Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Conan the Barbarian je suveréně nejlepší filmový Conan a troufám si odhadnout, že ani žádný remake, či reboot ho nikdy nepřekoná. Jednosuše proto, že je to kvalitní film. Ani po těch letech není nic, co by se na něm mělo měnit. Vše funguje. Pro fanoušky literárního, či komiksového Conana to musí být asi ještě větší žně, než Jacksonův Pán prstenů pro fandy Tolkienovy trilogie. Film totiž nasál všechny důležité atributy knih a je podepřen velice dobrým příběhem. Brilantní práci odvedl režisér. Ale nejen on. Film by si klidně zasloužil nějakou cenu za kostýmy, za výpravu, či za stavy. Tyto aspekty totiž dopomáhají navodit vizi dávno zašlého sytového světa a to ve vší jeho komplexnosti: víra, mytologie, demografie atd. To vše je zde elegantně naznačeno. K životnímu výkonu se zde vzepjal skladatel Basil Poledouris. Pro mě jinak neznámý skladatel vysypal z rukávu několik velice chytlavých hudebních motivů, které skvěle k filmu pasují. No a Arnie sice moc hereckého talentu nepobral, ale role Coana mu sedla.(21.5.2010)

Dávnověká legenda ožívá. Jednoduše nepřekonatelná (Barbarská s velkým B) fantasy a další důkaz, že v jednoduchosti je krása resp síla a že méně ještě nutně neznamená špatně. Pomsta chutná možná sladce, ale musí být nutně s (krvavou) příchutí. Scénář (počet dialogů) by sice vystačil na 1A4 (to ještě se spoustou bílých míst), zde to však ani v nejmenším není ke škodě. Vypráví se obrazem, méně kecá, o to více koná resp. stíná (se) hlava nehlava a musím konstatovat jedno. Byť „pracovně“ Arniemu výrazu říkám „permanentně nasranej čurák“ (neplést si s nadrženým), sem ten jeho naprosto prkenej výraz padne jak prdel na hrnec, přičemž při pohledu na něj, se (u mě) mísí pocity neskrývaného obdivu s pobavením a permanentním úsměvem od ucha k uchu. Společně s majorem Dutchem a Terminátorem, je to právě postava Conana, která (v mých očích) dotváří jeho pomyslný top trojlístek. P.s. zmiňovat geniální hudební doprovod (stejně jako démonického J. Earla Jonese) je myslím naprosto zbytečné. Přesto mi to nedá a neodpustím si jedno přirovnání. Tím, čím byl Morricone pro Leone(h)o snímky (přiznejme si upřímně, byly by poloviční) je (tentokrát) Basil Poleroudis pro J. Miliuse a já se několikrát (při opakovaných projekcích) přistihnul, že přivírám oči a pouze za doprovodu hudby si vybavuju konkrétní pasáže. Syrové, atmosferické, přímočaré, dostatečně brutální (barbarské), úderný prolog, slibný epilog (bohužel později nenaplněn)..... Nebudu to zbytečně okecávat. Jednoduše KULT, který nestárne a zraje s dobou. P.p.s bez mučení přiznávám, na remake M. Nispela jsem doteď nenašel odvahu. Možná jednou, who knows.... zajímavý komentář: (pro mě): CheGuevara(7.8.2012)

Film stojí především na fantastické hudbě a slušné výpravě. Jako malej jsem na to koukal s očima navrch hlavy, dneska už je to spíš nostalgie. Kromě úvodu (ten je opravdu působivý) jsou na mě veškerý boje trochu moc předvídatelný. Samozřejmě od Conana neočekávám nějak propracovanej děj, jen mi vždycky vadí, když dopředu vim, že ať je přesila jakákoliv a výhody nepřítele jakýkoliv, geroj to nakonec vždycky rozsekne (tak i tak). Ultimátní fantasy je tak pro mě Excalibur. P. S. Když jsem koukal na digitálem smrdící trailery remáku s tím vemenem Momou, řekl jsem si, že tenhle film je vlastně to, co se dá od filmu s názvem Conan the Barbarian očekávat, tak o jednu * zvyšuju.(29.11.2005)

Fantasy, která je brutální, syrová, přímočará a úchvatná plus mínus stejně, jako její titulní hrdina - celkový zážitek tedy závisí na tom, nakolik dokážete akceptovat Conana. Žádné velkolepé triky, žádné komplikované postavy a vztahy mezi nimi. Jen krvavá cesta meče a pomsty, doprovázená fantastickým Poledourisovým soundtrackem. A ještě něco - v Conanovi se moc nemluví. Jeho schopnost vyprávět skrze obrazy a jednoduchá gesta je nádherná.(25.12.2006)

Nuže, od "toho" slavného Barbara Conana jsem čekala mnohem větší nářez. Myslela jsem, že by to mohl být jeden z těch Arnieho "retro" kultovních, akcí i hláškami napěchovaných filmů. Prozření však bylo nečekané:) Již od úvodu, když jsem viděla Arnieho, s tím jeho, křečovitým a "hraným" ultra drsným výrazem, nabyla jsem dojmu, že Barbar bude poněkud jiný, než jsem čekala. Arnold je zde hodně amatérský, ten svůj "kamenný" výraz zde ještě nemá tolik propracovaný a přirozený. Stejně jako totálně béčkovitý scénář, i celkové zpracování. Všechno to na mě působilo lacině a naivně. A závěr to dorazil. "Můj synu..." :)(14.11.2012)

• - První volbou pro krále Osrica byl Sterling Hayden, ale před natáčením vážně onemocněl. (HellFire)

• - Jak představitel hlavní role Arnold Schwarzenegger, tak režisér John Millius měli neustále spory s producentem filmu Dino DeLaurentisem, jenž se stále obával překročení výrobních nákladů. Millius si dokonce koupil sošku Mussoliniho, kterou si bral na schůzky s Laurentisem a říkal: "Dino, dívej se na tohle, když mluvíš". (lekr)

• - Maria Shriver věnovala svému manželovi Arnoldu Schwarzeneggerovi po natočení filmu labradora s příznačným jménem Conan. (-bad-mad-wolf-)