eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

anyonecek

Hodně váhám s hodnocením, protože to mělo extrémní výkyvy v mých pocitech. Už od začátku jsem očekával nějaký podobný zvrat, kterého jsem se dočkal, ale na konci se to zdvojnásobilo a nevím jestli to bylo kuprospěchu nebo to naopak ublížilo filmu. Po čas celého filmu jsem byl tak nějak na vodě a trochu mi vadilo, že to ve filmu lítalo ze strany na stranu a chvílema jsem nevěděl kde vlastně jsem. Možná to bylo až příliš překombinované a režisér to nezvládl a nebo mi to prostě nesedlo. Každopádně velice zajímavý film. ()

mirkath1

Byla to kravina, jedna hvězda za skvělého Juda Lawa . Jinak děsná nuda a nechutnost :( Kdo se v tomhle orientoval má můj obdiv. ()

Brano odpad!

Hrozná magorina tento film. Pointa mi akosi unikla. Strašne nezrozumiteľné prelínanie reality s virtuálnym svetom. Film mal nulový dej, nulové herecké výkony. Pre mňa jasný odpad. Neviem či aj tento film mal vôbec konca, pretože som to ani nedokázal dopozerať. A horor? Ako nechápem čo malo byť na tom strašidelné, brutálne. Pre mňa strata času. ()

mrclTV

Tak za prvé, žánrový tag horor je zbytočný. Myslím si, že film si zobral na seba priveľké sústo, chcel skritizovať plytkosť a hlúposť herného priemyslu, chcel poukázať ako ľahko človek s radosťou uteká z reality do vymysleného sveta a popritom je "hra" so svojou neurčitosťou a bezcieľnosťou parafrázou na život skutočný. A to všetko v neskutočne neatraktívnom podaní. Ale je treba priznať, že myšlienka opúšťania sa človeka od reality a lipnutie na vymyslenom svete je z filmu spracovaná najlepšie, ale ja ju vidím bohužiaľ úplne inak ako tvorcovia. Iste, nájde sa množstvo ľudí, čo tomu budú odporovať alebo proti tomu budú brojiť, ale tá "obyčajná" väčšina sa o to potrhá a sama s radosťou stlačí vypínač. V takom svete dnes žijeme, už nie je cesty späť, film nemohol byť viac mimo. Poznámka bokom - Áno, autor tohto komentára pracuje v hernom priemysle... Ale jedna vec sa filmu musí nechať, druhá polovica (tá v "hre") je brutálne zamotaná a podla mňa sa v nej strácali aj samotní herci :D Teraz neviem, či to bol zámer aby sa ukázalo, aký je herný dizajn v tomto smere oproti reálnemu svetu ( napr. musíš ho osloviť menom a spustiť interakciu...) ešte stále biedny a hlúpy (to by bol ten lepší prípad), alebo chcel byt film tak náročky, aby vyzeral viac dôležito (to by bol ten horší prípad). Neviem sa rozhodnúť. Neviem, asi ten film beriem príliš z profesionálneho hľadiska, ale nemôžem si pomôcť, podľa mňa to bola prkotina. ()

Pete

Lyžák jako kabelka. Bioporty, nastřelené do páteře. Do nich zasouvané pulsující živé Gamepody ze pstruží farmy. Nebo to jsou vlastně plody, připojené pupeční šňůrou? Pistole, střílející lidské zuby, vyrobená z kostí zmutované žábomlokoještěrky, kterou vám připraví v čínské restauraci jako specialitu. To všechno a mnoho dalšího na papundeklovém buranském venkově alá Dogville. Tohle je skutečně pořádné Black Mirror! Bůh mechanik, americký Švankmajer, David Cronenberg. ()

MartinTerran

Film viděn znovu po letech a i tak je to zamotané, ale myslím že už se mi to povedlo rozklíčovat. Film má dobrou myšlenku a povedlo se i zpracování. Velmi zajímavé mi přišlo operovat s bio elektronikou, ale nemyslím si že je to skutečná budoucnost. Zmutované potvůrky vypadaly luxusně a ta pistol byla taky fajn, jen nevím jestli by reálně fungovala. Tento snímek dle mého předběhl dobu. Za mě fajn zamotaná podívaná nad kterou můžete přemýšlet. Hodnocení: 78/100. ()

Pitryx odpad!

Hlavně že je to akční film. V celé první polovině ani náznak. Plných 45 minut. Slovy, čtyřicet pět. Hlavně, že se kecalo, vysvětlovalo a byl tu náznak sexu. V akčním filmu, pardon, údajně akčním, prima věc. Takže si takový film strčte dovitekam. Náznak akce je až po hodině filmu. Trvá skoro půl minuty, takže si nachystejte nervy, bo to nedate. Tak jako já nedám tomuto super akčnímu filmu dobré hodnocení. Těch pár záběrů vydalo tak na minutu nebo dvě. Tedy s velkou bídou tak deset procent.  10 % ()

Max Q.

Tak tohle je z toho slabšího soudku pana Cronenberga. S Matrixem to moc společného nemá, ale i jinak jde o průměrný film, který víckrát vidět nemusím. Bojová scéna ke konci připomínala cvičení záložáků s pár světlicemi a gumoví mutanti byli i přes spoustu krve opravdu hodně gumoví. ()

Squib

Ten příběh má tak složitou struturu, neustálé probouzení, připojování se apod....že si nejsem jistá, jestli bych to pochopila i kdyby mi to někdo vysvětlil. ()

Marg

Fakt divný film, chvílemi jsem v tom měl docela měl zmatek. Nicméně Jude Law mě přemluvil, abych dal o jednu hvězdičku navíc. ()

axik

Existenz se mi nelíbila, protože byla příliš chaotická a dějově nevyrovnána. Myšlenka více vnořených realit (viz. 13 patro) je sice zajímavá, nalákaly mě i zajímavé efekty aneb skládání pistole z kostí a plug and play interface pro VR, ale celkový dojem po splynutí všech témat je přinejmenším rozporuplný... ()

ric

Po opakovaném shlédnutí a pochopení v rámci možností dávám za originalitu a zvláštnost, jaká se opravu jen tak nevidí, 80%. ()

BloWi

Úchylnej a zmatenej film. Kdyby nebylo super konce, tak by moje hodnocení bylo ještě nižší. Úchylný, nerealný a né příliš futuristický pody na připojování do her skrz sloty na zádech v páteři. Herci nic moc až na Dafoea a sexy Jennifer Jason Leight. Originální nápad, z kterého se mohlo vyždímat mnohem víc. ()

dejv01

Zbraň, která má namísto klasických nábojů zuby a je celá zkonstruovaná z kostí. Fikce? Ne! Určitě to tak jednou bude. Scifi jízda v rytmu matrixovského přepínání mezi virtuální a normalní realitou. Různé mutantní potvůrky k jídlu místo ryb je to, co potěší každého milovníka béčkových triků. Ovšem možná to tak někdy bude tady tak vypadat. Nakonec nejsme taky napojeni na nějakou konzolu? Rozhodně si pudu nějakou živou konzolku koupit až to dorazí na náš trh. Willem Dafoe jako vždy skvělý ve své malé roličce. ()

MartyMcFly89

Další film, u kterého jsem se naštěstí nezklamal. Čekal jsem něco dobrého. Sice to měl být cyberpunk (a on to cyberpunk je, ale u toho vždy čekám velkoměsta, přetechnizovanou společnost, ne v podstatě venkov, který vypadá úplně normálně), ale nakonec byl. Jen jiný, než mám na mysli. Nevadí. Ze začátku jsem moc nadšen nebyl, plno divných slov, která se vysvětlila až v průběhu filmu. Ale od chvíle, kdy v autě utíkali pryč se to změnilo. Upřímně řečeno, nevšiml jsem si, že těch 12 vybraných se opravdu v budoucnu objeví v jejich realitě. Tedy, tím myslím, že jsem si uvědomil, že sedí na těch židlích až v momentu, kdy jsme se ke konci filmu "vrátili" (kdo ví) do reality. Byly tam hnusné scény. Zapojování konektorů do těla by mohlo probíhat i bez těch slizkých scén. Jako když se zapojuje jack kablík, suše, prostě port zabudovaný v těle. Krev mi nevadí, tu mám rád. Ale ta dvouhlavá potvůrka byla hezká. Tento film se mi dosti líbil. Je strašně neurčitý, ale nepůsobí to ve mě špatné pocity. Líbí se mi ta podivnost, nenormálnost a nejistota. Jak jen je ta nejistota velká, je obrovská. Nikdo neví, kdo je kdo, jak to nakonec mělo být, jak rozdělit lidi na dobré a špatné, nebo ty normální. Kdo je kým a kým není. Paráda ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)