eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Marrdaa

Celkem zajímavý "inceptionistic" námět sráží dolů příšerné herecké výkony. Nechápu jak s tímhle mohl být Cronenberg a sami herci spokojeni. Úroveň maturitního videa s realistickými proprietami. ()

ghatos

Po 20 letech jsem na to mrknul. V paměti mi uvízla jen scéna s čínskou specialitou. Ve své době mě to docela zaujalo. Hraje si to se základním narativem co je a co není reálné, ale chybí tomu větší výprava a sofistikovanější podloudnost. 59%. ()

Almásy

uzasne a najlepsie sci fi co som kedy videl. ten koniec som necakal ani v najkrajsich snoch. cronenberg je pre mna king. ()

manonfire

Tváří se to chytřeji, než to skutečně je. Motiv postavený na fantazii jí v podstatě dost šetří. Je to blbost.30% ()

Ironfood

Tak tohle mi příliš nesedlo. Přišlo mi, že chaotický způsob vyprávění zakrývá slabý a nelogický příběh. A pochybuju, že by o takovou hru někdo příliš stál, zvlášť když většina hráčů tam měla jen nějaký štěk... ()

Smileface

eXistenZ rozhodně není umělecké dílo,spíš mírně nechutná podívaná s nutností zaplést diváka,aby nevěděl co je filmová realita a co fikce.Rozhodně nejde o konkurenta Matrixu,protože eXistenZ je antitechnický a s Matrixem nená v podstatě nic společného(ani kvalitu,bohužel).Cronenberg vypotil film který se dá popsat jediným slovem:Zvláštní. ()

NALBERTik

no před shlédnutím filmu sem myslel ze to bude psycho podobne filmum od D. Lynche....ono to je ale uplne jine psycho... :)) ... takové psycho, kterým si nejste jisti....doufam ze se neprobudim ze sna do jineho sna ve snu....... a ta Puzzle - Pistole na zuby downloadovaná z poléfky mutovaných ropuch je fskutku originální... :))...jo a hraje tu Bilbo Pytlik :D ()

B26354

Cronenberg s Dickovským námětem. Inteligentní hra s realitou, fikcí a divákem, která většinu svých postupů a nedostatků dodatečně (a možná i nevědomně) ospravedlňuje (viz. závěr komentáře). Jejím záporem zůstává psychologická křečovitost, nedomyšlenost určitých "hráčských principů" a béčkové vizuální zpracování, které ale zůstává otázkou vkusu. S výjimkou vizuality jsou to stejné chyby se kterými se potýkají slabší kousky Dickovy tvorby. U Dicka jsou s určitou tolerancí pochopitelné - Dick psal většinu svých knih a povídek v až neuvěřitelném tempu, ale u filmu působí těžkopádněji. Podivné je že takovýto druh nedostatků u děl, které se zajímají o realitu jako takovu, přechází v klady - aktivizuje diváka a nutí ho se zamyslet nad principy samotné fikce před kterou stojí a tím i nad tématem díla. ()

Hortenzia

typický cronenberg so všetkými nechutnosťami,ktoré k tomu patria,ale trochu precenil svoje "dejové zvraty", po druhom to až také prekvapujúce nebolo...a myšlienka nemožnosti odlíšenia reality od iných svetov sa dá spracovať aj oveľa lepším spôsobom ()

G.W.Bush

Film, který člověka potěší, znechutí, rozesměje, rozesmutní, znudí, pobaví, ztopoří (nehodící se škrtněte podle momentální nálady). To neříkám já, to říká moje postava. ()

BMAJTZ

Velice zvlastni a temne sci fi ktere se mi zdalo divne uz od prvnich minut. Ackoli mam pribehy se zvraty a nejistostotou hlavnich hrdinu docela rad tak tady mi proste veskere okliky a hry ve hre a ve hre prostew nesedely. Bylo to podle me spatne vypointovane a pospojovane taky. Jako samotne sci fi to pusobi velice zajimave ale na poli dramatu to moc dobre nefunguje. ()

Firebug

Zfilmovaná noční můra nejednoho game designera! Cronenbergova kritika béčkového uchopení většiny "herních pseudorealit" je jasně patrná, ale právě hráči (mezi které se řadím i já) si tuhle jízdu užijí zdaleka nejvíce. Zapomeňte na výkřiky o špatné pochopitelnosti, žádný monstrózní brain-fuck se totiž nekoná (alespoň ne z pohledu člověka na sklonku roku 2014:-). Největší předností snímku je jeho satirický podtext, beroucí si na paškál právě videoherní scénáře a principy. "Zkrátka nepřemýšlejte nad tím, že děláte něco, co by vám bylo v realitě takzvaně proti srsti a poddejte se tomu. Jděte tam, kam vám někdo řekne, a udělejte přesně to, co vám někdo řekne, protože jinak se prostě dál neposunete..." PARÁDA! :-) Zábavně nechutný gore a sexuální podtext pak třeba ani nemusí být jen režisérovou sympatickou signaturou, ale též komentářem k hernímu průmyslu, kde sex a kontroverze prostě prodává (ostatně jako v jakémkoliv jiném průmyslu)! _______ poznámka pod čarou: Tu božskou pistolku z kostí prostě CHCI!!! ()

misstake

Jeden z mých oblíbených filmů. Dokonalé vizuální zpracování - jedinečné a cronnenbergovské. Příběh korespondující s dnešní dobou si lze vyložit mnoha způsoby. Mnozí filmu vyčítají, že se ztrácí v těch mnoha vrstvách realit, ale já to beru jako přínos. Film je možná méně stravitelnější než Matrix; jde o podobně cyberpunkové téma, ale jinak zpracované a taky originální. Herecké výkony některých bývaly taky kritizovány, ale ty odpovídají tomu, že v podstatě jde o počítačovou hru. Pro mě to prostě je bezchybný snímek a doporučuju ho shlédnout vícekrát, protože pokaždé tam člověk objeví něco nového, nový význam té, či oné scény. Když se začnete orientovat ve spletenci realit, tak se tím už nemusíte zabývat a můžete si užívat tento úžasně vizuálně zpracovaný snímek od pistole střílející lidské zuby, přes dvojsmyslné zavádění herní konzole do bioportu, maniakálního Willema Dafoa až ke smrti démonické Alegry Gellerové... Film přesně charakterizující rozpornost a nejednozančnost dnešní doby. A taky nejlepší film z filmografie Davida Cronnenberga. ()

blastboy

Přišlo mi to dost slabé. Námět sám o sobě by byl slibný. Možná spíše naliterární zpracování. Celé filmové pojetí mi připadalo zdlouhavé a poměrně nudné. ()

hudryhudry

Možná, že tento film dokáže oslovit ty, kteří hrám propadají, ale já, jako poměrně už dost neznalý herní barbar, jsem filmem okouzlen nebyl. Nemyslím si, že by to bylo tím, že mě celkově hry už moc neříkají, ale spíš tím, že s tématem: "Pohlcení hrou" si autoři neporadili příliš dobře. Po celý film jsem byl často zmatený a moc jsem nechápal souvislosti a navíc nápad konzole, která vypadá jak břicho vyholené feny a je plné krvavých orgánů, mě taky nezaujal. K tomu všemu Jude Lawa nemám rád a se svým účesem a hereckým výkonem mi byl dost nesympatický. O poďobané hlavní představitelce nemluvě... Nápady se zbraní střílející zuby či s absolutně jasně gumovými mutanty mi přišly dost nepovedené a trapné. Závěr, který se s naží být originální vě mně vyvolal ještě další zmatek. Nenalezl jsem realitu, ale jen několik "her ve hrách" (což sice bylo asi účelem, ale řekněme si upřímně, kdo z toho mohl být rozumný...). Celkově mě tedy tento snímek nezaujal a uvažoval jsem i o jedné hvězdě, nakonec však přidávam jednu za to, že se film snaží být "poučný" pro nenapravidelné pařany, i když pochybuji, že by vůbec někoho donutil zamyslet se nad touto (u některých lidí) závislostí. ()

killjezor

Cronenberg se trefil přesně do mého gusta.Člověk vůbec netuší co je realita a co sen.Navíc je nereálno dostatečně uvěřitelné.Organické přístroje jsou někdy až zvráceně přitažlivé. Za sebe doporučuju všem aspoň trochu ujetým lidem. ()

Han22

Jedno z nejoriginálějších sci-fi 90. let, což ovšem nemusím být nutně dobře. Cronengergův styl plný brutalit, morbidit a krvavostí mě nevadí ani v nejmenším, takže jsem si všechny ty masové konzole, zástrčky doprostřed lidských těl a kostěné pistole velice užil. Líbil se mi i velice zvláštní vztah hlavní hrdinky ke své konzoli. Ovšem moc mě nenadchly zmatky v celkem tuctovém přběhu a kolikrát jsem netušil jestli je to ještě hra nebo už ne. Závěrečnou smrští point a zvratů me ovšem pan režisér posadil zpátky na prdel a já zůstal koukat s otevřenou hubou. A navíc - je mi jasné, že přesně tenhle zmatek v hlavě to mělo vyvolat. Takže dávám čtyři, protože to si tenhle film určitě zaslouží. ()

Benedygtus

Asi jeden z nejsilenejsich filmu, co jsem kdy videl. Ztvarneni absolutne nechutne az v tom nalezate zalibeni a bordel do posledni chvile, az ztracite i to posledni steblo travy, ktereho byste se chytli... ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)