Barbar Conan

• Československo

Barbar Conan

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1982, 129 min

Upřímně, nebýt Arnodla asi bych se na tenhle film nikdy nepodíval. Prostě to není moje krevní skupina, tenhle žánr mi nesedí a existuje jen velmi málo snímků, které by se mi z něj líbily. Každopádně je Conan zklamáním, nebavil mě. Pokud zapomenu na pár nadějných scén není vlastně o co stát. Dokonce jsem nebyl unešen ani z toho chváleného hudebního doprovodu, tak nějak jsem čekal něco víc. James Earl Jones je k smíchu a jako záporák mi připadal nedostačující a vlastně je tu toho mnohem více. Možná tu nese částečnou vinu i dabing, neboť některé postavy mluvily řekněme dost nevhodně - hlas se prostě nehodil ani do děje, ani k tělům, ale nemyslím si, že originální znění celkové vyznění tohoto filmu nějak více změní. Na druhou stranu Barbar Conan ukazuje, že souboj proti posile může být natočen i mnohem záživnějším způsobem, než jakým jej podává 300: Bitva u Thermopyl. Praotec žánru, ze kterého se ještě bude hodně dlouhou dobu čerpat... [TOP 19/13 75%](5.4.2007)

Nebýt Terminátora, stal by se Conan Arnieho nejlepší rolí. Skvělé převedení fantasy příběhu do filmu, co postava to perla... to sice nemusí na pět hvězd stačit, zvlášť když to o těch postavách platí jenom pokud o nich uvažujete jako o archetypech fantasy hrdinů a nečekáte od nich nějaké realistické emoce:) Ale ještě nepadlo ani slovo o Poledourisově hudbě, která je jednoduše řečeno pro daný film dokonalá. A kdyby i to bylo málo, vždycky mi imponovaly úderné prology a slibné epilogy:) Hrdiny jako Conana, Valerii nebo Subotaie nemůže Valhalla minout. Každá repríza u mě dokonale funguje, a že už jich bylo a ještě bude. Režisér Milius tady dokonale využil Arnoldovu prkennost a mluvu cizince, protože tak nějak by zřejmě Cimmeřan v krajích na jihu působil. Je to prostě srdcová devadesátka. PS: Sandahl Bergman je překvapivě původně tanečnice, což jde ve filmu vidět např. v All That Jazz (ano, až tak byla dobrá). A je na co se dívat;)(20.1.2003)

pokud bych to hodnotil z pohledu čtenáře howardových povídek, nedostalo by to ani dvě hvězdy. protože takovou změť, takovou směsku jsem už dlouho neviděl. do tohohle filmu opravdu narvali z každé povídky aspoň kousek. tuhle strom, tuhle ukřižování. tuhle věž slona, tuhle jeho velkou lásku, tuhle valerii(prosím neplést dohromady, jeho největší láskou byla královna černého pobřeží) tuhle něco jinýho. kdybyste pečlivě hledali, zjistili byste, že tenhle film je celej poskládanej z výřezů z povídek a s úplně novým začátkem. ale jako film to ujde. a taky by mě zajímalo, kdo tohle může srovnávat s filmovým Pánem prstenů? tohle je syrový sword sorcerry, tamto je pohádka s občas tmavším podtónem zelené, ale nic víc.(7.12.2005)

Kultovní zástupce žánru Sword & Sorcery jemně šmrncnutý subžánrem Sword & Steroids aneb démonický herpetolog James Earl Jones ztrácí hlavu pro jednoho anaboliky vyhnaného barbara z posilovny, …pardon Cimmerie. Mimochodem, Conana měl původně hrát Laurence Olivier, ale kvůli chybějícím dvěma centimetrům na objemu hrudníku při castingu neuspěl.. Jak to říkal ten Nietzsche? Co tě nezabije, to tě posílí? Před léty jsem byl směrem k Miliusovu filmu plný obdivu, nyní však bohužel sklesle uznávám, že ve srovnání s ne tak vousatými fantasy, kde dobývá a vládne HerKulles Sorbo, ten kvalitativní rozdíl není zas až tak propastný a jdu se šmahem ve svém zklamání připoutat ke Stromu žalu. Poledouris, nepoledouris..(3.3.2011)

Fantasy, která je brutální, syrová, přímočará a úchvatná plus mínus stejně, jako její titulní hrdina - celkový zážitek tedy závisí na tom, nakolik dokážete akceptovat Conana. Žádné velkolepé triky, žádné komplikované postavy a vztahy mezi nimi. Jen krvavá cesta meče a pomsty, doprovázená fantastickým Poledourisovým soundtrackem. A ještě něco - v Conanovi se moc nemluví. Jeho schopnost vyprávět skrze obrazy a jednoduchá gesta je nádherná.(25.12.2006)

• - Keď Connan (Arnold Schwarzenegger) berie v jaskyni meč kostlivcovi (Bohu Kromovi), uchopí meč pri zdvíhaní oboma rukami, no v ďalšom zábere druhou rukou po ňom iba siaha. (Lukoh)

• - Společnost Universal Studios vydala film v několika odlišných verzí. Původní sestřih pro kina trval 129 minut. Pro vydání na videokazetě studio nabídlo kromě kinoverze i dvě zkrácené verze o délce 115 minut a 123 minut. Původní verze pro kina byla užita při vydání prvního DVD v roce 1998. V roce 2000 společnost vydala sběratelskou edici DVD, v níž měl film délku 131 minut a disk obsahoval i řadu bonusů. Starší sestříhané verze již nejsou k dostání. (Danny F.)

• - Při natáčení scény s ukřižováním skutečně kroužili nad hlavami štábu supi, jeden z nich tehdy na místě zemřel a na plátně tak vidíme Conana (Arnold Schwarzenegger), jak kouše do krku skutečné zdechliny. Proto také byli zdravotníci stále na blízku s připraveným kloktadlem. (Kriklan49)