Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

bodlis

Velmi často mě oslovují filmy podle skutečné události, stejně jako tento. Parádní film se skvěle zachycennou atmosférou 70. let, parádní hudba, herecké výkony (hlavně R. Downey Jr.). Napětí se v průběhu perfektně stupňuje, jen škoda, že je to chvílema trochu zamotané, jsou zde časté časové skoky dopředu a později se film k některým datům vrací, takže to chce dávat pozor. ()

waska

Prakticky dokonalý dokument o pátrání po jednom z největším vrahů, po Zodiacovi. Fincher navodil skvělou atmosféru šedesátých a sedmdesátých let a udělal z filmu skvělou detektivní kriminálku. Výběr herců a herecké výkonu jsou dokonalé, pouze mě trochu vadila ta délka. ()

marusaj

Je to dlouhé. Hodně dlouhé. A je to detektivka ze staré školy. A je to od Finchera. A je tam skvělý Downey Jr. Je to film k lahvi vína a dobrému sýru. Jednoduše si vychutnat pomalé tempo vyprávění, nechat se provést atmosférou sedmdesatých let a bavit se precizní filmařinou vynikajicího režiséra. ()

Colour

Neviem, čo sa niekomu na tomto filme môže páčiť. Dej je celý čas posúvaný rokmi dopredu, logicky poriadne na nič neprídu, len sa zrazu objaví nejaký svedok, čo si niečo istotne pamätá. Roky pribúdajú a ako zázrakom hlavní hrdinovia nestarnú. Aj ja chcem. Film je zbytočne dlhý a nudný. Vyšetrovanie je taktiež dosť nudné. Napätie žiadne. Do konca som to dopozerala len zo zvedavosti, kto bude teda vrah. Dobrý bol len začiatok, keď ešte Zodiac vraždil, no od štrtiny filmu strašné. ()

woo-hoo-hoo

švacnutý komentár! 0° Zeleninový vrah kliesni svoju cestu... Nie, nie, nie, takto: Masový vrah kliesni svoju cestu naprieč príbehom, šermujúc pritom paprčami a krájajúc suché kaleráby svojím nerezovým nožom z teleshoppingu. A detektívovia mu nedávajú intelektuálne zapravdu, to teda určite nie nie, kdeže, vôbec! Skôr umom svojím na stope mu sú mu. Sú. ()

greigor

Zodiac - Film, po jehož zhlédnutí jsem jen tupě koukal do televize.Skvělé tempo po celou dobu. Jinak celkem pravdivý, knihu od GRaysmithe mám doma:).Výborný Gyllenhaal ==> 4.5*. ()

Oonika

Tak jo, tenhle film mě fakt dostal. Nehorázně jsem se bála! A ta scéna ve sklepě... To už jsem nemohla ani v klidu sedět. Fakt povedený film a skvělá hudba! Trochu mě mrzí, že Robert Downey nedostal ještě více prosotoru. Dost jsem se bála té délky filmu, ale uteklo to jako voda a byl to příjemně strávený, i když trochu mrazivý, večer. ()

Casador

Niežeby David Fincher na filme Zodiac neodviedol dobrú prácu, to len ja som sa akosi doňho nedokázal dostať. Celá tá záplava faktov, neustále dejové skoky s množstvo postáv aj celkové spracovanie malo za následok to, že som sa v príbehu strácal viac a viac. Po dobre rozbehnutom začiatku už tempo filmu nenapredovalo skôr spomalilo a na mne sa začala prejavovať únava. Posledná pol hodina ma ešte vrátila späť, ale na záchranu celkového dojmu bolo neskoro. ()

RajAthen

Asi nejdelší případ, jaký kdy Hollywood zfilmoval, myšleno na počet uplynulých let v rámci řešení případu. Film se nese v poklidné atmosféře, čas plyne, někdo je nahoře, někdo dole, ale vaši pozornost spolehlivě udrží. Film stojí na postavách, nejen správně posedlém Jakeovi, což mi, přiznám se, občas lehce vadilo, než jsem si zkrátka zvykl.Nejlepší je jednoznačně moment "tváří v tvář" bez jediného slova. ()

Petulka88

Tohle není ani tak krimi (a už vůbec ne thriller), jako až dokumentární rekonstrukce pátrání po jednom z nejslavnějších sérových vrahů USA. A v tom je největší síla i slabina Zodiaca. Právě díky neuvěřitelné přesnosti si opravdu divák připadá jako detektiv, který pomalinku odhaluje tajemnou identitu neznámého zabijáka, film ho dokáže vtáhnout. Na druhou stranu je po nějaké době člověk zahlcen daty, místy a postavami a zákonitě se v tom všem přestává orientovat, což je při 150 minutové stopáži docela problém. I tak si ale Zodiac ty 4* plně zaslouží. Minimálně za 2 scény. První je moment, kdy vrah vezme do auta mladou ženu s dítětem. (,,Až tě zabiju, tak to dítě vyhodím z okna" ). Druhá scéna je moment, kdy se hlavní hrdina ocitne ve sklepě s člověkem, kterého považuje za vraha. Z těchto dvou scén jde až mráz po zádech... ()

ljukyljuk

Má to dramatickejšie pasáže, ale aj voľnejšie. No keď vezmem do úvahy, že je to podľa skutočnej udalosti (a tá sa len tak predsa nemení kvôli efektu), tak musím uznať, že film je to naozaj veľmi dobrý. A občas ma pri ňom teda fakt poriadne zamrazilo ()

danny_21

Zodiac byl pro mě velké zklamání, od Davida jsem zvyklý na podstatně lepší snímky. Příliš dlouhá, únavná nastavovaná vata, bez az na dvě vyjímky potřebného napětí, která si to pomalu šine až ke konci, který bohužel nic nedohalí, jen potvrdí zbytečnost předchozích 2,5 hodin, 55 %. ()

tomikan

Klasicka Fincherovina, cili krasna podivana, atmosferu se povedlo navodit dokonale, a to po celou dobu. Dej se obcas vlece, coz popravde nejsem schopnej ohodnotit jestli je na skodu nebo naopak k uzitku, kazdopadne i kdyz se to vlece, je stale na co koukat. Ti, na kterych to stoji, to i podle toho dokazali zahrat. ()

deLaFere

Perfektní psychologie postav, všechno dává smysl. Tento film si jednoznačně zaslouží označení podle skutečné události, narozdíl od většiny jiných. Opravdu precizní filmařina. ()

Chosef76

Film obsahoval všechno, co potřebuji a po čem ve filmu toužím. Skvělý příběh, vynikající herecké výkony, napětí, atmosféru ...a vědomí, že se stejně nic nedovím. Prostředí Ameriky 60.-70 let je moji slabostí a tak jsem si tuto oldschoolovku opravdu užíval. 95% ()

Brinkley

Užila jsem si celých 157 min bez chviličky nudy. Zodiac se může pochlubit výbornými dialogy, postavami nepostrádajícími hloubku a opravdovost, schopnými herci. A hlavně, vraždy nejsou natočeny čistě pro efekt. Opravdu špička ve svém žánru. (Jen Mark Ruffalo mi ve své roli zažraného detektiva v béžovém kabátě a s bohatou tmavou kšticí dost připomínal Columba, pročež jsem se občas neubránila nepatřičnému smíchu). ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině