Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Jo tak tohle je vyborny drsny fantasy. Samozrejme se v zanru fantasy najdou lepsi kousky, ale Conan je proste cool. Nikdo jinej by ho nezahral tak jako Arnold. Sice je pravda, ze Arnie jen tupe cumi, ale jelikoz hraje barbara tak se to k tomu skvele hodi. A James Earl Jones je fakt skvelej zaporak, akorat skoda, ze nedostal vic prostoru a taky moh svest s Conanem nakej poradnej souboj. Ono by to v celym filmu chtelo vic souboju, i kdyz nich tu je docela dost, tak nakej navic by vubec neskodil. Jediny co bych filmu vytknul je nekolik hluchejch mist, ale tech je skutecne jen par a navic to zachranuje naprosto dokonala hudba. Oproti druhymu dilu, kterej je spis jako komedie, se tohle bere docela vazne, ale nejakou tu hlasku a forek tu taky najdeme. Tohle je jeden z Arnoldovo nejlepsich filmu se spoustou nezapomenutelnejch scen.(4.8.2005)

|| Scenár: Characters: Robert E. Howard / Story: Edward Summer / Screenplay: John Milius, Oliver Stone | Hudba: Basil Poledouris | Produkcia: Dino De Laurentiis, Raffaella De Laurentiis, Buzz Feitshans, Edward R. Pressman | Distribúcia: Universal Pictures | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 68,851,475 $ ||(16.8.2011)

Nikdy jsem nemusel moc fantasy a je tomu tak i v dnešní době. Barbar Conan mě jako dítě u "vhs videa " příliš nenadchnul. Ovšem o nějakou tu desítku let později je tomu zcela jinak. Ten film podle mne svým věkem zraje jako víno , což se o filemch 80. let obecně říct nedá. Je tam naopak opačná tendence. Tohle je pro mne nejlepší fantasy, jeden z nejlepších filmů o pomstě a nakonec i jeden z nejlepších filmů podle komixu. Začínající Arnold se zde vyloženě na svoje poměry překonává a to, že většinu času promlčí mi ani příliš nevadilo. Technicky naprosto dokonale zvládnutý film, kterému se jinak nedá absolutně nic vytknout. Od příběhu, kamery, výtvarné stránky, atmosféry, choreografii soubojů (spolupracovali japonští mistři), stříkance krve, usekané končetiny, šílené Conanovo utrpení a strádání v první polovině filmu a jeden z nejlepších "vyhlazovacích soubojů pomsty" v závěrečné části filmu (mezi šutry připomínající Stonehenge). Absolutní skvost korunovaný jedním z nejlepších soundtracků všech dob.(10.9.2008)

Tak koukám, tohle je moje hodnocení číslo 900. A řeknu vám, mohl jsem si vybrat lépe. Od filmu s takovým věhlasem bych čekal určitě víc. Svou úlohu tady splnil snad akorát mlaďas Arnold, kterej běhá po place dvě hodiny do půl těla a svoje vymakaný tělo vystavuje detailně na odiv. Což ale neni nic pro mě, já bych spíš ocenil, kdyby se detailně vystavovala jeho společnice. Film samotný je dost o ničem, všechno strašně trvá, akce je poskrovnu a té opravdu zábavné ještě míň. Ocenit by si zasloužila snad už jen hudba, která mi ale také v některých chvílích moc neseděla. V paměti mi tak nejvíc zůstane asi upřený a ďábelský pohled Jamese Earla Jonese, který byl do role záporáka obsazen perfektně. 60%(9.2.2012)

Jestliže remake je plochá béčková fantasy-akční zábava, originál bych označil hrdým a vznešeným (což podtrhuje výtečná ♪, delší záběry, poctivá výprava a vypiplaný conaní svět). Byla by to však nuda, nebýt Guvernátora, který sice do své role vnáší nechtěnou dávku komedie a hraje ji jako barbar, ale je v ní prostě a jednoduše jedinečný. 8/10. [viděno i v kině, Alamo Drafthouse 29.6.17](25.8.2011)

• - Jak představitel hlavní role Arnold Schwarzenegger, tak režisér John Millius měli neustále spory s producentem filmu Dino DeLaurentisem, jenž se stále obával překročení výrobních nákladů. Millius si dokonce koupil sošku Mussoliniho, kterou si bral na schůzky s Laurentisem a říkal: "Dino, dívej se na tohle, když mluvíš". (lekr)

• - Dino De Laurentis odkúpil projekt od nezávislého producenta Eda Pressmana, ktorý to od začiatku zastrešoval, Arnolda Schwarzeneggra (Conan) sám vyhľadal a ponúkol mu svoju víziu i hlavnú rolu. (gogo76)

• - Sandahl Bergman během natáčení téměř přišla o ukazovák při natáčení jedné z bojových scén, když stuntmanovi sjel meč po jejím. (Kriklan49)