Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

jack_scott

Geniální velkofilm, jeden z nejlepších všech dob, a to nejen v sandálové kategorii. Jako celek je skvělý, ale nebál bych se zkrátit stopáž, kdy se smrtí Massaly měl film skončit. Pasáž s Ježíšem do kontextu filmu nezapadá a budí pocit, jako by tam byla doplněna až dodatečně. 91% ()

lobo87

Historický veľkofilm v tom pravom zmysle slova. Silná hudba Miklósa Rózsu, sústredená réžia Williama Wylera, famózny výkon Charltona Hestona, silný príbeh, krásna ženská postava, veľkolepé kulisy, pôsobivý záver... 80% ()

ESNYR

Stará dobrá filmová škola, ve které je poznat že filmy točily lidi pro lidi a ne vypatlanci pro prachy. Velkolepé akční sekvence by dnes působily spíše trapně než fantasticky. Možná jen malinká výtka na dlouhou stopáž, která by určitě snesla pár "výmazů" ( Viděno v rámci vlastního rozhodnutí ) ()

elanista1

Veľkolepý epos s obrovskou rozmanitosťou, scenárom pre ktoré sa vraždí, jasnými motiváciami, kvalitnou hudbou a nefalšovanými emóciami. Každá jedna sekunda z tých troch a pol hodín stála za to. ()

blondboss

Keď sa povie výpravný film, tak si predstavím Ben Hura. Koncom 50-tych rokov musel byť toto filmový orgazmus so všetkým, čo k tomu patrí. 3 a pol hodinové dobrodružstvo, pri ktorom sa v podstati ani na minútu nenudíte a charaktery sú krásne vykreslené do najmenších detailov. Spojitosť s príbehom Ježiša Krista tomuto snímku jednoducho dáva minimálne jednu hviezdu navyše a to spracovanie bolo jednoducho bravúrne. Samozrejme, dá sa tomu vytknúť už zub času a vizuálne efekty na úrovni dnešného déčka, ale tento film jednoznačne znamenal prelom vo svetovej kinematografii. Klobúk dole. 85 % ()

Víteček

Poslední část - po závodech - mi přišla už trochu přetáhnutá a utahaná, ale jinak z těch velkofilmů asi ten, který stojí za to vidět nejvíc. 80% ()

pollstro

Monumentální, historický, nábožensko-epický a epochální velkofilm gigantických rozměrů. Dodnes pomyslný památník v historii kinematografie, který je rozsahem realizací svých scén natolik dechberoucím a působivým filmem pyšnící se nepřekonatelným statusem počtu získaných Oscarů, kterému se od své doby dokázaly přiblížit pouze dva filmy. Krví nasáklý epos ze Svaté země s technicky dokonalou námořní bitvou, úchvatnými davovými scénami a nejslavnějším závodem vozů v dějinách filmu, který bude neustále připomínán jako jeden z nejlepších příkladů použití filmové kamery k zachycení akční sekvence. Velkolepé, inspirativní, úžasné a fascinující. Díky přítomnosti postavy Ježíše Krista takřka majestátní počin, který představuje společně s vytrvalostí hlavní postavy při cestě za odplatou jedinečně inspirativní, duchaplný a dobrodružný příběh. Oproti ostatním historickým velkofilmům, které buďto vznikly před tím, nebo se bezhlavě snažily navázat na úspěch, je Ben Hur vnitřně duchovním naplňujícím dílem, které není obsahově prázdné a nenabízí pouze úchvatnou vizuální stránkou. To bývá velmi častý problém všech žánrově podobně založených filmů. Ben Hur je v tomto ohledu výjimečný a to v obrovském slovním rozsahu, ačkoliv z dnešního pohledu je přehnaně dlouhá stopáž jistou překážkou, kterou je nutno vstřebat. "Your eyes are full of hate, forty-one. That's good. Hate keeps a man alive. It gives him strength." ()

ModryPlamen

S týmto filmom ma zoznámila v decembri 2019 RTVS. Išiel som do toho, že uvidím geniálne závody a bodka. Dočkal som sa veľkolepého historického filmu s vynikajúcou prácou kostymérov. Aj napriek tomu, že film trvá tri a pol hodiny, nenudil som sa ani minútu. Príbeh pomsty na pozadí príbehu o Ježišovi. Pokojný život Ben-Hura bol zničený nešťastnou náhodou, keď sa zosunula škridľa zo strechy. Pútavý príbeh nás dovedie až ku koňským záprahom. Je neuveriteľné, že sa toto podarilo natočiť už v roku 1959. Pády koní, rozbité vozy či zakliesnenie dvoch vozov. Prestanete veriť, že sa herci naozaj nezranili. Aj ja mám niekedy pochybnosti. Avšak pri natáčaní sa zničila kamera (podľa tunajšich zaujímavostí). Mňa celý film posadil na stoličku a nedokázal ma odpútať. 11 oscarov zaslúžených. ()

cimrman2.

200. Recenze 650. Hodnocení 11 Oscarů (1. Dělené místo) a snímek BEN HUR! Na Kleopatru Beník stopáží nemá monumentálností však v jistých ohledech ano. Víra, Víra, Víra to je to kolem čeho se film točí. Beník se několikrát setká s Ježíšem a při očním kontaku skoro vždy odpadne (nejspíš byl fakt fešák :). Jinak stopáž je přetáhlá občas film nudí a táhne se. Vozataj slovo pro mě neznámé po Benu Hurovi již pevně zasazené ve slovní zásobě. Nejmonumentálnější rok točená nejzmiňovanější scéna filmu souboj koníčků a vozatajů je faakt dobrá. O píď o malinkou průrvičku je Ben Hur lepší než Kleopatra a tedy i Quo Vadis a tedy o malinký kousek nejlepší film v tomto sektoru. ()

senecek

Skvělý velkofilm, jen škoda, že nebyl (nemohl být) dabován před ,,revolucí"...... ! Dabing FSB by tohle super dílo posunul ještě o level výš! Slyšet např. p.Holého (Heston v Planetě opic) a dále p.Brabce,;Adamíru, Švarce, Cupáka a pí. Švoemovou by byla velká paráda a umělecký zážitek!!! I tak ale pět hvězdiček tomuhle dílů přísluší, narodil od umělé novinky z roku 2016!!! ()

Madax

Všech jedenáct Oscarů zasloužených, film je úžasný a jedinečný i po letech. Podle mě je Ben Hur nejlepším "sandálovým" snímkem a zároveň je nejlepším ze všech jedenáctioskarových filmů - překonává jak Titanic, tak Návrat krále. ()

Trinculo

Impozantní - gigantické a neskutečně patetické swords and sandals story. Ben Hur je nepochybně velkofilm. Povšimněte si, jakým způsobem líčí tento film přatelství mezi muži. Všichni hlavní hrdinové jsou chrabří rekové a svým způsobem válečníci, ale víceméně se nijak nekrotí v předvádění a poukazování na svá vzájemná emocionální pouta. Vztah Bena Hura a Tribuna Masaly je silně postavený také na mytologii zlatého věku "nevinného chlapeckého přátelství", místy s velmi silným homoerotickým nábojem. Pozdější nepřátelství a rozpor, je o to více hlubší, neboť je postiženo tímto ztraceným rájem - dobou, kdy neexistovaly žádné rozdílné vyšší zájmy (Řím vs. Židé). ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014