Tam někde (TV seriál)

Over There

Akční / Válečný / Drama

USA, 2005, 13x45 min

Spokojenost. Líbila se mi hudba i forma s jakou to bylo celé pojato. Charaktery nenudily a hlavně pokud se nad tím člověk zamyslí tak s výjimkou rozháraného poslendího dílu se každý věnoval určité etické, či morální otázce převedené do vojenského prostředí. Tohle jsem si na tom doslova užíval. Nejvíce si asi budu pamatovat díl s domem a pěti miliony dolarů, ale zapamatovatelných scén je v tak krátkém seriálu překvapivě mnoho. Osudy vojáků, ale i jejich blízkých mi nebyly nijak otravné a získaly si mě. Trochu mi vadilo, že smrt chodila vlastně celou dobu kolem jejich jednotky, bylo to trochu moc kontrastní, stejně jako chrakterové složení jejich čety. A ne všechny postavy byly plně využity, jako třeba Šikulka. Nejvíce se mi asi líbil seržant Rapl, nejhorší byl i co do sepsaného charakteru vojín Bloud. Poslední díl se celkově vymyká předchozím už tím, že je hodně mixovaný, nemá jednotnou dějovou linku a ještě je v něm přílišná snaha o dojákové scény. Po mnoha roztodivných seriálech pro mě vítaná změna s pěkným vizuálem. Nebudu proto šetřit, protože i prostředím je to tak trochu jiná válka a připomínalo mi to jednu oblíbenou military knihu. 10/10(15.6.2012)

Vynikající válečný seriál jaký se jen tak nevidí. Bohužel u nás poměrně neznámý. Sledujeme osudy americké pěší jednotky v období po válce v Iráku. Jednotky kde slouží samí mladí lidé. Kolem 20-ti let. Kteří se denně musí potýkat se situacemi na hranici života a smrti. Rozhodně se nedá říct že by se jednalo o propagandistický snímek. Jelikož je zde válka zobrazena skutečně syrově. Kromě samotných vojáků máme možnost sledovat i druhou tvář války. Dopad na rodiny doma. Jak se musí vypořádat s dlouhým odloučení a s každodenním strachem že jejich nejbližší padnou. Skutečně emotivní a sugestivní pojetí moderní války.(20.1.2013)

• flanker.27

Zopakujte to, vojáku. - Pane, hovadina, pane. - Vysvětlete, vojáku. - Pane, takhle si možná představuje válku televize, pane. - Co mi to povídáte, vojáku - pane, takhle se tam motat v palbě, tak sme tuhý, pane. Pane, já něco zažil, pane, a tohle nás s klukama dost pobavilo, pane. - Vojáku, uvědomujete si, jak je důležité pro naše doma vědět, o čem to tu je a co tu děláme pro demokracii? - Pane, při vší úctě, my tu nejsme pro demokracii, pane. My tu chráníme prdel pár papalášům z Washingtonu, pane. Pane, tady žádná demokracie bejt nemůže, pane. - Vojáku, pro vaše blízké doma je dobré vědět, jak se tu snášíte s místními, jak jste v jednotce kamarádi. - Pane, my nejsme kamarádi, pane. Pane, tuhle druhá četa zalezla do palírny a místo aby nás kryla, zlískala se jako Dánové, pane. Pane, takhle my nemluvíme v akci, pane, ani v zázemí, pane. Slušný vychování jsme zapoměli s první ustřelenou hlavou, pane. A pane, s místníma nevycházíme vůbec, pane. Pane, ti nás naprosto nenáviděj pane. Pane, my chceme domů, pane.(9.12.2006)

No nakonec mám z tohoto seriálu rozporuplný pocit. Válka v Iráku je zde líčena velice dobře a většina akčních scén je velice dobrá. Některé postavy jsou taky zajímavé (Čoud, Anděl a ten jejich velitel) a je to i jakž takž zahráno. Atmosféra některých dílů by se taky dala docela krájet. V čem tedy vidím problém? V těch příbězích, které se odehrávají v Americe. Jsou nudné,špatně zahrané a hlavně zbytečné. Co mi je do nějaký alkoholičky s malým harantem a do manžela, kterej neví jestli má svý manželce zahnout nebo ne. Jediný příběh, který by mi mimo válku nevadil, byl ten vojáka Boa. Celkově tyto vedlejší příběhy seriál velice shazují, protože jinak se jedná o velice dobrou záležitost. Na 4* to ale není.(4.1.2007)

Válečných seriálů začíná být docela hodně. Ale válku v Iráku nebo v Afghánistánu ukazuje Tam někde pokud vím poprvé. Osudy vojáků v nepřáteli okupavané zemi jsou asi nejzajímavějšími momenty, ještě tu pak jsou osudy navrátivších, popřípadě rodin, které se vypořádávají s údělem manželky vojáka apod. Vše co se může lehko stát ve reálu nám tvůrci servírují docela dobře. Až na herecké výkony, které jsou divné, je především na akci docela dobře zapracováno. Těch 13 dílů je akorát, mnohých už tvůrcům docházely nápady.(10.3.2010)