orkadimenza

"Největší strach nemáme z toho, že jsme neschopní. Největší strach máme z toho, že jsme nepřemožitelní. Je to naše světlo, ne temnota co nás nejvíc děsí..." Nikdy bych neřekl, že mě takhle dokáže oslovit film, který běží náhodně v televizi. Ještě ten večer jsem věděl, že jde o něco výjimečného, a druhý den jsem tomu dal ještě druhou možnost. Nebyl jsem zklamán. Coach Carter je sportovní film v pravém slova smyslu a budu krást slova z úst mého kamaráda, když řeknu, že tuhle záležitost ocení každý, kdo kdy hrál nějaký kolektivní týmový sport. Jeden tým na dně, jeden trenér, jedna cesta na vrchol, jeden velký příběh a jeden skvělý sportovní film se Samem L. Jacksonem na samotném trůnu. P.S. Oblíbená scéna: "Já za něj ty kliky udělám." ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Unfortunately, Mr. Carter, both you and I know that for some of these kids, this basketball season will be the highlight of their lives." "Well, I think that's the problem. Don't you?"     Výborne nakrútená športová dráma, u ktorej mi vo vyššom hodnotení bráni len pár subjektívnych vecí. Jednou z nich je občasný videoklipový štýl s prefarbičkovaným obrazom a besným strihom (MTV sa proste nezaprie). Väčším problémom je však pre mňa všadeprítomná rapová hudba, ktorú jednoducho nemám ani trochu rád. Ešte by som mohol v tomto duchu spomenúť zúfalého Channinga Tatuma, ale na ňom ten film našťastie až tak nestojí. Teraz už k pozitívam, ktoré tie negatíva jasne prevažujú. Tým hlavným je vynikajúci Samuel L. Jackson. Jeho kouč Carter je človek s ohromnou charizmou, ktorý si dokáže vydobyť poriadny rešpekt, ale vie aj rešpekt prejaviť, a to aj k takým indivíduám, pri ktorých človek vôbec nechápe, čím si akože ten rešpekt zaslúžia. Druhým veľkým pozitívom sú basketbalové zápasy, ktoré sú naozaj výborné nakrútené (a ešte k tomu mám basketbal ako šport aj celkom rád) - dokonca i samotný Ken Carter vyhlásil, že vyzerajú neuveriteľne reálne a ja s ním plne súhlasím. Páči sa mi i samotný príbeh s jeho postavami, hoci, keby som nevedel, že ide o príbeh skutočný, napísal by som, že občas trochu zaváňa naivitou. Pri viacerých dramatických situáciách sa mi totiž vôbec nezdá, že by mohli prebiehať podobným spôsobom a tvorcov upodozrievam, že ich tak trochu prifarbili do patetických odtieňov.     "We've decided we're gonna finish what you started, sir." "Yeah, so leave us be, coach. We got shit to do, sir." ()

Windu85

Film pro mě zachránilo to, že to není jen další americká pohádka, ale příběh je inspirován skutečnou událostí a osobou Kena Cartera, který skutečně pomohl několika chlapcům změnit jejich život. Jinak je to ale klasika. Ve filmu je snad milion holek a každá by mohla jít hned do miss a vyhrát. Nebo tu máme další evergreen: jakmile si trenér zavolá své svěřence na oddechový čas je hned jasné že následovat bude zásadní zvrat ve hře, který rozhodne dosud špatně rozehrané utkání... ()

dehlie

toto tu už bolo tak neskutočne veľa krát, že mi to na viac ako 3* nevychádza. to klasické klišé športových filmov (tesná výhra alebo prehra), dojemne pilných študentov či ten výstup toho hispánca s tým shakespearom- to u mňa radí tento film len do priemeru. napriek tomu ako fandu basketu ma potešili zábery z hry či nadpriemerný jacksonov výkon. ()

evil_ryu

Nemám rád športové filmy a už vôbec nemám rád černošké filmy, ale tu sa to nejaky navzájom vykrylo a vznikol v celku príjemný celok. Nebyť toho moc Happy konca, dal by som 4*. ()

Ant_Antony

Další z amerických "výchovných" sportovních filmů podle "skutečných událostí", který ale nedošel ani na půl cesty, kterou svým tématem nastoupil... Samuel L. Jackson to sám prostě neutáhne a dějovou linku jsme už mnohokrát viděli v mnohém lepším provedení (za všechny stačí Remember The Titans nebo klasika Hoorsies: The Best Shot)... A současný idol třináctek Channing Tatum by měl nejspíš podstoupit operaci pigmentu jako Kirk Lazarus (čili Robert Downey Jr. v Tropic Thunder), protože je "negr" (označení není použito z rasové nenávisti, ale proto, že je mnohokrát použito ve filmu) víc než všichny ostatní postavy ve filmu této barvy kůže... ()

