Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

soukyd33

Vynikající výkon snad všeho a všech ve filmu. Atmosféra, z které mrazí v zádech! 😳 Neuvěřitelný příběh, a úžasný děj. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

katakomb

Úžasný umělecký zážitek, celková estetika a nakonec hlavně výkon Adriena Brodyho, to je za mě na filmu nejhodnotnější. Nedávám pět hvězd jen kvůli tématice, bez toho, abych tím jakkoliv ubíral na vážnosti. A nakonec se nechám strhnout lavinou srovnávání s Schindlerovým seznamem - ano, Spielberg rozhodně takto esteticky ani umělecky netočí a jeho film je plný patosu a dojí emoce, s tím souhlasím. A jakkoliv je Spielberg historicky nepřesný a idealizuje, vytvořil snímek, který hodnotím stejně vysoko - a stejně tak: ne pro vážnou tématiku - , protože jak Spielberg, tak Polanski ve mě vyvolali extrémně silné dojmy a pocity, akorát odlišnými prostředky. ()

Bogrant

Adrien Brody sa takmer dve a pol hodiny hrá na schovávačku s nacistami v tom najhoršom možnom období. Film, ktorý nám smutným príbehom ukazuje všetko to utrpenie, zlo a skazu, ktoré sme už toľko krát videli, ale ktoré si nedokážeme na vlastné oči ani predstaviť. A to robí z neho iba jeden dlhý, síce emocionálne silný, ale obsahovo prázdny film. ()

Accuphose

Filmařsky je to moc hezky natočené, hlavní protagonista hraje dobře a jsou tu i scény, které ukazují tvrdou realitu té doby, a které mi citelně chybí při sledování filmů s tématikou holocaustu. Co je to však platné, když ve mně snímek nevyvolal žádné emoce a ani nějak neplánuju si ho pustit někdy příště. Tři hvězdičky. ()

quokam

Ten film je az tak dobrej a dokonalej, ze se na neho ani nedalo divat. Zazitek z filmu musi byt silny, at uz pozitivni ci negativni. A kdyz je to vernej film o prachsproste dobe, tak fakt, ze se clovek na to nedovede koukat, slouzi filmu ke cti. ()

Metuje

Nechápu ta vysoká hodnocení, ani ocenění. Hlavní zápletka je téměř nepřítomná, děj zcela a pocitově dlouhou stopáž filmu posouvá dopředu pouze pomaličké vyprávění doplněné hrou na emoce, která byla však v mém případě nedostatečná. Jasně, scéna s vozíčkářem byla drsná, ale čistě jen zobrazovat hodinu a půl utrpení bez jakéhokoli umělecké snahy prostě nestačí. To by mohli všichni točit jen filmy z války a museli by všichni ty sošky dostat. ()

Moviekitty

Kolik je možné mít v životě smůly a zároveň štěstí? V tomto filmu mi obojího přišlo na jeden život jednoho člověka až až. Vždy, když to vypadalo, že směřuje pianista správným směrem, nastalo něco děsivého, co jej zase vrátilo na začátek. Ovšem když už to vypadalo na konec, že toto nemůže přežít, vždy se stala "náhoda" v podobě hodných lidí či prostě jen štěstí, co jej zachránila. Film obecně není asi úplně vhodný pro slabší povahy, já měla dobrou polovinu filmu husí kůži a během některých pasáží mi bylo až fyzicky špatně. Ovšem herecké výkony a samotný film má myšlenku, a to hlavně v podobě naděje, že všechno nakonec dobře dopadne a pokud nedopadlo, tak to ještě není konec. To vše jej rozhodně řadí k tomu nejlepšímu, co bylo dosud natočeno, a proto si tento počin pět hvězd rozhodně zaslouží. ()

Kritickej

Mistrovské dílo. I když je první půlka divácky možná vděčnější a druhá polovina je o dost jiná, nelze odtrhnout oči, nelze přestat s napětím sledovat, co bude dál. Dokonalý Polanski, nezapomenutelný Brody ve filmu, který by měl být povinný pro všechny. ()

BONOBON

Velké zklamání! Pianista na mě působí jako rutinně zvládnutý TV film, nic víc.. Není špatný, ale všechno, co se v něm objevilo, už bylo mockrát viděno jinde, film navíc postrádá nosný příběh a je dost podivně natočen (Oscar za režii je výsměch všem spolunominovaným). Pkud chcete vidět opravdu působivý FILM o holocaustu, který není jen mdlou přehlídkou nacistických zrůdností, pusťte si Schindlerův seznam a zapomenete, že nějaký Pianista existuje.. ()

HHOKY

Pravdivý,skvělý ,silný a drastický příběh.Skvělé herecké výkony,zvlášť Brodyho.Chtělo by to víc takových filmů aby se nezapomínalo na hrůzu 2.světové války.Běhal mi mráz po zádech hrůzou,ale taková je bohužel historie.Je to tak pravdivé,tak hrůzostrašné.Po shlédnutí PIANISTY mě přepadl pocit úzkosti-tak strhující film,který podává historii tak reálně,jak jen to jde,jsem dlouho neviděla. ()

fishbonik

úplně mě na tomto filmu překvapil začátek - poklidná rodina si žije ve městě a ze dne na den zjistí, že se musí odstěhovat do části města určené jen židům - nechápu, s jakým klidem se podle toho zachovali...asi už dopředu věděli, co je čeká, a taky, co si o nich někteří lidé mysleli- asi...ale to v tom filmu není, tak nevim..I když se mi jevil hlavní hrdina tak trochu jako zbabělec a šlo jen o zachránění jeho talentu, nakonec se mi film hodně líbil, protože zachylil skutečné události a bylo tam hodně silných okamžiků, které ukazovaly na úplný zkrat ve společnosti - bylo to v některých případech až moc nelidský a v dnešní době nepochopitelný...nej scéna je ta, kde hraje na klavír a ten voják se nad ním slituje...je to prostě silná chvíle, kdy už chcete říct, že už toho utrpení bylo moc i na vás... ()

smilicek

Hrůza a děs války mezi němci a židy. Je otřesné se dívat na to, co spousta lidí opravdu prožila, ale měli bychom si to určitě nadále připomínat. Přesto je tento film nádherný. Jeho zápletka, scéna, herci, obzvláště herecký výkon Adriena Brodyho je úžasný! Dostala mě scéna s otvíráním konzervy, kdy ho spatřil německý voják a celý film sám o sobě. Na jeho konci jsem trnula, zda při protrpění celého tohoto osudu zůstane vůbec živ. Po jeho shlédnutí jsem si musela zakoupit knížku "Pianista", abych tento děj mohla hltat znovu a během četby jsem si přemítala zápletky z filmu. Tento film ode mě dostává zaručeně: ***** ()

Kerwin

Už v prvních 40min se mi chtělo nadávat jaky byli ty Nemci ***** ... Druh tohodle filmu, by mel videt kazda duse bez soucitu, jenz s timto druhem nasili souhlasi. Mozna by pochopil, proc je válka nesmysl. Ale jen možná. Vtáhlo mě to celého do děje, jediné co mohu jen trochu vytknou je délka filmu, přesto jsem za tento film velide vděčný, děkuji moc ()

nikoliatko

skutočné príbehy asi vždy dojmú najviac.. Jeho skutočný príbeh je veľmi komplikovaný .... avšak so šťastným koncom, čo sa stáva málokedy ()

f.AJimMy

Skvělý film, skvělí herci a pro fanoušky druhé světové války naprostá povinnost. Hodně smutné, ale taková válka byla. Dávám zaslouženě 5 hvězd!!! ()

Isabellla

Neskutečně brutální, ale mrazivě reálný film z druhé světové války. Přiznám se, že když jsem si tenhle film poprvé a naposled pouštěla, tak jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu. Podle názvu jsem čekala nějaký romantický film :) na nudné páteční odpoledne. Jak šeredně jsem se zmílila. Ze začátku jsem byla ale docela mile překvapená, protože filmy z války mám docela ráda, tedy až na některé vyjímky. Ovšem v průběhu děje jsem několikrát nevěřila vlastním očím, jaké hrůzy se na mém monitoru odehrávají, a dokonce jsem se přistihla, jak sleduju s otevřenou pusou. Tak naturalisticky natočený film o hrůzách války jsem předtím neviděla, prostě nic pro slabé povahy, obzvlášť pokud si uvědomíte, že tyhle a podobné věci se doopravdy! děly, navíc před ne moc dlouhou dobou. U filmů moc nepláču, tedy spíš vůbec, ale u finální scény, kde Brody v roli W.Szpilmana zahraje nacistickému důstojníkovy v rozbořeném domě skladbu na piáno, ve které se zrcadlí všechny ty hrůzostrašné události, utrpení a šílené prožitky hlavního hrdiny, jsem se rozplakala, ale ani ne tak dojetím jako i beznadějným vztekem na tu dnes nepochopitelnou dobu, že se vůbec někdy něco takového stalo. Skvělý film, u kterého ale nenajdu odvahu podívat se na něj znovu. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku