Rodáci

všechny plakáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Režie:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (více)

Epizody(13)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

TV spot

brooklyn73

Tolik Odpadu nema ve svem hodnoceni ani Major Zeman. Televiznich 22 dilu nemam, mam vsak verzi,ktera vzesla primo od tvurcu a je v dilech 13,jejichz minutaz mela byti dokonce delsi nez ta 22 dilova, vytvorena sestrihanim prave z techto zminovanych originalnich 13 .dilu. Serial byl natocen na motivy romanu Jaroslava Matejky "Kam jdete rodaci" a "rodaci a odrodilci". 1.Dil: Za okupace, v malem mestecku Radec (urceno podle vlakoveho nadrazi) lezicim v brnenskem kraji se potkavame s hlavnimi protagonisty.Bezesporu hlavnim je sestnactilety student mistniho gymnasia ,sextan Petr Vitasek (Jan Stastny) . Petr se stava svedkem zabiti spoluzaka gestapem.Snazi se sblizit s gymnazistkou Zdenkou.Ve meste probiha velke zatykani.Petr po svych problemech s telocvikarem Svecem je nucen opustit gymnazium. V prvnim dile neni o zadne komunisticke ideologii ani reci,propaganda veskrze zadna. Dokonce zazni veta od nekomunisty Ferdy(Stanislav Zindulka) "ja jsem komunistum nikdy nerozumel".Jedna se o dejove pomaly film z protektoratu. Prave z toho nedelniho,vychazkoveho tempa lze urciti, ze se jedna o mnohadilny serial.Tvurci se snazili nas seznamit s hlavnimi protagonisty. Na mne nejvice zapusobil stary Ruzicka (Rudolf Hrusinsky) u vyslechu,prestoze nerekl ani slovo,jeho vykon byl excelenti. 2.dil: Petr nastupuje do prace v cihelne kde kope hlinu. Vztah se Zdenkou neni jednoduchy,Petr neni vubec pripusten k jejimu telu. Resi to seznamenim se v cihelne s Ankou, bez sveho muze zijici zenou,ke ktere zacne dochazet a delat ji spolectnost. Vitasek starsi je clenem odboje,snazi se na nej napojit ruzni lide se zajmem o protinemeckou cinost.On je zmaten, odmita jakekoliv sve spojeni s odbojem. O Petrovu vztahu s Ankou se dozvi i jeho rodice,mame ho bije a otec mu zakaze se s ni stykat.Vzapeti je Vitasek starsi zatcen gestapem. Opet ani naznak propagandy,pouze valecny pribeh. 3.dil: Po zatceni sveho otce je Petr vyhozen z cihelny,dostava se mu vsak pomoci od dalsich clenu odboje a nastupuje na velkostatku u statkare Krasy jako hajny,lesnik a holka-kluk pro vsechno.Udobruje se se Zdenkou,ktera vsak jeste stale neni pripravena na vice nez povidani si.Vitasek mladsi se tak nebrani pohledne sestre Krasy ,ktera ho svadi a dela vse mozne aby ho dostala.Petr ukryva ve sklepe na statku dva ruske partizany ,pri jejich odchodu mu jeden z nich da pistoli.Na statek prichazi nemecky spravce Swarc.Petr opet nachazi spolecnou rec se Zdenkou a tentokrate se mu dostane toho ceho si muz od zeny vetsinou zada.Vzapeti se dozvi ,ze jeho otec byl odsouzen k smrti a ceka na popravu,slibuje pomstu,strasnou pomstu. Na zamku si ho vola Swarc ,Petrovi omylem vypadava pistole,nemecky prisluhovac se desi,dere se po vlastni zbrani avsak Petr je rychlejsi a spravce po dvou zasazich umira. Opet obycejny valecny pribeh,bez jakehokoliv naznaku manipulace. Dokonce Krasa po oznameni od jeho matky ze bude vydeden zvola " nu coz dam se tedy k bolsevikum,ze statkare proletarem..!" 4.dil: Petr utika ze statku, skryva se v hajovne u hajneho,pozdeji prechazi k partyzanum, zde se potkava s muzem Anky.Statkar Krasa je vydenen svou matkou a nasledne poslan do rise,jeho slova pri odjezdu. "Tak se tady mejte hezky,protoze az se vratim tak mam takovy pocit, ze tady budou bolsevici..." Blizi se konec valky ,gestapo je stale agresivnejsi,Ruzicka se jde radeji schovat k partyzanum,pri nasledne akci v boji o most je vsak ranen a nasledkum zraneni podleha.Petr breci. Pri nasledujicim prepadnuti statku je vsak pri ustupu zranen a dil konci s otazkou "Prezije to Petr?". () (méně) (více)

Všežrout

Pokud jste měli problém s ideologickou manipulací už v Nejmladším z rodu Hamrů, zde se teprve obsypete. Zpětně je docela nepochopitelné, jak tohle „dílo“ mohlo vůbec na sklonku osmdesátých let, v době avizované „přestavby“, vzniknout a kolik našich „top“ herců se v něm angažovalo. Nejvíc asi bolí angažmá p. Brzobohatého. Hlavní postava Petr Vitásek (J. Šťastný) je krajně nesympatická a nevybočuje ze zavedeného kánonu „nekompromisních pařezů oddaných jedné pravdě“. Seriál je zcela v duchu komunistické verze historie, bez hlubší reflexe a snahy o objektivizaci. Odboj – jedině ten komunistický je spravedlivý a konfidentů prostý. Němci – karikatury (až na doktora, kterého hraje F. Němec). Bývalí sokolové až na výjimky slaboši a oportunisti. Klér, zástupci demokratických stran to samé. V poválečném ději probleskne občas i kritika obecnějších jevů (např. relativizace odbojové činnosti, černá zabíječka prezentovaná jako odbojová činnost - „prase taky odboj“), pokud se však něčeho dopustí člen komunistické strany, jde buď o horlivost („Proč ten Kléma nezavolá lidi a nevypráská to tu všecko? Revoluci jako v Rusku!“) nebo se jedná o konjunkturalistu, „falešného komunistu“. Všechny demokratické strany stojí v opozici proti politice KSČ - afektované projevy, agitace, prospěchářství, politikaření atd. Antikomunismus je personifikován v postavě Karla Mlejnka (K. Roden), za války člen kuratoria, po válce štve proti komunistům na právnické fakultě a v únoru 1948 vede studentský průvod na podporu E. Beneše a mává přitom americkou vlajkou („Demokrat? Obyčejnej reakcionář!“). Při snaze o útěk za hranice střílí po hlídkách, gauner! Dále nás autoři poučí, že revoluce přišla v pravou chvíli („v Bavorsku se rychtujou Američani!“), jak se po komunistech střílelo ze zálohy, co byl za hada ten Zenkl a že květina je „buržoazní přežitek“ a poezie s lyrikou „maloměšťácká změkčilost“. Co do řemeslné kvality výprava na tom ještě není nejhůře, ale „bojové scény“ jsou zoufalé a herecké výkony značně nevyrovnané. Televizní produkce se nezapře. A stopáž? 13 dílů po 90 minutách? Pekelnost! ()

kebom

Jednu propagandu z pred roka 1989 vystriedala druhá. Škoda, že opäť jestvujú "zakázané" filmy a seriály... Vcelku zaujímavý seriál s hrdinným Vitáskem, trochu rozťahané, občas absurdné, ale vcelku zaujímavý pohľad na roky vojne a tesne po nej. V čase vysielania ma to nesmierne nudilo (1989), teraz (2010) som si to už v pohode pozrel. Kvalita súčasných seriálov totiž klesla odvtedy veľmi hlboko. ()

dr.fish

Jedinou chybou, a to velice závažnou, je hlavní hrdina. Jde o namyšleného impulsivního tupce, kterého prostě nelze mít rád. Velmi špatně napsaná nesympatická postava. Díky tomu divák zoufale upírá pozornost k vedlejším rolím. Bohužel Hrušínský brzy umírá a Brzobohatý se Zindulkou mají málo prostoru. Ale nevadí, jsou tu zástupy našich nejlepších herců ve všech možných rolích. V každém případě je tu velmi mnoho politiky na úkor běžného života, jehož popis by byl asi zajímavější než ten třídní boj. To je na škodu věci, ovšem vzhledem k době a účelu vzniku je to pochopitelné. Atmosféra doby je zobrazena tendenčně, ale přefiltrovat se to dá v pohodě, obraz společnosti po odfiltrování je docela jasný. Komunisté měli podporu ulice a zastavit je nešlo. To jsou fakta. Co si národ demokraticky zvolil ve volbách, to pak dostal měrou vrchovatou. Za podpory Sovětů samozřejmě. Je vlastně smutné i směšné zároveň, že protřelí politici ostatních stran neměli šanci. Rozklad společnosti byl dokonalý. Starý řád se zhroutil. Ta vidina, že bude všecko všech byla zkrátka po válce příliš lákavá. Tohle všechno seriál popisuje možná zkresleně, ale to podstatné v něm je. Podle mně je to zajímavé svědectví doby a já jsem rád, že jsem seriál viděl. Druhá polovina řekl bych kvalitnější. To místní hodnocení zde je jen pomsta. Dnes jsou mnohem horší seriály. 70% ()

mh.mail odpad!

0% — Tak já tedy pamatuju už původní uvedení seriálu v televizi. Byla to fakt síla. Kromě toho, že to v tu dobu už bylo celé k smíchu, byla to ještě navíc nastavovaná kaše, což se projevovalo v určitých scénách, které neměly žádný jiný viditelný smysl, než nastavení času — v hlavě mi utkvěla scéna opilých mužů (Vitásek mezi nimi), kteří se cestou z hospody válejí v nějaké síti, nebo to snad byly kolotoče, to už teď nevím přesně, vím jenom, že ta scéna byla neuvěřitelně dlouhá a ještě nesmyslnější než zbytek seriálu. Jinak se jednalo o snahu zatraktivnit lidem komunisty, k čemuž využili mladého, pohledného Vitáska, který měl vzbudit v divácích sympatie. Ale nepomohly ani výroky typu: „Kozy máte pěkný, ale pravdu nemáte!“ Lidi už to tenkrát nežrali. A věděli to i komunisté. Pamatuji si i na besedu s tvůrci, především režisérem, kde mu za toto jeho dílo myli hlavu a Adamec se trapně vykrucoval. Jojo, to byly tenkrát doby! ()

• Seriál měl mít původně 13. dílů po 90 minutách. Během natáčení se plán změnil na 22 dílů s přibližně hodinovou stopáží. Po odvysílání byl na příkaz ředitele ČST J. Zelenky upraven do 13tidílné podoby a tak je i v archivu zachován dodnes. (cariada)
  • Tehdejší šéf pražských knihkupectví Vrátislav Ebr v předtuše úspěchu seriálu objednal 30.000 výtisků knížní předlohy seriálu. Po zkouknutí dvou dílů si zoufal, že prodělá kalhoty. Ale celý náklad se kupodivu prodal za tři týdny. (cariada)
  • Železniční most, na který útočí partyzáni, se nachází mezi obcemi Střelice u Brna a Radostice na trati mezi Brnem a Znojmem. Filmovalo se i na zámku Benátky nad Jizerou. (offlineman)