Sanitka

• angličtina The Ambulance
Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Adamec

Scénář:

Jiří Hubač

Epizody(11)

Janinka73

Jeden z nejlepších seriálů z doby socialismu - i když se na něm doba vzniku naštěstí nepodepsala. Je tragický, napínavý, ale hlavně lidský - jako život sám. ()

Otan

Myslím,že sanitka byla natočena na sílu a je to vidět už z velice nepodařené písně Haničky Zagorové.Pak opravdu dosti strádá scénář.Nevím,jestli to svým výkonem drží Hanzlík,ale mne se Sanitka fakt nelíbila. ()

iveta234

Celkem dobře ukazuje na danou dobu. Přesně popisuje co a jak bylo, jak se to řešilo. Vybavení sanitek mě úplně děsí. Ještě, že žijem v pokročilejší době a péče je díky daleko lepšímu vybavení výborná, tedy alespoň myslím. Herecké obsazení výborné, není co dodat. Super :-) ()

valinka

Pokud pominu to co tehdy bylo povinné do seriálu zařadit dost jsem si to užívala.. historie vzniku zácranky a poměrně dost případů bylo zajímavých.No jako cynický zdravotník nejlíp havárie autobusu a letadla.Už se těším na dvojku doufím že tam budouřešit dojezd záchranky do 20 minut to se vyplatí u havárek apod ()

Dr.dogous

Asi nechtěná nejlepší obžaloba režimu. Neskutečné diletantství hasičů, lékařů, saniťáků. Naprostá desoraganizace, nedostatek technického a materiálního zabezpečení, odpovídající nějaké banánové republice v Karibiku. Nedostatek benzinu, nedostatek neskutečně zastaralých sanit. "Stejšiny". Škoda 1200. Nejsou lékaři, nejsou sestry a ti co jsou, jsou líní, hloupí a neochotní. A to skutečnost byla asi mnohonásobně horší, v seriálu je ještě notně přikrášlena. "No vida, z cizího krev teče." Hláška lékaře v kravatě, zachraňujícímu životy po hromadné autohavárii obvazem a dobrým slovem. Hanzlík občas nevěřícně civí do blba, občas propadá hysterickým záchvatům. Nebyla to lehká doba pro živé ani pro mrtvé. A to skutečnost byla asi mnohonásobně horší, i tak na nám film prozrazuje z dnešního pohledu neuvěřitelné věci. Tím nechci říci, že dnes je vše jiné. Lidských debilů je stále dost a lenost se jen tak nevymýtí. Dnešní situace je spíše opačná a to nebezpečí "přílišného léčení" a tahání lidí za nos a peněz z kapes nešťastníků. Je dobré si pustit tyto seriály, Sanitku, Zemana apod., abychom nezapomněli v čem jsme žili. I tempo děje seriálu je patřičně pomalé, jako byla celá tehdejší doba. 95% ()

Prometheus

Já to nechápu, furt sem lidi budou tahat minulej režim, ale stejně se nepoučí, hlavně že se mi slušní máme lépe že? Nechápu ani ta nízká hodnocení. Dříve jsem Sanitku nemusel, protože jsem byl ještě malej nerozumnej harant, ale dnes se na ní s chutí podívám a hodně rád. Především, připomenutí skvělých herců, nějaké ty ideje o nějakém tom správném morálním jednání a především úžasnému hudebnímu doprovodu. Není to sice majsterštich, ale rozhodně 4 hvězdy si zaslouží. Navíc velice si ctím těžké práce záchranářů a obvzláště těch dobrých. Ten seriál je myslím si dobrou poctou jejich vykonané práci. A kor dneska to mají těžké kvůli chování některých pacientů a lidí. Jsem zvědav na novou sanitku, jen doufám, že to nebude patos. ()

Bohdy67

Strašně moc sem chtěl dát víc, ale s každou další epizodou sem si víc připadal jako v komunistické "růžovce"... Akorát to tenkrát smrskli do jedenácti dílů a dál už diváka netrápili. Za to mají jednu hvězdu. Tu druhou za výborné herecké obsazení. Dokonce i mě jinak nesympatický Jiří Bartoška, tu hrál zajímavou postavu. Bohužel dokrora Janderu bych na místě profackoval, za jeho pseudohumanismus a debilní touhu pomáhat i těm kteří to nechtěli...jednou za třicet let dobré vidět :) 35% ()

harpsychord

Pro tento den přál bych si být Sparťanem. Házel bych zdejší hodnotící uživatele ze skal dolů. Hluboce lidský, herecky velmi dobře obsazený, scénářem mateřsky opatřený, hudebně vypiplaně vystlaný, inspirovaný skutečnými událostmi, politicky na danou dobu v podstatě sterilní, tedy... co víc od seriálu chtít? Za mě silné čtyři! ()

