Ozark

• USA Ozark
USA, (2017–2022), 44 h 30 min (Minutáž: 52–80 min)

Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner, Esai Morales, Jason Butler Harner, Clayton Rohner, Sean Freeland, Ralph Alexander, Skylar Gaertner, Josh Randall (více)

Série(4) / Epizody(44)

Finanční poradce donutí rodinu odejít z Chicaga do oblasti Ozarks v Missouri, kde musí během pěti let vyprat 500 milionů dolarů, aby uchlácholil drogového bosse. (Netflix)

BoPo

Namotal som sa už pri úvodnom monológu o % šanciach na šťastný a spokojný život. Veľmi skoro sa dostavil dojem, že pôjde o akýsi mix seriálov Perníkový táta a Banshee. Postáv je tu toľko, že by aj Hra o trůny závidela. Všetky sú však dostatočne iné, nesplývajúce, zábavné, nezbytočné a dej obohacujúce. Prvá séria je skôr rodinné dráma na pozadí ktorého sa odohrávajú mafiánske kšefty/pletky. Od druhej série, keď už všetky postavy a prostredie dostatočne poznáme, sa do popredia derú gangsterské praktiky naplno. A to tak silno a kvalitne, že o 5* parametroch už nebolo žiadnych pochýb. Po dlhej dobe som opäť pocítil ten hrejivý pocit, že sa neviem dočkať ďalšej časti. Bavil ma vývoj postáv. Často sa odohrávali nezabudnuteľné dialógové prestrelky, kde pnutie medzi postavami bolo vyšponované na max. A predovšetkým ma bavilo, že sa neustále niečo deje. Žiadne čakanie na posledný diel série, aby scenárista naservíroval vygradované konflikty v štýle padni komu padni. Tu sa tieto veci diali x krát za sériu. Bohužiaľ, cca od polovice tretej série, som si začal čoraz výraznejšie uvedomovať nelogickú hierarchiu postáv. Ďalej čítať len ak ste videli kompletný seriál. SPOILER: Chybou bolo, že šéf kartelu priskoro odhalil svoju tvár. A ruka v ruke s tým prišiel aj o svoju veľmi dobre vybudovanú povesť. Bol totiž až nepochopiteľne prístupný a zhovievavý. Jeho postoj k bezpečnosti vlastnej osoby, najbližších a obchodov ako takých, bol neprimerane neopatrný. So slzou v oku spomínam na Dela a časy, kedy sa chyby rázne trestali. Marty a predovšetkým Wendy sa natlačili do pozície šéfov všetkého a všetkých. Pritom k tomu vôbec nemali žiadne opodstatnenie. Oni mali kuť pikle v tajnosti a dúfať, že ich jedna či druhá strana nenačapá. Čo však robili oni? Na všetkých kričali, každému rozkazovali...kartel, vidláci, FBI...vrcholom bol moment, kedy sa Marty stal dočasným šéfom kartelu...tu už všetko začalo byť tak strašne nepravdepodobné a prekombinované. Moje spomienky na uvažovanie (po druhej sérii) o možnom kandidátovi do TOP 20 seriálov, začali vyvolávať trpké úsmevy. Veľká škoda, že sa pistáciová zmrzlina postupným topením nelogikou zmenila v skôr mátovú. Napriek všetkým výčitkám skvelý seriál, ktorý ma bavil určite viac, ako na začiatku spomínaný Perníkový táta. ()

amirgal

Po prvních pár dílech se seriál začal propadat do sebeparodie, a trochu nechtěné komiky, jakoby někdo chtěl natočit něco a lá Fargo. Postavičky jsou pikareskně stereotypní a tempo se zrychluje. Škoda, že tvůrci neměli větší trpělivost. ()

Kaluž

Za čtyři s odřenýma ušima. Příště by to chtělo trochu učesat dramaturgii, protože teď to tam lítalo zprava doleva hlavou dolů a často to ztrácelo tolik potřebné koule. Obsazení je vkusné, obzvlášť ten Bateman tam sedne jak účetní ke kalkulačce, Laura Linneyová hraje svůj standard, akorát ta blonďatá vidlačka je strašlivá protiva a já ji tuze nerad. Finále ušlo a navnadilo na další sezónu, takže cajk. /// 2. sezóna /// No vida, jak se to krásně vytáhlo! Rodinné trampoty účetního kartelu pokračují, kostky byly vrženy, karty jsou rozdané, ruleta se roztáčí… teď jen mít špetičku štěstí a přežít. Podobnost s Breaking Bad čistě náhodná. /// 3. sezóna /// Strašně mě začala srát postava manželky v podání Laury Linneyové. Ale strašně. Její motivace k bezohlednému chování postrádají sebemenší smysl. Tak s tím koukejte něco dělat, bo čtvrtou sezónu s tak blbě napsanou píčou na krku to už Marty neutáhne. ()

Trevor

Ostáva iba súhlasiť s názorom že niektoré epizódy boli príliš dlhé, miestami bol dej nudný a nanajvýš nepravdepodobný ale nakoniec to dopadlo celkom reálne. S kartelom si neradno zahrávať a v seriály bolo mnoho momentov keď si človek povedal že Ruth by už dávno ovoniavala fialkám korienky. Ozark je pravdepodobne najlepším seriálom z produkcie Netflixu a jedným z najlepších natočených v poslednom období vôbec. ()

Fanucci

Paráda. Místy je to těžko uvěřitelné (co všechno Martymu v podsvětí prochází), ale pořád napínavé a ve skvělém tempu. A role Martyho sedla slizounovi Batemanovi naprosto neuvěřitelně! ()

tufr

Upřimně sem nikdy pana Batemana nemusel..../ no po shlédnutí se mu musim omluvit. Vynikající seriál ()

ilemas

Seriál mě nudí svým velmi pomalým, rozvleklým a natahovaným vyprávěním, který je víc zaměřen na vztahy v rodině finančního poradce Marhyho než na akci. Sem tam někoho sice zabijí, ale veškeré napětí se vytrácí velkou ukecaností, vatou a rozvlekostí. Porovnávání s Breaking Bad je naprosto mimo mísu. Výběr herců mě také nepřirostl moc k srdci. Chápu, že dnes letí tolerance ke gayům a lesbám, ale dívat se na dva líbající se  odporné nesympatické chlapy nemusím. Nicméně děj je zajímavý tak už to nějak přetrpím do konce. ()

M.i.k.e

Ozark je jedním z těch seriálů,kde se 80% času spíš mluví než aby se něco dělo,ale pak přijde věc kterou divák nečeká a jen kouká.Skoro celou dobu jsem se přikláněl k 3 hvězdičkovému hodnocení,ale pak přišly poslední dva díly,které jsou nejlepší z celé série a hodnocení díky nim jde nahoru.Bateman sice není nový Walter White,ale je fajn,že se dokáže vymanit ze škatulky komediálních rolí na jedno brdo.Solidní práce...70% ()

zbyshek

Ozark je přesně ten typ seriálu, kdy při každé scéně jen čekáte, až se zase něco pos*re. Těch zvratů a různých vyústěních situací tam je na příběh Martyho Byrdea a jeho family možná až moc. Na druhou stranu díky tomuto faktu děj a akce prakticky nestagnuje, spíše vrcholí každý dílem více a více. Bude vám pár dílů trvat, než se vám postavy dostanou pod kůži, ale až se tak stane, budete hltat tyto rodinné trampoty ve velkém. Musíte si zvyknout na trochu přehnané scény a extrémy, které udiví. Těšit se však můžete na skvělé herecké obsazení a na výkony s tím spojené. Celý příběh si rozhodně nebere servítky a nedá se říct, že by bylo nějaké hluché místo během obou sérií. Dávám 75%. ()

shyster

1. série: Za tím jen průměr. V zásadě se za těch 10 dílů (každý má cca 1 hodinu) nic moc nestane, resp. to nejpodstatnější (praní peněz) je tu odbyté mimo děj. ()

cariada

Seriál jsem míjel, snad jen kvůli tomu divně psanému názvu, kdy jsem si myslel že je to něco skandinávského a hlavně krimi což já nemusím. Přesto mě napadlo si to pustit a už mě to nepustilo. Hodně se tu zmiňuje podobnost  s Perníkovým tátou  či Fargo. Mě tam víc přijde to druhé. A hlavně tohle je o třídu lepší než ty dva seriály. Pomalý styl vyprávění, kdy mnohdy přijde rána aniž by to někdo čekal. Jindy nás na to děj připravuje do předu. Tady je zajímavé sledovat jak celá rodina je zapletena do praní peněz. Nic se netají a všichni jsou do toho vrženy po hlavě. A celkem to zvládají jenže je to čím dál složitější a těžší. Zajímavé jsou další postavy , nejvíce vyčnívá skvělá Ruth, kterou si prostě zamilujete. Ošklivý kačátko, který se vyklube v krásnou ženu. Za pár týdnů jsem byl u konce a čekal jsem rozuzlení, bylo mě jasné že to někdo musí odnést jinak by z toho byla telenovela a i bylo jasné kdo je na řadě. Bude mě to chybět. Jen víc podobných seriálů. ()

