Reklama

Reklama

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

(seriál)
  • Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Hrají:

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(52)

Obsahy(1)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

(více)

Recenze (74)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý seriál, který je povinností pro všechny ctitele kyberpunku. 2nd GIG se mi líbil o něco více než řada první, ale i ta je dobrá. Díly epizodické, kterými je hlavní dějová linie proložena jsou některé více, jiné méně zajímavé. Já osobně mám nejvíc v oblibě díl, ve kterém ostřelovač Saito vypráví, jak poprvé potkal Motoko. Ovšem právě díly mimo hlavní příběhovou linii srážejí mé hodnocení na "pouhé" 4, ale lepší. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Naprostá kyberpunková pecka, plná detailů. Ať je to sledování příběhu Vysmátého muže (v jedné scéně ukazují záběry s logem, v dalším díle to samé + hláška, že to teprve později dodali média a na konci série je k tomu menší dovětek:)) nebo předhazování citátů, které pokrývají filozofický podtext seriálu, je to působivé. A také nutno říci, že rozhodně přístupnější a čitelnější v myšlenkách a záměrech tvůrců než dvojice filmů (i těch citátů na minutu je méně). Skládání hlavní dějové linie je jako skládání puzzlů bez znalosti obrázku, který vám má vyjít. Je to zábavné, poutavé a díky úžasné režii a všudypřítomné hudbě seriál neztrácí tempo. Postavy jsou prohlubovány, divák je poznává, odkrývá jejich motivaci i mentalitu, ale všichni nedostanou stejně prostoru. Je to pochopitelné, ale Motoko bych zbožňoval i kdyby byla v každém pátém díle... Ostatní mají většinou smůlu. Druhou smutnou zprávou je přítomnost až přehnaně dětinských (u pár dílů doporučuji koukat i po závěrečných titulkách) Tachikom. Ve výsledku jsou velmi důležité, ale jako by autoři chtěli ubrat na vážnosti nebo naléhavosti kyberpunkového světa plného hackerů a jejich nonstop útoků na oči/svět/tak vůbec. I přesto, tenhle výlet do "blízké" budoucnosti je prostě neuvěřitelně působivý a cca bez tří dílů, by těch 5* ode mě rozhodně dostal. 90% PS: tohle je první sezona seriálu, druhá tu má oddělený profil:) ()

Reklama

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Už je to nějaký čas, co jsem viděl film Ghost in the Shell, a tak nemohu moc srovnávat, v čem všem z něj vychází seriál... Zůstala Sekce 9, tajná skupina specializující se na protiteroristickou činnost. ___ Seriál je z větší části epizodní, tj. jde o případy, které jsou vyřešeny během jednoho dílu a vzájemně se sebou nesouvisí, žádné "to be continued". Později ovšem dojde k propojení některých případů a posledních 6 dílů na sebe navazuje, a proto seriál hodnotím ze dvou pohledů. ___ Těch dvacet dílů není nějaký zázrak, je to asi jako každý druhý lepší krimi-akční seriál o policii nebo nějakém jiném oddělení. Částečně se nesou i v nevážném duchu, o což se starají "Tachikomy", zjednodušeně řečeno veselé robotky. ___ Ovšem v posledních šesti dílech jde sranda stranou, nastupuje zběsilejší akce a především napětí. Svojí působivostí se téměř vyrovnají filmu, docela dost mě to "smetlo". ___ Technická stránka je vynikající, přeci jen Kokaku Kidotai je jedním z nejslavnějších anime filmů, a tak do seriálu byly vloženy adekvátní prostředky. Design postav je velmi dobrý (majorka je opravdu sexy), animace je počítačová, místy s náznaky 3D grafiky, není co vytknout. ___ Scénář byl napsán podle mangy od Masamune Shirowa, autora předlohy-mangy též k filmu GitS a filmu Appleseed. ___ Čím se seriál hodně liší od filmu, je hudba. Filmová (od Kenji Kawaie) byla především ambientní a skvěle dokreslovala atmosféru města. Seriálovou složila Yoko Kanno, je především elektronická a akční, ovšem k seriálu pasuje. Zajímavostí je úvodní písnička, která je z větší části nazpívaná rusky. Hudbu rovněž složila Yoko Kanno, takže je tradičně výborná, ovšem text... Text se na internetu vyskytuje ve dvou verzích a i když se jeho anglické překlady moc neliší, zajímalo by mě, který je správný :-) ___ Kdybych ze seriálu vypreparoval těch cca 10 vzájemně souvisejících dílů, byla by to jasná stovka, s přihlédnutím ke "zbytku" to jsou lepší 4*. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

To je pro mě tak těžké ohodnotit, vážně sedím tu nad tím už celou věčnost a přemýšlím. Nabité prvotřídníma myšlenkama, občas to prostě můj mozek nepobíral, prostě jsem tak trochu nechápala, nemyslím sled událostí, ale například rozhovor v 26. dílem si zřejmě budu muset pustit ještě jednou, protože jsem prostě nestíhala, můj mozek na tohle ještě není připraven ;-) Ze začátku mě to nebavilo, pak tam byly sem tam velmi dobré díly, pak další, které mojí pozornosti nevoněly, ale ten konec... Lepší než Matrix, ale hůř se zpracovává v mozkovně, a to je skvělé, ne? Akce, pátračka, pohledný Vysmátý muž. Oishi! :-)) ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Bezkonkurečne najlepšie animé aké som mal možnosť vidieť a to som videl rôzne skvosty - dokonca aj ultra akčného cowboya Bebopa. Lenže Ghost in the Shell je obrovským mixom francúzkych detektívnych filmov, futuristickej noirovitosti, japonského animé a americkej akčnosti. Stará banda zo sekcie 9 Batou, Major, Ishikawa, Boss, Togusa a ďalší riešia prípady kyber terorizmu a k tomu riešia základné existenčné otázky. Postava Vysmiateho muža patrí k najlepším záporákom ak to tak môžme nazvať v histórií animé. Okrem trocha otravných Tachikom je seriál priam dokonalý a ja som ho zhltol ako malinu. Je síce pravda, že ku koncu ma Tachikomy neskutočne prekvapili a práve o to viac si cením toto animé. Keď k tomu prirátam absolútne geniálnu hudbu a krasnú vypointovanosť deja, nemám inú možnosť len dať plný počet a dúfať, že je to dostačujúce. takéto niečo sa naozaj len tak nevidí. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (10)

  • V 12. epizodě je ve scéně, kdy Motoko mluví s filmovým režisérem, vidět na zďi plakát, na kterém stojí "Go see bananafish". Devět krátkých povídek J. D. Salingera obsahuje povídku "A Perfect Day for Bananafish", v překladu "Den stvořený pro banánové rybičky". (Jigvell)
  • V 5. epizodě se objeví zmínka o Patrickovi Sylvesterovi, fiktivním politickém teoretikovi, který publikoval deset esejí o přirozenosti revoluce. Ishikawa objevil zvěsti o Sylvestreho nevydané práci, která se jmenuje Jedenáct jednotlivců. Jedná se o ideologickou bibli teroristické skupiny, jenž nese stejné jméno. Tato esej se údajně zabývá událostmi během incidentu z 15. května roku 1932, kdy jedenáct námořních důstojníků zavraždilo tehdejšího premiéra Inukaie Tsuyoshiho. (Jigvell)

Související novinky

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)

Reklama

Reklama