4848

Poctivě natočený seriál ,co se točí dnes? v papundeklových kulisách natočené sračky .Nedovedu si představit záchrannou akci po pádu letadla v ordinaci v růžové zahradě. Tenhle seriál má 32 roků a ordinaci hravě strčí do kapsy.Ordinace je seriálová žumpa. ()

Peabody

Je to slavné, ale nesedí mi to. Mně odporná ústřední melodie a dramatická recitace mi lezly na nervy už tehdy (ještě strašnější je to ječení po závěru dílů), chování pana Hanzlíka, který je jinak herecky skvělý, mezi dvěma ženami mi přišlo nepochopitelné a myslím si dodnes, že je místy patologické (což může být autorův záměr). Doják se smrtí Jiřího Bartošky je taky za mojí hranicí a i když je to asi autorův záměr tak tohle mi vadí. Takže i když jsou tu skvělé herecké výkony, zejména pana Vinkláře - ten má snad životní roli i výkon - p. Brouska, Jiřího Bartošky (roztomilý cynismus) a pana Hanzlíka (s výše uvedenou výhradou, která není problémem jinak vynikajícího herce) a řady dalších, jako celek mi to nesedí. Je to škoda, protože proti takové Plechové kavalerii je to vynikající a je to podle mne ztracená příležitost, přitom některé dramatické scény jsou skvělé, jen místy tam leze toho sentimentu a cukru víc než mohu tolerovat. Oceňuji ovšem volbu tematu, i proto, že jsem léta žil na Ohradě, kde ta centrála sanitek opravdu byla. A služba sanity si seriál zaslouží a ta rekonstrukce letecké havárie se mi docela líbí. Téma je silné a režijní přístup pana Adamce je jako vždy - když má dobrou látku, udělá solidní práci, třeba ávěrečný díl ze Suchdola místy bere dech i po letech, když má látku nevalnou, vzniknou rodáci, nebo citvydírající předposlední díl, pro mne kýčovitý. Paní Hudečková se mi líbí - jako herečka - velmi, velmi málokdy a tady tedy určitě ne. je taková křečovitá a ani psychická porucha této postavy mi to dostatečně nevylepší. Prostě jí to nevěřím. Díl s emigrací, bojem o cestu Dr Mádra a ex post ne snad souhlasem s ní, ale tím, že to člen strany neodsoudí, to bylo v té době docela nezvyklé až odvážné. ()

Jard

Jeden z najlepších československých seriálov vôbec. Nemám tomu čo vytknúť. Výborné herecké obsadenie a ešte lepšia seriálová hudba. 90% ()

mavin

Super seriál, dnes by to nenatočil nikdo ani 2ka není tak dobrá. Dnes každý debil čumí na ozáka, gogokokoty, modrý kód, ordinaci, ulici a píčoviny, které by se tady textem nevešly!! A hltá díly jak smyslů zbavený a nemůže se dočkat jaká sračka bude v dalším dílu! Navíc každý díl je točený podle reálnýh příběhů! Jen nechápu ty normalizační soudruhy co do seriálu zasahovali, více si každý vyhledá na netu! ()

Sa.sa

Pramáti všech seriálů z lékařského prostředí 🥰🥰 Sice je na něm vidět zub času, ale to neznamená vůbec nic... Prostě zatraceně dobrý seriál z dob Socialismu..! ()

VashCZ

Za me super patos citova vydiracka. Hlavni postava chladnej vesnickej Jandera tvori milostny trojlistek a na vsechny v okoli jde sice s dobrackym ale studenym cumak srdcem. Takova socialisticka mixka hrabala. Dulezity je to nebrat jako akcni drama, sic ty akcni sceny jsou dobry. "V lasce nesmis devecko cekat ani minutku, protoze laska je tady ted... a pak uz nikdy." ()