Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

kristovanoho

13 důvodů k sebevraždě po každém dílu aneb Hanka nám dává nahlédnout do duše dívky stižené těžkou tupokundozitou a neskutečnou šikanou, která se povětšinou projevuje tím, že hlavní obvinění dělají to, co po nich Hana chce, aby je za to následně obvinila s tím, že měli udělat pravý opak a zachovat se tak, jak si představovala ve své choré hlavě, kterou nosí na údajně nejkrásnějším těle z celé hájskůl, což je poměrně zvláštní, anžto Hanka by nijak zásadně nevyčnívala ani v rámci soutěže deformovaných prasnic. Samozřjemě, její souputnice šikmá lesba Kórtny nebo zubatá míšenka Žes taky nejsou úplně vzor krásy, ovšem třeba takova Šery, to už je jinej kus prochcnýho masíčka a kdyby nebyl Klej idiot, zvysoka by se vydlábnul na nějakou pomatenou dilinu a rozjebal Šery úplně do hoven. Jediným skutečným příkořím se tak stává třicetivteřinový mrdák Brajs a jeho sólíčko ve vířivce, po němž se Hana, která doposud provozovala pouze samoHanu, potácí domů, mokrá zvenku i uvnitř, aby následně dala životu ještě jednu šanci. To naštěstí netrvá dlouho a jelikož ani její výchovný poradce neumí číst myšlenky. natočí si v klídku 13 důvodů k sebevraždě a pak se konečně podřeže ve vaně, za což jí ostatně dávám jednu hvězdu. Za víc tahle přehypovaná sračka fakt nestojí a oznámení druhé série je poměrně pádným důvodem k tomu, aby slabší jedinci začali pátrat po žiletkách ve slevě. Ve Vólpleksu určitě mít budou. ()

Pecaldo

Řekl bych velice solidní scénář a námět, jen to na mě bylo ne úplně dotažený do konce co se týče dramatičnosti.. Myslim že z toho šlo vycucat daleko víc, ale to je asi jediný co mi trochu vadilo, jinak si rozhodně stojím za tím, že to není ztráta času, ba naopak hodně k zamyšlení ! Rozjezd (první 2-3 díly) bomba, pak až cca do 9 dílu velmi slušný až průměr a konec (10,11,12,13) bomba. Scéna, kdy si hlavní hrdinka podřeže žíly ve vaně je neskutečně hrozivá, realisticky neskutečná i hrozivě realistická jak chcete.. Na to, že se jedná v podstatě o ,,teenage,, projekt jsem byl mile překvapenej ba co víc, bavilo mě to a to je hlavní ! ()

tomik1976

Tak jsem dokoukal tento seriál.Nevím proč všichni na něm ujíždějí?Není to špatné,to neříkám,ale raději si pustím Twin Peaks.Tohle je spíš pro náctileté nebo lidi těsně po škole.Jsem už 20 let od školy,ale takové problémy,jaké mají hrdinové jsme dříve vůbec neřešili.Ta dnešní doba a sociální sítě a další ptákoviny vytvářejí zvláštní skupiny,kde se žije v jiné realitě.Krásná holka dneska využije svůj šarm na cokoliv.Tady je to navíc dobrá duše,která se chce zamilovat,ale pak ji všichni jen využijí,asi má myšlení staré poctivé školy!Chci říct,že prvních 5 dílů se může přeskočit,protože se tam skoro nic neděje.Pak se to trochu rozjede,ale jen trochu,konec zůstane vcelku otevřený(asi chtějí 2.sérii) a zlo není úplně potrestáno.P.S. Poslední dobou mi vadí,že američtí studenti jsou všude vykreslováni jako duchaplní a strašně vyspělí,kteří vědí,co chtějí.Myslím,že pravda je trochu jiná..My všichni školou povinní(nikdy jsem to nedokoukal!) je česká klasika a tohle bude asi americká(dokoukal,ale jen taktak).Zvláštní svět!!! ()

jiri.juricek

Tak to mám za sebou, všech třináct epizod a že je ta poslední hodně drsná... To není spoiler, protože všichni víme kam to nakonec spěje už od první epizody. Asi nejlíp natočený seriál v žánru drama bych řekl, je tu vidět kam se dnešní svět ubírá díky sociálním sítím, ale nejen díky nim. Další sérii ani nechci vidět, tohle mi bohatě stačilo a zakončení si myslím dobré. ()

BettyLiss

Tenhle seriál mi zabral jeden víkend a vůbec toho nelituju. Jindy si pustím film na 2 hodiny a připadá mi, že jsem ztratila celý život... ale tohle? Tohle není ztráta času. 13 Reasons Why je velmi podařený seriál, velice důležitý pro celou společnost. Asi bych jej nedoporučila přímo lidem, kteří mají nějaké psychické problémy, protože bych se bála, že si z Hanny vezmou příklad. Ale možná by to mělo ten správný, opačný, efekt. V prvé řadě by měli toto shlédnout rodiče, kteří mají doma malé děti a teenagery, aby si uvědomili, jak je pro mladého člověka důležité mít nějaké zázemí a lidi, na které se může spolehnout, ať se děje cokoliv. Teenageři si zase uvědomí, jak může zdánlivě bezvýznamná poznámka někoho ranit. Jak je důležité uvážit své myšlenky, slova a činy, protože mohou mít špatné následky. A postavit se následně svým nedostatkům a chybám čelem, je snad ta nejtěžší věc na světě. ()

Minoka

Docela hodně depresivní kousek. Ze začátku jsem si říkala, že ta holka řeší úplné ptákoviny a je prostě hodně přecitlivělá, ale jak se to pak hodně nahromadí, tak toho je prostě moc. Doporučuju zkouknout a popřemýšlet, protože tohle se fakt děje a je to smutné. ()

Essential

Keď 2 hodinový film roztiahnete a rozpytváte na 13 hodín neskutočne rozvlečenej, naivnej a užvástanej kokotiny dokonale vypadajúcich 25 ročných metrosexuálov, ktorí sa tu zahrali na stredoškolákov a budú dramaticky obdrístavať a domrtva riešiť aj rozliaty džús v školskej kafetérii... Námet nie je vôbec zlý, ale to by sa ho nemohli chytiť liberálni vypatlanci z Netflixu a pretvoriť ho v jeden monumentálny SJW homo gejzír, kde všetky černošky majú úchylku randiť iba s belochmi, pomer gayov a hetero je 50/50 a portorikánsky James Dean na Mustangu ( samozrejme tiež bukvica ) to tam všetko drží pod kontrolou. NEREÁLNE ako hovädo a doslova si to človek pretrpí až do 10. dielu, kde sa veci konečne pohnú k onemu dosť nepríjemnému záveru. Hannah Baker je tu jediný bod príbehu, ktorý stojí za to, lebo hoci je to v podstate naivná trubka, dievča je to extrémne atraktívne a mohol som na nej oči nechať. Bez nej by to bol okamžite odpad! a to sa ešte chystá 2. séria s týmito istými potratmi a Hannou ako vedľajšou flashbackovou postavou. To už ale určite bezomňa. 60% a to fakt iba za Katherine Langford. ()

TedyM

Víc než cokoliv se měl seriál zaměřit na vnitřní rozpad hlavní hrdinky, aby byl její konec lépe pochopitelný a věrohodný. Protože některé důvody "zvenčí" se zdály pro dospělého diváka málo dostačující (samozřejmě až do Jessinčiny party). Nicméně...gradace celého příběhu je strhující a emocionální dopad taky :) Takže v závěru dávám pět hvězd za kvalitní filmařskou práci. Na druhou sérii se těším! ()

honza.kuzel

Některé díly, především pilot, téměř geniální. Některé zase téměř nudné a pro diváka 25+ celkem dětinské. Některé středoškolské problémy si hlavní hrdinka možná až moc bere a staví se k nim příliš tragicky. Kdo neměl v jejích letech podobné starosti, že?! Dohromady ale nadprůměrný seriál s dobrou hudbou, gradací a stylem natáčení a vyprávění. Hlavní hrdina sympaťák, jehož postava se společně s příběhem poměrně zajímavě vyvíjí. Finále celkem drsné a emotivní. ()

barsy

Příběh teenagerky, která natočí kazety o tom, proč spáchala sebevraždu. Zní to úžasně, celkový nápad natočit něco v tomto smyslu zní skvěle. Jsem ráda, když si můžu pustit seriál, který se obsahově vymyká z dnešních typů seriálů, jako jsou detektivky nebo nekonečné romance. Moc se mi na seriálu líbí, jak jsou ztvárněné všechny postavy, jak se vyvíjí, jak každý reaguje na situaci jiným způsobem. Pozorování těchto rozdílů mezi postavami mě na celém seriálu bavilo snad nejvíce. Zmínila jsem, že samotný nápad natočit takový seriál je úžasný, ale bohužel celkový scénář už tak dobrý nebyl. První epizoda přináší perfektní start, ostatní epizody už však dost ztrácejí na dynamičnosti, jsou opravdu až extrémně nudné a upřímně někdy už se na to nedalo dívat. Co mě na tom děsí ještě víc, je, že bude druhá série, a pokud scénáristé nevymyslí vyloženě nějakou "pecku", tak mám strach, že to bude ještě méně záživné, než první série. Mně osobně se seriál nějak extrémně nelíbil, ale myslím, že obecně je to mírně nadprůměrný seriál, co má možná i nějaké to "poslání", ikdyž pro mě to mělo asi tak nulovou emocionální hodnotu a celkový záměr Hanny mi přišel jako blbost. Můžeme jen očekávat, co nám přinese další série. ()

tiwanaku

Naprosto souhlasím s https://www.csfd.cz/film/484253-13-reasons-why/komentare/?comment=10663941 a ještě dodávám, že hlavní postava je nechutně pokrytecká - Hannah nutí k nahlášení drobné dopravní nehody poté, co sama nezabránila ani nenahlásila sexuální napadení. Navrch všeho policie neváhá prohlásit nehodu za způsobenou alkoholem bez rozboru krve, jen na základě množství lahví od piva nalezenych v autě. Wtf...?!?!?! ()

Docktor odpad!

Absolútne nezáživné a nekomfortné. Stereotypné momenty, nesympatickí herci a obsadenie. Teenagerka Hannah vysvetľuje svoju smrť a dodáva sériu obvinení na páskach v doprovode otravného hlasu a prístupu. Tento jav je okorenený intrigami tak nedomyslenými až ma z toho bolí Clayova ,a.k.a. Mr. Baldlook, hlava. ()

Rathe

Tak nějak mě to neranilo, ačkoliv jsem si myslel, že raní. Ze začátku byl seriál strašně zajímavý, ale ke konci jsem už u některých dílů trošku zíval nudou a možná i stereotypem. Nicméně herecké výkony byly naprosto vynikající - to plyne už i z toho, jak dlouho ty herce vybírali. A příběh měl dobrou zápletku. 1. série 80% Kvůli traileru jsem si vytvořil nějakou teorii, jak špatně by seriál mohl dopadnout. Díky bohu, že tvůrci se rozhodli vybrat úplně jinou cestu, která byla dost zajímavá. Hodně mě mrzí, že prostor pro Hannu byl o dost menší, ale ono ani snad nic víc udělat nešlo. Justin v této sérii zahrál perfektní roli a to samé i Taylor. V seriálu se objevují i scény, které jsou doslova ikonické. Objevuje se tu i narážka na #MeToo, což je poměrně zajímavé rozhodnutí. Herecký výkon Kate Welsh mě opět naprosto pohltil, ona je fakt skvělá. Seriál od začátku vedl k určité situaci, která se na konci vyhrotila tak, jak jsem si myslel. Ale opravdu nevím, proč nechali otevřený konec... pro Hannu Baker už prostě není místo a bez ní to není 13 Reasons Why. 2. série 75% ()

Kinepa

Pokud seriály jako Most dostaly 5 hvězdiček, tak tady musím jednu ubrat, protože tak napínavé to zase nebylo. V globálu to však považuji za zdařilý počin. ()

Moira

Po dlhej dobe seriál, ktorý je niečím iný. A hlavný dôvod nie je to, že hlavná hrdinka spáchala samovraždu. Núti ľudí zamyslieť sa nad súvislosťami - aj nad tým, v akom ľahostajnom svete žijeme. Otázkou ostáva, či bola hlavná hrdinka naozaj taká precitlivelá a túžiaca po pozornosti, ako si väčšina ľudí myslí aj po zhliadnutí celého seriálu. Áno, svojím spôsobom bola. Viem, že ľuďom sa stávajú oveľa horšie veci a nemusia preto hneď všetko ukončiť. To nie je riešenie. Ale ak po zhliadnutí tohto seriálu začneme chodiť po svete s o niečo viac otvorenými očami a citlivejšími srdciami, potom splnilo toto dielo svoj účel. ()

nikafcker

Série příběhů, která se vryje pod kůži. Ze začátku nekonečně zdlouhavé až deprimující, že jsem chtěla přeskočit některé epizody, ale napínavé a nutí mě přemýšlet. V jednotlivých postavách se může najít každý, kdo si neprošel bolševismem. Před nedávnem jsem si prošla podobnou krizí, jakou prochází Hannah v tomto seriálu. Pokud nemá člověk něco, co mu nedovolí odejít tak tento stav bezmoci a beznaděje může přijít v každém věku.V prvních dílech série jsem s Hannah poměrně dost soucítila. Pro někoho může být opravdu důležité co si o něm okolí myslí. Zejména pokud žijete na malém městě, s pohnutou minulostí a pověst Vás pomalu a a jistě dohání. Nedej bože v zaměstnání nebo na střední. Pověst, za kterou si jistojistě může každý sám. A jste na vše sami... Až na pár přátel a rodiny na druhý straně světa. Všechny ty pocity, pohledy do nicoty, osamění a nepochopení za mě vyjádřila postava Hanny. Po shlédnutí posledních dílů jsem nasadila pragmatický pohled na svět, pragmatický pohled na to jak byla Hannah stupid. Seriál mi pomohl všechno přehodnotit. 13 Reason Why mi poskytl pohled na mně samotnou a pomohl mi k uvolnění. Když si po sobě čtu, co jsem napsala, tak mi to přijde jako sezení u terapeuta. Vlastně celý seriál na mě působil jako třináctihodinové sezení u terapeuta. Ke konci mě ta holka opravdu iritovala a byli mi sympatičtější záporné postavy jako Justin, Jess, Bryce. Ne že by mi bylo sympatické co provedli, jak se zachovali. Ale vlastně celý seriál je o vedlejších kolemjdoucích, a zajímají mě víc než hlavní postavy a těším se na pokračování. Nebylo by vůbec na škodu kdyby byla minisérie o Alexi, který se vlastně rozhodl podobně jako Hannah.. Za mě čtyři hvězdy, hlavně proto že má seriál smysl a neokoukané mladé tváře s uspokojivými výkony. ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney