Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Je mi "líto", nemůžu jinak. I když jsou scény toporné, herecké výkony a příběh nepřesvědčivé, je to úplně fuk. Jediný film, u kterého mi stačí jediná jeho složka, aby dostal plný počet. Hudba není geniální, natož pak dokonalá, je božšká, ďábelská i andělská zároveň.....zkrátka Basile, ty jsi mě přivedl na úplně jinou úroveň existence.(4.2.2006)

Veľmi kvalitné dobrodružné fantasy. Vynikajúci film, ktorý vás už od prvých sekúnd chytí skvelým prologom (v angličtine ho ovládam naspamäť, veľmi sa mi to páči). Celá úvodná scéna výroby meča s bombastickou hudbou nemá chybu a hneď ďalšia premakaná scéna prepadu osady. Neviem, neviem, či sa R.Scott neinšpiroval pri Gladiátorovi (jazda na koňoch lesom a poletujúci sneh). Film, ktorý urobil z Arnolda hviezdu svetového formátu. Film ma fantastickú magickú atmosféru a veľkú zásluhu na to má asi najkvalitnejší soundtrack všetkých čias (Moricone, prepáč), ktorý skvelo poháňa celý film. Pamätám si keď som bol na to v kine, bolo totálne vypredané a lístky som dostal iba do prvej rady. Sedel som ako prikovaný. Úplne som sa do Arnolda zbláznil. Niežeby som jeho iné filmy nevidel skôr. Každý si určite pamätá dobu VHS a podivných kópií (mám to nahraté od kamaráta a ten od ďalšieho kamaráta...), kde ste mali niekedy problém rozoznať hercov. Toto bol ale prvý film s Arnoldom, ktorý som si vychutnal s kvalitným zvukom, obrazom a titulkami. Arnold nikdy nebol kvalitný herec, ale mal fantastické šťastie na kvalitných režisérov (Cameron, Millius, McTiernan, Verhoeven), ktorý vedeli ako ho viesť. Výborná dobrodružná jazda.90%.(9.2.2009)

Do země prosáklé krví chce promluvit také legendární Arnoldova postava, která musela nejprve snést, jak vůdce hadího kultu s gustem setne hlavu jeho matce (v dětství jsem u té scény seděl jak opařený), aby pak všichni okolo ochutnali ostří jeho meče. Chápu hodnocení od jedné do pěti hvězd, sám se přikláním k vyšším metám, protože tahle monumentální fantasy dobře funguje i dnes. Arnold tradičně herecky ztuhlý, přesto svým způsobem dokonalý. Hlavně na velkorysou výpravu nicméně padla většina rozpočtu a je to jenom dobře. S hudbou Basila Poledourise (vážně mimořádná epická kompozice) je tak zaděláno na atmosféru, které se dá lehce podlehnout.(16.6.2013)

Jestliže remake je plochá béčková fantasy-akční zábava, originál bych označil hrdým a vznešeným (což podtrhuje výtečná ♪, delší záběry, poctivá výprava a vypiplaný conaní svět). Byla by to však nuda, nebýt Guvernátora, který sice do své role vnáší nechtěnou dávku komedie a hraje ji jako barbar, ale je v ní prostě a jednoduše jedinečný. 8/10. [viděno i v kině, Alamo Drafthouse 29.6.17](25.8.2011)

Dávnověká legenda ožívá. Jednoduše nepřekonatelná (Barbarská s velkým B) fantasy a další důkaz, že v jednoduchosti je krása resp síla a že méně ještě nutně neznamená špatně. Pomsta chutná možná sladce, ale musí být nutně s (krvavou) příchutí. Scénář (počet dialogů) by sice vystačil na 1A4 (to ještě se spoustou bílých míst), zde to však ani v nejmenším není ke škodě. Vypráví se obrazem, méně kecá, o to více koná resp. stíná (se) hlava nehlava a musím konstatovat jedno. Byť „pracovně“ Arniemu výrazu říkám „permanentně nasranej čurák“ (neplést si s nadrženým), sem ten jeho naprosto prkenej výraz padne jak prdel na hrnec, přičemž při pohledu na něj, se (u mě) mísí pocity neskrývaného obdivu s pobavením a permanentním úsměvem od ucha k uchu. Společně s majorem Dutchem a Terminátorem, je to právě postava Conana, která (v mých očích) dotváří jeho pomyslný top trojlístek. P.s. zmiňovat geniální hudební doprovod (stejně jako démonického J. Earla Jonese) je myslím naprosto zbytečné. Přesto mi to nedá a neodpustím si jedno přirovnání. Tím, čím byl Morricone pro Leone(h)o snímky (přiznejme si upřímně, byly by poloviční) je (tentokrát) Basil Poleroudis pro J. Miliuse a já se několikrát (při opakovaných projekcích) přistihnul, že přivírám oči a pouze za doprovodu hudby si vybavuju konkrétní pasáže. Syrové, atmosferické, přímočaré, dostatečně brutální (barbarské), úderný prolog, slibný epilog (bohužel později nenaplněn)..... Nebudu to zbytečně okecávat. Jednoduše KULT, který nestárne a zraje s dobou. P.p.s bez mučení přiznávám, na remake M. Nispela jsem doteď nenašel odvahu. Možná jednou, who knows.... zajímavý komentář: (pro mě): CheGuevara(7.8.2012)

• - Když Conan (Arnold Schwarzenegger) vylézá ve dvacáté deváté minutě z kobky, kam se ukryl před vlky a našel meč, je vidět, jak z otvoru kdosi vstrkuje ruku a pomáhá mu s řetězem, který má připevněný na noze. (Drom)

• - Přes poměrně vysoký rozpočet bylo ve filmu obsazeno nezvyklé množství tehdy nezkušených herců. Tanečnice Sandahl Bergman a surfař Gerry Lopez získali velké vedlejší role Conanových nejbližších společníků. Vedle Arnolda Schwarzeneggera ve filmu hráli i další slavní kulturisté: William Smith, Sven-Ole Thorsen a Franco Columbu, jakož i bývalá hvězda klubu amerického fotbalu Oakland Raiders Ben Davidson. (Danny F.)

• - Mistr meče, od kterého se učí Conan, je Kiyoshi Yamasaki – skutečný trenér filmových hvězd. (HellFire)