Stíny v mlze

Česko, (2022–2024), 28 h (Minutáž: 63–78 min)

Režie:

Radim Špaček

Scénář:

Zdeněk Zapletal

Petra Špalková, Jiří Vyorálek, Jaroslav Plesl, Regina Rázlová, Anděla Tichá, Tomáš Mrvík, Miroslav Hanuš, Petr Panzenberger, David Viktora, Ondřej Brett (více)

Série(2) / Epizody(24)

Dvanáctidílná krimi série odehrávající se v Ostravě a okolí představí kriminalistku Magdu Malou a jejího nového parťáka Martina Černého. Společně vyšetřují kriminální případy z nevšedních míst, silné příběhové linky budou zároveň sledovat osobní životy vyšetřovatelů. Magda musí skloubit časově i psychicky náročnou práci policistky se starostí o rodinu a malou dceru. Martin přišel do Ostravy, aby neztratil kontakt se svým dospívajícím synem, který se do nového bydliště přestěhoval se svou matkou, Martinovou dnes už bývalou ženou. Počáteční drobná rivalita mezi Magdou a Martinem pozvolna přeroste ve vzájemné sympatie a respekt. Oba ale netuší, že Magdu už nějakou dobu sleduje nedávno propuštěný vězeň Hrbek, který realizuje důmyslný plán, aby se jí pomstil za své dřívější dopadení (Česká televize)

bratr_jezek

Tak snaha natočit zajímavou kriminálku nevyšla. Sledovat až do konce - to někteří nejspíš vzdají. Proč u toho vydržet? Celkem zajímavý je spojovací motiv s propuštěným kriminálníkem s plánem odplaty (zajímavý Hanuš) a velmi sympatická a přirozená je dcerka vyšetřovatelky (skutečná dcera Anděla Tichá). Zbytek už skřípe. Případy nejsou to z čeho by divák sedl na zadek. Ostrava a okolí jsou využity velmi málo. Téměř není slyšet místní dialekt. Ústřední dvojice je sice rozdílná jako den a noc - profesionální a své emoce dost tlumící vyšetřovatelka (Špalková) a dost emocionální a občas příliš akční kolega (Vyorálek), ale moc to na plátně nefunguje a vůbec tomu nepomáhá, že se oslovují příjmením. Zapojení "rodinného života" policistů narušuje dynamiku dílů a většina diváky nezajímá, nudí, rozčiluje a je to dost okaté, jak to asi dopadne. Závěrečný díl, který má být vyvrcholením se moc nepovedl a "otevřený konec" to jen podtrhává. ()

moshe

Tak ... 10% za Andělu Tichou a to je tak všechno ... nuda, šeď, celý seriál je absolutně strojený, nepřirozený, špatně natočený, jazyk, kterým se zde mluví by seděl tak pro učitelku prvního stupně, ne tak ale pro "drsnou" ostravskou kriminálku, ČT umí násobně lepší díla (toto spíš připomínalo produkci Nova/Prima), kdyby to nacpali do tří hodinových dílů, bylo by to lepší, hlavně ne 2. sérii, byly by to zbytečně vyhozený peníze ... 10/100 ()

bambiz

Jsem fanouškem domácích detektivek, ale většinou má přízeň zůstává na ČT. Na Stínech v mlze mě hodně bavilo obsazení - skvělý Hanuš a Rázlová, potěšily originální titulky. Zklamání přinesl urychlený závěr s klasicky nelogickým chováním policajtů. Ale stále o třídu lepší než Specialisté a spol. ()

Marek.Skalka odpad!

Snad kdyby to byl krátkometrážní film,tedy něco mezi 30 minutami a 45 minutami, tak snad. Tedy pominu i to, že se to odehrává v českých reáliích.... prostě ne. Nijak nechci hodnotit herecké výkony, ty se mi tedy některé i docela líbily, ale na druhou stranu některé postavy byly vysloveně mimo. Šéfem policejního oddělení počínaje. Zkrátka neberte to jako odmítnutí hereckých výkonů, kamery... jenže jako seriál je to skutečně něco, co se nedá nazvat jiným slovem než odpad. Působí to dojmem, jako kdyby z ČT zavolali s tím, že potřebují nějaký krimi seriál říznutý americkým Rambem z osdesátek a ať něco rychle spíchnou. A oni spíchli... Bohužel. ()

aanndduull

V dnešní době, kdy se točí jen kriminálky se jedná o jednu z těch lepších. Od začátku mě velmi zaujala postava vězně Hrbka, měl vše skvěle naplánované, vše promyšlené a je škoda že závěr nebyl tak dobře napsaný. Herecký výkon Jiřího Vyorálka byl celkem dost slušný, narozdíl od Petry Špalkové. Celou serií se prolíná jejich pracovní - přátelský vztah a divák čeká kdy si spolu něco začnou. Konec serie zůstal otevřený, takže se pravděpodobně dočkáme pokračování. ()

Montmorency

Tak tady mi sedlo asi úplně všechno - krimi příběhy stejně průměrné, jako v jiných seriálech, ale to ostatní mě hodně bavilo: duo Špalková Vyorálek velmi povedené, stejně jako celý kriminalistický tým, osobní linky taktéž, paní Rázlové to moc slušelo, malá Špalková byla skvělá.....no a navíc Ostrava, takže není co řešit :-) ()

jjemi

Jak se říká v rámci své kategorie a časoprostoru, kde to vzniklo, 4*. Byla to taková milá oddechovka po těžkém dni s malýni překvápky. Různé chybky a mírné nelogičnosti mi nevadí, přece vím kam to vše spěje:-) Vyorálek co by drsňák po česku a současně roztomilý singl, Plesl bezpáteřní břečka, Hanuš - alespoň jeden skutečný padouch. ()

A_Shearer

Překvapuje mě nízký hodnocení, nic světobornýho, ale v principu dobrá práce. Témata plus minus uvěřitelný a stojí to na hereckých výkonech. Zde za mě jediný kámen úrazu je Špalková, která sice hraje citově oploštělou Malou, ale místy to dost děsivě přehrává, její prkenná chůze, které je věnovaná pozoruhodná pozornost má asi stylizovat variaci na Saru Norenovou, ale na mě to popravdě nefunguje. Najednou se to sbírá až v posledním dílu, který si zasloužil větší prostor, a kde Špalková ukazuje, že umí být i lepší herečka. Zbytek ansáblu ovšem pracuje nadstandradně, od tradičně výborného Vyorálka, Hanuše i Viktora, přes překvapivě přesvědčivou Rázlovou po možná vubec nejlepšího Panzenbergera. Ten kluk má fakt talent, dejte mu roli! Celkově je to řemeslo, ale určitě si to zaslouží víc jak průměr. ()

cincala odpad!

Katastrofa. Kdyby seriál na této úrovni natočili studenti divadelního kroužku středního odborného učiliště, ještě bych jim pogratuloval. Pokud se pod něj podepsali profíci jako jsou Špaček, Zapletal nebo Ondřejková, pak je něco v dramaturgii ČT špatně. Celých 12 dílů jsem marně dumal nad tím, oč tvůrcům šlo. Zda divákům ze zbytku ČR ukázat, že Ostrava je vskutku "region razovity", provést je profláklými (Dolní Vítkovice) i méně známými scenériemi bývalého "ocelového srdce republiky" nebo jen dát šanci se ukázat a něco i vydělat místním hercům. Někteří z nich (Panzenberger, Georgiev, Viktora a řada dalších) si vyzkoušeli, že divadelní a filmové herectví mohou být zcela rozdílné disciplíny.  Když už jsem šlápl do tohoto minového pole, musím se zmínit o hlavních hrdinech. Špalkové ani Vyorálkovi jsem role kriminalistů nevěřil od prvního dílu ani minutu. Podobně se v ději ztrácel, jistě ne vlastní vinou, Plesl. Tragický scénář nemohla zachránit ani velká dáma českého filmu Rázlová. Nejvěrohodněji nakonec kuriózně vyzněla malá Anděla Tichá, skutečná dcera Špalkové. Jako bonbónek jsem si nechal Hanuše, postavu o pomstu usilujícího recidivisty, který ve stylu amerických thrillerů chystal past, do které se sám chytil. Vzhledem k nervy drásajícímu finále a zázračnému Vyorálkovu přežití, se bojím, že tvůrci uvažují o další řadě. ()

Grotowski

Dovolte mi jistý alternativní přístup k dílu. Umím si představit "celovečerák" řekněme se stopáží cca 100 minut i více jako naprosto akceptovatelnou žánrovou záležitost. Místy bych si troufl i říci, že srovnatelnou s kvalitní evropskou produkcí. Je mi trochu líto odbyté a uspěchané finální scény stíhání pachatele. Ale možná že tvůrci, pokud by se soustředili na televizní film, by vše dotáhli k všeobecné spokojenosti... Kdo ví. Ale záměr je záměr a seriálový produkt vznikl - není to propadák, ale na všech "frontách" se dalo vytěžit rozhodně mnohem více (když už jsme v té Ostravě). Kamenem úrazu vnímám kvalitu scénáře jednotlivých dílů (vyjma "12"). Kamera slouží a občas vynalézá, střih je adekvátní k žánru díla, výtvarná složka odpovídající žánru díla, režie je řemeslná a splňuje žánrové požadavky. Na závěr si nechávám herectví jednotlivých protagonistů. Omlouvám se všem ostatním recenzentům, ale naprostých 100 % uděluji Andělce Tiché !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jde o naprosté zjevení a já hlupák stále přemýšlel, jak to tato dívenka dělá, že je (z hlediska soudu o hereckém výkonu) naprosto autentická, přesvědčivá, uvěřitelná, zkrátka famózní - dokonalá. Nevím, zda si to běžný divák uvědomuje, ale jedná se o naprosto fenomenální hereckou kreaci, která pomyslně maže rozdíl mezi nehereckou autenticitou řekněme skryté kamery a herectvím. Na místě je přiznat velký podíl matky (až titulky mi připomněly mou zabedněnost) Péti Špalkové a jejího partnerství s dcerou (Mílo, ta holka se vám tedy sakramentsky povedla...). Ale pojďme k dalším dvěma pilířům - Miroslav Hanuš - až na zmíněné odbité finále (promiňte pane režisére) skvělá práce + Regina Rázlová, která opět prokázala jakou je herečkou par excelence. Až za nimi (bohužel) zmiňuji ústřední dvojici Jiří Vyorálek (jako vždy zachmuřený, podmračený, či snad nejlépe charakterizováno - neustále bolestně raněný, trpící - "pozor Jiří, už je to na herecký šuplík") a Petra Špalková, ač ji mám obecně ve velké úctě - skvostně vycházejí zmiňované scény s Andělkou, scény rodinné, výtečně funguje "12" díl, který potvrzuje, že když je o co hrát (emoční vypětí) "má Péťa koule". Pro mne nicméně je jistým zklamání určitá Petřina plošnost herectví (pro méně chápavé 2D) v celém seriálu, na místě by byla plastičnost, hloubka, větší variabilita výrazu (tj. 3D)  vyšetřovatelky. Krátce k ostatním - vesměs obsazení skvělí ostravští herci plní poctivě svá herecká zadání a je zjevné, že by potřebovali větší prostor... Haj Hou ()

ezop1012 odpad!

Toto nebolo dobre, v podstate všetko zle, réžia, scenár herecké výkony. Kopíruje to množstvo filmov a seriálov, hlavná hrdinka sa nevie chovať, nepočúva šéfa, nakupuje počas pracovnej doby a neuveriteľne hysterická osoba, toto ma byt polícia? Postavy majú len povrchove charakterove vlastnosti, je tam jednoznačne vykreslene kto je dobrý a kto zlý. Dúfam, že toto už nebude mať druhu sériu. ()

SCHMEYD

Česká televize kriminální seriály umí... No v tomto případě musím napsat, že uměla. Ta Špalková už začla hrát, nebo se stále bude tvářit, že má zaražené... Možná kdyby hlavní roli hrál někdo jiný, mohlo být o hvězdičku více, ale takhle? ()

VerJer odpad!

Špalková umí zahrát akorát psychpatky. Tady to holt asi bylo tak ze kdyz chcete moji dceru aby hrala v serialu tak ja budu hrat jeji matku a tim padem i hlavni roli. Hrozna sracka. ()

Midu

Seriál se mi v celku líbí. Ale ... pokud chcete být, drazí pražští herci autentičtí, ostraváci na konci věty slovo "ˇVIĎ" skutečně NEPOUŽÍVAJÍ! Ani při "banánu s buřtem", pane Jaroslave Plesle a ani při "dětské výživě", paní Veroniko Lapková. (příklad z epizody S2E2 - Poslední naděje). Jako ostravák o tom něco vím. ()

rosta.k

Nejvetší chyba byla obsadit do hlavní role herečku Špalkovou.Bez ní by to byl docela dobrý seriál.Obrovské plus je ale role Martina Černého(Jiří Vyorálek).Jiří v tomto seriálu je dokonalý. Zasloužil by hlavní roly. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky