Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

emo

Fantastický film, ktorý dodnes nestratil nič na svojej úchvatnosti. Také filmy sa už dnes netočia. ()

mortak

JežišiKriste! Obrovské pompézní barevné nic! Jistě, nenudíte se, protože se na plátně pořád něco děje a je to výpravné, a když se mluví, vše podbarvuje patetická velkohubá hudba. Jenže ideově je to hrůza. Američané totiž vytvořili v druhé polovině dvacátého století nový druh křesťanské víry - hedonistickou odnož, takový mix křesťanství s Nietzschem. Máme tu dva nadsamce, krásné hollywoodské křesťanky - a výsledkem je Ben Hur - nadkřesťan stojící ještě výše než Nietzscheův nadčlověk. A ani se nedivím, že Ježíšovo kázání na hoře mělo tak chabý dopad - vždyť ti lidé den předtím v cirku křičeli nadšením, když se vůz rozbil a jezdce přejelo jiné spřežení! Co asi v době her, v době lítého boje spřežení, dělal Ježíš? Koukal by se dnes v TV na fotbal a nikomu by už nekázal, protože hedonismus zvítězil na plné čáře? Mám takový pocit, že tento film svou pompézností vyjadřuje něco, kvůli čemu se Ježíš velmi rozhneval při vstupu do Jeruzaléma. Ale to je jen takový pocit... ()

campix

Ve své době jedinečný velkofilm. Věřím, že dříve na tento snímek nahlíželi jako na velmi epický, výpravný velkofilm. Sice největším nepřítelem uměleckých děj (nevyjímaje filmů) je čas a ten se podepsal i na Ben Hurovi a ztratil něco ze svého lesku, ale přesto je to velkolepý snímek, kterému jeho 11 Oscarů už nikdo neodpáře a ani titul dlouho nesesazeného krále. Tento nejspíše mix Hrabě Monte Christa a Gladiátora u mě sráží pouze jeho stopáž, která by se dnešní technikou dala sestříhat na únosnější mez, přesto sem se povětšinu času bavil a měl opravdu na co koukat.Velmi zajímavým elementem v tomto příběhu Bena Hura, který si jde za svou pomstou je Ježíš. I když si myslím, že naboural jednotnou příběhovou linii pomsty a ukradl si závěr takříkajíc pro sebe. Dále musím zmínit, na svou dobu jedinečnou scénu a to závody koňských spřežení, která je vrcholem filmu a další děj po ní pro mě vyzněl jaksi do ztracena. Prostě velkofilm z roku 1959, který i v dnešní době má stále, co říci. Bravo pane Wylere. ()

majo25

Tie oskary si film zaslúžil. Monumentálny, epický a velkolepý. Ale aj strašne pridlhý, na jeden krát sa to celé nedá snáď asi pozrieť. Plus, druhá polka je o trošku menej záživná, sem-tam sú drobné logické nedostatky. Ale celkom ma dostali tie konské preteky na vozoch...tak toto bolo premakané riadne (a to nejakých bez špeciálnych efektov). Hudba a výprava takisto velmi dobré. A sem-tam naivity a pátosu vo filme neuškodí. Hodnotenie: 90% ()

WolfR

Ben Hur má skvělý výpravný příběh, spoustu epických, náboženských a myšlenkových motivů, dost pamětihodných scén, neskutečně zvládnuté filmové řemeslo ve všech směrech (Oscaři zcela zaslouženě ve všem) a hlavně skvělého Charltona Hestona v hlavní roli, přesto dám "jen" 4 hvězdy. Proč? V celku jsem prostě z toho nebyl tak paf, jako z 5 hvězdičkového filmu. ()

zorro

Pecka ani se člověku nezdá že u toho sedí čtyři hodiny. Akorát poslední zázrak mohli vynechat a bylo by to úplně čistech neškrábnutejch sto. ()

Radiq

Ježiši Kriste! Já jsem myslel, že Ben Hur byl nějakej dobyvatel a né zpřízněnec Ježury. Ten se ve filmu sice moc neobjevuje, ale když jo, tak má mikádo. Dobrý bylo, že to víc než o křesťanství bylo spíš o té době a o místě. Některé reálie sice vypadají hodně hollywoodsky (tzn. uměle), ale velkolepost se tomu nedá upřít. Ale velkolepost se koná v duchu roku 1959, na to nezapomínat. Třeba ti leprouni byli jenom bledí, trocha boláků a jinak nic. Dokonalej byl hlavně ten závod spřežení. Škoda - to o tom klukovi ukřižovaným bych tam vůbec nepletl a byl by to dobré film. V podstatě jsem proti Římanům nic neměl, protože je otázka, kdo má na svědomí víc utrpení - Řím nebo křesťanství? O délce filmu mlčím, protože se vsadím, že to vidíte taky tak. ()

Mol

Závod se spřežením výbornej. Jak jinak, ale zbytek filmu celkem nuda. Některé scény úplně zbytečné a dlouhé. Hlavně jsem nečekal, že do příběhu je zamotaný i sám Ježíš Kristus. Náboženský "kecy" totiž nemusím. Na historický velko epos, žádná akce. Viděl jsem verzi z roku 1907 a je vidět, že celej příběh se dá zmáknout v pár minutách a viděl jsem i závod z roku 1925 a už tam si to celkem dávali. Tři hvězdy a čau. ()

bartias

Poutavý příběh Kristova součastníka, který i ve stínu Židovského krále dokázal za útlaku Římské říše mnoho, strhne. Třešničkou na dortu jsou zavěrečné závody koňských spřežení v smrtonosné aréně. ()

mr.filo

Monumentálně megalomanský velkofilm, první držitel 11 Oskarů (potom Titanic a Pán prstenů: Návrat Krále) (koment ve výstavbě) ()

MJMilan

Ideální stopáž filmu je 90 minut. Pokud někdo překročí dvě hodiny, zahrává si s trpělivostí diváka. Ben Hur byl jeden z prvních velkofilmů, na tehdejší dobu jistě až převratný kus. Dnes svým dějem zajímavý možná pro vyznavače starého zákona a historických filmů. Co se musí nechat jsou výkony herců, které byly excelentní. ()

andrii

Biblicko-magická báj. Heroická odysea síly těla, síly ducha. Pane Blažený, bitý jsi, smýváš hříchy, uzdravuješ bytí člověka na zemi. Pukají okovy, boří se (h)ráz staletí, krev protéká srdcem dobrodiní. ()

sator

Monument okázalost a pompa mě moc neberou... Takže jediná silná scéna z celého filmu, je tak když chce Římský voják zakázat Ježíšovi dát Benhurovi napít... A pokud je pravda to těch desítkách mrtvých koních, tak žádný takový film za to nestojí... ()

Decker

Zazrak, ktery mel spasit studio MGM se jmenuje Ben Hur. Neuveritelny pribeh v jeste neuveritelnejsim podani, to je tento epos, ktery zmenil filmove dejiny. Rozmer a velikost s kterou je tento velkofilm stvoren je dechberouci a doba ve ktere byl snimek vytvoren dava znacit o neuveritelnem umu tehdejsich filmovych tvurcu. Vse je zpracovano v dokonalem az megalomanskem detailu, samotny film je historicky milnik nebot se tento film tocil na sirokouhly format 65 mm kamerou a tehdejsi divaci museli byt naprosto ochromeni pri sledovani tohoto filmu na velkem platne. Reziser Wiiliam Wyler dostal svou zivotni sanci, kdyz mu producent Sam Zimbalist dal do rukou vse co tento reziser chtel a ukazal mu ohromnou duveru. Wyler nezklamal a stvoril epos, ktery ve filmove historii nema obdoby. Vse bylo vyjimecne a 11 Oscaru mluvi za vse. Pribeh, ktery vytvoril Lew Wallace v roce 1870 a pote byl predstaven nejprve divadelnimu publiku a pozdeji v roce 1907 jako 15 minutovy kratas doznal sve velikosti az o 19 let pozdeji kdyz v roce 1925 vznikl temer dvou a pulhodinovy nemy snimek, ktery dodnes ma sve ohromne kouzlo. Po nekolik desitkach let dostava dnes jiz dospely a zkuseny reziser tehdy pomocny reziser z neme verze Wiiliam Wyler svuj prostor a nataci pribej Judy Ben-Hura; zidovskeho prince, ktery se po nekolika letech setkava se svym davnym pritelem rimskym hodnostarem Messalou, ktery ma jako protektor v Judei zjednat klid ve jmenu cisare. Dostavaji se do stretu zajmu a z Judy se stava otrok na rimskym galerach, ktery zachrani rimskeho generala, pozdeji ochrance a pritele; Arria. Arrius prijizdi do Rima po boku sveho zachrance, otroka, judejskeho prince Beh-Hura, aby ho predstavil samotnemu cisari. Namet a scenar je jednoznacne uchvatny, to muzete sami posoudit z meho komentare a filmove zpracovani jak jsem jiz mnokrat zminil je uzasne. Zbytek synopse prozrazovat nebudu nebot bych ochuzoval ty kteri maji to stesti a tento film jeste nevideli. Verte ze to stoji za to! ()

hans500

Jeden z nejlepších historických velkofilmů, v 50. a 60. letech se jich točilo mnoho, Ben Hur patří ke špičce. Ať již jde o doslova neuvěřitelnou výpravu, tempo, díky kterému se 4 hodiny nevlečou, scénář, kterému není co vytknout či excelentní výkon Charltona Hestona, Oscara získal právem, to co zde předvádí patří k nejlepším hereckým výkonům té doby. Režii měl na starost klasik William Wyler a podle toho to vypadá, ten neumí natočit špatný film. Závod koňských spřežení je legendární a není divu, je natočen tak moderně, že by obstál i dnesšní konurenci. Velkým plusem je že byl natočen barevně a velkolepá výprava díky tomu ještě vynikla. Ben Hur již byl zfilmován v némé éře a taktéž perfektně, ale tento remake je ve všech ohledech ještě lepší. Film získal 11 Oscarů a všechny byly opravdu zasloužené. ()

TheBalrog

Tomuhle já říkám velkofilm své doby. Úžasný Charleton Heston. K tomuto filmu musela být neskutečná výprava, vždyt jen u koňského závodu bylo 15tisíc komparzistů,. to je něco nemyslitelného pro tuto dobu, když se ted postavy do filmu dělají digitálně. A samotný závod koňských spřežení.. to je poklad světové kinematografie !! kdo neviděl nepochopí !! Naprosto zasloužených 11 oskarů !! ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014