Pajky3

1. série Ozark je nový seriál od Netflixu a už samotný trailer mě zaujal svou temnou stránkou a hlavně zajímavou rolí pro Jasona Batemana. Toho mám prostě zafixovaného pouze jako komediálního herce a navíc ho úplně nemusím. Líbil se mi pouze v jedné věci, v klipu Mumford & Sons - Hopeless Wanderer. A byl jsem vážně zvědavej, jak mu sedne role finančního poradce, kterej se dostane do pěkně nebezpečnýho průšvihu. A série doručila přesně to, co trailer sliboval. Pořádně temnou atmosféru, která je naplněná napětím. Nejvíc mě zaujala nekompromisnost, kterou seriál používá. A tím nemyslím jednání drogového kartelu, ale třeba i způsob jakým mluví se svou ženou, když si těsně zachrání život. Jason Bateman mě příjemně překvapil a škatulku, kterou jsem pro něj měl, nechává úspěšně za sebou. Celej ten byznys s praním peněz a stahující se smyčkou je zajímavej a má něco do sebe. A i když se tam najde prostor i pro slabší zápletky (děti). I tak rozhodně chci vidět, co se bude dít dál. 2. série Druhá série přináší to, co se dalo očekávat. Větší plány, ale zároveň větší komplikace, větší problémy a snad ještě více vyhrocené situace, to všechno za pomocí pochmurné až depresivní nálady, která se vám prostě jednoduše dostane pod kůži. Pocit beznaděje, že ať děláte cokoliv, tak to stejně nefunguje podle vašich představ, je prostě všudypřítomný a nedá se mu utéct. Tyhle pocity na vás seriál přenáší, i mě samotného to dostalo do takové pochmurné a depresivní nálady. A pokud se seriálu něco takového daří, tak to nezvratně svědčí o jeho kvalitách. Jsem zvědav, kam se bude příběh vyvíjet dál, ještě totiž zbývá vyprat milióny dolarů. Jediná linka, která mě nebavila (Ruth a její otec) se zdá být vyřešená, tak uvidíme. 3. série I třetí řada je stejně strhující jako předchozí dvě, i když je pravda, že se tentokrát trochu odklání od praní peněz a více se soustředí na rodinné problémy a konflikty a i kartel tentokrát vypadá o něco trpělivější. Potěšil mě příchod Toma Pelphreye, který mě bavil jak v Banshee, tak i v Iron Fist a zde odehrál slušnou roli. Ozark řadím mezi ty skvělé seriály, které vás vtáhnou, ale určitě je kvůli té temné náladě nebudete chtít sledovat znovu a znovu. Na tom však nevidím nic špatného a jsem zvědav na to, jak (a jestli) se příběh dál vyvine. 4. série Čtvrtá řada se ukázala být tou poslední a tak bylo třeba začít se zbavovat všech neuzavřených linek. A že jich bylo dost. I tak mi ale přijde, že tahle řada byla o něco slabší než ty předešlé a hlavně od samotného finále jsem čekal mnohem víc. Nekompromisní zvraty se pořád našly, ale čekal jsem o něco brutálnější a uzavřenější konec. Škoda, protože podle mě mohl Ozark odejít na vrcholu a bez ztráty kytičky, ale takhle to má přeci jen malou kaňku. ()

epicek

Trvalo mi to sice asi 3 díly, než jsem přistoupil na pravidla Ozarku, ale za to jsem byl odměněn neskutečnou porcí kvalitní seriálové tvorby, kterou jsem pak v podstatě sjel na jeden zátah. Batemana jsem měl do teď jako pana humorníčka, ale to jak dokázal otočit úplně na seriózní notu s jeho postavou Martyho Byrda je neskutečné a navíc díly, které režíroval on sám, jsou ještě o level výš. Určitě můžu říct, že seriál má stoupající tendenci a každá série je lepší než ta předchozí. Ozark si bere to nejlepší ze starších seriálových pecek jako je Breaking Bad nebo třeba Fargo a mixuje vlastní napínavou dialogovou jízdu, která nemá nouze o dechberoucí zvraty. Money is not peace of mind. ()

