Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Když jsem viděl válečníka z Cimmerie poprvé, v mozku se mi utvořili tři nové neuronové dráhy, které zaznamenaly a navždycky uložily tři momenty z filmu. První: démonický Thulsa, co se při obřadu promění v obrovského hada, druhý: ďábelská past, na jejímž začátku leží nástraha v podobě helmy a na konci ohromný dřevěný bodec, co proráží hrudník jednoho z nepřátel, a třetí: dva masivní kopce... ale teď nemluvím o reliéfu krajiny, ale o bicepsech Arnolda Schwarzeneggera! Nikdo jiný tehdy nemohl hrát Conana než tohle monstrum, co má ramena široká jako čtyřkolový povoz, záda mohutnější než vrata od stodoly a hrudník objemný jako sud na víno. Conan byl nadčlověk! Světem naostřených mečů a černé magie se pohyboval neochvějně, sebevědomě a dosyta si užíval všeho: soubojů, žen i dobrého pití. Zkrátka Barbar Conan je kult, který obsahuje všechno, co má fantasy film obsahovat. Někdy možná příliš zdlouhavé, ale ani po tolika letech to nezevšednělo a pořád si to drží svůj status. 69 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.5.2011)

|| Scenár: Characters: Robert E. Howard / Story: Edward Summer / Screenplay: John Milius, Oliver Stone | Hudba: Basil Poledouris | Produkcia: Dino De Laurentiis, Raffaella De Laurentiis, Buzz Feitshans, Edward R. Pressman | Distribúcia: Universal Pictures | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržby: 68,851,475 $ ||(16.8.2011)

Arnie papal proteiny (2g/kg tělesné váhy) ne proto, aby vyhrál 6x titul Mr. Olympia, ale aby se stal Conanem. Pro pravidelné čtenáře magazínu Muscle & Fitness určitě ukájeníhodné dílo. Ale pro nás ostatní hlavně výpravně-hudební hody, kdy vůbec nevadí, že pár herců tu neumí hrát, to je úplně fuk (Arnie před kameru nahnal pár kámošů z fitka, důležité je, že se tu moc nemluví :-). Protože všechno zachraňuje smrtelně chladný Earl, Basilova hudba, s níž navždy vstoupil do hudební Walhally a samozřejmě tělesné proporce (ne)hrajících kulturistů, kteří si jen odskočili z Gold´s gymu. Ono je ale vlastně úplně jedno, jestli je režie chatrná jak Arnieho vědomosti o kvantové fyzice, protože Mílius tu byl jen od toho, aby natočil dlouhý videoklip pasující na kapitální hudební nářez, který z ostatních soundtracků dělá sekanou. Nenapodobitelné dílo. A díky Poledourisovi zcela určitě nenapodobitelné.(24.4.2006)

"Crome, nikdy jsem se k tobě nemodlil, nemám na to dar. Nikdo, ani ty sám, si nebude pamatovat, jestli jsme byli dobří, nebo zlí lidé, za co jsme bojovali, nebo proč jsme zemřeli. Jediné, na čem záleží, je, že dva stáli proti řadě nepřátel, na tom záleží! Udatnost tě, Crome, těší. Splň mi tedy jedno přání - dopřej mi pomstu! A jestli neposloucháš, táhni do horoucích pekel!" Triky jsou trochu slabší (Oživování Conana působí i směšné.), nicméně je to rok 1982. Kostými, exteriéry, hudba, charaktery - fantazie. Příběh je klasické klišé. Zabili mu rodiče a odvlekli ho do tábora, kde vyrostl a pak, se vydal se na cestu pomsty. Přesto je to ale skvělé! Je to kultovní fantasy, kde Schwarzenegger ukazuje své vypracované tělo a láme kosti. - 80%.(21.9.2018)

Nebýt Terminátora, stal by se Conan Arnieho nejlepší rolí. Skvělé převedení fantasy příběhu do filmu, co postava to perla... to sice nemusí na pět hvězd stačit, zvlášť když to o těch postavách platí jenom pokud o nich uvažujete jako o archetypech fantasy hrdinů a nečekáte od nich nějaké realistické emoce:) Ale ještě nepadlo ani slovo o Poledourisově hudbě, která je jednoduše řečeno pro daný film dokonalá. A kdyby i to bylo málo, vždycky mi imponovaly úderné prology a slibné epilogy:) Hrdiny jako Conana, Valerii nebo Subotaie nemůže Valhalla minout. Každá repríza u mě dokonale funguje, a že už jich bylo a ještě bude. Režisér Milius tady dokonale využil Arnoldovu prkennost a mluvu cizince, protože tak nějak by zřejmě Cimmeřan v krajích na jihu působil. Je to prostě srdcová devadesátka. PS: Sandahl Bergman je překvapivě původně tanečnice, což jde ve filmu vidět např. v All That Jazz (ano, až tak byla dobrá). A je na co se dívat;)(20.1.2003)

• - Conanova odpověď na otázku mongolského generála „Co je v životě nejlepší?“ jsou první slova, která ve filmu po 20ti minutách pronese. (HellFire)

• - V celém filmu řekne Conan Valerii pouze pět slov („You're not a guard“ a „No“). (HellFire)

• - Ústredie filmu, väčšina štábu i herci bývali v hoteli v centre Madridu. (gogo76)