Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

leila22

Magnólia obsahuje zopár skutočne vyšperkovaných scén s absolútne perfektnou hudbou, ktorá sa štýlovo často mení a dokonale podčiarkuje celú atmosféru. Prvú hodinu som bola totálne mimo a postupne som začínala mať obavy, že súvislosti medzi jednotlivými postavami hľadám úplne zbytočne. Napriek tomu, že to neskôr už do seba začalo zapadať, nedostalo ma to až tak úplne ako som očakávala. Možno preto, že som si vytvorila určité predstavy o vývoji filmu (moja chyba) a možno som čakala až príliš veľkú vzájomnú súvislosť (alebo mi niečo uniklo). Každopádne sa na reprízu chystám znova a hodnotenie možno zvýšim. Tom Cruise bol neskutočnýý, ale v podstate nemám výhrady ani k ostatným hercom. Najsympatickejšia postava = policajt, najdokonalejší okamih = rozhovor moderátorky s Frankom a jeho: "Tiše vás soudím". ()

nascendi

Na Magnóliu som sa z nejakého nepochopiteľného dôvodu tešil. Nič som o nej nečítal a tak som ani netušil, že ma čakajú tri hodiny únavného sledovania deviatich čudných príbehov ešte čudnejších ľudí. Spočiatku som mal pocit, že mi niekto za chrbtom prepína televízne kanály. Potom mi došlo, že som opätovne svedkom obľúbenej hry režisérov, ktorí vložia niekoľko nezaujímavých príbehov do mixéra a ak majú šťastie, tak sa im v jednom čase a mieste pretnú. Začal to už D.W. Griffith pred 99 rokmi v Intolerancii a urobil to lepšie, ako mnohí z jeho nasledovníkov. Stačí si tie príbehy predstaviť bez mixovania a bolo by po obľúbenom filme. Film ma tak intenzívne nebavil, že som sa nestihol ani rozčúliť. Preto až tri hviezdičky. Aj tak si po pár rokoch bude väčšina divákov pamätať iba tie žaby. ()

FrodoF

Fascinující mozaika plná smutku a bizarních postav (které jsou mimochodem skvěle zahrané). Hodně silný film, na který byste si měli najít 3 hodin, protože opravdu stojí zato a jen tak na něj nezapomenete. ()

panjosef

No páni. Tenhle film mi dlouho unikal a to je hodně velká škoda. Tohle je naprosto mistrovské dílo. P.T. Andersonův styl fakt parádně šlape, člověk se i při tak dlouhé stopáži ani nestačí nadechnout a sleduje a sleduje a sleduje. Tohle dílo odsejpá ještě rychleji než nejrychlejší Scorseseho filmy (Casino, Goodfellas) a celý film je úžasnou skládankou, která harmonicky dává dohromady jeden úžasný celek. Od (tohle může ve spojení s názvem filmu jistě zavánět náznaky SPOILERU) postav a jejich charakterů, přes jednotlivé rozehrané situace, jejich úžasně svižný styl vyprávění až po způsob, jakým vypráví a chová se film jako celek, který vlastně tvoří jeden velký organismus, jehož rozpoložení se mění a střídají v závislosti jak na jeho vnitřku (postavy, situace), tak na okolí (počasí, náhody). Něco tak mistrovsky natočeného se fakt nevidí každý den. Herecké výkony jsou rovněž excelentní, na výbornou jsou všichni, ale musím ještě o něco vyzdvihnout hlavně Julianne Moore jako těžce schizofrenní hysterku, John C. Reilly jako policajt co se jen tváří jak má ve všem jasno, úplně skvělá Melora Walters (do té jsem se skoro zamiloval :-)) a hroutící se Philip Baker Hall. A ten konec, no páni :-) . Fakt naprosto skvělej film. Oslava filmu, jeho možností a prostředků. Howgh. ()

iamek

Celkem náročný film, jehož hlavní doménou je napětí, které tvůrci v divákovi udrží po většinu filmu. Není zde sporu o kvalitní filmařské práci a především o skvělých hereckých výkonech, velkým negativem pro mě však byla délka filmu a né zcela zajímavý děj. ()

SeBig

Chválím kameru a herecké výkony. Víc ze mě fakt nedostaneš. Po deseti minutách se nuda stupnovala až do vyvrcholení až do rádoby touching konce, který mě nechalo tak jak jsem začínal. ()

Chrustyn

Ani nevim proč ale tenhle film mě neuvěřitelně dostal. Spletenec několika příběhů, který se točí kolem soutěže malých géniů mě zaryl do křesla až jsem skoro nedýchal. Už úvodní neuvěřitelné příběhy byly dokonalé ale co se dělo potom to ani nedokážu vysvětlit. Velkou část na dokonalosti tohoto filmu mají herci, kteří tady předvádějí to nejlepší co jen mohou. Opravdu neuvěřitelný film, který vás vcucne pak tři hodiny žvýká a nakonec vyplivne. ()

jojinecko

Jeden z najlepších a "najchytlavejších" filmových úvodov, jedna z nejlepších scén ever (ako už mr. Wormboy spomínal- pri piesni Wise Up-GENIÁLNE!!!) a jeden úžasný film, ktorý sa dá naplno oceniť až na druhé (a viaceré) pozretie. Až potom sa odkrývajú všetky drobné detailíky, ktoré ako celok pôsobia neuveriteľne súdržne a kompaktne. Tom Cruise podal svoj najlepší výkon! Výnimočný film... ()

Stanislaus

Dechberoucí tříhodinová podívaná, která je plná dokonalých hereckých výkonů, příjemné hudby a příběhů ze života každého z nás. V ději se prolínají jednotlivé osudy hlavních hrdinů, které se střetávají v závěrečné konkluzi. Tom Cruise odvádí svůj životní výkon, Julianne Moore je prostě paní herečka a William H. Macy a John C. Reilly upoutali mou pozornost taktéž. Během celé stopáže se odehravá množství životních dramat, která můžou být některým z nás povědomá, nebo i vlastní. Nemoc, drogy, deprese, složité rodinné vztahy a ještě víc! Zkrátka musím říct, že Anderson odvedl vskutku vynikající práci a jeho Magnolia je jedním z těch filmů, které mě dokázaly psychicky odrovnat a rozebrat na kousky. ()

sharky

Přehlídka skvělých herců, kteří hrají divné postavy v divných příbězích, které mě vůbec neoslovily. Pro mě je to jen nekonečná nuda s absencí kompaktního smyslu. ()

MontyBrogan

Čo je na poli kinematografie ešte lepšie ako film o živote? No predsa film o viacerých životoch. A keď nás raz prepadne hromadná depresia, môžme si spolu zaspievať o beznádeji, utápať sa v opojení omamných látok, alebo napríklad čakať, že začnú z neba padať žaby. Ale v prvom rade si treba uvedomiť, že nech je naša situácia hocijako netradične nepríjemná, nie sme prví, poslední, ani jediní, komu sa to stalo... A teda či už onou honosnou mozaikou ľudských osudov chcel Anderson povedať toto, alebo niečo iné, povedal toho viac než dosť. ()

Jinny

Láska, bolest, deprese, náhoda a spousta dalších témat v perfektním filmu, kterému by slušelo ubrat dvacet minut. ()

Ivoshek

Film o chybách v minulosti, smíření a hledání nových cest. Herecké výkony jsou v tomhle filmu jednoznačně skvělé, příběh jako takový mi ale nijak oslnivý nepřišel. Navíc je to dost dlouhé. ()

Roman.Ticka odpad!

Instinkt mi předem napovídal, že délka nerovná se kvalita, ale neschopnost převlečená za snahu diváka ukecat a odrovnat. Jestli to byl kolektivní záměr a podstata, pak změním hodnocení. Příběhy se opravdu protínaly, nejvíc falší a přetvářkou. Ale něčím dílo výjimečné je, a to klením, které mi tady neskutečně vadilo. Pořád se tu divně kňouralo, jako by kňoura na nože brali. Stejný slovní základ ještě neznamená shodu, aneb když dva dělají totéž, není to totéž. Otřesná vlezlá hudba, podivnost dynamiky děje, kostrbaté herecké výkony a vůbec žádné SURPRISE nepřišlo. Jen znechucení a sračkoidní nuda, nebo TO bylo pravým záměrem?! ()

poz3n

V případě Magnolie bych spíše ocenil JAK než CO. Příběhy jsou samy o sobě zajímavé, ale na druhou stranu nijak převratné. To, co dělá z tohodle maratonu (pokud vím, maraton se běhá daleko pod stopáž Magnolie) lidských selhání velký zážitek je forma. A samozřejmě výkony všech zúčastněných hvězd (já na rozdíl od mnohých ostatních zde, považuju odjakživa Toma Cruise za dobrého herce, pochybuju, že by si ho Mistr vybral do Eyes Wide Shut kdyby nebyl). Výborná kamera, z které mi v hlavě utkvěly plynulé záběry pohybující se mezi osudy hlavních postav a taky excelentní hudba, která vytvářela pocit gradace v podstatě po celou dobu filmu a dokázala tak držet pozornost celých těch hrůzu nahánějících 188min. Takové věci se prostě dějí. ()

honajz

Tak takhle to dopadá, když se komorní film vymkne autorovi z rukou. Míněno v dobrém. Magnólii by neměli předem zatracovat ti, kteří nemají rádi Toma Cruise. Zároveň by ti, pro něž je tento herec idolem, neměli očekávat nic standardního. Snímek je postaven na zajímavém příběhu o osudech tuším devíti různých lidí, jejichž životy se k sobě začnou navzájem nevyhnutelně přibližovat. Všechny role jsou perfektně ztvárněny, vynikající jsou i herci ve vedlejších a téměř nepodstatných rolích. Za zmínku stojí tentokrát i hudba: dílem písničky Aimee Mannové, dílem originální kompozice, která vás vždy v ten správný okamžik vytrhne z letargie. Během dlouhých 180 minut jsem prakticky neměl pocit, že se nudím. Režisér udržuje diváka periodicky v napjatém očekávání, kdy nastane ten velký třesk, až se osudy všech postav v jednom bodě střetnou. Trochu to připomíná metodu Cimrmanovy frustrační kompozice. V tomto případě je dotažena důsledně dokonce, neboť vlastní konec byl pro mě - z hlediska jakési velkoleposti - trochu zklamáním. Ale dobrý dojem z filmu zůstal. Docela zaslouženě získal film Magnólie nominaci na tři Oscary (za scénář, hudbu a Cruise za nejlepšího herce ve vedlejší roli). Výborný ostrý obraz. I zvuk je solidní. Bez mimořádných efektů, ale i tak je velice dobrý. Extraordinerní! Na dvou discích a za slušnou cenu! První obsahuje vlastní film, na druhém je celkem 98 minut bonusových materiálů. Začněme seminářem, kde - v duchu filmu - Cruisova postava radí zakomplexovaným mužům, jak dobývat ženy. Z téhož soudku je imaginární reklama, kterou ve filmu vysílali v televizi. Pěkný je též videoklip Aimee Mannové, a hodně moc se povedl více než hodinový film o filmu V něm můžeme sledovat celé natáčení Magnólie v několikadenních etapách. Pestrou paletu doplňují nezbytné filmové upoutávky a devět TV spotů. Profesionální je i české zpracování obalu, kde se tentokrát setkáme s opravdovým a nefalšovaným českým jazykem, nikoli s jeho česko-anglickým hybridem. Na druhém disku je funkce, pro seřízení barev na televizi. Když počkáte 20 sekund, pruhy zmizí a dostanete asi 8 minut nepovedených záběrů. A některé z nich jsou mimořádně vypečené. Film: 4/5 - Chytrý film, jaký se nerodí každý den. DVD: 5/5 - Plné dva disky za slušnou cenu. No, nekupte to... ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)