eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

vtelenie

93% - trochu ma prekvapilo nizke hodnotenie na CSFD (aj na IMDb), pretoze toto je hodne podarene, aj na Cronenberga - asi jeho najlepsi film (Videodrome bol tiez skvely, ale s mensim rozpoctom, co je aj vidiet). Realita alebo fikcia, to je ta otazka, ktoru Croneneberg doviedol do dokonalosti, a tato tema mi je dost blizka. Tento film naozaj nie je pre kazdeho. Nie je to totiz entertainment, ale skor filozoficko-bizardna sci-fi študia a hlavne, ten kto v zivote neskusil nejaku tu drogu, asi sa nevie nastavit na to podstatne, co chcel autor povedat. ()

Silencia90

Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu, a ani nemám zdání od čeho odcházím. :D Má-li to mít nějaký smysl, a pokud zrovna ten, který v tom vidím, tak není příliš zřetelný, ale dle mého ani nemá být. Celý film jsem měla na mysli jen "to je ale blbost!". Konec to tedy trochu zmírnil, až tak, že se dokonce necítím špatně, že bych promrhala svůj čas, za což uděuji hvězdičku navíc... ovšem, je bohužel asi jen jedinou. Na filmu mi hodně vadily nechutnosti a ještě nechutnější nechutnosti. Naopak jsem na to vydržela koukat především kvůli Judeovi, kterého jsem si zde prvně všimla (pár filmů s ním jsem už viděla, ale jako by tam nebyl). ()

KosiR_ksr

Pamatuji se na tento film jako na příjemnou jednohubku při čekání na pokračování Matrixu, od kterého jsem poměrně dost očekával a těšil se na něj víc než bylo zdrávo, a tak když jsem na film (tehdy ještě na VHS ve videopůjčovně) narazil byl pro mne (vzhledem ke zmíněné lačnosti po Metrixu podobných filmech) příjemným zpestřením - 70% ()

Everyone

Ach jo, jsem zklamaný, z toho se dalo vytěžit více. Opět průhledné, byť pravdivé (ty reality - s prvně viděným filmem na obdobné téma - je to matoucí - ale pak s tím u jiných kalkulujete a výsledek - žádné překvapení - průhlednost). Abych byl férový, tak tento film je silný zejména z pohledu vizionářského (organické počítače; míšení realit - hráčská/čtenářská/filmová vs. skutečná;...). ()

mls

No v dnešnom svete gamerov to komerčne úspešné byť nemohlo, ale Cronenberg sa možno stane slávnym spoločenským kritikom keď nás budú o 50 rokov preberať na dejepise. ()

tragos

Čím více se eXistenZ snaží proniknout k jádru pudla, tím více sráží sám sebe. Někdy v půce jsem rezignoval a začal se smát. Konec nebyl vysvobozením :-) ()

Akana

Výborné. Ani chvíli jsem se nenudil. Srovnání s Matrixem se samozřejmě nejde vyhnout. Ten je výpravnější, akčnější , efektnější a já nevím co ještě, ale zápletka s prolínáním reality a virtuální hry se mi tady zdála dotaženější. Zatímco v Matrixu má divák od jisté chvíle jasno v tom, co je skutečnost a co ne, v eXistenZ se až do konce tápe. Jestli se v tom někdo ztratil, myslím, že to byl záměr. Cronenbergovy typické "béčkové" nechutnosti tuhle nejistotu ještě podtrhují. Někomu takové zmatení může vadit, já si to užil. ()

Raziel_cz

ČT 1 dávala jednu dobu každý pátek v 11 večer nějaký sci-fi odvar. Naštěstí se našly i 2 kvalitní kousky a sice Stroj času a eXistenZ. ()

sadlokan

Napřed zubní kvér,pak se připojit džuznou v zádech k půlce prasečí hlavy na chatě jak z"Jen ho nechte ať se bojí"a na konci se probudit na palici s modrym čírkem,sundat falešnej kožich z vlkodava a zakončit to vopravdovym kvérem.Uff.Asi sem neměl včera hulit.Rozhodně ne dvouhlavý čolkomlokožáby. ()

Wolvie

Fenomenální a bohužel brutálně nedoceněné.Cronenberg je mistr v matení diváků,i ve zdánlivě přehledném a lineárním ději (zdánlivě!) si člověk není jistý,na čem je.A co teprve,když se začne objevovat motiv hry ve hře! Kakm se hrabe Inception,tohle je ten pravý víceúrovňový biják! ()

CyriC

Jedno obrovské WTF! No kam se na to hrabe Matrix a Inception. Zíral jsem s otevřenou pusou a D.Cronenberg s každým další zvratem více míchal gulášem v hrnci mého pochopení. Jednoznačně plný počet, protože něco takhle šíleného, zamotaného a nepochopitelného člověk jen tak nevidí. ()

Caiiiczech

Bizarní biomechanická vizuální úchylárna na první zhlédnutí neuchopitelná. V matrixovském tématu vizualizovaný strach vizionářů konce dvacátého století z technologií budoucnosti. Herecké výkony hlavních dvou postav ve stylu plastových panáků, tvoří atmosféru filmu ještě tíživější, znepokojivější... Má srdeční záležitost... ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)