Yardie

Mám rád basketbal, hraji ho už 15 let. Ale i bez tohoto faktu je film výborným počinem. SLJ jako vždy, totální nářez. Toho kluka fakt zbožňuju. Příběh je celkem klasický, nicméně zde opřen o skutečné události. Je to dobře natočeno, pár pěkných basketbalových akcí, pár dobrých hlášek a skvělý výkon SLJ. Navíc je to takové nahlédnutí pod pokličku Ameriky a jejího amerického snu, kdy jsou všichni happy. Celkově jsem se ani chvíli nenudil a velice dobře se bavil. A byl jsem mile překvapen koncem, který nebyl úplný happyend. Howgh! ()

Stranger885

Velice dobrý film. Příběh o životě v americkém školství a o tom, jak to tam chodí. Samuel L. Jackson zahrál hlavní roli na jedničku. Způsoby Cartera jak naučit partu tvrdých kluků z ulice respektu, poslušnosti a všeho dalšího je opravdu chytlavý a působivý. Jeden z těch sportovních filmů, které patří k těm nejlepším. Škoda, že jsem neměl takového trenéra na škole, když jsem hrál basket a škoda, že jsem ani toho neposlech :) ()

Ollie235

Jedno z nejlepších sportovních dramat, které jsem měl to štěstí vidět. Chvílemi se sice, jak už to v tomto žánru bývá, nevyhne klišé a citovému vydírání, ale tady se to daří udržet v únosné míře. Samuel L. Jackson výtečný jako obvykle. ()

gurmanik

Film s obyčejným námětem, ale o to lépe zvládnutý. Úžasné scény, sportovní filmy mám rád a tenhle je v jejich pomyslné špičce :) ()

Rufete

"Největší strach nemáme z toho, že jsme neschopní. Největší strach máme z toho, že jsme nepřemožitelní. Je to naše světlo, ne temnota, co nás nejvíc děsí. Hrou při zdi světu neposloužíte, není nic osvíceného na tom, když se budete krčit, aby se lidé kolem cítili lépe. Byli jsme stvořeni, abychom zářili. Není to jen v někom z nás, je to v nás všech. A když dovolíme našemu světlu zazářit, nevědomky tím dáváme možnost ostatním učinit totéž. A když se zbavíme vlastního strachu, zbavíme tím navždy strachu i ostatní. Pane, jen jsem vám chtěl říct; děkuju. Za záchranu života." Jako svůj (zřejmě) pětistý viděný film jsem si přál něco na úrovni a sám nevím, proč jsem zvolil právě tento film. Možná proto, že jsem jej už dlouho přehlížel a měl jsem chuť se do něj konečně pustit. Rozhodně toho nelituji, byla to skvělá volba a zkušenost. Mohu s čistým svědomím udělit pět hvězdiček a odnést si do života spoustu cenných rad, jak od kouče Cartera, tak od samotných hráčů. Samuel L. Jackson je velmi osobitý herec, s rolí si vystačí naprosto sám a přesto má na všechny okolo obrovský vliv. Právem patří mezi slavné filmové osobnosti na předních příčkách. V roli drsného, tvrdého, avšak velice srdnatého trenéra si vedl skvěle. Autoritativně a morálně zavést mezi neposlušné a drzé hráče basketbalu trochu řádu může být pořádná fuška, ale on to zvládá vcelku se slušným přehledem. Jeho metody budí respekt a ukazují sílu, kterou v sobě musí každý hráč objevit. A objevit sílu v celém týmu. Celý film není jen o basketbalu. Je o tom, jak nalézt sebe sama a naučit se žít s ostatními. Nalézt přátele a pochopit smysl života. Film je naprosto přeplněn skvělými myšlenkami, které mohou do života přinést jen dobré. Když si něco z toho vezmou diváci k srdci (a nemusí to být nutně sportovci), tak může být svět zase o něco lepší. A ano; jen díky tomuto filmu. Zvláštní, že? Lidé však neradi mění stálé a pevně dané věci a také neradi zasahují do systému. Proto se svět v tomto ohledu vyvíjí pramálo. Jsem velice potěšen, že jsem se o těchto životních příbězích dozvěděl a mohu je šířit dál. Takových děl si velmi vážím a znamenají pro mě hodně. Jednak proto, že jsem taktéž sportovec a také proto, že jsem člověk. ()

Sochorisko

Dojemný, pravdivý, umělecký a trefný příběh/film, popisující Coache basketbalového týmu, plného mladých, zatím nevzdělaných "negrů". V životě bych toto slovo nepoužil ale na tyto hochy je skutečně pohlíženo na této škole právě s tím pohledem, že většina z nich skončí na ulici jako prodejci drog-v tom lepším případě. Co se na tomto snímku opravdu povedlo, je právě tento výchovný charakter sportu jako takového, že mladým lidem, se místo každodenního bloumání po nebezpečných ulicích Ameriky (nejedná se v obecném hledisku pouze o Ameriku) nabídne vrcholový sport, který je bude bavit, hlavně za cílem, udržet ty "děti-dospívající" v beztrestné a morální oblasti chování. Potom, co hráče pod vedením Coache-Cartera přinesli špatné studijní výsledky, byli přinuceni dosáhnout určitého studijního výsledku za výchovným účelem-extrémně emotivní je finální suma sumárum, kdy se nám dostanou na obrazovku informace o reálných lidech-hráčích z onoho basketbalového týmu, kteří nejenom že si v dospělosti udrželi svůj "koníček" ale dokonce se z nich stali "vlivní" a úspěšní lidé, kteří to dotáhli mnohem dál, než na pouličního prodejce drog. Co se týče filmového hlediska, jedná se o precizně zfilmovaný příběh s parádním obsazením a výbornou kamerou, která si s divákem hraje v každém momentu. Člověk je dloouhé vteřiny napjatý, zda koš padne, či nikoli. Co se týče režiséra a scénáristy se musím přiznat, že jsem byl zprvu trochu skeptický. Proč zrovna oni..? (že by zkušenost samotného Cartera..?) Nebýt tohoto nezapomenutelného filmu by v podstatě neměli na "účtu" jediný světový film. Děkuji moc za to, jak se s tím dokázali mistrně poprat. Doporučuji všem sportovcům, kteří sport dělají více než pouze jednodenní odpolední kroužek-totiž do této skupiny patřím také, a jak jsem zjistil, pokud nemůžu sportovat z důvodů studijních, tak to má extrémní dopad na mé celkové chování a já se musím z důvodu oné změny rychle snažit vrátit do "živlu" ... ()

Terezinka198

Hezká podívaná, ale nic moc ve mě nezanechala. Raději si pustím 100-krát sympatičtější Kuroko no Basket, než tady toto! I tak - příběhy podle skutečné události pořád mají co do sebe. ()

Strike

Jeden z nejlepších filmů o basketu (nejlepší jsou Hoosiers - Hráči z Indiany) V první polovině filmu klasický příběh o vzestupu sportovního družstva. Poté se do toho přidájí starosti o studijní výsledky hráčů, což mi připadalo dost nereálné. Potom jsem se ale podíval na minidokument o skutečném kouči Carterovi a ono to asi ke všemu opravdu bude pravda... Jinak skvělý Samuel L. Jackson, který bezkonkurenčně ovládá celý film - ono taky kdo by mu měl konkurovat:-). Scény bez něj jsou takové...no často zdlouhavé a o ničem. P.S. Basketbaloví fanoušci a playeři přidají jednu *. Já už jsem to ve svém hodnocení udělal. ()

raky5

Dobrý film plný krutej pravdy. Nie je to však nič excelentné, nič čo by ma opantalo. Napriek tomu som bol zvedavý na koniec filmu, na to ako tí chlapci dopadli. Film čerpá najmä z toho, že je to skutočná udalosť a vďaka tomu tam nie je ani happyend (teda ako sa to vezme). Chlapci síce nevyhrajú titul, ale niečo iné, dôležitejšie - perspektívu. ()

klokyn

Nič nové prinášajúci film, avšak veľmi dobre sa naň pozerá. Réžia a dej sú veľmi priemerné, takže ak by nebolo Samuela L. Jacksona, hodnotenie by bolo minimálne o 20% nižšie... ()

Greg25

Je to tisíckrát ohrané téma, ale tady podáno vcelku příjemným způsobem s věrohodným prostředím a dobrými hereckými výkony. Za jedno zhlédnutí to určitě stojí. 65% ()

Atheas

Úžakrásný filmik kde S.L. Jackson dodává velkou dávku charakteru, tam kde by bez něj byl film velmi naivní a ubohý. ()