Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Film, ktorý stojí a padá na Arnoldovi. Na jednej strane jeho ikonická hora svalov bola predurčená na stvárnenie tohto mytologického bojovníka, na druhej strane otrasný herecký výkon podkopáva túto kultovú postavu. Je škoda, že s týmto spracovaním nepočkali pár rokov, kým Arnold nenavštívil pár hodín herectva. Zaujímavo je vymyslené zastretie jeho otrasného prízvuku, keď je takmer celý film prerozprávaný rozprávačom a Arnie v ňom celkovo vysloví asi tri súvislé vety. Takisto so stopážom si mohli dať tvorcovia trošku viac načas, pretože táto dvojhodinová eskapáda jednoduchých mečiarskych súbojov ma už ku koncu trošku nudila. Naopak musím pochváliť hudbu, ktorá je monumentálna a dokonale vystihuje film, fantasy scény a všetko, čo je spojené s príbehom, film disponuje aj celkom dobrou atmosférou a vizuálnym spracovaním. 65%.(1.12.2013)

Asi nejlepší fighting fantasy na plátně vůbec, škoda že Milius nenatočil víc dílů a dvojka Conanovi zničila pověst. Hudba Basila Poleroudise (můj nejoblíbenější soundtrack) fimu pomáhá takovým způsobem, jaký jsem jinde neviděla. Miliusovi ulehčila práci v tom, že jsou to právě melodie, které určitým scénám dávají takový náboj a emoce - o tolik víc toho Conan nabídnout nemůže, Arnold měl vždycky jen tři výrazy a choreografie bojových scén rozhodně dech nevyráží. Moc dobře vím, že bez Basilovy práce by Conan spadl do průměru, ale hodnotíme přeci dojem z celého filmu, ne?(14.2.2003)

Jestliže remake je plochá béčková fantasy-akční zábava, originál bych označil hrdým a vznešeným (což podtrhuje výtečná ♪, delší záběry, poctivá výprava a vypiplaný conaní svět). Byla by to však nuda, nebýt Guvernátora, který sice do své role vnáší nechtěnou dávku komedie a hraje ji jako barbar, ale je v ní prostě a jednoduše jedinečný. 8/10. [viděno i v kině, Alamo Drafthouse 29.6.17](25.8.2011)

Tak takáto heroic fantasy mi tu chýba už roky . To sa vážne nedá nič tak nekompromisné, priamočiare, bez blbých kecov, s poriadnou hudbou a rúbačkou ako sa na fantasy patrí v dnešnej dobe natočiť? To sa vážne musia točiť len predigitalizované sračky, infantilné spevavé animáky a romantické - podla jednej šablony 1000 x natočené filmy?. Parádna hudba. Poriadny masaker. Kult.(1.4.2011)

Jedno z nejlepších fantasy. Už jenom ten začátek. Všude sníh, ticho. Toto ticho najednou zčeří kopyta koní a jezdci, kteří za doprovodu ďábelské hudby Basila Poledurise srovnají vesnici hlavního hrdiny se zemí. Arnold Schwarzenegger ve své první velké roli zazářil. Ve filmu se mluví málo a on používá pouze svůj drsný pohled a svalnaté ruce. James Earl Jones je ledově chladný, až děsivý. Možná jeho nejlepší role. Je to sice silně otřepaná věta, ale takovéhle filmy se dnes už bohužel netočí.(6.2.2005)

• - Režisér John Millius, jenž byl proslulý také svými pravicovými názory, měl vzadu na režisérském křesle napsáno "Generál Millius". (lekr)

• - Na požadavek Johna Miliuse byly veškeré oděvy vláčeny autem po zemi tak dlouho, dokud nevypadaly patřičně použitě a sešle. (-bad-mad-wolf-)

• - Dino De Laurentis mal jedno stretnutie s Arnoldom Schwarzeneggrom ešte v jeho začiatkoch hereckej kariéry. Arnolda po vstupe do jeho kancelárie zaskočil nízky vzrast Laurentisa a obrovský stôl. Herec úplne nečakane zo seba vytrúsil vetu: „Načo potrebuje tak malý chlap tak veľký stôl?" Po tejto vete sa stretnutie automaticky skončilo a urazený Laurentis Arnoldom roky pohŕdal. (gogo76)