eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

dr.fish

Spousta sekvencí mi připomínala Červeného trpaslíka, takže jsem nevěděl jestli se mám smát, nebo jestli se to bere jako poselství. Nakonec jsem to vzal jako toho Trpaslíka. Takže Pekelně ostrý výlet a Lepší než život...75% ()

majo25

Priznávam, po rokoch sa mi film pozdával o trochu viac. Napriek tomu však chaotický dej a málo presvedčiví herci nedávajú takú atmosféru, akú by si mysteriózny triler zaslúžil. Opäť raz bizardný Cronenberg. Hororový sa mi páči oveľa viac. Hodnotenie: 55% ()

AdaMM

ze začátku nepochopitelné, celé surrealistické a divné, béčkové kulisy.. děj se rozplétá jen proto, aby se víc zašmodrchal - taky mě napadlo přirovnání k twin peaks, ale tady je to nakonec přeci jen jednodušší. vypointovaný konec - celkově hlavně výborný nápad a zajímavá atmosféra. ()

Flyer

Podivnost nejvyššího kalibru oplývající výborným vizuálním ztvárněním a zajímavým námětem, který sice na první pohled zavání kultovním Matrixem, ale pokud se nad tím zamyslíme trochu víc, zjistíme, že Matrix a eXistenZ jsou filmy s úplně odlišnými tématy. Nepopírám, že jsem se během sledování eXistenZ pozastavoval nad určitými nedomyšlenostmi a jakousi schématičností, ovšem díky závěrečné šokující pointě vše do sebe hezky zapadlo a to, co jsem chtěl filmu původně vytknout, se paradoxně změnilo v klad. Nevídaný to jev :) ()

SeanLSD

Po dlhých rokoch prvé, a zrejme už naveky posledné, originálne autorské dielo Davida Cronenberga, ktoré nesie všetky znaky jeho geniality = osobitej poetiky, zvrhlej zábavnosti aj hlbokej sofistikovanosti, myšlienkovej bohatosti a takisto zarytej nezávislosti. Priamy pokračovateľ a súčasne aktualizácia nadčasového VIDEODROMU a nech si hovorí kto chce, čo chce, v tematike virtuálnej reality vo viacerých ohľadoch pokoriteľ MATRIXU - ďaleko realistickejší ( nech už to znie v spojení s týmto filmom akokoľvek bizarne) a pravdepodobnejší. Cyber-punk ako remeň alebo najvyspelejšie technológie v rukách obyčajných ľudí a v každodennom prostredí, bio-mechanika, transformácia tiel technikou i mutáciou a nový erotizmus s tým spojený, technologicky premieňaný ľudský organizmus a "živé" prístroje z mŕtvej biologickej hmoty, nové médiá rozširujúce vedomie a možnosti tela ako droga a psychológia závislosti na nich, rozpoltenosť, strácanie seba samého a filozofia problému definície reality...= všetky nápady, ktoré David nazbieral za 15 rokov, zhromaždené na jedinom mieste a zaštítené brutálne čiernohumorným, aj osamote plne funkčným akčným príbehom-nepríbehom! Len preto, že to nemá vyžehlené digitálne efekty by som tomu mal upierať ten najvhodnejší prívlastok „vizionársky“?! Pritom to chápem, aj ja som sa opäť najťažšie vyrovnával s tým, ako veľmi kašle na efektnosť a hoci sa človek nestačí diviť, s čím všetkým príde na scénu, až tvrdohlavo odmieta svoju réžiu formálne zatraktívniť. Ale práve vďaka tomu, jednoduchému béčkovo vyznievajúcemu vzhľadu jeho filmy nestarnú a ako osobité diela nabité významami sú podnetné aj po desařročiach. ExISTENz = labutia pieseň toho Cronenberga, ktorý obrátil filmový svet hore nohami! ()

Decker

Nerekl bych ze se jedna o jakysi klon Matrixu, ale urcite podobne myslenky tyto dva filmy maji. Zatimco Matrix se zabyva myslenkou nadvlady stroju (ano vytvorenymi lidmi) nad lidskou rasou a stvorenim alternativni reality k odvedeni pozornosti od te skutecne, eXistenZ spise pojednava ze sama lidska rasa stvori pocitacovou hru/alternativni realitu tak dokonalou a sofistikovanou ze clovek ktery do ni vstoupi vlastne ani nebude vedet co je realita a co imaginace. Zavani to myslenkou pro oba filmy stejnou: Co bude az nebude? Probudim se nekde na kresle anebo se proste naloaduji jako jiny clovek na druhe strane planety jako mimino? Z budoucnosti a z pokroku techniky jde nekdy opravdu strach a pro priklad se opravdu nemusi chodit daleko. Dnesni hry maji napriklad modely postav uz tak dokonale ze jsou takrka k nerozeznani od tech animovanych napriklad z Final Fantasy. Nepisu tento prispevek nikterak prorocky ani nikterak filozoficky, spise ho pisi diky tomu, ze me tento film k tomu opravdu donutil; k zamysleni nad budoucnosti a nad realitou. Avsak a za to strhavam hvezdu je forma jakou tento film svuj obsah prezentuje. Je totiz ztvarnen misty opravdu velmi nechutne a jaksi beckove a az trochu uchylne. Skoda toho. Mohlo to byt na plny pocet a ba i dokonce lepsi nez samotny Matrix, ale to uz je jina pisnicka. ()

wader

Hodně, hodně, HODNĚ LSD! Prvních 40 minut jsem to chtěl vážně vypnout. Nemám nervy říkat si každou minutu WTF?! Ale když si zvyknete na zbraně z kostí střílející lidské zuby, biologické herní konzole vypadající jako něco fakt divnýho ze sexshopu, co se připojuje tenkým střevem do řitního otvoru nastřeleného do páteře, můžete uvidět skvělý nápad, ale v kulisách a kostýmech jako vystřižených ze středoškolského dramaťáku. 3 hvězdy z 5ti. Mrknu na to ještě jednou s heroinem v kapačce. ()

tatanapope

No tak do hororu to mělo daleko, do slušného sci-fi až na veselé rybyčky taky, tak že krom efektů to stálo více méně za houby. Film mi nepřišel vtipný, zajímavý a ta herečka mi do té role taky vůbec nesedla, když už jí chtěli mít za krásku, tak jí měli aspoň na tu ošklivou, poďobanou pusu nanést pořádnou kupu líčidla, ať vypadá trochu k světu na tu se fakt nedalo koukat. Viděno v rámci !!! Horor Challenge Tour !!! 2016 /leden - únor ()

Tinne

Přesto, že některé záběry téměř převracely obsah mého žaludku jsem vydržela do konce. Výborní herci pěkná pointa filmu. Smůla,že už známe Matrix. ()

Honzíno

Dříve než pořádně začne - končí. Jennifer Jason Leigh je sice kost a Cronnenberg úchylně sympatické sci-fi hovado, jenže to přes moje očekávání nezachrání film od velké dávky průměrnosti. Někdo může tvrdit, že eXistenZ nutí k přemýšlení, avšak nutí k němu jen šokem i skokem a za tuto skutečnost se často jen schovává. Bohužel. Chtěl jsem trochu víc. ()

Ryuuhei

Měním hodnocení z původních 3* na 4*. Celé téma konzol, bioportů, či podivného herního světa eXistenZ, je stejně zvrácené, jakožto i geniální. Vše se navíc netopí jen v povrchní bizarnosti, ale je elegantně vysvětleno tak, že vše nakonec dává smysl. Tedy, nebudeme-li brát v potaz zakončení, které utváří zásadní otázku (jenž může i nemusí být zcela logicky vyvrácena). Asi nejzajímavější sci-fi pracující s herním zasazením, jaké jsem měl tu čest kdy vidět. ()

lennyd

Při prezentaci nové počítačové hry je učiněn pokus o vraždu její tvůrkyně, Allegry Gellerové (Jenniffer Jason Leigh). PR Manažerovi Tedovi (Jude Law) se podaří ji zachránit, ale pro oba začíná dlouhý boj nejen o život, ale také o záchranu této biologicko-počítačové hry. Ale co když vše, co se děje jen součástí oné hry ?... Z této sci-fi mám velmi smíšené pocity - na jednu stranu naprosto originální a dokonalý námět, výborně zvolené herecké obsazení (zvlášť se mi líbila minirole Willema Dafoeho) - na straně druhé zvlášť ke konci už se i samotní tvůrci začali v těch zápletkách trochu motat (i když samotný konec to zase vyvážil). Celkově bych dal 3.5*, ale díky opravdu skvělému námětu dávám 4... ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)