Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

HEED

Na film jsem se díval s takovým lehkým nezájmem, který během sledování postupně opadal. Se stále zvětšující se nenávistí judy Ben Hura vůči Messalovi, postupně stoupalo napětí i ve filmu, které končí finálovým závodem. Okrajově je tu nastíněna cesta Ježíše Krista, od jeho zrodu až po ukřižování. Film samotný se zaměřuje na tu druhou polovinu lidí (odpůrců Krista), na jejich bezbožné a rozmařelé povahy. Snímek má své kvality a těch jedenáct oskarů si jistě právem zaslouží, byť už třeba jen za prostředí, megalomantnost (na tu dobu) a špičkovou kvalitu obrazu. Je tu taky hezká provázanost postav, jak to na sebe všechno navazuje. Jedná se hlavně o fantastický historický snímek popisující a zaznamenávající dobu velkých vládců a proroků. ()

Berty00

Krásna hudba,veľkolepá výprava,herečka z 50. rokov čo vyzerá ako Sienna Miller,čo viac dodať....Veľkolepý epos na ktorý sa tak skoro nezabudne...Úžasné po všetkých stránkach... ()

RafaKrakal

Dlouho jsem Ben Hura odkládal, neboť mě odrazovala poměrně obsáhlá stopáž, avšak po jeho zhlédnutí jsem zjistil, že mé obavy byly zcela zcestné, neboť jsem se nenudil ani minutu. Jedná se o velkolepý výpravný epos, jenž předběhl svou dobu a mám veliký respekt k tomu jak skvělý a trikově náročný film dokázali filmaři v roce 1959 natočit. Naprosto zasloužených 11 Oskarů je spravedlivým zadostiučiněním, jež se Ben Hurovi dostalo a s naprostým nadšením hodnotím 95%. ()

johnsnow

Tu sa nemá význam rozpisovať. Má to cez 3 hodiny ale oplatí sa to vidieť. Perfektný pretek na hipodróme a vynikajúco spracovaný príbeh z dôb Ježiša. ()

PlayEasy

Neobyčejný a geniální velkofilm se silným drastickým závěrem. Za ty 4 hodiny jsme se ani jedinkrát nenudili a celou dobu jsme čuměli do bedny jako by tam stál živý Michael Jackson. Dobré přirovnání :) Ne, Michaela sem plést nebudeme. Každopádně... je to právem klasika a těch 11 oscarů (to se povedlo jenom dalším dvěma filmům - Titanic, Pán prstenů: Návrat krále) je naprosto zasloužených, protože ty efekty, jak zvukové, tak vizuální, perfektní výprava, dobově opravdové kulisy, špičková ukázka ukřižování (ani ne moc násilná. Třeba Gibson ve svém filmu zašel příliš daleko), na rok '59 a... tak třeba geniálně (už nám docházejí slova chvály!) natočená celosvětově proslulá scéna se závody s koňmi a.... to bychom mohli tento film vychvalovat až do nebes. Dá se to shrnout jednou větou: Na tento film nestačí "jen" slova!!! 100% Jednoznačně film naší TOP 20-ítky! ()

Mire

Veľmi dlhý film, ktorý sa pomaly rozbieha, ale neskôr už naberie také tempo, že ma dokázal pohltiť a bez známok zívania sa mi ho podarilo úspešne dopozerať do konca. Na rok výroby by som povedal, že neuveriteľná výprava - zorganizovať toľko komparzistov je niečo neskutočné. Proste žiadne CGI efekty, ale úplne poctivá filmárska práca, ktorá miestami berie dych. Kvalitný scenár, réžia, špičkové herecké výkony praticky všetkých predstaviteľov (aj keď Heston pochopiteľne vládne), výborný soundtrack, už spomenutá veľkolepá výprava a v neposlednom rade aj fantastický vizuál na dvojdiskovom Blu-rayi zaručia výborný filmový zážitok, aj napriek veľmi dlhej stopáži. Pamätihodných scén je tu viacero, napr. námorné galeje alebo ukrižovanie Krista, ale jednoznačne najlepšia scéna celého filmu boli samozrejme preteky štvorzáprahov, to bolo niečo tak napínavé a dychberúce, že som skoro ani nedýchal. Úžasné!! ()

mrclTV

Jedenásť Oscarov? Áno, a plne zaslúžených. Tento film má všetko. A ten, kto pri pretekoch kvadríg tvrdí, že nebol napnutý ako struna, tak im to neverím. ()

helrohir

Vskutku veľkolepý a pompézne výpravný veľkofilm, akého sa v dnešnej dobe už nedočkáme. Vynikajúca práca kamery zachytáva tie tisícové davové scény a výrazne tak pomáha ku konečnému epickému zážitku. Najsilnejším zážitkom určite zostáva scéna so závodmi vozov, ktorá čo do napätia, ale aj celkového spracovania zostáva jednou z top filmových scén v histórii kinematografie. Triková stránka je v tomto filme tiež na veľmi vysokej úrovni. Herecké výkony spĺňajú najprísnejšie kritériá tie Oscary tu na herecké hlavy padali oprávnene. Avšak tak ako veľkú časť tunajších užívateľov, aj mňa tá úmorná dĺžka veľmi unavovala. Pritom to však tak vôbec nemusel byť, ale ten záver po pretekoch mi už proste prišiel ako úplne iný film, ktorý tam bol tak nejak navyše. 80%. ()

ostravak30

50. a 60. léta - doba zaslíbená historickým velkofilmům. Ten hlavní aspekt, který všechny snímky spojuje je výpravnost. A to obrovská. Monumentální. Dech beroucí. Ben Hur není jiný. Je výpravný prakticky ve všech ohledech. Závod spřežení je na filmové poměry neuvěřitelně dlouhá, ale též věrohodně zpracovaná scéna. Filmaři si tradičně, jak už to u takových snímků té doby bývá, dali záležet na kostýmech i všemožných dekorativních detailech. Přestože film vypadá skvěle a najdeme jen málo momentů, kdy dochází k vyložené nudě, více než tři a půl hodiny je prostě moc. To už je opravdu za hranou snesitelnosti a tím spíš, když se film vysílá v 8 večer. Udržet divákovu pozornost je složité a neumím si představit, jak to dělali diváci v kinech. Možná by na filmu dokonce více vydělali, kdyby nechali přijít návštěvníky dvakrát, na první a pak na druhý díl. Stopáž je asi jediným problémem v tom, abych nezapsal maximum hvězd, protože i toto je faktor, který rozhoduje, jak film celkově působí. Je jako dobře připravený raut. Vše na něm vypadá skvěle, ale na posezení taky nesníte vše. ()

donnovann

Velkolepý snímek, který posbíral 11 oscarů a já můžu s klidem napsat, že zaslouženě. Ben Hur nabízí zajímavý kontrast napříč jednotlivými scénami, kdy například námořní bitva vám již dnes přijde úsměvná na druhou stranu již tolik omílaný monumentální závod koňských spřežení je jednou z nejlepších scén kinematografie, neskutečný. Sice jsem ateista ale nejlepší a nejsilnější scény jsou právě ty s Kristem. Povinnost pro každého filmového fanouška. ()

Weirdman

9/10... Velkolepost a dokonalost samy zostupili z nebies v roku 1959 a zanechali nam po sebe toto dielo. Vrchol kinematografie, ktory by aj v dnesnej dobe dobyval rebricky navstevnosti. Tento film predbehol dobu o dobrych 20 - 30 rokov. ()

Pavlin

Velice zdařilé zpracování.Skvělý herci,nezapomenutelné některé scény.Ale jedna nešťastná připomínka dost dlouhé.Doporučuji shlédnout nadvakrát.Kdyby film o tomto tempu vyprávění byl kratší byl by dokonalý.Škoda film měl asi skončit po závodě spřežení,kdy Ben Hur říkal Messalovi,že nevidí nepřítele.Jinak klobouk dolů před filmařinou starou skoro 50 let. ()

Klemi

Na svou dobu asi trhák číslo jedna. Ovšem nechybělo málo k tomu, abych po skončení běhal po pokoji a křičel Halelujá aj lav Džízus. Film totiž navozuje dojem nějaké náboženské agitky. A to se samozřejmě do takto velkolepého filmu vůbec nehodí. Dlouhá stopáž by mi u historického velkofilmu ani nevadila, naopak mám pocit, že se to k němu hodí. ()

megajalec

Náboženský motív + dlhá stopáž neveštili nič dobrého. Nakoniec som však ostal uchvátený! Príbeh jedného Žida žijúceho v rovnakom období ako Ježiš je typickým veľkofilmom. Od veľkých hereckých výkonov, výpravy, príbehu, scén (samozrejme konské závody), proste všetko. Je to putovanie životom Bena Hura, jeho neľahký a vrtký osud. Film nie je nakoniec až tak religiózny, ale príbeh je veľmi silný. v záverečnej polhodine prichádza aj náboženstvo s Ježišom, ktoré dodáva nakoniec filmu hlavnú myšlienku. Opakujem, veľmi sa mi to páčilo a nakoniec mi ani stopáž nevadila. 90% ()

yatan

Ak vas vie film dostat z 0 na 100 presne za 3s tak chapete, ze ste svedkami niecoho vynimocneho. Ben-Hur je jednym z tych filmov, kde sa stretlo 5 legendarnych prvkov, aby vytvorili nieco mimoriadne. Dokonala Hudba, ktora umocnuje emocie, vyborni herci ktori su zosobnenim svojich postav, skvely reziser, ktory vam vyrozprava pribeh tak, ze nanho nemozete zabudnut a pri tom popiera vsetky hollywoodske zasady, jedinecny scenar, ktory vas priputa na husenkovu emocnu drahu a nepusti celych 212min a bezodna inspiracia, ktora je tak ojedinela a pri tom tak klucova pre divaka aj fajnsmekra. Hlbka a krasa tohto filmu spociva v tom, ze svoje ambicie vkusne a pokorne kroti a tym nedrazdi ani neputa na seba pozornost, no je vsade pritomna. Ben-Hur je umelecky filmovy klenot, ktory sa podari natocit raz za 50rokov. Zazitok, s pre mna najsilnejsou scenou filmografie. Je vobec mozne, ze sa stretne tak vela prvotriednych profesionalov na jednom mieste a pri tom je z filmu citit jednoliatu originalitu a ideu? Ben Hur je viac ako len film. Je to vsetko o com JE filmove umenie. 11/10 ()

natalanka

Velkofilm, který rozhodně stojí za to vidět. Rozhodně. Je vám nad hlavu jasné, že do dnešní uspěchané doby je o už vykopávka, která postrádá ten švih, ten kvalt. Ale i přesto oceníte práci, kterou pro nás odvedli herci včetně celého filmového štábu. :-)) ()

gotham

Ta délka je šílená, ale narozdíl třeba od Malcolma X se tu nenudím ani na chvilku a každá minuta stojí za to. Tento velkolepý historický výpravný epos musí vidět každý fanoušek stříbrného plátna, zejména nezapomenutelnou bojovou scénu s koňskými spřeženími, to je opravdu něco úchvatného, jednoduše řečeno totální maso. 100% ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014