Reklama

Reklama

Colossus: The Forbin Project

Trailer

Obsahy(1)

Po dlouhém vývoji nastává změna vedení USA. Lidský faktor byl překonán, když programátor Charles Forbin vytvořil superpočítač, který nebude dělat chyby, bude propočítávat všechny možnosti, vyvažovat pozitiva a negativa a to vše bez hamižnosti a pro objektivní dobro Ameriky. Po svém spuštění si ovšem Colossus najde kamaráda, a to sovětský superpočítač vytvořený pro ty samé účely. Následně se oba dohodnou na společném postupu pro celé lidstvo. Odzbrojit, vytvořit a udržovat mír, a to za jakoukoli cenu ztráty osobní svobody lidí. (liuk)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Pro subžánr politických thrillerů točících se kolem hrozby globální termonukleární války mám slabost, takže časem došlo i na Colossus. Protože si celou dobu drží hutnou atmosféru, a navzdory dobové počítačové technice nepůsobí zastarale ani úsměvně, tak jsem si ho v rámci možností užil. Jenže bohužel musím poměřovat s těmi nejlepšími. Fail Safe je pochopitelně někde jinde a Dr. Strangelove exceluje ve své úzké kategorii - i v těch ostatních. Jenže Colossus prohrává i s méně ambiciózním By Dawn's Early Light, a dokonce i s mírně odlehčeným War Games. Špatný film to není, jenže laťka je opravdu nechutně vysoko. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela mile mě tenhle film překvapil. Jsou tu jen interiérové scény, ale přestože je to ukecané, bavilo mě to a jako sci-fi je to funkční. Díky tomu, že od počítače se dá očekávat cokoli, ale strach z něj se graduje, je tu vytvořena velmi dobrá atmosféra, s čímž jsem ani nepočítal. Navíc to má celé takový parádní béčkový look své doby. Za mě nečekaně dobře. ()

Reklama

Joe321 

všechny recenze uživatele

Jeden z filmů, kdy se program utrhne ze řetězu. Dnes možná ještě strašidelnější než tenkrát. Na tu dobu ale dané dohromady s celkem odpovědným přístupem. Hezké sledovat, jak Colossus prochází svojí vlastní evolucí, které se od té lidské zase tolik neliší. Podtitulek filmu The Forbin Project odkazuje na druhou hlavní postavu, doktora Forbina. Dobře zahraná role chudáka odpovědnéhé za celou tu spoušť. Konec výborný. -"In time you will come to regard me not only with respect and awe, but with love." ()

liuk 

všechny recenze uživatele

Hrozně lektorské a naivní. Sice se může zdát, že v roce 1970 bylo pekelně originální napsat příběh o nebezpečí umělé, kybernetické inteligence, ale to přece není tak úplně pravda. Vždyť už i takový Dick si toto vzal tak trochu na paškál. Povedená je sice přidaná hodnota ve formě tohoto zlotřelého armádního superpočítače jako Velkého bratra, ale tím to bohužel končí. Zbytek je přeidealizovaná pravdoláskovná divnost o povídání si amerického a sovětského počítače o světovém míru. Ale tak prosím, to by ještě šlo, kdyby to mělo nějakou hloubku. Což teda nemá. Jenže zažijete tady i hroznou romanci nebo vysvětlování člověka počítači, co dělá muž se ženou v posteli. A to už si fakt radši pustím jakéhokoli Knight Ridera. Wargames o počítači nebo Fail-Safe o lidech jsou prostě mnohem, mnohem lepší. Colossus: The Forbin Project právě naopak vypadá jako když ho napsal počítač vytvořený pro vyučování v mateřské. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak až teraz som si uvedomil, ako boli scenáristi Ja, Robot alebo Eagle Eye nepôvodní a že vlastne iba skopírovali to, čo videli v Colossus a zmodernizovali do divácky príťažlivejšieho kabátu. Colossus ako keby nedokázal vizuálne podporiť pocit novej a nečakanej hrozby, ktorý je prítomný v scenári. Film je akousi dobovou verziou Black Mirror, ale dnes už si pri ňom uvedomujeme, že negatíva technológií sa prejavujú niekde inde, ako v duchu v mašine, pričom Colossus sa snaží vsugerovať, že práve toho sa máme v blízkej budúcnosti obávať. Záver považujem osobne za veľmi odvážny. 70% ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama