Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Nuže, od "toho" slavného Barbara Conana jsem čekala mnohem větší nářez. Myslela jsem, že by to mohl být jeden z těch Arnieho "retro" kultovních, akcí i hláškami napěchovaných filmů. Prozření však bylo nečekané:) Již od úvodu, když jsem viděla Arnieho, s tím jeho, křečovitým a "hraným" ultra drsným výrazem, nabyla jsem dojmu, že Barbar bude poněkud jiný, než jsem čekala. Arnold je zde hodně amatérský, ten svůj "kamenný" výraz zde ještě nemá tolik propracovaný a přirozený. Stejně jako totálně béčkovitý scénář, i celkové zpracování. Všechno to na mě působilo lacině a naivně. A závěr to dorazil. "Můj synu..." :)(14.11.2012)

Po krvavém prologu sledujeme dětství otroka,ze kterého vychovají bezcitného zabijáka,který se pak prchá. Arnold moc nenamluví,ale za to za něj mluví jeho svaly a meč. Překrásná hudba,nádherné prostředí,násilí je tu dost. Arnold má dobrý obličej a tělo na to,aby hrál barbara. Na jeho místě si nedokážu představit nikoho jiného.(9.5.2006)

Pamätám si, že ako puberťáka ma strašne sklamalo, že to nebola avizovaná fantasy. Pripomínalo mi to skôr historický triler. Až s odstupom rokov som pochopil, že to naozaj je skôr fantasy, než historický triler. Ale nie je to ako Willow, ale skôr ako keby Willowa režíroval David Lynch a produkoval mu to David Cronenberg. Vyložene rozprávkových motívov je tu pomerne málo (gigahad, čarodejnica), ale v konečnom dôsledku to vôbec nevadí. Na Barbarovi Conanovi je príliš poznať, že za ním stál šialený producent Dino De Laurentiis, jeden z najbrutálnejších režisérov John Milius (ktorý sa s tým na pľace skutočne nesral, ako si prečítate v autobiografii Arnolda Schwarzeneggera Total Recall) a ostrý a riadne drsný scenárista Oliver Stone (!). Obsadenie Arnolda bolo v tej dobe dosť otázne, ale nakoniec sa z Conana stala po T-800 jeho najlepšia postava. Bohužiaľ si ju zopakoval v extra mizernej dvojke (ktorá vyzerala presne tak, ako by vyzerala jednotka, ak by ju nerobil drastický zabijak Milius) a čosi podobné, hoci oficiálne nešlo priamo o Conana, stvárnil v mimoriadne obludnej Červenej Sonji, oproti ktorej aj úbohá dvojka vyzerala super. Kvalitným protihráčom je Arniemu v kultovej jednotke nielen dokonale dominantný James Earl Jones, ale i bombastická hudba Basila Poledourisa, brutálne akčné scény a, prekvapivo, i sex a humor (ťava).(31.10.2004)

Film se mohl udělat tak o půl hodiny kratší a některé scény by nebyly tak zdlouhavé. Souboje mohly být propracovanější, hlavně ten souboj s hadem. Ten se dal udělat o hodně lépe. Conan se nakonec dočkal své pomsty a mě utvrdil v to, že na svou dobu byl film na vysoké úrovni, což tomu také hodně napomohla skvělá hudba.(4.7.2011)

Nebýt Terminátora, stal by se Conan Arnieho nejlepší rolí. Skvělé převedení fantasy příběhu do filmu, co postava to perla... to sice nemusí na pět hvězd stačit, zvlášť když to o těch postavách platí jenom pokud o nich uvažujete jako o archetypech fantasy hrdinů a nečekáte od nich nějaké realistické emoce:) Ale ještě nepadlo ani slovo o Poledourisově hudbě, která je jednoduše řečeno pro daný film dokonalá. A kdyby i to bylo málo, vždycky mi imponovaly úderné prology a slibné epilogy:) Hrdiny jako Conana, Valerii nebo Subotaie nemůže Valhalla minout. Každá repríza u mě dokonale funguje, a že už jich bylo a ještě bude. Režisér Milius tady dokonale využil Arnoldovu prkennost a mluvu cizince, protože tak nějak by zřejmě Cimmeřan v krajích na jihu působil. Je to prostě srdcová devadesátka. PS: Sandahl Bergman je překvapivě původně tanečnice, což jde ve filmu vidět např. v All That Jazz (ano, až tak byla dobrá). A je na co se dívat;)(20.1.2003)

• - Pri natáčaní scény s vlkmi, ktorí Conana strhli zo skál a stiahli ho do tŕňových kríkov, prišiel John Milius za krvavým Arnoldom Schwarzeneggrom usmievavý a bez slovka ľútosti povedal: „Teraz vidíš, aký film bude. Toto je presne to, čím Conan prešiel." (gogo76)

• - V rámci příprav na natáčení John Milius nutil Schwarzeneggera sledovat film Sedm Samurajů (9154), přičemž mu za vzor dával Toshira Mifuneho. (-bad-mad-wolf-)

• - Na otázku hyrkánského náčelníka, co je v životě nejlepší, Conan odpoví: "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářek jejich žen". Jde o modifikaci výroku proneseného slavným mongolským vládcem Čingischánem – Temüdžinem. Původní Čingischánův výrok zní (volný překlad): „Porazit nepřátele, vidět je padat před námi na tvář, brát jim koně, slyšet bědování jejich žen a vidět je topit se v slzách. To je nejlepší na světě“. (swe)