Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

Brinkley

Nevím, co dodat... velice zdařilý historický film o nelehkých počátcích panování Alžběty I. - výjimečné dámy "s koulema" (prosím za prominutí, ale lepší výraz mě nenapadá ani s ohledem na post královny; zkrátka má můj neskonalý obdiv). A samozřejmě o důležitosti (všeho)schopné šedé eminence, bez jejíž nezanedbatelné pomoci by se historie nejen Anglie mohla ubírat docela jiným směrem. Skvostná Cate Blanchett přesně vystihla přerod mladičké dívky v odhodlanou političku, jež nemá strach učinit v rozhodnou chvíli vše potřebné. Navíc ze závěrečné scény, kdy čerstvě ostříhaná a vybělená vchází do sálu pronést své "právě jsem se provdala za Anglii" mi dokonce přeběhl mráz po zádech. ()

FireTight

Mé druhé setkání s filmovou Alžbětou a rád uznám, že bylo daleko lepší než to před necelými třemi lety. Chudák Alžběta, obklopená tolika divnými a po moci chtivými lidmi, až mi z toho bylo špatně. Až jsem si říkal, že se z celé té motanice nezbláznila nebo dokonce nespáchala sebevraždu. Skvělé výkony všech přítomných, především Cate Blanchett. ()

bono22vox

Úžasné... Cate Blanchett hraje jako královna :-) a ostatní jí skvěle sekundují... Na to, že je tohle historický film, který se nepyšní masovými válečnými scénami a vizuálními efekty je to obdivuhodná práce režiséra, který svým původem nijak velké záruky úspěchu nezaručoval... Výborný film... ()

mira.l

Krásně zpracované historické drama s vynikající Kate Blanchett. Určitě si někdy pustím znova, jen je dobré si před shlédnutím něco málo nastudovat z historických faktů, pokud člověk není zrovna odborník na dané období a území, přece jen bez předchozích základních znalostí kdo, kdy, jak s kým, proti komu atakdále to není úplně ono a trochu se v tom ztrácí. ()

Haloo5

Skutočne mimoriadny film zasadený do doby, kedy boli ženy na trone ešte len výnimkami. Cate Blanchett ma svojím výkonom omráčila, rolu kráľovny zahrala bravúrne. Geoffrey Rush rovnako ako vždy vynikajúci... Vo filme som nepostrádal takmer nič ()

Tormentor665

Velmi oceňované, ale vlastně nechápu proč. Možná je to tím, že tenhle styl mi prostě nesedí, a to ani jako konverzačka. Mám pocit, že umění historických filmů nějak mizí. Rush podle mého strká do kapsy všechny ostatní. Z té pompy mám nepříjemnou pachuť. Třeba takový italský Gepard je v tomto ohledu o několik tříd výš... ()

1mArc0

Existujú filmy, kde herecké výkony sú viac, ako samotný film. Nepíšem, že je to zlý film, len mohol byť lepšie natočený, ak by áno kľudne na maximum. Určite odporúčam pozrieť hlavne kvôli Cate Blanchett, výprave, kostýmom a hudbe. Nápad je dobrý len to spracovanie /85%/ ()

Maniik88

Komorný historický film s perfektnou Cate Blanchet a Rushom. Ja mám rád historické filmy typu Statočné Srdce, Gladiátor. Skrátka, hodne boja a hodne deja. Tu sa nebojuje vôbec a aj tak sa mi to páčilo. Práveže týmto sa film odlišuje od ostatných. Bol to film o psychike mladej královnej. O tom ako sa z nevinného dievčaťa stal Darth Vader. Proste krásne zobrazená zmena charakteru a celý film je vlastne o pocitoch a premene kráľovnej. Keď na konci prišla vybielená a zbožtená, istá si sama sebou, tak to bol skvelý vrchol a záver filmu. Bez Cate by to bolo o 1-2* menej. ()

peeteno78

Dechberoucí kostýmy, výprava i hudba... Ale hlavně úžasný herecký výkon Cate Blanchett. Jedno z nejlepších historických dramat. ()

nmarca

Díky Cate Blanchett i skvělým výkonům herců ve vedlejších rolích to mohlo být na 4*, ale scénář ani režie nepřinášejí nic zajímavého. Každopádně mírně nadprůměrný historický film. ()

PeterJon

Ťažké, ťažké....intrigánska dráma s pozoruhodnými, priam divadeľnými výkonmi. Ale dlhé, ku koncu už priam nepozerateľné. ()

nula87

Poctivá historická exkurze do jedné z nejdůležitějších epoch anglických dějin. Mladičká Elizabeth usedá na trůn rozvrácené země, a čeká ji téměř neřešitelný úkol zemi sjednotit, a ochránit vůbec právo země na svrchovanou existenci a také svoje právo na trůn. Blanchett je klasicky výborná, Rush nezaostává, a celý film je až na pár zaškobrtnutí ukázkou výborného historického filmu. 85% ()

jafuska

historický film o vládě panovnice královny Alžběty, rozhodně to neměla lehké, ačkoliv chvilkama mě příšlo, že je dost naivní a hloupá, když si myslela, že když se nevdá, že může v poklidu vládnout bez jakýkoliv ztrát, tahle doba byla obvzlášt těžká, nesmyslné popisování kacířství, to byla opravdu velká krutost, jak se zacházelo s lidmi, jako kdyby katolická víra byla nadevše a byla nejlepší, to si rozhodně nemyslím, ale film byl zajímavej, ani ta délka filmu mě nijak nevadilo, u tohoto to bylo fajn ()

Havala

Dnes již vlastně starý film, jsem měl možnost vidět nedávno (2010). Mám rád historická dramata, toto dílo mě velmi potěšilo, zvláště potěšily herecké výkony. Tak jsem byl potěšen z Kathy Burke - zase jí člověk může vidět trochu jinak než v Kevin a Perry go Large :-D. Taky je krácně vidět, že pokud si chcete sjednat pořádek tak se s nikým mazlit nemůžete. Netuším na kolik je děj věrným obrazem skutečnosti, ale rozhodně doporučuji shlédnout, pokud se někomu líbila Queen, tak není co řešit! ()

yaqwsx

Historické drama, které ničím nevybočuje. Není ani špatné, ani dobré, ale hlavně mě nezaujalo. Nedokázalo mě vtáhnout děje. Neoslovilo (tedy když pominu úvodní titulky - č to zní zvláštně, tak ty mě zaujaly. Myslete si o mě co chcete). Ale jinak precizně natočené. To se musí nechat. ()

brzozin

Úžasná historická freska s dokonalou výpravou a ještě dokonalejší Cate Blanchett, kterou si budu navždycky pamatovat jako Alžbětu. K dokonalosti filmu chybí opravdu jen krůček. ()

MadMax3

Takto by som si rád predstavoval všetky historické kostýmové drámy, založené na intrigách a trocha tej skutočnej histórie. Blanchett výborná, Rush snáď ešte lepší, z toho je podivného úškľabku, úsmevu, jeden nikdy nevie čo má za lubom. Mimochodom, Hry o tróny opisujú celkom schopne. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)