Nový čas, nová odysea, a nová šance rozluštit záhadu mise Jupitera z roku 2001. Členové posádky na palubě Leonova jsou na cestě za setkáním se stále vesmírem plující lodí Discovery. Posádka zatím netuší, že se brzy ocitne tváří v tvář osudu samotného lidstva. Ten bude spočívat na křemíkových bedrech znovu probuzeného počítače HAL-9000. Tímto filmem natočeným podle pokračování slavného románu Arthura C. Clarka "2001: Vesmírná odysea", dokázal režisér Peter Hyams (Kozoroh jedna, Outland) natočit pohlcující sci-fi film navazující na svého předchůdce, avšak se svým rukopisem. Píše se rok 2010. Čas zjistit, že nejsme sami. (Magic Box)

M1911

Ve všech směrech lepší než 2001. Fakt, nekecám. Pokud se na to někdy podívám řádně naladěn, mrsknu tam možná i tu pátou... ()

LordMysti

Řekl bych že se jedná o šablonu pro mnoho dalších podobných filmů které následovali. A to šablonu velice povedenou a na svou dobu perfektní. Čistokrevné vesmírné sci-fi s příběhem zahaleným do velkého neznáma, s napětím, hezkými efekty i ponurou atmosférou kterou dokresluje parádní hudba. ()

Ceberus

Režie se naštěstí chopil někdo jiný než Kubrick, a tak film konečně odsýpá a nnneeevvvllleeečččeee se jako jeho předchůdce. Na druhou stranu mi závěr nepřišel až tak bombastický, k tomu je třeba bohužel přičíst už stárnoucí triky, z čehož pak vyplývá, že ani toto pokračování se u mě nevydrápe nad dvě hvězdy. Nestačí na to ani perlička v obsazení v podobě Jana Třísky, ani perlička v dabingu... pokud jsem slyšel správně, tak počítač HAL 9000 byl nadabován Bohdanem Tůmou, který stojí také za dabingem androida Data ze Star Treku. ()

Shakaar

Shlédnutí pokračování 2001: Space Oddysey které je považováno za jedno nejlepších scifi všech dob, dost možná nejlepší jsem si dával docela na čas. Důvod jednoduchý, původní snímek mě nijak nezaujal, stopáž je na můj vkus zbytečně přepálená, o hereckých výkonech nelze moc toho říct, největší herecký výkon podal pravděpodobně HAL jako takový, dodnes je to asi nejikoničtější AI zobrazen ve filmu. Samotný film ale zachraňuje neskutečně prapracovaný vizual a hudba, které jsou skutečnou hybnou sílou děje. Svého času jsem nabyl přesvědčení že na film se dá docela solidně dívat pokud je člověk buď totalně posilněn alkoholem, nebo nějak sjetej nějakými drogami, což možná není daleko od pravdy vzhledem k tomu že snímek vznikl na konci 60.let. To vše jsou řekněme důvody proč se nedívat na pokračování, film musí působit aspoň pro mě kompaktně kde se tak nějak vyváží vše dohromady. A ačkoliv třeba David Lynch taky často pro své filmy využívá vizual, hudbu jako tažnou sílu děje, ale nezapomíná na postavy, které jsou zobrazeny i díky často solidnímu obsazení. Jediným důvodem proč jsem se nakonec rozhodl pro shlédnutí byla čirá zvědavost, zda pokračování neposkytne nějaké vysvětlení otázek z předchozího filmu - a že jich bylo. A ačkoliv ani 2010 není bez chyb, narozdíl od 2001 to poskytla. A zároveň na pokračování, nebo narozdíl od předchozího filmu působila daleko kompaktněji, minutová stopáž nebyla až tak zbytečně promrhána na vizuálu, děj spád, hybnou silou děje byly samotné postavy, film nepostrádal napětí a na rozdíl od prvního filmu mělo i daleko hvězdnější obsazení včele s Royem Scheiderem, Helen Mirren, Bobem Balabenem, Johnem Lithgowem, malý štěk si zahrál i Jan Tříska. Celkově film působil delko lidštěji, narozdíl od do jisté míry chladné 2001čky. Zároveň na něm bylo vidět, že film bez prvního filmu by nemohl exitstovat a zobrazuje to způsobem že se nesnaží zbytečně napodobovat, přesto sem tam se člověk přistihne že jsou tam scény jako vystřižené z prvního filmu. 2010 se často vyčítá nebo co jsem si přečetl, že je zde horší ne moc nadčasový vizual, relativně generická hudba, ale to není v tomto případě na škodu. Peter Hyams chtěl jít evidentně jinou cestou a povedlo se mu to. Není to sice snímek, který by vyloženě upoutal tak, že by si ho člověk chtěl pustit znovu, ale kdybych si měl vybrat mezi 2001 a 2010, volil bych určtě 2010. Sorry Stanley Kubricku, tvůj film byl určitě unikátní na svou dobu, má vizuál, hudbu i podpořenou Pink Floydy, ale svým způsobem je naprosto nesnesitelný pro shlédnutí. Pokračování ale bez problémů dávám 4*. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Pokračovanie je omnoho lepšie spracované. Je to hlavne kratšie a nie je to zbytočne natiahnuté. Dĺžka filmu, ktorá je 116 min je akurát. Celý čas sa tu niečo deje nies sú tu hluché miesta ako pri prvom filme. Dialógy tu dávajú stále zmysel. Znova audiovizuálna stránka je skvelá. Nie je to síce to čo by sa očakávalo na rok 1984, keďže za mňa ju prekonal ak sa to tak zoberie predchádzajúci film už len, kôli tomu, že je z roku 1968. Príbeh je tu zaujímavý a aspoň mňa nenudil celý čas sa ma držal ako kliešť. Herecké výkony sú skvelé. Pokračovanie môžem len odporučiť. Za mňa sa režisér vyhol chybám z predchádzajúceho filmu. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Likan7

Peter Hyams se toho nebojí. Zkoušet sequel jednoho z nejkultovnějších sci-fi. Filmu, který definoval žánr a dodnes je brán jako jeden ze zlatých grálů. Ale je to překvapivě solidní. Atmosféra je fajn, Roy Schneider jako vždy skvělej a i když si mohli odpustit ty politické problémy, třeba rozloučení s HALem je perfektní a dojemný zároveň. Není to tak vypiplaný jako jednička, ale Druhý vesmírná odysea té první rozhodně nedělá ostudu. Kdyby to byl oddělený film, možná by se dočkal většího uznání. ()

Šňůra

Docela zdařilé pokračování Kubrickovy odyssey a ač na Kubricka nedám jinak dopustit, musím říct, že tahle dvojka od Petera Hyamse se mi líbila dokonce i více než jeho jednička. Mělo to přeci jen rychlejší spád a napínavější atmosféru. Ovšem nejlepší je stále si přečíst předlohu od A.C. Clarka. ()

PaRi

Poctivá snaha o důstojné pokračování tu bezesporu je, ale zásadní problém, dle mého názoru, je ten, že vůbec vznikl nápad na pokračování 2001! Napadlo by někdy někoho v literatuře, že se postaví na roveň např. Shakespeara a napíše pokračování Hamleta, Romea a Julie, že dopíše pokračování Lakomce, apod.?! Stejně marné tedy bylo chtít pokračovat ve 2001: V.O. - navíc zamíchat do toho politiku, je naprosto nemožné (automatická ztráta nadčasovosti)! Nesnáším jakákoliv pokračování, zvláště dělá-li ho někdo jiný, než původní tvůrce - vždy je v nich snaha přiživit se na legendě a čpí z nich pouhý kalkul jak vydělat! Mrzí mne, že A.C. na tohle přistoupil. Pokračování literárního díla od stejného autora je možné, ale Hyams Kubricka nenahradil. Musel přeci vědět, že bez Kubricka to nemůže být ono! S. Kubrick do žádného pokračování nešel z naprosto stejného důvodu, jako by Sahakespeara nikdy nenapadlo napsat pokračování Hamleta. Géniové se neopakují, to jen průměrní se je snaží napodobovat a těžit z jejich geniality. ()

Edit13

Je vidět, že oba filmy točili režiséři s naprosto rozdílným přístupem. Jsem ráda, že vzniklo pokračování, které vysvětlilo otázky položené v 2001, ale s pokračováním se ztratila i Kubrickovská elegance. Více se tu naráží na politiku, což mi docela vadilo, na druhou stranu se velmi vydařil závěr filmu.... no.... když vynecháme ekologický dopad na naši planetu. ()

