Sanitka

• angličtina The Ambulance
Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Adamec

Scénář:

Jiří Hubač

Epizody(11)

(fjw)

Nevím, ale mě se tento seriál nikdy nezalíbil. Taková šeď a nuda. Akorát docela velmi smutná scéna s patřičnou atmosférou byla, když už naposled odvedli Bartošku. To je vše co můžu napsat. ()

Danulinda

Jeden z nejpodařenějších seriálů z prostředí nemocnice, respektive záchranné služby, nepostrádající akční náboj, který by mohl být ještě mnohem větší, kdyby původně natočené scény nemusely být na příkaz soudruhů výrazně sestříhány :-( . Obsazení více, než silné a navíc "direktorsky" perfektně ohlídané. Bravo pane režisére Adamče, ale i všichni ostatní! ()

B01D

Skvělý československý seriál, který rozhodně patří do TOP 10ky československých seriálů. Perfektní herci a skvělá kamera. O hudbě snad nemá cenu ani mluvit - kouzelná. ()

CosmicLoser

Při prvním sledování jsem se těšil na každý nový díl.Dnes na mne neustálé řešení problémů v seriálu působí spíše traumaticky.Třetí hvězda je za trio Kotvald,Hložek,Zagorová. ()

cunicekb

Velmi se omlouvám, ale nechápu, jak seriál může někomu připadat nezajímavý. Je to velmi těžký seriál, plný psychologických rozhovorů a scén zabývajících se životem a smrtí, lidskou podstatou a bytím. Seriál není zkrátka jen seriálem. Při sledování na člověka padá veškerá tíha lidského jedince. Nekompromisně úžasný skvost! ()

pimp

"Jandera, slyšim." "Děte už do prdele, kurva!" "Jo, tak já jedu." Soudruh Jandera mě pobavil až touto scénkou z České sody. Tu hrůzu zachraňuje snad jen postava doktora Mádra, kterému jistě spousta z nás fandila, aby ty rudý svině obelstil a dostal se ven. Bohužel je i jeho příběh nereálný, ostatně jako všechno v tomhle nudném seriálu. Ve skutečném světě by si dokror Mádr užíval výdobytky socialismu v Jáchymově a tudíž by nemohl škodit našemu pokrokovému zřízení jako saniťák. ()

Reiner

Prý "prorežimní", ale různé detektivky a seriály dnešní doby mnohým nevadí, natož ty "demokratické" asociace v nich ... Ale zpátky k seriálu. V době natáčení jistě velmi kvalitní dílo. Dnes už jistě z mnoha důvodů nevyhovuje. Herci jsou ne vždy flexi jak by měli být, natož od nich očekávat nějaké výrazné rysy. Ale i tak hezké podívání. Sem tam, jednou za uherský rok ujde.Ale furt bych se na to dívat nemohl ;) P.S.: komentář uživatele flanker.27 je vystihující. ()

wocicko

Podle mého skromného názoru těsně předrevolučního dítka nejvíce politicky odporný seriál: kam se hrabe Žena za pultem! Ty stranické diskuze o dr. Mádrovy byly doslova k k zblití. No a hlavní hrdina v podání Hanzlíka je asi nejstrašnější chlap, co jsem viděla a Adamovská největší puťka bez špetky sebeúcty. Také mě přijde matoucí způsob, jakým ubíhá čas: je to stále takové bezčasé, jen dvakrát se dozvíme hodně nenápadně časový údaj (17. olympijské hry tj. 1960 a 13. sjezd KSČ tj. 1966) a to je všechno. Na druhou stranu, co je třeba vyzdvihnout je atmosféra opravdu vážného dramatu, která se drží celou dobu, i když první polovina dílů je o hodně lepší, než ta více citově zabarvená druhá půlka a ten díl, ve kterém skoro celý umírá kolega byl už emočně přetažený. A na konec bych ráda zdůraznila závěrečné titulky: když odhlédneme od šlágru od toho děsivého tria, fakt se mi líbí, že byl zvěčněn celý tvůrčí tým včetně maskérů. ()

Gig

Kvalitní seriál z nemocničního , ale hlavně záchraářského života v historickém hávu (z pohledu dnešní doby). Seriál vzniklý v osmdesátých letech, ale popisující "začátky" záchrnářské služby u nás. Tj. doba cca šedesátá, sedmdesátá. Na dobu docela akční seriál s naturalistickými záběry z nehod. Do dnes, když mi někdo řekne sanitka, vybavím si okamžitě Hanzlík, úvodní proslov plus stáří, umírání a rození, Můj čas a černobílá sekvence na závěr. Snad jediný seriál, který se Adamcovi povedl. Novodobými nechutnostmi pro Novu si mě zprotivil. Ale jak už Sovák jednou řekl Věře Špinarové: I kdybyste nenazpívala jinou písničku než Tenkrát na Západě, tak jste toho udělala hodně. Tak to platí i u tohoto seriálu. Děkuji panu Adamcovi, že tento seriál natočil, jak ho natočil. ()

Cibulka_C

Sanitka - seriál, který je prostě sám sebou. 🤍 Nejde v dnešní době chápat tak, jak ho chápat chceme. Všichni mají hrozně moc času a před záchranou života mají chvíli a chuť se ještě pět minut vybavovat - vždyť on počká. Jde tu hlavně o mezilidské vztahy, které vřou a upřímně musím říct, že je doktor Jandera pěknej idiot. 👍🏻 Rozhodně mě ale seriál nadchl. Je to nostalgie, něco, co každý zná a tahle československá kinematografická tvorba mě vždycky potěší. Takže obecně Sanitku nelze chápat jako něco reálného. Veškeré doktorské věci jsou jen takovým doplňkem a zpestřením mezilidských vztahů, které jsou spíš pokažené a chtějí se napravit. 🚑 Co ale shledávám jako velmi povedeným je rozhodně scénář. Každá replika dávala až moc smysl a bavilo mě poslouchat herce, kteří rozumují. Postavy bych asi nekomentovala, protože se všichni víceméně chovali jako naprostí idioti, až teda na doktora Skalku (v hereckém koncertu Jirky Bartošky), který byl ze všech tak nějak neinteligentnější a vyjadřoval se jen ve chvílích, kdy to bylo nutné… a hlavně mě hrozně bavily jeho citace. Takže all in all, Sanitku doporučím každému Čechoslovákovi, protože je to československá kinematografická pohádka. ()

Pisoarec

Opět velký Adamcův seriál. Samozřejmě menší, než Nemocnice, ale i tak patří mezi nejvýznamnější a nejslavnější české seriály vůbec a to i přes to, že Adamec neměl v rukou scénář tak silného autora, jakým byl Jaroslav Dietl. Seriál je 22 let starý a přesto o třídu lepší než například dnešní Ordinace v růžové zahradě a to i přes to, že tehdy byli ti doktoři obyčejní lidé, kteří konali jen svou práci, kdežto v Ordinaci jde především o milostnou zápletku a léčení a zachraňování lidských osudů je odsunuto lehce do pozadí. Zkrátka mi tenhle seriál příjde hodně blízky i dnes, ve zcela jiné době, ve které už se neprohánějí zastaralé ,,stejšny" a při akci neřve hudba Standy Hložka, ale zachraňuje se ve zbrusu nových a stylově vybavených mercedesech a hudbu má na starosti Meki Žbirka. Čau. ()

Nerajohn

U tohoto díla mě mrzí trošku slabší hodnocení. Současný novácký pracovník J. Adamec tady ještě dělal umění. Na tomhle výborném seriálu mě ani nedostává tolik ona scéna s letadlem nebo s umírajícím Skalkou, ale spíše řada drobných momentů, které jsou hrozně smutné. Je to většina scén s otcem Jandery, kde za doprovodu hudby opravdu běhá mráz po zádech. Navíc výborné výkony: Karlík, Vinklář, Bartoška, Zounar, Nárožný, Hanzlík. Jediná věc, co mi vadí, je časové zařazení, Seriál by měl popisovat možná 15 let, ale nikdo v něm nezestárl. Škoda. ()

Usir

Já měl tento seriál rád, sledoval jsem ho jako malý kluk, tudiž nedokážu říct jak se mi líbil výkon hercům ale líbil se mi děj seriálů a práce doktorů. Nejvíce na mě zapůsobil poslední díl o letecké katastrofě a to díky tomu, že v tom letadle měli sedět moji rodiče, ale čirou náhodou letěli až dalším letem. A proto zde taky můžu psát toto hodnocení. ()

Zeddi

Příteli chvátej S.O.S......... seríál z let dávno minulých o začínající pražské záchrance a i o soukromém životě hlavních postav. Dříve možná ano nyní opravdu ne. A ani tenkrát to nemělo moc šťávu. ()