poster

Colossus: The Forbin Project

Sci-Fi / Thriller

USA, 1970, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Han22
  ***

  Obsahuje SPOILERY! Dr. Forbin vymyslí počítač Colossus, který má řídit veškerou obranu ve Spojených státech. Ten se spojí s počítačem v Sovětském svazu a brzy pomocí hrozeb odpálení raket ovládá stále více jak Forbina, tak celý svět. Nejvíce mi to připomělo Válečné hry, ale zatímco to byla poměrně optimistická záležitost, Colossus přes naivní začátek a technickou zastaralost přitrvzuje až do nečekaného konce - počítač odrazí všechny pokusy o zničení a zvítězí. Mno a právě pro ten konec nemůžu víc jak tři hvězdičky, přišlo mi to useknuté, Forbin nevyzkoušel spoustu možností a hlavně takové konce fakt nemám rád.(30.4.2014)

 • p6qwre
  ***

  Z tohoto filmu mám dost smíšené pocity: na jednu stranu téma, které mne vždycky bavilo – superchytrý počítač se vymkne kontrole lidí a začne si dělat, co se mu zachce. Na druhou stranu se na zde zobrazených technologiích už dost podepsal zub času – není dobré ukazovat ve filmu monitory počítačů nebo záznamová média, stačí aby uběhlo 10 let a obojí už vypadá archaicky:). Ve scénáři mi navíc pár věcí nesedělo: počítač, který je géniem v X vědeckých oblastech, má zásadní nedostatky informací z oblastí jiných… Stejně tak způsob, jakým si dva PC vytvoří vlastní komunikační jazyk, mi přišel docela úsměvný. Ale i přes výše zmíněné nedostatky mne Colossus bavil, Eric Braeden zde předvádí velmi dobrý herecký výkon, prezidenta USA hraje Gordon Pinsent, který vypadá jako Kennedy, počítače si dělají co je napadne a krátká romantická část je vyřešena přímo na jedničku.(11.10.2007)

 • Braddy
  ***

  Film, který vám trošku připomene Terminátora, ale spíš celkovým vyzněním. "Hlavním hrdinou" je totiž počítač Kolos, který byl sestrojen americkou armádou aby chránil USA. Jenže SSSR taky vytvořilo podobný superpočítač. Americký systém po spuštění žádá o propojení s ruským protějškem. A oba počítače si začnou žít vlastním životem a hodlají ovládnout svět.(20.8.2003)

 • kaylin
  ****

  Docela mile mě tenhle film překvapil. Jsou tu jen interiérové scény, ale přestože je to ukecané, bavilo mě to a jako sci-fi je to funkční. Díky tomu, že od počítače se dá očekávat cokoli, ale strach z něj se graduje, je tu vytvořena velmi dobrá atmosféra, s čímž jsem ani nepočítal. Navíc to má celé takový parádní béčkový look své doby. Za mě nečekaně dobře.(27.10.2015)

 • Anderton
  ***

  Tak až teraz som si uvedomil, ako boli scenáristi Ja, Robot alebo Eagle Eye nepôvodní a že vlastne iba skopírovali to, čo videli v Colossus a zmodernizovali do divácky príťažlivejšieho kabátu. Colossus ako keby nedokázal vizuálne podporiť pocit novej a nečakanej hrozby, ktorý je prítomný v scenári. Film je akousi dobovou verziou Black Mirror, ale dnes už si pri ňom uvedomujeme, že negatíva technológií sa prejavujú niekde inde, ako v duchu v mašine, pričom Colossus sa snaží vsugerovať, že práve toho sa máme v blízkej budúcnosti obávať. Záver považujem osobne za veľmi odvážny. 70%(26.4.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace