Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Film se mohl udělat tak o půl hodiny kratší a některé scény by nebyly tak zdlouhavé. Souboje mohly být propracovanější, hlavně ten souboj s hadem. Ten se dal udělat o hodně lépe. Conan se nakonec dočkal své pomsty a mě utvrdil v to, že na svou dobu byl film na vysoké úrovni, což tomu také hodně napomohla skvělá hudba.(4.7.2011)

Hudba ve filmu snad nikdy jindy tolik nepozvedla filmový zážitek jako tady. Barbar Conan je audiovizuální báseň o životě, smrti, ztrátě, vzestupu, hrdinství i barbarství. Působí vlastně podobně jako staré řecké báje. Příběh je zjednodušený a strohý, ale snad právě díky tomu, že za podkresu skvělé filmové hudby zobrazuje jen to důležité, vynikne jeho pravá podstata... A tím se stává nadčasový. 9/10(8.11.2016)

Kultovní zástupce žánru Sword & Sorcery jemně šmrncnutý subžánrem Sword & Steroids aneb démonický herpetolog James Earl Jones ztrácí hlavu pro jednoho anaboliky vyhnaného barbara z posilovny, …pardon Cimmerie. Mimochodem, Conana měl původně hrát Laurence Olivier, ale kvůli chybějícím dvěma centimetrům na objemu hrudníku při castingu neuspěl.. Jak to říkal ten Nietzsche? Co tě nezabije, to tě posílí? Před léty jsem byl směrem k Miliusovu filmu plný obdivu, nyní však bohužel sklesle uznávám, že ve srovnání s ne tak vousatými fantasy, kde dobývá a vládne HerKulles Sorbo, ten kvalitativní rozdíl není zas až tak propastný a jdu se šmahem ve svém zklamání připoutat ke Stromu žalu. Poledouris, nepoledouris..(3.3.2011)

Barbar Conan je již klasickou postavou v celém fantasy světě. A pouze některým pomatencům či hůře ignorantům toto jméno připomíná pouze typ tureckého jídla. Zapomeňte na zženštilý hobitín, rozšafné čaroděje a veselé barevné draky, naopak se připravte na surově temnou fantasy, před kterou by se i Gandalfovy vousy rozutekly strachy. K tomuhle krvavému bifteku se vážně obloha nepřidává. Film si bere z Howardovy předlohy jen několik motivů a naopak vypráví svůj soběstačný příběh. Epopej pomsty, krve a zatraceně zlých hrdinů si nemohla přát lepších tvůrců. Autor hudby Basil Poledouris si vyskládal soundtrack ke své nesmrtelnosti a John Milius společně s ramenatým Arnoldem si vysekali hodně hluboké místo ve fantasy vodách. I po dvacetipěti letech snímek duní, klape a dýchá jako za mlada. Tahle oslava jedince a jeho individuality je učebnicovým protikladem ke společenství humanistických obyvatel Středozemě. U Croma, tohle je doposud nepřekonané fantasy.(23.1.2004)

Pro mě byl Barbar Conan nesmírné utrpení. Zoufale průměrný scénář zachraňuje výborná hudba Basila Poledourise a výtečná atmosféra, kterou doplňuje krev a sada souloží. Ale jinak není o co stát. Raději se ani nezmiňuji o hrozných hereckých výkonech. Je velká škoda, že se John Milius nedal cestou úvodních deseti minut, které jsou opravdu geniální. Kdepak, místo sypatického dětského herce, který jako jediný opravdu hrál, se po deseti minutách objevil Arnold a výborný potenciál byl zašlapán do země._________EDIT: Jak jsem byl napoprvé zklamán, napodruhé už mě Barbar Conan zasáhl a jsem z něj relativně nadšený. Může za to i lepší kopie než u minulého vysílání (tehdy brutální ořez 4:3, nyní formát 16:9). Ale stejně nejlepší složkou je Poledourisova hudba, nepřekonatelný soundtrack, který se dá poslouchat i samostatně.(8.11.2009)

• - Conanova odpověď na otázku mongolského generála „Co je v životě nejlepší?“ jsou první slova, která ve filmu po 20ti minutách pronese. (HellFire)

• - V německé DVD verzi Conana je přidáno více dialogů. Conan například řekne dívce, která je mu dovedena: „Nemusíš se bát. Neublížím ti.“ (HellFire)

• - Pri natáčaní scény s vlkmi, ktorí Conana strhli zo skál a stiahli ho do tŕňových kríkov, prišiel John Milius za krvavým Arnoldom Schwarzeneggrom usmievavý a bez slovka ľútosti povedal: „Teraz vidíš, aký film bude. Toto je presne to, čím Conan prešiel." (gogo76)