Cesta kolem světa za osmdesát dní

• Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

dopitak

Neskládám pocty, jsa odkojen na animovaném Fogovi a jeho věrném Barnabášovi a Čikovi. Tenhle film je pro mě zklamáním měsíce, nejnudnější natahovanou dřinou, kterou jsem v poslední době viděl. Pouštěl jsem si to hlavně kvůli tomu, jestli se mi podaří postřehnout Sinatrovo cameo (podařilo). Velkolepá výprava je spíš žert. Sledována verze z Primy, ovšem s původním výborným dabingem ČT (Brzobohatý). Pro suda dodávám, že mnou zmíněná verze má 135 minut, ale vlastním i původní nesestříhanou, jež má opravdu 175 minut. ()

Chrustyn

Po všech směrech typický velkofilm 60. let. Ohromná výprava, tříhodinová délka, spousta postav a velkolepost po všech směrech. Bohužel mi film nepřišel příliš zábavný a díky své velkoleposti je i velkolepě utahaný a řada scén je nejen zbytečně dlouhá ale kolikrát jsou zde i zbytečné. ()

anais

Doba se asi dost změnila, protože tahle Cesta kolem světa za 80 dní by dnes na Oscara asi nedosáhla. Všechny scény, které někam posunují děj, jsou celkem svižné a vtipné (víc než dramatické), ale samotný příběh je prokládán zdlouhavými scénami, které představují ten který kraj. Ve Španělsku to jsou tradiční tance a korida, v Americe indiánský kmen tančící kolem ohně, v Indii dlouhé záběry z okna do krajiny, kterou rázují sloni atp. Všechno je to natočené velkolepě, ale při bližším pohledu dost vynikne rozdíl mezi reálnými záběry z cizích krajů, a tím, co se točilo v ateliérech. "Nedějové" scény pak působí trochu navíc a tak nějak nalepené na jinak skvělý zbytek. Takže jestli tomu něco ubližuje, je to spousta vaty, která film natahuje na 3 hodiny. (k tomu patří i množství zbytečných cameí - Sinatra, Dietrichová - čestnou výjimkou je Frigo opět ve vlaku!) ()

Necrotongue

Verneovky tvořily pevnou součást mého dětství. Přečetl jsem každou dostupnou autorovu knihu a musím říct, že právě Cesta kolem světa za 80 dní nepatřila mezi mé nejoblíbenější. Ani filmy a seriály, které vycházely z tohoto námětu mě tak úplně nepřesvědčily, ale dnes došlo ke změně. Téměř sedmdesátiletý snímek, od něhož jsem si příliš nesliboval mě překvapil, a přestože jeho stopáž vzbuzovala respekt, pěkně mi to uteklo. Vždyť taky tvůrci do bezmála tří hodin namačkali všech osmdesát dní a něco navíc. Řekl bych, že mi jen úplně neseděly seznamovačky s různými kulturami, ale i ty si u mě našly své místo poté, co Phileas Fogg et consortes dorazili do San Franciska. Film mě každopádně obohatil o nové vědomosti, takže teď už vím, že nadměrná příčetnost nepatří mezi požadavky na gentlemana pro přijetí do klubu, pochopil jsem, že whist není jen tak nějaká karetní hra, vždycky si budu dávat pozor na hongkongský lomcovák a naučil jsem se, jak provést v průběhu plavby přestavbu parníku na monitor. Úplně mě pak dostaly legendy v mini rolích, to bylo něco, co sem tvůrci zařadili divákovi pro radost. A samozřejmě jsem si užil Shirley MacLaine v roli indické princezny, protože takový zážitek už současná filmová tvorba nabídnout nesmí. Černý Ás je ovšem v pořádku. / Poučení: Pokrok nezastavíš, ale občasné ohlédnutí tě nezabije. ()

ancientone

Obsah verneovky dokonalo sedí k technickým parametrom dobového Hollywoodu. Obrovská premietacia plocha a farebný film je najpriliehavejšou formou pre pohľadnicovo stereotypizovanú reprezentáciu Indie, Číny, Ameriky a ďalších kultúr, tvoriacich sústavný zdroj okázalých atrakcií a taktiež ideologických otázok. __ Ruka v ruke s dobovými konvenciami ide však film aj v rovine rozprávania. Namiesto svižnej dobrodružnosti a kochania sa excentrickou artificiálnosťou venujeme viac času hľadaniu a skúmaniu najpohodlnejších pozícií v kresle, ktoré nám umožnia prebdieť ďalší toporne literárny a obšírny dialóg alebo ťažkopádne ilustratívnu jazdu obrovskej kamery. __ Štylistickú letargiu a schematickosť občas rozbúri dynamizujúci frontálny záber, alebo pohyb kamery simulujúci rozkývanú lodnú palubu. Tieto postupy však tvoria len minoritné ozdoby. Napriek načrtnutým negatívam a relatívne nízkemu hodnoteniu sa o Andersonovej adaptácii nedá povedať, že by bola zlým filmom - jej nedostatky je nutné brať s rezervou a do značnej miery ich rešpektovať. Sú veľmi bohatou dokumentáciou jednej z podôb dobového Hollywoodu. Aj keˇv súvislosti s premisou diela a časovou tiesňou hlavnej postavy pôsobia ironicky. S časovým odstupom vyše 50-tich rokov je Cesta okolo sveta až roztomilo archaickým kúskom. Práve zastaranosť je (napriek únavnosti a ťažkopádnosti) z veľkej časti autorom dodatočnej charizmy Anderosnovho filmu. Starnúť sa svojim spôsobom oplatí. Navyše to isté sa dá povedať aj o Verneho tvorbe. ()

codeas

První chvíle cest jsou až moc dlouhé ( záběr na tančící španěly cca 10minut, západ s býkem cca 15minut), ale dále film už spád. Hlavná prioritou tooho filmu jdou dlouhě záběry na přírodu, krajinu mající až dokumentární charakter. Z filmu si nejen odnesete zážitek z filmu, ale i z takřka Vámi navštívených cizích krajin... ()

PanCitron

Snad jen natahování některých scén si mohli trochu odpustit, ovšem jako celek si rozhodně nemůžu stěžovat. Ústřední dvojice skvělá, příhody z jednotlivých zemích byly absolutně bavili a celkově film měl takovou úžasnou atmosféru, že mu musím udělit zcela zasloužený plný počet bodů. ()

joehot

Příjemně dobrodružné multi-kulti, které poukazuje hlavně na fakt, že nebe je stejně krásné kdekoliv. :) ()

corpsy

Veľkofilm, ktorý si zaslúži svoje ovácie, aj keď ten Oscar za najlepší film roku je trochu nadcenený. Monštrózna výprava, pestré kostými, herecké superhviezdy. Nablýskaný hit. ()

bloom

Nejhvězdnější adaptace mého oblíbeného Verneova románu se v některých místech sice trochu vleče, ale zase se věrně drží předlohy a některá camea jsou opravdu pěkná (Fernandel, Frigo...). Philease Fogga pro mě už navždy představuje buď sympatický lev ze španělského animovaného seriálu a nebo spíše právě David Niven. Ani Oldřich Nový nebyl takový gentleman. ()

Historik

Pro dnešního diváka už to může být trochu pomalé, naivní, ale má to své nesporné kouzlo, a hlavně toho dokonalého britského ducha ztělesněného především Phileasem Foggem a Reformním klubem. Je to prostě svým způsobem velmi roztomilé podívání. ()

GodComplex

Kresleny Willy Fog je bezpochyby zabavnejsi, ten realny se obcas ponekud tahne viz. zastavka ve Spanelsku, kde nejdriv 5 minut sledujete macho kaspara jak poskakuje po stole a vsichni okolo jsou z toho komplet odvareni, abyste mohli nasledujicich 10 minut trpet u sledovani dalsiho saska, ktery se protaci dokola s bykem v arene. Ocividne i ten byk se u toho nudil. Ve vysledku tak po 2h cekate, ze uz je davno konec, ale ona je to teprve polovicni intermission. Neznamena to ale, ze je to spatny film, ono to cestovani kolem sveta, kdy si za par hodin projedete nejakych 10 svetovych lokaci snad ani nemuze dopadnout spatne a pod 4* stejne nepujdu. Kdyby ale nekdo prostrihal tak 30 minut zbytecnych scen, prokazal by svetu velkou sluzbu. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Anderson vytvoril okulahodiaci pestrofarebný svet exotiky a dobrodružstva v ultra-optimistickom prevedení Verne-ovej adaptácie. Nečakať preto existenciálny survivor, ale čisto rodinný pohľad na vec. Počas tejto ani chvíľku nenudiacej zábave spoznáme množstvo kultúr, navštívime rôzne kúty sveta a stretneme známe osobnosti (Peter Lorre, Buster Keaton či Frank Sinatra). Lenže problémom je hlavná postava, z ktorej síce vyžaruje nadhľad a elegancia, od sympatií má ale ďaleko. Rovnako je to aj s výsledným produktom, ktorý síce ani po 58 rokoch nestráca na formálnej coolovosti, lenže disponuje miestami, ktoré nie sú adekvátne vtipné ale iba pozerateľné. ()

Orlau32

Líbilo se mi to. Dobré herecké obsazení, dobré výkony. Ono také co chcete zkazit, když je tak výborné téma na motivy knihy Julese Vernea ? Dost napětí i dost legrace. Jo, dobrý. Nutno ovšem říci, že v roce 1956 to byl u nás SUPERFILM. ()

kaylin

Musím říct, že tohle zpracování legendárního Vernova příběhu se mi zamlouvalo. Kromě toho, že je zde skvělý David Niven a výborný Cantinflas, objevují se zde ještě další zajímaví herci - například Peter Lorre. Ale stojí to i na samotné cestě a na jednotlivých zastávkách. Tohle film pochopil a zobrazuje svět nádherně. ()

Wiliem

První hodinu, snad i hodinu a půl, jsem byl silně na rozpacích co to vlastně sleduju za film. Dlouhé záběry na krajinu byly sice velmi krásné, extempore Passpartu dejme tomu, ale za tu celou dobu Fogg prakticky nedostal vůbec prostor a nějaký náznak že by měl někdo někam spěchat, o tom nemohla být vůbec řeč. Tím se z filmu vytratilo to co se mi na něm nejvíc líbí. Naštěstí poslední hodina už opravdu naplnila mé očekávání, i když ne úplně. Prostě mi celý film připadal tak nějak bez života, právě díky tomu že se film spíše soustředil na krajinu a kulturu projížděné země místo věnování se tomu podstatnějšímu, tedy prokreslování charakteru hlavních postav. 70%. ()

L_O_U_S

Dobrodružná podívaná z dob, kdy se ještě tolik neřešily kulturní stereotypy. Přestože film obsahuje moji oblíbenou přestávku a mezihru, přijde mi tak nějak řídký. Dokážu si ale představit, jaká to musela být bomba, když se otevřelo plátno pro 70mm film. (875.) ()