledním záběru. A vlastně také, když jsem objevila na plátně Honzu Třísku. Takže celkem tři hvězdičky.(27.9.2011)

Tam, kde Kubrick z jedničky dělal umění tak usilovně, až se vytratil příběh i s akcí, Hyams dvojku pojal trochu víc lidsky, a za to dávám jednoznačný palec nahoru. Je tu víc dialogů, víc trikových záběrů, víc akce, ale pořád to není žádná jednorázová popkornová zábava, ale kvalitní film, který i po 30 letech má co nabídnout. Zůstala navíc kvalitní hudba, i když v tomhle směru (jediném) měla jednička o trochu navrch. Celkově za mě 75% a rozhodně větší spokojenost než u 2001.(26.6.2014)

Vesmírná odysea je snad vůbec nejstarší nákladná vesmírná sci-fi, která byla natočena, průkopník žánru. Dnes se na ní již podepsal zub času, ale stále je to film, který má co říci a má proč být obdivován. A pokračování 2010 osobně považuji za přinejmenším stejně povedené, pokud ne ještě lepší. Na rozdíl od 2001 je dynamičtější a tvůrci se vyvarovali zdlouhavých pasáží, jakým je ve 2001 především závěr filmu, který je oproti knize dost nejasný a pro diváka, neznalého Clarkova textu, často nepochopitelný. Tolik k filmu. Ovšem já si především kladu otázku, proč po těchto dvou úspěšných filmech nepřišlo další pokračování a nedočkali jsme se ho ani po letech? Kvalita Clárkovi vesmírné tetralogie je nesporná, filmy se proslavily a patří dnes mezi filmovou klasiku. A při dnešním trendu filmových trilogií, úspěšných pokračování starých klasik a znovunatáčení starších filmů se tato možnost vysloveně nabízí. Mě osobně to připadá zvláštní a pevně věřím, že se snad brzy dočkáme pokračování 2061 a možná jednou i 3001. Určitě by to za to stálo...(9.12.2014)

Zatimco Kubrickova 2001 je spíš než film jakýsi vizuálně úchvatný umělecký dílo, přičemž chvílema je to skoro až taková filmařská obtížně koukatelná onanie, tohle je zkrátka výborný zpracování knihy, který je s 2001 srovnávaný poněkud nemyslně.(17.10.2015)