Městečko Twin Peaks - Návrat

(série)
  • USA The Return
Z natáčení 2
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 18 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

David Lynch

Scénář:

David Lynch, Mark Frost

Kamera:

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Michael Horse, David Lynch, Miguel Ferrer, Chrysta Bell, Naomi Watts, Robert Forster, Laura Dern, Kimmy Robertson, Harry Goaz, Don Murray (více)

Epizody(18)

Nový osmnáctidílný limitovaný seriál, režírovaný výlučně Davidem Lynchem, pokračuje 25 let poté, co obyvatele svérázného městečka na severozápadě USA šokovala děsivá vražda jejich místní královny, mladé studentky Laury Palmerové. Scénáristy a výkonnými producenty Twin Peaks jsou tvůrci seriálu David Lynch a Mark Frost, výkonnou producentkou je Sabrina S. Sutherlandová. (HBO Europe)

Raziel_cz

"Is it future? Or is it past?" Není to jako staré Twin Peaks. Ne úplně. Je to moderní, temné a napínavé, orientované na děj a téma. O nic méně divné, ale lépe uchopitelné a oproštěné od soap opery. Většina obyvatel Twin Peaks je do toho hozena jenom tak na okraj. Mají své malé archy, ale spíš je to jenom bonus. Ono nakonec i samotné město hraje roli až v pozdějších epizodách. Především se tu řeší to, po čem se The Return jmenuje – Cooperův návrat. A to skrze Gordona, Alberta a další agenty FBI. Kyle MacLachlan tomu naprosto vládne v roli snad čtyř postav, z nichž každá má jiný slovník, výraz, držení těla a gesta (dejte tomu chlapovi nějakou cenu!). Důležitější je taky Hawk a dáma s polenem. A pak spousta nových charaktery v různých lokacích od Washingtonu po Las Vegas. Samozřejmě nechybí spousta zvláštního humoru, ale překvapivě ani spousta explicitního násilí. Co většinou chybí, je feeling právě starých Twin Peaks, nicméně, jak se události rozplétají a postavy stahují právě do něj a ke slovu víc přicházejí policisté, ta atmosféra je zpátky. Hutně melancholická, ale neméně podmanivá. A popravdě – ve výsledku je to dost možná lepší i než první série. Nesedla mi jen pilotní a osmá část. Jinak je to klasa a něco, co v televizi nemá konkurenci. A ve filmu nejspíš taky ne. Hail Lynch! ()

Ben Nevis

Udělala jsem chybu, že jsem se předtím nepodívala na původní sérií. Hodně nuancí a odkazů jsem minula. Jinak jsem se královsky bavila díky partičce pošuku, kde ani jedna postava není normální. Nicméně často jsem se i nudila, proto dávám nižší hodnocení. Každá scéna má nějaký význam, ale člověk by to musel sledovat dokolečka, vidět film i číst Deník Laury Palmerové apod. Každopádně je to na dnešní dobu neotřelý seriál. Možná hodnocení ještě přidám, až si zopáknu původní TP. ()

Wallis3

Tak tohle mi opravdu jde přes hubu těžko. Tuhle zradu budu rozdýchávat dlouho. Tohle jsem od Lynche opravdu nečekal. Zapomeňte na původní Twin Peaks. Tady dostanete mišmaš barev a představivosti, se kterou to Lynch opravdu přehnal. A při tom to začíná slibně, prostě mezi rudými závěsy, ale od třetího dílu je nám servírován retardovaný agent Cooper. Osmá epizoda je výmaz mozku úplně. Takže jsem googlil, co tím vlastně chtěl Lynch říct. A hle, ani on sám svá díla nevysvětluje, takže teorie je, že jaderný test v Mexiku byl důvod zrodu Boba, protože už prvotní test byl původ všeho zla. Děj se mele, od alternativních dimenzí po příběh retarda Dougieho, kterej mi přišel úplně zbytečnej. Jediný v čem jsem si chrochtal bylo, když jsem se ocitl v Twin Peaks, kde staří známý nějak dodržovali příběhovou linku původního seriálu. Jenže Lucy byla trapnější než kdy jindy, když nedokázala pochopit mobilní telefon. Ale konec to dosral úplně, takže ta druhá hvězda je spíš z milosti a za původní úvodní znělku seriálu. A čím vlastně byly ty sovy, když ne tím, čím se zdají být, to jsem se taky nedozvěděl! ()

JB2203

Nejen za osmý díl, kde je formou filmového umění poprvé a snad i jedinkrát ztvárněna podstata Kosmu jako imanentního přechodu korelátů Hmoty a Nevědomí, kde je v úradku obrazové imaginace odhalena trojjediná podstata existence jako permutace basálních pojmů: Logos, Idea, Tvar (čili forma), nemohu jinak, než-li přiřadit k hodnocení série 5 hvězdiček. ()

Luisis

Tahle série má ten problém, že vyšla moc pozdě od té poslední. Je to znát. Nefunguje to a některé Lynchovy úlety jsou až moc. Je to zklamání - 45% ()

Withree

Jsem opravdu rád, když se kabelovky občas pustí do nejistých podniků. Hlavouni v Showtimu ukázali obrovské koule, poskytly Davidu Lynchovy neomezenou tvůrčí moc a ten se nám odměnil jednou z největších seriálových jízd v historii. Ty tam jsou telenovelní postupy okořeněné poctivě budovanou mytologií, tohle je zLynchování ve velkém stylu. Díky minimální dávce teaserů a trailerů jsme vůbec netušili, do jakého směru se příběh bude hnát. Návaznost scén je nulová, občas se vydáme na policejní stanici v Twin Peaks, poté do kasína v Las Vegas a nakonec skočíme do Roadhousu, kde hrají světové hudební hvězdy (a James) za pár pivek. Největší pozornost se upíná na herecké rozpětí Kylea McLachlana, jehož kreace od Mr. C až po kontroverzní postavičku Dougieho si zabírají nejvíce prostoru a po zásluze tahounem celé třetí série. Ostatní hlavní postavy z původních řad se schovávají povětšinou v pozadí. U nováčků je to jinak. Lynch obvolal staré známé, velmi silně obsadil eskvadru ve Vegas (Knepper s Belushim hrají v podstatě samotné diváky a se svými prupovídkami a trojicí sexy koček baví celou dobu) a obdařil tváří také jednu z nejvýznamnějších postav předchozích sérií - Diane. Samozřejmě i toto dílo není bez chyb. Několik epizod je velmi zdlouhavých a děj se nijak neposune, ovšem na jednu takovou jsou tři nadprůměrné. Vše vrcholí v epizodách 16 a 17, kde se konečně setkáváme s tou pravou FBI, odpovídá se na otázky, uzavírají se linie apod. No počkat, řekl že se odpovídá na otázky? Ha! Lynch je šprýmař největšího kalibru a v poslední epizodě nám nabídne solidní mindfuck a cliffhanger otevírající dveře dokořán minimálně dalšímu filmu, ne-li další sérii. Pro polovinu lidí se The Return stalo splněným snem, pro druhou zase noční můrou. Občas mě Lynch s Frostem pořádně vytočili (nevyužití původních postav, Judy, Audrey!!), v jiných případech maximálně dojali (Cooper a Laura, Dougie a jeho rodina, krásné rozloučení s Catherine Coulson). Sledovat Twin Peaks je prostě zážitek a stojí za to ho zažít a to i v případě, kdy vůbec netušíte na co to civíte. Až už se s tímto světem rozloučíme praskajícími žárovkami v rezidenci Palmerů nebo dalšími díly, já za tuto jízdu tvůrcům a producentům děkuji. A pamatujte: Laura is the One [Ominious whooshing intensifies] ()

spacylemon

Roky mám na svém mrzkém profilu video D. Lynche, kterak si strká stále ještě teplé růžové kalhotky své fanynky do úst za hudebního doprovodu dona Badalamentiho (vizte, vizte!) To video mě stále stejně fascinuje a určitě ne na intelektuální bázi, je to pudová záležitost; jako když kočka bojuje se svým obrazem v zrcadle... Mezi ním a Twin Peaks po 25 letech není rozdíl, je úplně stejně úchylné, absurdně legrační, nesmyslné, nepochopitelné, zmatené, dělající si srandu ze sebe i z diváka, frustrující, fascinující. ()

m4xp4yn3

Jestliže jsem měl výhrady k původním sériím, třetí řada je bourá. Lynch nám servíruje epizodu za epizodou toho nejlepšího, čeho je schopen, až to působí jako plán na definitivní završení kariéry. Hračičkovství, hra s divákovým očekáváním (nejen od děje, ale od formátu samotného), významově mistrovsky zakomponované odkazy na řadu předchozích prací (Laura Dern, zpěvačka z klubu Silencio, obrazy cest odkazující k Lost Highway a řada dalších), závěrečné snové písně, humor z paralelních vesmírů, nesnesitelné pnutí, autismus, schizofrenie, návraty starých známých, životnost, transcendence, všechno. Přitom to zůstává srozumitelné a nohama pevně na zemi. Vedle originálních sérií, které byly stylově jednotné, ale trochu ploché, vypadá The Return jako mnohorozměrný obraz který přetéká svůj rám. Jen Lynch už není v roli toho, kdo udává trendy, ale někoho, kdo si točí naprosto mimoběžně. Má štěstí, že technologie včas doběhly jeho vize a on je může ztvárňovat, aniž by složitější efekty působily legračně. Zpět k podstatnému - návrat Twin Peaks je se povedl lépe, než čekali ti nejoptimističtější. Geniální. Tlesk tlesk. ()

Lupes odpad!

To nešlo dokoukat. Další Lynchova onanie. Už Inland Empire byl testem artového intelektuálního snobismu a specifikoval režisérův úpadek. Konec intelektuálního mystika necharakterizuje plytkost, popart a populismus, jež se staly hrobem mnoha schopným režisérům bažícím po zalíbení se širokým vrstvám. Lynchova cesta do pekla vede ze zcela opačného směru. Byl na sebe tak moc pyšný, až sám sobě přestal rozumět. Jenže i takové senilní blábolení se v určitých kruzích bere jako punc geniality. ()

Hashirama

Zbrusu nové a naleštěné Twin Peaks je jako kdysi připravené redefinovat standardy televizní zábavy. Nemá to však snadné, protože se od svého předchůdce náladou dosti distancuje, šlape si vlastní cestou a předestírá vlastní stylistiku i žánr. Mnohem spíš než pro fanoušky Twin Peaks je Návrat vhodný pro fanoušky Davida Lynche - kolem svých motivů jen opatrně našlapuje, je plný nejednoznačného symbolismu, je zahalený v mimózním snovém oparu. Původní Twin Peaks šlo divákovi na ruku jasně uchopitelnými postavami a svými tradičními seriálovými kořeny, které smysluplně rozplétaly jednotlivé příběhy a rozvíjely bohatý svět, v němž mysteriózní prvky vytvářely novou žánrovou rovinu či přidanou hodnotu. A právě tento zdánlivě nesourodý mišmaš udělal z Twin Peaks čistokrevný kult. Návrat je ryze autorskou anomálií, která nemá v televizi obdoby, atmosférou připomíná spíše Lost Highway než Twin Peaks - postavy i motivy se vznáší v oblaku neurčitosti, dění je zdánlivě nahodilé a bezdějové, mysteriózní výjevy jsou najednou mnohem významnější rovinou, aniž by však byly na první dobrou jakkoliv rozklíčovatelné. Valnou část seriálu tvoří podivné výjevy s neurčitou výpovědní hodnotou. Návaznost na staré příběhy je téměř nulová. V každém aspektu se Návrat vydává jinudy, než kudy divák předem očekává. K postavám, mihnuvším se na začátku, se klidně vrací až na konci. Návrat musí být zákonitým zklamáním, zvlášť v očekávání jasného pokračování a jasného završení příběhu. Ale zároveň je šíleně podnětným a šíleně svébytným dílem, které sice neslibuje jakoukoliv odpověď, ale nabízí zcela ojedinělý zážitek. Stejně jako jeho tvůrce je to zkrátka samorost. Buďme za něj rádi. We are like the dreamer who dreams then lives inside the dream. S1: 10/10 S2: 8/10 The Return: 7/10 ()

ThirteenR

Není to ani trošku starý dobrý Twin Peaks, ale zmatený, nelogický a psycho nový Twin Peaks. Mám z toho trošku pocity jako Audrey, když chce jít do Roadhousu, ale taky chce zůstal doma. - líbí se mi to a taky nelíbí. ()

Shanen29

Elegantně a mistrovsky zabalená série.Lynch je prostě Lynch,ikdyž jeho díla jsou zapotřebí shlédnout někdy i dvakrát aby myšlenka vyšla na povrch. ()

Bezda22

Ve chvíli, kdy naskočily titulky posledního dílu 2. série, jsem věděl, že sledování poslední řady na sebe nenechá dlouho čekat. Takže po skončení druhý řady jsem si dal film, kterej mě ke kultu kolem Twin Peaks přivedl a pak ještě film s vystříhanejma scénama. A to mě připravilo na sledování třetí řady. Do osmýho dílu, kterej byl vrcholem divností dosavadního průběhu třetí řady, končící nekonečným opakováním slov: "Toto je voda a toto je studna, pij zhluboka a klesni ke dnu. Kůň je oční bělmo a tma je uvnitř" jsem nechápal nic. Dělo se tolik, místo odpovědí se dělo stále víc a víc věcí, který nedávaly smysl, asi jako, když jsem poprvý viděl Twin Peaks: Fire Walk with Me. Naštěstí se od další epizody začal děj trochu vyjasňovat a i přes to, že si kluci od réžije dávali dost na čas a prolejvali oheň vodou, tak se začalo blejskat na časy, kdy se konečně všechno vysvětlí. Řekněme, že se dost vysvětlilo. Ale závěr, už si každej musí udělat sám. Protože, jakmile se do tohohle guláše zamotalo cestování v čase, tak už nevíš prostě, kde je pravda a kde ne.... "Is it... future? Or is it... past?".... 85% ()

Duke90

Dobrovolně se přiznám, že tohle už jsem moc dobře nezvládal. První série mě naprosto uhranula svým originálním přístupem ke kombinaci krimi s mysteriózní látkou a velkou dávkou černého humoru. Druhá série už byla více experimentální a možná zbytečně dlouhá, ale ještě pořád v tom šlo hledat Twin Peaks, jak jej mám rád. Třetí série je ale převážně čistý a na můj vkus zmatečně překombinovaný experiment, který v sobě nese jen několik záblesků toho, co bývávalo dříve. Čekání na klasického Dale Coopera a sledování toho smyslů zbaveného (tím nemyslím Boba v tělesné schránce Dalea) mi často připadalo nekonečné. Některé Dougieho "geniální" kousky sice trochu pobavily, ale u vytržení jsem rozhodně nebyl. Co dále dodat... Byl tu opět neodolatelný agent Cole s Albertem, který už má své nejlepší chvíle cynismu za sebou, ale stále jsem je rád viděl. A na závěr přichází.... No to už si asi domyslíte sami. Mě jednou stačilo... ()

MyrnaAlec

Jako velký fanda předchozí série jsem byla skeptická, což se ukázalo jako chyba !!! Mistr Lynch a pan Frost jsou při síle a pojali to naprosto odlišně, než by se dalo čekat. Žádné logické navázání na předchozí děj, vlastní tempo, nové postavy. Co díl, to originál. Bez omezení, nikdo jim do toho nekecal. Velké díky Showtime !!! Takže někdy je to celkem tradiční vyprávěcí a logický díl, pak zase totální madhouse - jako třeba 8.díl. A ono to funguje a baví. Film je vizuální umění a to nám chtěli určitě autoři připomenout. Někdy je to i vyloženě komediální - např. velmi vtipná dvojka mafiánských bratrů, vraždící liliput atd. Ke Cooperovi : ano, přála bych si ho probuzeného dřív, ale nakonec to by bylo příliš jednoduché. A ani jsem nečekala, že mi na konci všechno zapadne a budou mít smysl všechny ty mikropříběhy. A jak prohlásil jeden starý čínský režisér : umění začíná tam, kde režisér nejde divákům naproti. Soundtrack bude taky parádní a kdo chce, může si přečíst i knihu od Frosta : Tajná historie TP, která končí tam, kde seriál začíná. ()

Pete

TV poezie, Kafka, surrealismus, Čaroděj ze země Oz, absurdno, Nine Inch Nails, symbolismus, Alenka v říši divů, moderna i postmoderna, Freud, Jung, Nietzsche, třešňový koláč,... LYNCH! ()

ACDCKL

Po rozporuplnější první části nové série, kdy jsem některé díly nepochopil, tak druhá půlka série se vrátila do podobných kolejí, co předchozí série a již jsem byl plně nadšen. Poslední dva díly naprosté Mindfucky, už jsem si myslel, že konečně pochopím Twin Peaks, ale David Lynch mě vyvedl zase z omylu. To je přesně to, co od něj miluju. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Chystá David Lynch nový seriál?

Chystá David Lynch nový seriál?

28.11.2020

Legendární režisér David Lynch (Modrý samet, Městečko Twin Peaks) se chystá na natáčení nového seriálu. Tato informace se objevila v týdeníku ProductionWeekly, jenž je zdrojem dat o nově chystaných… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů