Městečko Twin Peaks - Návrat

(série)
  • USA The Return
Promo 1
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 18 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

David Lynch

Scénář:

David Lynch, Mark Frost

Kamera:

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Michael Horse, David Lynch, Miguel Ferrer, Chrysta Bell, Naomi Watts, Robert Forster, Laura Dern, Kimmy Robertson, Harry Goaz, Don Murray (více)

Epizody(18)

Nový osmnáctidílný limitovaný seriál, režírovaný výlučně Davidem Lynchem, pokračuje 25 let poté, co obyvatele svérázného městečka na severozápadě USA šokovala děsivá vražda jejich místní královny, mladé studentky Laury Palmerové. Scénáristy a výkonnými producenty Twin Peaks jsou tvůrci seriálu David Lynch a Mark Frost, výkonnou producentkou je Sabrina S. Sutherlandová. (HBO Europe)

topi

Návrat po pětadvaceti letech se podařil a rozvinul se o tolik dalších postav a událostí, že to hlava hned tak nepobere. Ale u Lynche jsme na to už zvyklý. Zbytečné psát něco dál, Lynchův mysteriózní surrealismus buď žerete nebo ne. Já ho prostě a jasně žeru na max. A v tolika letech, co dokázal natočit za veledílo, na rozdíl od jiných slavných režisérů, to tedy klobouk dolů!!! David Lynch těžce boduje nejen jako režisér, ale i jako herec. Jeho proměna v agenta FBI Gordona je prvotřídní. Twin Peaks Return je událostí roku 2017 a mezi seriály NEMÁ konkurenci!! ()

Kaluž

Již dvacet let považuji původní Městečko Twin Peaks za nejlepší (a v domácích projekcích také nejreprízovanější) televizní seriál všech dob. David Lynch nyní po letech své mistrovské dílo vehementně a se vší parádou znásilnil sequelem, z něhož amputoval veškerý absurdní humor a chirurgicky vytříbenou lehkost původní narace, aby vše podřídil striktně surrealistické onanii s velmi ojedinělými záblesky tvůrčí geniality. Chápu ten autorský záměr, ale pouštět si to znovu už nikdy nehodlám. Nejočekávanější televizní projekt posledních let se tak rozplynul v obláčku zapomnění s hořkou pachutí na patře. ()

L_O_U_S

Snad ještě nikdy nebyla hranice mezi významovou provázaností a samoúčelnou pseudoartovostí tak tenká. Lynch opět boří konvence a kromě kritiky a mainstreamového diváka si tentokrát vytírá zadek i s vlastními fandy. Dalo se čekat, že nové Twin Peaks bude prostě jiné, ale tohle netušil asi nikdo. Když Frost s Lynchem vypustili do světa původní seriál, mohl se divák ponořit do atmosférické detektivky zasazené do bizarního maloměsta, kterou občas narušovaly nějaké ty psychedelické výlevy. Ty byly ovšem v původních dvou sériích použity víceméně jako koření, přičemž v nich fungoval normální, lineární děj. U třetí řady člověk vážně neví, jestli si Lynch tropí žerty, nebo jestli ty natahované exkurzy do života původních postav, které nemají na děj příliš velký vliv, mají nějaký hlubší smysl. Jestli ty hrátky s časem a dimenzemi jsou promyšlenou skládačkou, nebo jen masturbací stárnoucího génia. Nejsem z těch, kteří potřebují dostat všechny odpovědi na podnose, zároveň ale nemám náladu sledovat současně dvě synchronizované epizody, jak navrhují autoři některých jinak zajímavých teorií o tom, co znamenal ten závěrečný mindfuck. Nabízí se otázka, jak by to celé vypadalo, kdyby měla třetí série jen původně zamýšlených devět, ne osmnáct epizod. Takhle se člověk prostě neubrání myšlence, že dvouminutové zametání baru je jen výplň. Jsem ale přesto rád, že si Lynch mohl splnit sen a natočit osmnáctihodinovou jízdu do světa snů, do které mu nikdo nekecal. (1 213. – To je jen číslo komentáře, fakt to není čas, kdy se na zem vrátí agent Cooper.) ()

Eldrick

Směšná a roztahaná taškařice, která vaří z hodně řidkýho hovna a opakujících se motivů. Naprosto zbytečná série, bez níž bychom se v klidu obešli. Lynch v pozici, kdy si může natočit, co ho první napadne a nikdo mu do toho nebude kecat, natočil opravdu veškerou banalitu, která ho v jeho senilní palici jako první napadla. V roce 2017 jsem nezvládl dokoukat ani půlku. Po 3 letech sbírání sil jsem se rozhodl, že je na čase zjistit, jestli jsem jen nebyl v tom pravym rozpoložení. Nebyl, po celou dobu jsem měl pocit, že koukám na nějakou vzdálenou nekonečnou parodii, která se ne a ne někam pohnout. Prakticky do 16. epizody se "děj" nikam nevyvíjí a až na pár výjimek je většina epizod utrpením sledovat, protože nemá žádný rytmus vyprávění, o atmosféře nemluvě. Na hnusnou civilní digitální kameru už jsme si sice od INLAND EMPIRE museli zvyknout, ale evokovat původní vibe seriálu to fakt nepomáhá. Dokoukal jsem s vypětím všech sil a jenom z úcty hodnotim, tak jak hodnotím. ()

BoredSeal

Atmosféra a temnota jak svině, místy nepříjemně pod kůži pronikající hrůza, něco takového televizní tvorba ještě nezažila. Lynch s Frostem úplně zlikvidovali element soap opery, který tak kazil druhou sérii a zmnohonásobili element "WTF" scén a přesto je to stále ten starý Twin Peaks s absurdním humorem. Opravdu bych nevěřil, že Lynch nám ve svém věku naservíruje takovou jízdu a osobně doufám, že dostane ještě víc příležitostí točit. Po zdrcujícím finále ve mě totiž stále převládá touha vidět víc dlouhých záběrů prázdných silnic osvícených jen světly z aut. :-) ()

M.i.k.e

v určitých pasážích je sice třetí série Twin Peaks i na Lynchovi poměry až moc dada a stejně jako spoustu dalších jeho věcí sem jí z části nepochopil, přesto mě ale závěrečná série bavila (méně než dvojka, víc než jednička) a bavila mě  o to víc ve chvíli kdy jsem rezignoval na to že se ke konci doberu nějakého smysluplného uzavření a jen sem si užíval všechny ty WTF momenty a zajímavé nápady. Časem se na tuhle sérii rád mrknu znova, ale nejdřív se kolem toho asi něco málo přečtu...80% ()

TomikZlesa

Geniální, surrealistický, experimentální atd...možná by se to vše dalo shrnout jako "sračka" tahle serie se prostě neměl točit jako twin peaks a Lynch si měl vytvořit jinej projekt. U starého twin peaks sem litoval že lynch nedostal víc prostoru...no ted si říkám díky bohu ! odpad nedám jen kvůli několika naprosto fantastickým a tajemným scénám. Většina je spíš komická až tragická, např celej Dougie byl takovej kokot že by ho mohl hrát rovnou Lynch. Každá sračka která se mu honí v jeho chorý palici se nemusí hned cpát do seriálu ! Troufnu si říct že polovina scén byla o hovně a hlavně k hovnu pro seriál a cokoliv...jen se Lynch potřeboval vyventilovat a oslovit pseudo intelektuály. Poslední díl neskutečně roztáhlý hovno. ()

dresi

Lynchovo osmnáctihodinové fuck you nostalgii, které Ti v závěru podrazí nohy nekoncentrovanou beznadějí a temnotou. Dobro nevyhrává a není úniku. Poslední scéna ve mně bude rezonovat hodně dlouho. ()

filmmovier

Po úvodu jsem byl novou řadou Twin Peaks velmi mile překvapen a zároveň jsem opět nechápal. V Twin Peaks se děj odehrává minimálně, je tam hromada nových postav (které tam nejsou déle než dva díly), je tam rozjeto spoustu dějových linek, z nichž ani jedna není dořešená a staré postavy také nemají moc prostoru... První díl byl zjevení. Lynch mě ohromil fanscinujícím scénářem, perfektně natočenou epizodou, dlouhými záběry na noční silnici osvětlenou světly od auta a pak překvapoval s každou další minutou. Dělal si naprosto, co chtěl, nikdo mu do toho nekecal, a bylo to na tom zatraceně znát - zejména na megabizarním, nepopsatelně divném osmém díle, který byl sice vizuálně famózní, ale já nic bizarnějšího nikdy v životě neviděl a pochybuji, že tento díl, který snad Lynch napsal pod vlivem všech existujících drog, něco překoná... a přesně tento díl byl zlomový. Mnohem víc prostoru pro Gordona, Twin Peaks, úřad šerifa a další staré známé, konečně se tam začalo řešit dvacet pět let staré tajemství kolem Coopera, objevil se Dougie, Janey - E a já byl ještě mnohem nadšenější než z už tak naprosto vynikající první poloviny, která ale byla tak trochu rozjezdová, protože druhá polovina série byla mnohem lepší. Zábavná, divná, ale také neuvěřitelně dojemná, s tradičně nádhernou hudbou a závěrem, který jsem vůbec, ale vůbec nepochopil. Takhle má vypadat návrat po letech! Famózní! Kyle MacLachlan i Aleš Procházka se do toho po letech opět skvěle vžili a já taky. Byla radost to sledovat a já jsem nadšen, i když ta podivnost místy už hraničila s podivností debilní. Ale pokračování bych se vůbec nebránil. Super. 95%. Jestli chtěl Lynch původně točit tohle, tak to potěš koště, to by asi neprošlo... ()