Rodin

Paradoxně je tato filmová verze lepší, než jednička. Nemá tak utahané tempo a přestože není tak "básnicky vychytaná", na filmovém plátně musí působit daleko svěžejším dojmem To ovšem vlastně nemohu posoudit. Obě verze jsem viděl až v obýváku na bedně. ()

Taffey

Gemini, trumfnout Vesmírnou odysseu 2001 od Kubricka není žádný problém. Je to natolik katastrofální film, i na tehdejší dobu, že lepší může být ledacos. ()

Stanix

O něco slabší pokračování Clarke-Kubrickovské 2001, ovšem vůbec ne špatné. Avšak Kubrickova neobvyklá tvůrčí forma, tak moc vzdálená od ostatních, téměř nedovolí srovnánat mezi sebou tyto dva díly. Jedná se totiž v podstatě o úplně jiný film. ()

hero_bk

Zdánlivě podprůměrné scifi, je zakončené skvělou, nádhernou pointou, ze které jsem měl husí kůži... A navíc návrat HALa! ()

altaica

PRO MUŽE:Zhruba v době vzniku filmu pár nadšených amatérů zkusilo natočit snímeček o prostých přáních českých lidí. Vyrazili do terénu a ptali se kolemjdoucích co by si přáli pro dnešní den. Poslední byl stánkař s buřtama, co točil pívo. Takový ten klasický typ ze IV.cenové skupiny v umaštěném bílém plášti. Chlápek jim s úsměvem, do kterého by šel hodit dopis, začal vykládat, že by chtěl, aby hostům chutnalo pivo, aby pivo mělo správnej říz a aby prodal všechny párky a klobásy. Pak si všimnul kamery a zpozorněl. Požádal, aby se to sjelo znova. Nasadil odhodlanou držku, hrdě vypjal chlupatou hruď, prackou uhrábnul zbytky neposedné čupřiny a zpitomělý propagandou vážně pravil: Já bych si přál, aby byl v celém světě mír!!! A bylo po pr*eli a stejně tak i v tomto filmu.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Roy Schneider opět jako fešák a tentokrát navíc uvědomělý a moudrý občan planety Země. Trikově zdařilý snímek nabitý pathosem, morálkou a pacifismem tak, že je s podivem, že se do něj vešel i celkem zajímavý děj a trocha toho vesmírného dobrodružství. Pokud nemáte, madame, alergii na sci-fi, není důvod vypínat obrazovku.          HLÁŠKA:Všechny tyto světy patří vám, užívejte je společně a užívejte je v míru. Blink, blink. ()

Lilien

triková stránka je opäť úžasná ako u 2001, nádherné kulisy vesmíru sú priam ohromujúce, ale chýbajú také strhujúce momenty ako v predchádzajúcej časti keď sa Hal vymykal kontrole. ()

Jacques1

!!!Následující text obsahuje spoilery!!!!:Druhá odysea začíná velmi slibně a za pomocí odkazů na první díl, duchařiny a klaustrofobní atmosféry lodi, agorafobie z otevřeného nic vesmíru a politické a národnostní nesnášenlivosti dovádí nervy diváka až na samotnou hranici prasknutí. Celou dobu už už čekáte, kdy se začnou členům posádky dít nevysvětlitelné nehody (prasknutí hlavy, hodina BK apod.) a ono to najednou skončí. Nejen že se ukáže, že počítač na Discovery není krvelačnou bestií, která si pohrává s lidmi stejně dovedně jako s pěšci na šachovnici, ale ještě je schopný sebeobětování. Za celý film divák uvidí jen jednu smrt, kterou navíc způsobí jen naprostá neschopnost dotyčného a ne tajemná mimozemská inteligence. Jedna mrtvola a happy end=zklamaný potenciál. ()

Knor

Vynikající pokračování. Je to něco úplně jinýho než 2001. A je to dobře, protože pokusit se napodobit Kubrickovo veledílo by bylo šílenství a tak Hyams natočil tohle pokračování v trochu jiným stylu a moc se to povedlo. Nádherný efetky, sympatický obsazení a vynikající navazující příběh. 2001 to není, ale ostuda nebo nuda to rozhodně taky ne. ()

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno