Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Spousta násilí, orgií, drsný Arnold a brilantní hudební doprovod Basila Poledourise, který ač to nerad přiznávám, tvoří podstatnou procentuální část mého hodnocení. Tajemství oceli a zákeřný hadí kult aneb jak se otrok z Cimmerie stal kulturním barbarem prahnoucí po pomstě. I přes béčkový nádech, slabší triky a nevalné herecké výkony, nelze filmu upřít slušně navozenou atmosféru fantasy světa plného chlastu, magie, heroických bitev a dobrodružství. (9/10)(25.6.2003)

Příběh samotný má své rezervy, ale těžko v tomhle směru očekávat a požadovat od barbarské legendy nějakou význačnou sofistikovanost. Rovněž herecké výkony, snad s vyjímkou J. E. Jonese v roli Thulsa Doom, ani zdaleka neaspirují na pozlacené sošky. Tady si ale nelze nevšimnout, jak jsou zde veškeré dialogy často zredukovány na nejnižší únosnou míru, aby vyznělo to, o co šlo tvůrcům zjevně především - o scény, kdy se film zcela poddává své atmosféře, a pod taktovkou impozantní hudby s lehkostí atakuje to nejlepší co kdy ve filmovém fantasy žánru vzniklo. S lehkostí.(16.1.2011)

Když mě krátce po revoluci nalákal bratranec do kina, nadšeně onanující... pardon - opěvující úchvatnost "Barbara Conana", odcházela jsem z filmu poněkud rozpačitá. Byla to sice výpravná fantasy, mávalo se tam mečem, stříkala krev, kouzlilo se, nechyběl uhrančivý padouch a různé obludné potvory - hlavně Arnold, jeden z dávných smrtelných hříchů mého vkusu, jenže zároveň to celé bylo tak nějak divné a jiné, než knížky pana Howarda, tehdejšího literárního guru pubertální Phobie. Ale ta hudba, týýý kráááso, ta hudba! Basil Poledouris pozvedl fantasy béčko na vyšší level. Čím jsem starší, tím trapněji se cítím při toporných "hereckých" kreacích mistra Universe (pravda, tady byl ten konstantně yntelygentňý výraz nejspíš žádoucí), tím odpudivější mi přijde jeho přemrštěně se boulící svalstvo a stále méně toho v příběhu nacházím, co by mě oslovovalo. Jen jedna složka filmu zůstává naprosto geniální: soundtrack si můžu pustit kdykoliv a pokaždé mě spolehlivě dostane, zaplaví heroickými emocemi, až mám pocit, že bych zvládla vzpírat železniční vagóny (i s nákladem samozřejmě) a ještě s nimi laškovně žonglovat! Za tu hudbu jedna poctivá hvězda nahoru. 70%(13.11.2012)

Arnie papal proteiny (2g/kg tělesné váhy) ne proto, aby vyhrál 6x titul Mr. Olympia, ale aby se stal Conanem. Pro pravidelné čtenáře magazínu Muscle & Fitness určitě ukájeníhodné dílo. Ale pro nás ostatní hlavně výpravně-hudební hody, kdy vůbec nevadí, že pár herců tu neumí hrát, to je úplně fuk (Arnie před kameru nahnal pár kámošů z fitka, důležité je, že se tu moc nemluví :-). Protože všechno zachraňuje smrtelně chladný Earl, Basilova hudba, s níž navždy vstoupil do hudební Walhally a samozřejmě tělesné proporce (ne)hrajících kulturistů, kteří si jen odskočili z Gold´s gymu. Ono je ale vlastně úplně jedno, jestli je režie chatrná jak Arnieho vědomosti o kvantové fyzice, protože Mílius tu byl jen od toho, aby natočil dlouhý videoklip pasující na kapitální hudební nářez, který z ostatních soundtracků dělá sekanou. Nenapodobitelné dílo. A díky Poledourisovi zcela určitě nenapodobitelné.(24.4.2006)

Film, ktorý stojí a padá na Arnoldovi. Na jednej strane jeho ikonická hora svalov bola predurčená na stvárnenie tohto mytologického bojovníka, na druhej strane otrasný herecký výkon podkopáva túto kultovú postavu. Je škoda, že s týmto spracovaním nepočkali pár rokov, kým Arnold nenavštívil pár hodín herectva. Zaujímavo je vymyslené zastretie jeho otrasného prízvuku, keď je takmer celý film prerozprávaný rozprávačom a Arnie v ňom celkovo vysloví asi tri súvislé vety. Takisto so stopážom si mohli dať tvorcovia trošku viac načas, pretože táto dvojhodinová eskapáda jednoduchých mečiarskych súbojov ma už ku koncu trošku nudila. Naopak musím pochváliť hudbu, ktorá je monumentálna a dokonale vystihuje film, fantasy scény a všetko, čo je spojené s príbehom, film disponuje aj celkom dobrou atmosférou a vizuálnym spracovaním. 65%.(1.12.2013)

• - Meče so širokou čepeľou boli podľa kresieb Rona Cobba ukované na objednávku a mali vyrytý nápis vo vymyslenom jazyku. Dali vyrobiť štyri meče, pričom každý z nich stál 10 000 amerických dolárov. John Milius trval na tom, aby sa neleskli a vyzerali ako použité. (gogo76)

• - Pri natáčaní scény s vlkmi, ktorí Conana strhli zo skál a stiahli ho do tŕňových kríkov, prišiel John Milius za krvavým Arnoldom Schwarzeneggrom usmievavý a bez slovka ľútosti povedal: „Teraz vidíš, aký film bude. Toto je presne to, čím Conan prešiel." (gogo76)

• - Maria Shriver věnovala svému manželovi Arnoldu Schwarzeneggerovi po natočení filmu labradora s příznačným jménem Conan. (-bad-mad-wolf-)