ScorM

beyond life (and death), resp. mimo kategorie. ještě větší zjevení, než předchozí dvě řady a prequel. bál jsem se senility, simple nostalgie a že to bude další z tupě oživovaných klasik poslední doby. a lynch překonal veškerá očekávání a přinesl asi nejgeniálnější "návrat", co jsem měl možnost vidět. je to děsivý, napínavý, dojemný, s nejvíc over the top humorem, obrazově i zvukově přenádherný, naprosto nepředvídatelný a kašlající na trendy. a samozřejmě je to jen pro ty (nej)trpělivější. léta jsem nebyl něčím tak upřímně nadšen. a ten vymodlenej payoff po 25 letech tam je, akorát trochu jinak, než jsem si představoval. a mnohem líp. ()

noriaki

Na pokračování proslavené transcendentální kriminálky jsme čekali pětadvacet let. Mám pocit, že těch 18 dílů trvalo zhruba stejně dlouho. David Lynch si dává na čas při dlouhých meditativních pohledech, při slovních výměnách a dokonce i při thrillerových scénách. Byl jsem vděčený za každou postavu mluvící stručně a k věci. Výstupy s Naomi Wats byly příjemným osvěžením, zato kupříkladu u protahovaného monologu Michaela Cery jsem se dvakrát podíval na hodinky a jednou ho v představách zardousil. Většina seriálů by si zasloužila prostříhat o zbytečné díly, tenhle by se mohl zkrátit na třetinu už tím, že by se v něm lidi chovali jako lidi. Přesto je scénář stravitelnější než obvykle, protože režisérova osobitá vize dává smysl. Otázek je pochopitelně znatelně více než odpovědí, ale osmý díl a díly následující rozvíjejí mytologii, a doplňují prázdná místa z předchozích dvou sérií. Příjemným osvěžením je návrat starých známých postav, vadou na kráse to, že většina jejich představitelů neumí moc hrát. V devadesátých letech se to sneslo, ale dnes už je seriálová laťka úplně někde jinde. ()

VanTom

David Lynch dostal volnou ruku a ukázal, že v Twin Peaks je ve svém živlu, nicméně (na své dnešní poměry) stále příčetný – to ho nejspíš usměrňoval Mark Frost. Dohromady vyprodukovali totální bizár, v němž pomalé, nesouvisející scénky po předlouhé agónii překonávají propasti trapnosti, aby vygradovaly do surreálného ticha bezpointového vtipu a/nebo abstrakce zla z jiných dimenzí. Třetí sezónu pojali autoři z větší části jako absurdní "telenovelovou" komedii plnou nesrozumitelného, bezkontextového chování plejády roztodivných existencí; z té menší pak jako meditativní ponor do groteskních výjevů pokrouceného universa – a tady jsem se i nudil. Nejvíc mě však ve výsledku zamrzelo, že většina z těch svérázných postaviček se zde objevila jen kvůli pár výstupům, často bez jakéhokoliv dramatického oblouku či pointy (což zejména platilo o navrátilcích – aspoň, že rozetnuli trojúhelník Normy, Eda a Nadine). Zde se nejenom nic nevysvětlovalo, ale ani neuzavíralo, jediná jakž takž dotažená linka se týkala dvou agentů Cooperů (BTW, za zpomaleného Dougieho by zasloužil MacLachlan cenu). Závěrem tak mohu fádně konstatovat, že jsem sice nepochopil absolutně nic, ale výborně se bavil (a v Roadhouseu poslechnul několik skvělých "nemainstreamových" kapel). ()

fabecc1222

Pakliže jste čekali, že se vám dostane odpovědí na otázky z prvních dvou sérií, tak vás čeká velmi velké zklamání. Tady se děje pravý opak, na každou zodpovězenou otázku dostanete tak dvě nové, mnohem šílenější, než byste si dokázali představit. 25 let se prostě muselo projevit, a styl Twin Peaks je tak úplně jiný, než v prvních dvou sériích. Mnohem více se děje jen v náznacích, je nutná 10000% soustředěnost na všelijaké zvukové a vizuální detaily, které následně můžou být klíčové pro hlavní děj. Štvalo vás, že nevíte "Jak je Annie?", tak počkejte, co s váma udělá nevědomost toho "Který je rok?" ()

mcleod

Twin Peaks byl vždy jedním z mých nejoblíbenějších seriálů. Neubráním se tak zásadnímu srovnání této třetí série se staršími díly. Bohužel, ty nové nedosahují ani zdaleka kvality či pouhé koukatelnosti těch starých. V původním seriálu se David Lynch se surreálností ještě držel zkrátka, v nových dílech to rozjel s plnou parou a seriál tak ztrácí kouzlo jen trochu divného. Přímo esenciální je v tomto smyslu hrozný osmý díl, který prostě nepřináší tolik myšlenek, aby bylo nutné přetrpět hodinu drsně postmoderního videa, kolem kterého by v galerii moderního umění všichni prošli jen s úšklebkem na tváři. Navíc příběh této série už není tak příjemně komorní a pomalý, jako u původního seriálu. Bohužel, to ho právě činilo zajímavým... ten tajemný odlehlý kraj, kde se v temných lesích dějí divné věci. V Las Vegas se divné věci dějí už z podstaty tohoto místa :-) Tudíž to už v této mnohem pompéznější, méně atmosférické, nechutnější a bohužel i samoúčelně překombinované sérii nenajdeme. A právě chaotičnost a neucelenost příběhu, která s tím souvisí, dokázala mnohem méně strhnout než původní díly. Ze začátku byla radost koukat na připomenutí starého seriálu, ale od půlky této série (ano, od onoho osmého dílu) už mě její příběh spíše nudil a v posledních dvou dílech dokonce i štval. Mimo jedinou výjimku: vystoupení Eddieho Veddera :-) No, vlastně ani nevím, proč jsem na to koukal až do konce... ()

vyfuk

Potěš pánbůh. Kdokoliv ač existující nebo fiktivní. Dle komentářů a hlavně hodnocení, které zde vidím v celku od velké většiny, mám problém s tím, že zde budu čůrat proti hurikánu. Ale nemůžu si pomoci. Twin Peaks dávali smysl onu kouzelnou první sérii, na kterou v celku s láskou vzpomínám. Poté jsem se to začalo dostávat níž a níž až jsme klesli na samé dno. Ta třetí série je ještě něco pod tím dnem. Pod mořem. Někde v Číně nebo kde. Pro spousty fanoušků dokončení chybějícího článku.To chápu, je to super, že jsme viděli dokončení tohoto amerického snu. Tím to ale končí. Spousta lidí chápala zapadnutí všeho do všeho. Úplně všechno dávalo perfektní smysl. Bubáci, mluvící elektrovětve... slušnej trip. Ale bohužel. Nejsem fanda něčeho, co absolutně nedává smysl. Ovšem, bude tu spousta lidí, že jsem nemyslící a nekulturní prase, ale jsem spíš normální divák. Divák, který rád přemýšlí, podívá se i na něco komplikovaného. Ale nerad ztrácím čas u něčeho, co jednoduše nedává smysl. Bohužel, bohudík, je to pravda. ()

klima777

Svět Davida Lynche stává se méně fluidním a čitelnějším. Kontury dobra a zla vystupují jasněji. Zuří kosmická bitva. Takový pohled poněkud zavání rigiditou.------------ Nicméně z hlediska filmových potěšení: RESPECT. ()

Dagoussek

Na další sérii jsem se hodně těšila a mile mě překvapila, že úvodní znělka zůstala původní. A vlastně znělkou dychtivost a plná očekávání, kdy uvidím staré známé tváře, humor, tajemno, kafe a koblihy, tím veškerá radost skončila. Celých 18 dílů čekáte na zázrak. A ten se nestane. Ani staré tváře to moc nezachrání, jen se chvílemi mihnou. A moc se tam nemluví. Občas jsem si myslela, že se zblázním. Moc mi chybí staré městečko Twin Peaks. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Chystá David Lynch nový seriál?

Chystá David Lynch nový seriál?

28.11.2020

Legendární režisér David Lynch (Modrý samet, Městečko Twin Peaks) se chystá na natáčení nového seriálu. Tato informace se objevila v týdeníku ProductionWeekly, jenž je zdrojem dat o nově chystaných… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů