Městečko Twin Peaks - Návrat

(série)
  • USA The Return
Promo 3
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 18 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

David Lynch

Scénář:

David Lynch, Mark Frost

Kamera:

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Michael Horse, David Lynch, Miguel Ferrer, Chrysta Bell, Naomi Watts, Robert Forster, Laura Dern, Kimmy Robertson, Harry Goaz, Don Murray (více)

Epizody(18)

Nový osmnáctidílný limitovaný seriál, režírovaný výlučně Davidem Lynchem, pokračuje 25 let poté, co obyvatele svérázného městečka na severozápadě USA šokovala děsivá vražda jejich místní královny, mladé studentky Laury Palmerové. Scénáristy a výkonnými producenty Twin Peaks jsou tvůrci seriálu David Lynch a Mark Frost, výkonnou producentkou je Sabrina S. Sutherlandová. (HBO Europe)

AlexUnited

Tak a teraz idem písať obdivné ódy, skláňať poklony a vychvaľovať do nebies ako sa len dá. Už dávno ma niečo tak silno nezaujalo a neuchvátilo ako táto nová séria. Všimol som si že pomerne značná skupina divákov spočiatku plakala, že nový Twin Peaks je úplne iný a že atmosféra pôvodného seriálu je fuč. Áno, je to iné a podľa mňa lepšie - omnoho lepšie. Prvé dve série mali totiž tú nevýhodu, že mi tam prekážala občasná snaha príliš romanticky hrať na city ako v nejakej telenovele, plus trápne momenty, ktoré sa snažili byť akože vtipnými (scény s Nadine, Andym). Toto chvalabohu zmizlo. Aj tie postavy ktoré mi pôvodne vadili sa v tejto sérii správajú relatívne normálne, resp. nemajú veľký priestor. Nepatril som teda k skalným fanúšikom tohto seriálu, ale táto séria ho zo mňa asi spravila (a možno zo mňa urobila aj fanúšika celkovej tvorby Davida Lyncha). Bola tak výnimočná a špecifická, toľko rôznych skrytých odkazov v (na prvý pohľad) bežných situáciách, ktoré človek postrehne až na niekoľkýkrát (ak vôbec), toľko rôznych možných vysvetlení čo môžu znamenať jednotlivé pasáže, zamotaný príbeh s mnohými nejasnosťami obostretými rúškom tajomstva, vydarená kombinácia starých postáv s novými, mysteriózne scény sa plynulo striedajú s realistickými, kriminálne a vážne scény s bizarnými a podivnými, do toho vsunuté mnohé vtipné momenty, ktorých je dostatok a sú tentokrát naozaj vtipné (niekoľko z nich mi pripadalo akoby ich točil Quentin Tarantino a ostanú mi dlho v pamäti) a všetko krásne drží pokope. Agent Cooper alias Dougie je špičková zábavná postava (aj keď som na to prišiel až po čase), ukričaný Lynch ako Gordon Cole taktiež vynikajúci ťahúň celého príbehu (ani neviem, ktorá postava bola lepšia). Mimochodom Kyle MacLachlan svoju dvojrolu zvláda bravúrne - jeden drsný nekompromisný killer, druhý spomínaný pribrzdený Dougie. Jednoducho úžasný zážitok sledovať tento seriál a nakoniec Lynch opäť vytrel divákom kocúra, keďže záver v štýle aký asi málokto čakal, odpovedal a objasnil iba niektoré nezodpovedané otázky a ďalšie veci opäť iba zamotal, predostrel nové otázky a nejasnosti a diváci môžu akurát len predkladať svoje teórie a domnienky. Ja sa k tomu neodvážim, pretože naozaj nedokážem odhadnúť ako to pán režisér myslel, iba viem že chcem ďalšiu sériu alebo aspoň celovečerný film, ktorý by odhalil celú pravdu a všetko vysvetlil. ()

iz67

Samozřejmě to nejsou staré Twin Peaks, nepopsatelné temno už na vás z obrazovky nedychne. Ale já se přesto královský bavil. Ano, je to hodně natahovane, možná Lynchovi o diváka moc nejde, ale těch vztahovych legracek je tam spousta. A když k tomu dodáte plejadu herců že starých TP, dalších Lynchovych kusů a nebo těch, co se u něj doposud neukázaly, tak tenhle maraton stojí za to! ()

RedEagleSK odpad!

Tož žil jednou jeden senilní a mírně duševně nemocný dědek který se jednoho dne rozhodl zprznit a zcela zničit svou reputaci a své nejslavnější seriálové dílo z 90-tych let, kdy ještě byl částečně při zmyslech. A tak se pod vplyvem omamních látek a svých konkubín které si přáli se aspoň jednou objevit v seriálu nebo filmu, rozhodnul natočil tuhle fantasmagorickou sračku. Tak by se v skratce dal zhrnout děj třetí serie téhle zbytečné absurdity. Pokud mám býti konkrétnější, dědek měl možnost natočit gulervoucí třetí serii Twin Peaks, ve které jsme mohli třeba sledovat osudy našich oblíbených hrdinů, děj mohl býti třeba o tom jako se bob v těle coopera snaží otevřít v našém světě portál do dimenze démonů (černého vigwamu) aby tím vznikla invaze démonů do našeho světa ala Doom II, zatímco dobrý cooper spolu s charizmatickým znovuobjeveným kolegou Chadem Desmondem se ho snaži za pomoci armády a FBI najít a pokusit se mu v tom zabránit, nebo třeba mohl býti děj jiný přičemž v posledním díle by se všichni probudili v atómovém bunkru hluboko v podzemí a zjistili by že se jim to všechno co se délo ve třech seriích jenom zdálo ale ne. Senilní dědek Lynch se namísto toho rozhodl natočit absolutně fantasmagorickou absurdní surrealistickou sračku která nemá žádný děj, obsadit do ní všechny své kurvy,konkubíny a prostitutky, a celou řadu dalších absolutně zbytečných herců, a nakonec to vše završit mimořádné sračkoidním posledním dílem který ve své absurdnosti a hlouposti překonal i systém západní liberální parlamentní demokracie a nebo dosavadního krále domrdaných seriálových konců a to jest poslední díl seriálu Ztraceni. Nezbývá mi nic než dědkovi poblahopřát k sabotáži své vlastní kariéry, a k tomu že mně a mnoha jiným lidem ukosul že života 18 hodin které strávili sledováním téhle fekální zbytečnosti, vedle které i noční schůze české poslanecké sněmovny s ožralým Kalouskem, mírně sfetovaným Bartošem a sociopatickým Babišem vypadá jako ztrhující a tuze racionální hollywoodská podívaná. ()

Matte27

Komentář po shlédnutí 8. dílu: Možná už jsem to jednou zmínil, ale u Return trpím víc, než u těch nejmizernějších dílů ze série druhé. Už jste někdy zažili rande, na které jste se opravdu, ale OPRAVDU těšili, v hlavě si malovali ten nejhladší průběh a dost možná jste svého protějška svlékali pohledem už od prvního okamžiku? The Return probíhá dost podobně s tím rozdílem, že tady se to rande nevyvíjí moc podle vašich představ. Furt je ta to ta skvělá, nádherná ženská, ale když byste zůstali doma s flaškou vína a předplatným na PornHubu, možná by to byl méně promrhaný čas. Když občas vidím Dougieho rádoby vtipné scénky, opravdu uvažuju nad tím, že James z původního Twin Peaks byl docela fajn postava. Prosím, ať se to zlepší... ()

RigorMortis

Fuckin' Lynch. Ono lynchovské podivno, na ktoré som bol zvyknutý z predošlých Twin Peaks (aspoň z toho, čo som videl) tu až na ôsmu a poslednú epizódu v podstate nie je, namiesto toho dostávame rodinný thriller s dementným dezorientovaným echolalickým Cooperom. Seriál vo mne zanechal viac otázok, než odpovedí. Ako je možné, že si nikto nevšimol, že Cooper / Dougie je úplne mimo? Ako je možné, že po x častiach sa Cooper odrazu zobudí a znormalizuje, všetko vie, o všetkom má prehľad a opäť to nikomu nepríde divné? Kde je Windom Earle? Prečo je z toho mrňavého pána v červenom odrazu svetielkujúci strom? Čo mal sakra znamenať posledný diel? A co na to Jan Tleskač? Niet nad to nechať sa posledný deň v roku rozbiť na súčiastky. Pozitívum je, že veľká väčšina hercov z pôvodného Twin Peaks zostarla ako víno a stále sa na nich pozerá dobre. ()

wopi

Obávám se, že bez podrobné znalosti filmu Fire Walk With Me lze jen těžko pojmout některé momenty, hlavně pak samotný závěr. ()

AnthropOcean

Kým bežala premiéra miliónmi divákov sledovanej 7. série GoT, online bol už rozbehnutý jeden z najväčších televíznych zážitkov posledných rokov, vedeli ste to? Bezkonkurenčný návrat majstra surrealizmu a žijúcej legendy Davida Lyncha na televízne obrazovky. Och nie, "kravaťácky" ABC Twin Peaks z pred 25. rokov, kde bolo kladených viac reštrikcií ako kreativity (samozrejme i cez to je čaro tohto kultu nesporné) vyletel von oknom a Lynch si vydupal absolútnu slobodu a totálnu moc. Dlhých jedenásť rokov ubehlo od posledného filmu Inland Empire, ale to všetko je odpustené. 18 hodín režisérskej a scenáristickej práce na seriály v rámci jednej série, to je bezprecedentné číslo. Kým v prvých dvoch sériach bol Lynchov a Frostov vplyv s postupom času stále čoraz menej badateľnejší, tu je všadeprítomný každú minútu, každej epizódy. V podstate svoj pohľad na originálne dve série Lynch zapečatil v roku 1992 s celovečerným Fire walk with me, to bol Twin Peaks, ktorý mal najbližšie k autorovej vízii. A práve tento rok, táto vízia nadobudla ozrutných rozmerov, kde sú zúročené všetky jeho skúsenosti od Eraserhaed až po spomínaný Inland Empire. V dobe kedy seriály ako GoT púšťajú milióny dolárov do vizuálnych efektov Lynch ostáva verný svojmu primordiálnemu inštinktu a mnohokrát si dokáže poradiť len so strihom a jeho maliarskym talentom, ktorý stál na počiatku jeho filmárskej dráhy. Rozoberať epizódu po epizóde, ako aj samotné rozuzlenie 3 série by vyžadovalo mnoho hodín strávených písaním a ja vlastne chcem len povedať: Ďakujem za tento neopakovateľný zážitok. ()

Zoltar78

Zbožňuji první dvě série Twin Peaks (včetně celovečerního filmu). Jedinečné prostředí maloměsta uprostřed tajemných lesů, kde nic není takové jaké se zdá (nejen sovy :-)). Zbožňuji jeho postavy, které občas uměly rozesmát, vystrašit i dojmout. Vše namícháno v dokonalém poměru a po Lynchovsku. Na pokračování po 25 letech jsem se tedy těšil opravdu hodně. Ale jak to tak bývá, kde se moc těší, bývá mnohdy zklamán. Z původní atmosféry Twin Peaks toho moc nezůstalo. Lynch přitlačil na surealičnosti a některé díly mě skutečně moc nebraly. Navíc oproti předchozím sériím postrádám nosnější děj. Série pro mě nabere dech až s posledními dvěma díly, kdy se řada věcí dá konečně do pohybu a nechá i zavzpomínat na staré časy. Vůbec nejlepší na celé sérii je pro mě posledních 10 vteřin :-). Ten výkřik ve mně rezonuje ještě teď. Na 18-ti dílnou sérii je to ale málo. Mrzí mě to. ()

Parabot

Už od prvních dílů jsem se nemohl zbavit pocitu, že se nejedná pouze o pokračování kultovního seriálu, ale spíš rekapitulaci celoživotního Lynchova díla, kde ospalé městečko tvoří pouze něco jak základní, výchozí bod. A to nejen děním mimo Twin peaks, ale i drobnějšími detaily, jako třeba kamerou, záběry, castingem (Naomi Watts, Patrick Fischler) nebo hudbou - Gordon pohvizdující si Rammstein, Rebeccou del Rio v Roadhouse. Bylo fascinující sledovat, jak si zase Lynch jde svoji vlastní cestou, při které ignoruje současnou tvorbu a buduje opět něco osobitého, poutavého, suše vtipného i dojemného. S touto sérií mám ale dva problémy. První reprezentuje Forrest Douggie Gump. Zpočátku velmi vtipný prvek, který ovšem s přibývajícími epizodami čím dál víc monotónní, stereotypní až ubíjející - jak vítězně proplouvá děním s pomocí elementů za červenou oponou. Prostě, začal chybět starý dobrý agent Cooper. Naštěstí přišla epizoda s tanečkem Audrey, která byla poctivou uspokojující katarzí. Druhý problém je ale daleko horší. Poslední díl. Finále. Ano, Lynch si to dělá po svém, ale tohle bylo jak překvapivá nečekaná facka. Plivnutí do tváře. Král surrealismu, snění, vizí těsně před úsvitem zatřásl svým divákem a hlasem Gordona zařval: "Vstávej! Jdi do práce, zaplať složenky, vyplň excelové tabulky, nažer se ve fast foodu". Lynch prostě jedním rychlým gestem zbořil svůj domeček z karet. Jako písečnou mandalu, kterou mniši nakonec shrnou do nádoby a vysypou do řeky. Korekce v podobě další série nebo nového filmu už asi neproběhne. A to mrzí. PS: David Lynch ovšem opět potvrdil, že má velmi vytříbený vkus, co se hudby a žen týče. ()

Madax

Lynchu, dostals mě. Bylo to jak jízda na horské dráze, z absolutních výšin geniality a filmařského umu až na samé dno trapnosti - a poté zase zpátky nahoru. Možná to je tvůrčí záměr, milý Lynchu, dělat ze sebe blba a nasírat diváky, kteří se slzami v očích vidí, kterak se jimi zbožňované dílo propadá do sraček tvého perverzního ukájení se. Ano, v tom musí být záměr. Vždyť je to celé o dualitě. Máme tu dva vrcholky ( Twin Peaks ), dva světy, dva Coopery. dva šerify Trumany a také dva pány Lynche - jednak je tu Lynch génius, vizionář a polobůh, ale také jeho druhá stránka, Lynch sráč, onanista a absolutní ignorant. To jsem tě prokoukl, co? Dotáhls to k dokonalosti, to svoje umění diváka potěšit a přivést mu pomalu orgasmus a následně mu nafackovat a kopnout do vajec. Ale to se nedělá. Já se těšil, že se nakonec dovím, co se to vlastě stalo při testování bomby v pětačtyřicátým, co to bylo za mařku, co do ní vlezl ten brouk - nebo co to vlastně bylo, co znamená ta benzínka, co kolem ní hopsají ty přízraky, proč obr z cizí dimenze vystřelil kouli s obličejem Laury Palmerové, proč Audrey hrabe, proč... no zkrátka PROČ. Namísto nějakých rozumných odpovědí jsem se v posledním díle musel dlouhé minuty dívat, kterak Cooper, který se nechová jako Cooper, ačkoli to už má být Cooper, klátí v motelu svoji asistentku, nebo co je to ta Diana vlastně zač. A proč do toho musíš ještě cpát scény s Laurou, které moc nedávají smysl, to se jako s Cooperem znali, nebo jak? Proč radši nebyla rozvedená linie s tou přízračnou potvorou, co porodila BOBa a v prvním díle zmasakrovala ty dva chudáky? Co je to vlastně zač, tahle .... Judy? Tohle se vážně nedělá, takhle provokovat svého oddaného fanouška. Miluju tě a nenávidím, Lynchu. Takže to tentokrát bude jenom za tři, jo? ()

Brenda.Ch

Boha, co to mělo být ? Nenapadá mě prostě jiná otázka. První díly série 2017 přímo boží, atmosféra jak prase, výborné zpracování, hudba, zvuky, ponuré scenérie ať už skutečného světa, nebo světa v bílém či černém vigvamu, nebo co to k čertu mělo být. Některé díly luxusní, jiné úplně mimo. Naproto hustá atmosféra, když "zlý" Cooper v noci jede osamělou silnicí a do toho se ozývají rány a kovový strach nahánějící zpěv. To není o ději, to je o pocitech, a ty jsou ostré jak břitva. Nijak jinak se to nedá nazvat, prostě fascinující Lynchův svět a vy musíte být jeho otroky, jinak si ho vůbec nezasloužíte. Jak už jsem psala v jiném příspěvku, ze začátku bylo úplně skvělé vidět staré známé obyvatele městečka a snažila jsem se vsakovat každou maličkost a zapracovat jí do zbytku podívané, snažíc se o dějovou línii a o zjištění, vo co tedy gou. Úplně zbytečně. Další díly mě utvrdily v tom, že pokud nebydlím v Lynchově hlavě, tak nemám šanci. OK, ale v některých případech to už snad ani ten Lynch neměl v hlavě úplně košer. Jinak si neumím představit pár excesů, z nichž asi nejslabší je objevení se Audrey Horne - tam mi už spadla čelist, protože její kouzlo je ta tam a její úloha v této taškařici byla více než absurdní. Na konci jsem už nevěděla, kolik agentů Cooperů vlastně je a po poslední scéně s výkřikem a výpadkem proudu v celém baráku (nebo to celý barák zmizel ?) jsem si jen nahlas sama sobě položila otázku, kterou jsem začala tento příspěvěk - boha, co to mělo být ???? ()

jackalsc

SPOILERY Ze začátku jsem si říkal, co to je sakra za konec série, to snad není pravda. Pak jsem začal hledat fanouškovské teorie, a opravdu 3 hodiny jsem si uvědomoval souvislosti s každým dílem a hledal další souvislosti, abych si to jaksi ujasnil. Je to geniální Twin Peakovský konec. Nevím jestli to byl Lynchův záměr udělat to tak, aby skoro každá teorie byla vždycky vyvratitelná drobnými fakty, které celou teorii totálně zhatí. Existuje mnoho teorií a nikdy nikdo asi nepozná pravdu. Má teorie: První dvě série byly reálné, Windom Earl mluvil, že černý vigvam je místo nepředstavitelné moci schopné měnit činy. Poté co Cooper vstoupil do černého vigvamu začal mít vídění či sny, v tu samou chvíli vystoupil do světa jeho doppleganger(Vstoupil Cooper-vystoupil Mr.C). V těch snech se nacházel v realitě a mohl ji ovlivňovat. První sen byl 25 let od vstupu do černého vigvamu, kde neopustil vigvam ale přesunul se skrz zásuvku ala Dougie Jones(Pohlcení Dougieho Jonese do vigvamu-odeslání Coopera do role Dougieho Jonese). Dale Cooper se pořád nacházel ve vigvamu, ale v tom snu nahradil Dougieho Jonese. První sen v podstatě skončil tím, že BOB byl zabit a Dale se zase probudil ve vigvamu(Mr.C byl zabit, tím pádem se přesunul Dougie Jones zpátky z té kuličky do normálního světa), kde na to navázal druhý sen, ve kterém se přesunul do roku kde byla zabita Laura. Změnil minulost, Takže Laura neumřela. Cooper poté poprvé vychází z černého vigvamu kde na něho čeká Diane. Teorie s Diane: Myslím si, že byla v bílem vigvamu a nějakou shodou náhod se zrovna objevila na tom místě, kde byl Andy, Bobby atd. Vzali ji tedy na stanici, byla to tehdy ona fyzicky, ale ne mentálně. Poté jak byla vyrobená Diane pohlcená vigvamem, propustili i ,,mentální" Diane zpátky do svého těla, kde se taky v 17 díle objevila(, věděla taky z bílého vigvamu, že pravý Cooper vyjde za 25 let z vigvamu-čas ve vigvamu se nějak posunul o 25 dopředu. Jak vyšel Cooper z vigvamu, čekala tam na něho pravá Diane. Byli ješte v tom nezměněném světe, kde Laura umřela. Změna reality se vykonala potom co společně s Dianou projeli tou 430 mílí. V tu chvíli přestalo existovat to všechno co jsme znali a Laura v podstatě žila v úplně novém životě. Buď to byla úplně odlišná alternativní realita kde Laura byla někdo jiný a stará realita existovala tak jak jsme ji znali. Nebo existuje jen jedna realita, která byla přetvořena do současné podoby. Jak Cooper s novou Laurou přijíždí k ,,svému domu" nic nepoznává, na konci začne křičet. Buď si jakkoliv vzpomněla na starou realitu, nebo tam došlo k propojení ,,mezi dvěma světy". Je jen jedna šance mezi dvěma světy, ohni se mnou pojď :D. Jsem spíš fanda těch dvou realit, protože kdyby tam byla jen jedna realita, bude tam vlastně Dougie Jones a Dale Cooper v jednom světě. A proto v jednom světe kde umřela Laura je Dougie Jones a v druhém kde žije, ale žije úplně jiný život je Dale Cooper. Je jen jedna šance mezi dvěma světy, elektřino se mnou pojď :D Proto Cooperovi zůstal i ten FBI odznak, pořád je pod Gordnem, ale nikdy v životě nebyl v Twin Peaks a nikdo ho tam nikdy neviděl. Je to šílená teorie, ale dává mi nejvíce smysl. Celkově kdyby se seriál nejmenoval Twin Peaks, tak ho hodnotím perfektně. Ale každý čekal ten návrat. Seriál je v úplně jiném duchu, už tu nejsou ty maličkosti, kterých si každý tolik užíval. Epizoda 8 mí totálně nesedla a v některých epizodách jsou opravdu velice natahované pasáže. Člověk si tak říká, že by chtěl opravdu vědět jak to všechno je a proto chce 4 sérii. Ale myslím si, že i kdyby byla 4 série, zanechá zase více otázek než odpovědí jako obvykle. Navíc by to mohlo skončit hodně negativně a seriál Twin Peaks už by nebyl takovou legendou. Celkově bych dal 3 hvězdy, ale za ten perfektní konec dávám 4. () (méně) (více)

MFA

Původní Twin Peaks je pro mě velmi srdeční záležitost. Seriál pokračuje. Malý zázrak po těch dlouhých letech. Ale povedlo se fakt obdivuhodně navázat na původní seriál a propojit ho s novými díly se spoustou nových otázek a bizarností. Agent Dale cooper je stále skvělý, i jeho alter ega. Je vidět že seriál natáčeli stejní tvůrci kteří se posunuli k současnosti. :-) ()

mouzi

Osmy dil total psycho ulet, nejlepsi 16. a 17. dil, ten posledni za moc nestal. Jinak celkove opet pecka, Gordon Cole nejlepsi :) ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Chystá David Lynch nový seriál?

Chystá David Lynch nový seriál?

28.11.2020

Legendární režisér David Lynch (Modrý samet, Městečko Twin Peaks) se chystá na natáčení nového seriálu. Tato informace se objevila v týdeníku ProductionWeekly, jenž je zdrojem dat o nově chystaných… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů