Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

tombender

Tak přesně takhle si myslím, že by se NEMĚL točit historický velkofilm. Tak zoufale málo zajímavých scén navíc důkladně zabalených a rozmixovaných do balastu naprosto nadbytečné teatrálnosti.. Film přece není divadlo! Každá scéna tohoto filmu byla zhruba pětkrát delší (a nesčetněkrát afektovanější), než bylo potřeba - být to však divadlo, tak jim v sále na konci zbudou jenom ti, kteří v půlce usnuli. Dále mi vadila vyloženě prostinká zápletka a hlavně všudypřítomné pánbíčkářské odkazy. A ten závěr! Asi vážně začnu chodit do kostela. Když film porovnám s nedávno viděným a přibližně stejně starým Spartakem, musím říct, že ten měl vše, co mi zde chybělo - náboj, skvělé herce a hlavně svižné tempo, při kterém mi dlouhá stopáž vůbec nevadila. Jenže Kubrick byl zkrátka vizionář, jakých je v každé generaci poskrovnu. Fakt, že tato záležitost získala "nevídaných" jedenáct Oskarů, si vysvětluji rokem 59 a náboženskými fanatiky USA. ()

Kindernay

Já sice nemám rád historický filmy, ale tohle byla vyjímka, Ben Hur se mě líbil, tohle byl tak dobře natočenej film, že mě to dokonce i bavilo.. asi jedinej historickej velkofilm, kterej mě dokázal zaujmout. ()

Martiiiiinka

Tak tohle je historický velkofilm, jak se patří. Podívala jsem se na něj po intenzívní reklamě mého profesora dějepisu, upřímně spíš z recese než pro cokoliv jiného. No a... tak nějak nemám slov. Bylo to prostě obrovské, velkolepé a ve výsledku jedna z nejlepších podívaných svého druhu. Ať už budu mluvit o výpravě (ááách), hereckých výkonech (velké ááách pro Hestona) či příběhu samotném, kdy nás scénář v podstatě lehounce provede dobou vzniku křesťanství. Samozřejmě, některé scény a výstupy byly trochu moc exponované, dialogy, zřejmě v závislosti na dobu svého vzniku, trochu moc patetické a myslím, že bych takto mohla ještě chvíli pokračovat. Jenže - málokterý film mě dokázal po tříhodinovém sledování dostat na lopatky s takovou razancí. A ještě: nemůžu se vyhnout pokloně za asi nejvelkolepější scény, které jsem v podobném filmu viděla - ať už souboj galér či kolosální závod čtyřspřeží. ()

MFJD

Veľkoleposť starého Hollywoodu s nadýchom pompéznosti a skvelej Wylerovej hravosti. Vynikajúca režia, skvelá výprava čo sa dnes málokedy vidí, výborní herecký kolektív a hlavne nápad točiť Krista od chrbta a neukázať jeho tvár, iba skutky. Bravúrne dielo hodné svojho mena. ()

Misterioso

Postava Judy Ben-Hura se stala životní pro Charlton Hestona, kterého si s tímhle hrdinou už navždy spojil nejeden divák. A právem získal Oscara. Jednoho z celkových jedenácti (což je dodnes nepřekonaný počet)! William Wyler, jeden z předních režisérů zlaté éry Hollywoodu, dokázal stvořit filmový kolos, který i přes svou délku (tři a půl hodiny) a stáří (více než padesát let!) nepřestává překvapovat i dnes. A nemluvím teď jenom o nepřekonatelně úžasné scéně závodu čtyřspřeží. A že já jsem pořádně "úchylný" na "historické" eposy s obrovskými davovými scénami! Zvlášť když dřív v davech stáli skuteční lidé a ne počítačem vytvoření panďuláci. Když pominu monumentální výpravu (což je něco, při čem pravidelně prožívám orgasmus) či skvělou atmosféru dotvářející hudbu, musím jako největší pozitivum tohohle filmu označit příběh samotný. (Ne)obyčejný příběh pomsty neprávem odsouzeného člověka totiž dostává největší hloubku v poslední části filmu, kdy se do něho zamíchá jistý pán z Nazareta. Zkrátka k dokonalosti dovedený historický epos, který bude možná ještě omračovat generace v daleké budoucnosti. Promyšlené od první do poslední minuty. ()

Desmi

Tak to tady všechno čtu a říkám si, kde jsem nechal všechen vkus, proč mě vlastně ten film tak neoslnil..?! Nejspíš nejsem takový znalec, ale když tu o tom tak přemýšlím je těch důvodů, ztroskotání tohoto filmu v mých očích, hned několik. Co je absolutně strašné je 3,5 hodiny trvání. To je prostě šílenost. Co se samotného hlavního herce týče, tak mi přišel hrozně křečovitej, trošku emotivnější scény a on nasadí výraz jak kdyby se nemohl tejden vysr.. Už jsem viděl hodně, z mého pohledu, přeceněných filmů. Nicméně tenhle není, i přes tu extrémní stopáž, tak děsivej jako mnoho jiných. Scéna, kdy Ben Hur závodí s Messalou je nejlepší okamžik celého filmu, je to také jediná scéna, která za to stojí, což je na 3,5 hodiny trochu málo. ()

ZetDaElO

Strhujúci epos. Už dlhší čas túžim po podobne obsiahlom filme, ale ako si sa v súčasnosti tvorcovia boja minutáže 180 +. Na Benovi Hurovi mi vadili v podstate iba dve veci: 1. Nesmierne urevaná Hurova matka s dcérou, ktoré boli až na toľko otravné, že som uvažoval o skipovaní DVD (nakoniec som od toho upustil) 2. Ideologický a absolútne nezapadajúci záver filmu ku celkovému vyzneniu filmu (aj keď rozumiem, že sa autori zrejme pridŕžali knižnej predlohy). Celkovo je tento film aj po 54. rokoch veľmi pozerateľný a Rózsova hudba stojí rozhodne za pozornosť. HODNOTENIE: 8 b. ()

hn253

Četla jsem knihu,moc se mi líbila,trochu jsem se bála,co uvidím ve filmu,ale je to božské. Všechno má své místo a účel,výprava,hudba a vůbec všechno je krásné,impresivní. A nejslavnější scéna? Kdo neviděl, měl by si doplnit vzdělání. ()

Polter1

Veľkofilm s nádhernými ba priam až rozprávkovými scénami sa určite zapísal veľkými písmenami do filmovej kroniky, avšak nemôžem si pomôcť pretože suchotine ktorá ma tak príšerne nudila nemôžem dať vyššie skóre ako tri hviezdičky. ()

kacer4

Takéto historické veľkovýpravné filmy sú mi šité ako na mieru. A vôbec nevadí, že má skoro 60 rokov. Pochody vojska, veslovanie v ľodi, konské závody. Oveľa lahšie sa na to pozerá, ak tam nie je žiaden CGI. Dĺžka filmu možno vyzerá tak, že by chcela zabíjať, ale je naplnená na 95%. Prvá polovica bezchybná, no z druhej polovice mám zmiešané pocity. Prvky telenovely (sú mŕtve, nie sú mŕtve, sú, nie sú,...) mi nepasovali vôbec do filmu a donútili ma sledovať čas do konca. A až do konečného stretnutia s rodinou som nepocítil žiadnu emóciu. Koniec zachránil len Ježiš. ()

zigy

Pokud se po zhlédnutí Bena nestanete křesťanem, tak už nikdy.....dojímavý a pompézní film, který donutí k přemýšlení nad historií a náboženstvím, a taky vám film bohužel k tomu poskytne spoustu příležitostí, protože je trochu zdlouhavý. Ale...jakékoli setkání s Ježíšem ve filmu je přímo elektrizující, a tak dávám pět hvězd i když nuda někdy nastává, a to i při závodech spřežení, které mě tedy fakt neoslovily. Nicméně, jak jsem uvedl, Ježíš, kterému nevidíte do obličeje, je boží:) Dabing z 90. let je obstojný, nečekaně velice slušný klaďák Zahálka na Hestona. K hudebnímu motivu Ježíše mám jen slova chvály. ()

Scaevola

Skvělé zpracování, velkolepá výprava a zbytečně černobílé vnímání postav i světa zařazují snímek mezi ostatní historickou epiku daného hollywoodského období. Určitě je záhodno vyzdvihnout skvěle vystavěné scény s postavou Krista, jemuž nikdy není vidět do tváře, nicméně stopáž je neudržitelná a shlédnout film na jedno posezení snad ani není možné. ()

Fender

Tak starý film a i přesto dokáže dnes stále dělat divy. Naprosto výborný počin, který si opravdu těch 11 Oscarů zaslouží, protože se zde jedná o velmi kvalitní filmařinu, která může být snad i dnes inspirací pro filmaře. Film je sice moc zdlouhavý a roztahaný, ale na druhou stranu odvyprávět takto silný příběh pouze na 2 hodiny by bylo opravdu málo, těch zbytečných momentů není zde zas tolik. Scéna se závodem koňských spřežení je naprosto ikonická a dovolím si tvrdit že jedna z nejlpeších v kinematografii. ()

Zette10

Velkofilm se vším všudy. Hvězdné herecké výkony Charltona Hestona a Jacka Hawkinse. Solidní příběh, vynikající zejména výtečným barvitým podáním. Kdybych se měl zamyslet nad něčím, co se mi ne úplně líbilo, řekl bych, že sledovaný děj by bez jakýchkoliv problémů obstál bez náboženské linie zvýrazněné zejména ke konci příběhu. Ač nekřesťan, podle mého názoru šlo o využití tohoto náboženství, protože se to autorům prostě "hodilo do krámu." Prvky přímého kontaktu s Ježíšem Kristem mi přišly do snímku tak nějak uměle, jak už jsem řekl - účelově - zasazené, přidané, ve stylu: "čím bychom to ještě vylepšíli?". Závod koňských spřežení - naprosto geniální. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014