Barbar Conan

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

• sniper18

Barbar Conan, film, ktorý rozbehol kariéru Arnolda Schwarzeneggra a zároveň jeden z najkultovejších fantasy filmov vôbec, ale ja som si k nemu nikdy cestu nenašiel, či už v útlom detstve, keďže to bol pravdepodobne prvý Schwarzeneggrov film, ktorý som videl, ale ani neskôr. Celkovo mám s fantasy filmami osemdesiatych rokov trochu problém, vždy mi v nich pár prvkov veľmi prekáža, no práve Barbar Conan má z nich s prehľadom najatraktívnejšiu zápletku a aj celkový potenciál, muž, ktorému v detstve vyvraždili rodinu, pričom skončil v otroctve, kde sa vypracoval na najlepšieho bojovníka a zabijaka a tak po oslobodení netúži po ničom inom, len nájsť vrahov svojich rodičov a ľudu, takže z toho mohla byť parádna cesta za pomstou, no to sa nestalo. Ešte tá úvodná štvrťhodina, kedy sa udeje mnoho dôležitého je celkom obstojná, aj keď tiež nie ideálna, ale následne to už prudko upadne, tu sa za dobré dve tretiny filmu nenájde ani jediná scéna, ktorá by za niečo stála. Výnimkou sú len také tie dejovo nepodstatné momenty, ako napríklad, keď Conan beží pustinou, jazdí na koni alebo len tak trénuje s mečom počas pôsobivej hudby, takéto sekvencie majú pekné čaro, ale samozrejme sa vždy jedná len o krátke záležitosti a akonáhle sa začne odohrávať niečo dôležité, už ma to absolútne nezaujímalo. Až v poslednej tretine sa to trochu rozbehne a tu sa už nájde aj pár slušných scén, ale predsa len je už trochu neskoro a navyše úplné finále ma opäť sklamalo. Po akčnej stránke je to tiež dosť rozporuplné, akcia je obstojne natočená a určite musím pochváliť slušný počet zabitých a hlavne jej drsnosť, krvou a drsnými momentami sa tu teda nešetrilo, ale inak mi príde veľmi pomalá, jednotliví bojovníci sa pohybujú príliš ťažkopádne a tak tých skvelých zabijakov som teda nikomu neveril. A tak skutočne pochváliť môžem asi len tú hlavnú akčnú sekvenciu, likvidáciu väčšiny záporákov medzi skalami, táto časť mi vyhovovala prakticky po väčšine stránkach, zvyšok mi už prišiel len taký obyčajný. Sklamaním sú aj postavy, Arnold Schwarzenegger síce už má dostatok charizmy a o vypracovanej postave, ktorá vyvoláva rešpekt ani nehovorím, ale inak to bol skutočne len barbar v tom najhoršom zmysle slova, rozumu tu vôbec nepobral a navyše tak, ako je cool so samopalom, ľahkým guľometom alebo akýmkoľvek väčším kalibrom v iných filmoch, tak je nudný s mečom. Paradoxne sympatickejší mi prišli jeho dvaja spoločníci, zlodeji a čo sa týka záporákov, opäť nie je moc o čo stáť. James Earl Jones síce dlhšie pôsobí správne drsne a tajomne, ale akonáhle sa v polovici o ňom ukáže celý pravda, absolútne ma všetko s ním súvisiace prestalo zaujímať a jeho dvaja hlavní zabijaci mi zase prišli len ako obyčajní vojaci poslušne plniaci príkazy, čo mi vo filmoch s témou pomsty nevyhovuje. A tak hlavným kladom filmu je bezpochyby réžia a technické prevedenie, film má pôsobivú atmosféru, slušné lokácie, výpravu a aj vizuálnu stránku, aspoň tu sa dá skutočne len chváliť. A nesmiem zabudnúť ani na hudbu, síce mi v pár scénach nevyhovovala, ale väčšinou sa mi páčila. Filmy, ktoré moc nemusím vždy zavrhnem po prvom pozretí, ale Barbar Conan je jedna z výnimiek. Videl som ho už viackrát, keďže raz za pár rokov sa k nemu pravidelne vraciam a vždy dúfam, že sa mi už konečne bude páčiť, lebo si najviac spomínam práve na tú pôsobivú atmosféru, kvalitnú vizuálnu stránku, príjemnú hudbu a samozrejme prítomnosť Arnolda Schwarzeneggra, takže samé klady, ale vždy dostanem studenú sprchu v podobe nezáživného scenára, nudných postáv a ťažkopádnej akcie, takže kvôli takmer neustálej nude nemôžem dať ani tú tretiu hviezdičku, ktorú by som veľmi rád dal. 45%(26.6.2011)

Veľmi kvalitné dobrodružné fantasy. Vynikajúci film, ktorý vás už od prvých sekúnd chytí skvelým prologom (v angličtine ho ovládam naspamäť, veľmi sa mi to páči). Celá úvodná scéna výroby meča s bombastickou hudbou nemá chybu a hneď ďalšia premakaná scéna prepadu osady. Neviem, neviem, či sa R.Scott neinšpiroval pri Gladiátorovi (jazda na koňoch lesom a poletujúci sneh). Film, ktorý urobil z Arnolda hviezdu svetového formátu. Film ma fantastickú magickú atmosféru a veľkú zásluhu na to má asi najkvalitnejší soundtrack všetkých čias (Moricone, prepáč), ktorý skvelo poháňa celý film. Pamätám si keď som bol na to v kine, bolo totálne vypredané a lístky som dostal iba do prvej rady. Sedel som ako prikovaný. Úplne som sa do Arnolda zbláznil. Niežeby som jeho iné filmy nevidel skôr. Každý si určite pamätá dobu VHS a podivných kópií (mám to nahraté od kamaráta a ten od ďalšieho kamaráta...), kde ste mali niekedy problém rozoznať hercov. Toto bol ale prvý film s Arnoldom, ktorý som si vychutnal s kvalitným zvukom, obrazom a titulkami. Arnold nikdy nebol kvalitný herec, ale mal fantastické šťastie na kvalitných režisérov (Cameron, Millius, McTiernan, Verhoeven), ktorý vedeli ako ho viesť. Výborná dobrodružná jazda.90%.(9.2.2009)

Spousta násilí, orgií, drsný Arnold a brilantní hudební doprovod Basila Poledourise, který ač to nerad přiznávám, tvoří podstatnou procentuální část mého hodnocení. Tajemství oceli a zákeřný hadí kult aneb jak se otrok z Cimmerie stal kulturním barbarem prahnoucí po pomstě. I přes béčkový nádech, slabší triky a nevalné herecké výkony, nelze filmu upřít slušně navozenou atmosféru fantasy světa plného chlastu, magie, heroických bitev a dobrodružství. (9/10)(25.6.2003)

Barbarovi Conanovi jsem přicházel na chuť dlouho. Stal se mým nejoblíbenějším fantasy filmem (dokud nepřišel Pán prstenů). Je to jeden úžasný obrazově-hudební monument o pomstě a lásce, ve kterém jsou dialogy potlačeny jen na nejnutnější posunutí děje. A taky je to film, kterému navždy zůstanu vděčný za to, že mě přivedl k filmové hudbě.(11.1.2003)

Kultovní zástupce žánru Sword & Sorcery jemně šmrncnutý subžánrem Sword & Steroids aneb démonický herpetolog James Earl Jones ztrácí hlavu pro jednoho anaboliky vyhnaného barbara z posilovny, …pardon Cimmerie. Mimochodem, Conana měl původně hrát Laurence Olivier, ale kvůli chybějícím dvěma centimetrům na objemu hrudníku při castingu neuspěl.. Jak to říkal ten Nietzsche? Co tě nezabije, to tě posílí? Před léty jsem byl směrem k Miliusovu filmu plný obdivu, nyní však bohužel sklesle uznávám, že ve srovnání s ne tak vousatými fantasy, kde dobývá a vládne HerKulles Sorbo, ten kvalitativní rozdíl není zas až tak propastný a jdu se šmahem ve svém zklamání připoutat ke Stromu žalu. Poledouris, nepoledouris..(3.3.2011)

• - Společnost Universal Studios vydala film v několika odlišných verzí. Původní sestřih pro kina trval 129 minut. Pro vydání na videokazetě studio nabídlo kromě kinoverze i dvě zkrácené verze o délce 115 minut a 123 minut. Původní verze pro kina byla užita při vydání prvního DVD v roce 1998. V roce 2000 společnost vydala sběratelskou edici DVD, v níž měl film délku 131 minut a disk obsahoval i řadu bonusů. Starší sestříhané verze již nejsou k dostání. (Danny F.)

• - Keď Connan (Arnold Schwarzenegger) berie v jaskyni meč kostlivcovi (Bohu Kromovi), uchopí meč pri zdvíhaní oboma rukami, no v ďalšom zábere druhou rukou po ňom iba siaha. (Lukoh)

• - V rámci příprav na natáčení John Milius nutil Schwarzeneggera sledovat film Sedm Samurajů (9154), přičemž mu za vzor dával Toshira Mifuneho. (-bad-mad-wolf-)