Ze záhrobí

The Creatures from Beyond the Grave

The Creatures

Horor / Fantasy / Povídkový

Velká Británie, 1974, 97 min

Tento film som stiahol omylom (namiesto From Beyond Stuarta Gordona). Došlo mi to vlastne hneď; obraz vyzerá jak u Cormana, hudba tiež, namiesto mutantov (alebo čo) sú tu duchovia a Combs nikde. Nakoniec som to nechal hrať a nemôžem povedať, že by sa nepáčilo. From Beyond the Grave je béčko v tom starom slova zmysle, pôsobí skoro ako adaptácia Lovercrafta - samé strašidelné domy, duchovia, kliatby - už som iba čakal, že začnú rozprávať o nepopísateľnom zle. Strachom pri tom síce neumriete, ale atmosféru to má a nuda to neni. 65%, a keď už nič, aspoň sa konečne dozviete, v ktoré dni majú exorcisti zľavy. :)(12.3.2013)

„Ze záhrobí“ je velmi povedenou sbírkou povídek, kde se představují dobří herci, bohužel už tolik ne herečky. Jako kdyby byl horor výsadou jen mužskou. To je trochu škoda, ale nic to nemění na tom, že tady jsem si užíval atmosféru, pojetí, které se spíše kloní k násilnému hororu, ale také zajímavé scénáře, které nejsou úplně očekávané, a rozhodně se o nich dá říct, že nenudí.(16.10.2016)

Povídkový film od Amicusu, jehož pojící linií je starožitnictví vlastněné starým pánem (Peter Cushing). V první povídce si zákazník pořídí velmi starodávné zrcadlo a při duchovní seanci s přáteli společně vyvolají bytost z dimenze za zrcadlem, která lační po lidské krvi a čeká na svůj vstup do světa lidí... Tahle povídka byla stoprocentně nejlepší, skutečně temná, hororová, žádné chození kolem horké kaše. Druhá povídka je o voodoo, třetí o neviditelné bytosti z jiného světa. V obou případech mi vadila jistá teatrálnost, působí spíš parodicky, než hororově, ale vyložená nuda to není, jen po první povídce určitě kvalitativní skok dolů. Poslední povídka napravuje reputaci, za zakoupenými dveřmi se po otevření nachází tajuplná místnost… opět atmosféricky vydařená záležitost, a přičtu-li k povídkám výborné propojovací scény ve starožitnictví, vychází mi slušné 4*.(22.12.2008)

Vydarená poviedková hororová kvadralógia, spojená podivným starožitníctvom, ležiacim v odľahlej uličke kdesi v Londýne, ktorého majiteľom nie je nik iný, než starý dobrý Peter Cushing. Jednotlivé príbehy sú kvalitou pomerne vyrovnané a každý z nich má potenciál diváka čímsi zaujať, pričom mne osobne sa najviac pozdával hneď ten prvý o prekliatom zrkadle.(30.12.2012)

Tak tenhleten povídkovej Amicus mi fakt sedl. Hned první příběh je nádhernej horor s krásnou atmosférou a božským vizuálem. Ten ale o prsa překonává povídka poslední, která mě naprosto pohltila, a u které jsem zažíval nafalšovanou hororářskou rozkoš. Druhá povídka stojí na hercích, a to s jakou noblesou a charismatem hrají Donald Pleasence a Ian Bannen, to je radost pohledět. A povídka třetí, značně ironická, plná suchého britského humoru, to už je jen pověstná třešinka na tomhle tuze povedeném fajnšmekrovském dortu. Celé to rámují scénky ze starožitnictví Petera Cushinga, který pak filmu dodává ten pravej šmak. Tenhle film, to je ryzí potěšení.(15.3.2020)