jedna_vrana

Rada na úvod. Ak vás nenadchne prvý diel a poviete si, či ste nestrávili takmer hodinu pozeraním na niečo, z čoho máte divný pocit, vydržte. Ak vám tento pocit zostane aj po prvých troch dieloch, už vás na nič nepresviedčam. Ale musím dodať, že pre mňa bol tento seriál striedavo neuveriteľne pútavý, vtipný, dokonalo parodizujúci túžbu niekde sa hnať za vysnívaným americkým životom, obsadený postavami, ktoré ma fascinovali a v nasledujúcich minútach rozčuľovali svojim postojom. Neviem, či by sa reálne mohlo niečo podobné stať, ale to nie je podstatné. Prezentovanie rodiny Byrdeovcov a aj ľudí, s ktorých osudmi sa tie ich pretnú počas troch sérií, je postavené na situáciách, ktoré vás musia baviť. Vrátane rôznych absurdít. Musím priznať, že postava Ruth Langmore bola napísaná a obsadená perfektne, už len kvôli nej som sa posúvala aj v druhej sérii, ktorá bola pre mňa o triedu slabšia. Tretia séria bola ozajstná lahôdka, dokonca aj kamera akoby fungovala inak, ako v prvých dvoch sériách. Jason Batmeman ako režisér a hlavná postava, dobre si to vymyslel tento pán. ()

mo cuishle

Po velkém sebezapření a utrpení jsem dokoukala alespoň první řadu, aby bylo co hodnotit. Nuda, kecy, nuda, kecy, nuda a zase kecy. Jediný díl, který za něco stojí, byl ten první. Nesympatičtí herci co hrají nesympatické postavy. Není ke komu si vytvořit pouto. Kdyby celý Ozark shořel je mi to fuk. Velký špatný. Akce:0. Napětí:0. Humor:0. Drama:0. Nuda:100!.Nic pro mě.Ztráta času. ()

žvanimírek

Nebejt Corony tak bych se k Ozarku na Netflixu asi nikdy nedostal. Jasona Bateman nepatří k mejm oblíbencům a ten trailer byl takovej všelijakej. Nicméně 1. řada dobrý, mile mě překvapila. Jason Bateman docela diktuje, vše je podkresleno příjemným napětím, netlačí se moc napilu, občas to někdo surově odsere nebo někdo někoho dost zabije a celý to tak hezky plyne. Co mě u 1. série oslovilo a bavilo, to se u 2. série nějak vytratilo. Ozark nedokázal udržet mojí pozornost, napětí se vytratilo, tak nějak se to celý divně táhlo, zadrhávalo a já v průběhu asi 5. dílu zjistil, že mě vlastně vůbec nezajímá, ja to celý dopadne. Takže 3. sérii nebudu ani začínat. ()

Mrkvič

1. série Skvělý první a poslední díl. Hlavně tedy ten první působil jako zjevení - dynamický, nápaditý, drsný. Většina dílů je ale celkem nudná. Nejhorší je pohled do minulosti, který divák docení až v poslední episodě. Bateman je skvělý jak před kamerou, tak i za ní, ale o spoustě postav se to tvrdit nedá. Některé pro mě byly (a jsou) v seriálu prostě navíc - za všechny bych jmenoval teploušského detektiva s teplým zarostlým vidlákem. Možná ale sebereme odvahu a další řadu si někdy se ženou pustíme. ()

Qitek

I přes všechny zápory - dost často tomu padá řetěz a trvá než se to zase rozjede, absurdních situací ze kterých se hlavní rodinka i ostatní postavy dostávají  -  dokáže strhnout a napnout vás jak dětský kšandy. Postavy procházejí vývojem kterému věříte a všechno je s každou sezónou temnější, dusivější a bezvýchodnější. Bohužel druhá polovina 4 série natahuje, nudí a co je nejhorší, má nevýrazné a hlavně nechtěně vtipné, navrch strašně nedůvěryhodné... finále. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (více)

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (více)