Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Kosir

Poněkud rozplizlé do délky, ale oceňuji absenci patosu. Na druhé straně působivé memento, jak se snadno z kulturního národa stane sběř. ()

NikoKovac

Myslím, že tento film je skvělý, jen mohl být kratší. Střídá silná místa se slabšími. Od scény, kdy Wladka zachrání před transportem ten voják až po scénu, kdy SS-manovi hraje na klavír, to pro mě byla slabší pasáž. ()

The_woman

Pravdivo zobrazená vojna. Áno, celý film je dojímavý, pravdivý a určite na neho tak ľahko nezabudem. Ale sú tu aj krajšie filmy s podobnou (alebo takou istou) tématikou a tvorcovia na nich lepšie odviedli svoju prácu. Napriek tomu bol to krásny príbeh klaviristu počas vojny, kde aj šťastie zohráva svoju rolu. ()

Duston_Movie

Film ma vtedy poriadne zasiahol. Bol som " šťastný ", že druhá svetová vojna nebola v mojom období.. Možno to vyznie divne, no dokonca som bol aj v Osvienčime, no tento film vo mne zanechal viac... ()

danny79

Pianista je opravdu velmi dobré válečné drama. A. Brodyho jsem doposud trochu přehlížel, ale v Pianistovi mi svým fantastickým výkonem ukázal, jak dobrým je hercem. Film stojí především na něm a za své herectví si vysloužil Oscara naprosto právem. Pianista zobrazuje hrůzy války syrově a bez sentimentu a tím působí věrohodněji, realističtěji. Stopáž by sice mohla být kratší, ale to nemění nic na tom, že se jedná o film se skvělým scénářem i Polanskiho režií (kterého nemusím) a jeden z nejlepších filmů s válečnou tématikou vůbec. ()

smajki

Pianista je prostě vynikající. Polanski podle mne ideálně zachytil atmosféru počátku Holocaustu, kdy nacisté vtrhli do Varšavy a nahnali židy do ghetta a vykresluje ji v těch nejsyrovějších a nejsurovějších pozicích. Adrien Brody byl jedním slovem famózní a zisk zlaté sošky tak nebyl vůbec žádným překvapením. Společně se Schindlerovým seznamem je to vrchol tohoto žánru a tématu. ()

Mountain

Úctyhodná záležitost. Jedno z nejpůsobivějších ztvárnění nacistického šílenství. Výborně je v první části zachycený způsob, jakým Němci v postupných a stále krutějších krocích zbavovali obyvatele varšavského ghetta posledních zbytků důstojnosti. Vzpomínám, jak hrdina filmu Evropa, Evropa nahlížel za zdi této umělé čtvrti, zatímco Pianista ukazuje přímo život uvnitř. Kdyby šlo o fiktivní příběh, asi by mi vadilo melodramatické setkání vyhladovělého Szpilmana s německým důstojníkem dojatým jeho uměním. Jenže film je založený (prý dost věrně) na skutečných vzpomínkách a ten fakt naopak ještě zvyšuje účinek téhle pasáže. ()

phoenix9

V prvej časti filmu sledujeme osudy rodiny Szpilman -a a smutné nástrahy 2.sv. vojny , táto časť je dobrá ,ale nie dokonalá a bol som presvedčený , že filmu dám 4 * , ale potom prišla druhá polovica , kde sa nám ponuká one-man-show Adriena Brodyho a rola za ktorú dostal oscara a táto časť ma presvedčila , že film si zasluží plný počet. ()

clubland

Nemozem si pomoct, ale tento film ma absolutne nezaujal. Chabe a plytke herecke vykony, takmer ziadny celistvy dej... vobec netusim, co chcel scenarista tymto filmom povedat. Alebo zeby to pokaslal polsky reziser? Hovori sa, ze z Poliaka ani ciapka nie je dobra. Tak ci onak, tento film vo mne nezanechal ani najmensiu stopu a urcite si na neho uz zajtra ani nespomeniem. A toto sa mi stava pri vacsine oskarovych a "najoblubenejsich" filmoch. Bud som blazon ja, alebo ti, co ho hodnotili len chceli byt solidarni s ostatnymi. Skoda zaujimaveho nametu. ()

mirasul

Mohu říci, že ,mnoho z tohoto filmu ve mě stále zůstává a záběry si přehrávám v paměti do detailů, více než u jiných filmů. Jde o velmi napínavé dílo, skvěle zobrazující život ve Varšavském ghettu, lépe než v jiných filmech. Na můj vkus přechází někdy až do kýčovitosti, což je však vyrovnáno komorností příběhu. ()

honza.g

Navzdory tomu, že hlavní hrdina přežil i díky náhodám, které vypadají nepravděpodobně, je příběh realistický, mohl se odehrát a možná se i odehrál, Nejde o dokument, ale o způsob podání etapy světových dějin pravdivě a nesmírně působivě. ()

Rathe

Hodně zajímavý film, který se zabývá hodně vážnou tématikou. A myslím si, že je třeba to připomínat. Samozřejmě zde byly slabší, ale i hodně silné okamžiky. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí. ()

DobraVila

Vojnová dráma z obdobia holokaustu a ešte natočená podľa skutočných udalostí vo mne nikdy nevyvolávala nijaké emócie a vždy som sa filmom s touto tematikou vyhýbala. Príliš smutné, tragické a patetické. Pianista však zmenil môj názor absolútne vo všetkom a v celom pohľade nie len na filmy ako také ale na celú históriu. Nádherne spracovaný film, ktorý má dušu a nebojí sa to ukázať. Taktiež bravúrny výkon Adriena Brodyho ktorý za film získal Oscara ako najmladší herec v hlavnej úlohe v celých dejinách vôbec. Prvý a zatiaľ jediný film ktorý ma rozplakal. A to už niečo znamená. ()

asmodias33

hlavni hrdoš supr, atmosfera filmu mrazivá, hudba, konkrétně to soličko, jak nad nim stoji nácek luxusní. Nejlepší holocausticky film ()

17carlos

Jak začít... už jen z názvu jsem čekal film, ve kterém bude hlavní postava založená na umění hrát na klavír. To se však jaksi Romanovi Polanskimu nelíbilo, a tak z ní udělal naprostou trosku, která dostane jednu jedinou příležitost ve scéně před nacistickým vojákem. Ano publikum za všechny prachy - jeden Němec. Z filmu, ve kterém se dalo udělat tolik zajímavých scén, které by diváka dokázaly přinutit k slzám, jsem se až nudil, jak to bylo ve finále bez emoční. Opravdová škoda příběhu, který se mohl vydat úplně jiným směrem a udělat tak z průměrného filmu něco, na co bude divák dlouho vzpomínat. Pro mě jednoznačné zklamání, ve kterém to ani herci nemohli zachránit, protože jim nebyla ani dána dostatečná příležitost ukázat co v nich je. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku