Ze záhrobí

The Creatures from Beyond the Grave

The Creatures

Horor / Fantasy / Povídkový

Velká Británie, 1974, 97 min

"Nabídky, kterým nemůžete odolat." Tahle cedule zdobí roztomilý obchůdek v Londýně s všemožným starožitným zbožím, které prodává majitel krámku Peter Cushing. Chodí tam nakupovat různí zákazníci, poctiví i nepoctiví. Spolu s jejich zakoupenými předměty se vyprávění vrství do jednotlivých povídek, které se dějem sympaticky proplétají. Klasická britská atmosféra je cítit v každé epizodě, černého humoru nevyjímaje. Vtipné bylo v povídce Vyznamenání, že spolu jako otec a dcera skutečně hráli Donald a Angela Pleasance, jejichž podoba se opravdu nezapře. Trošku mě chybělo více krve, ale i tak je to v rámci hororového povídkového žánru zdařilý počin.(21.3.2020)

Povídkový film od Amicusu, jehož pojící linií je starožitnictví vlastněné starým pánem (Peter Cushing). V první povídce si zákazník pořídí velmi starodávné zrcadlo a při duchovní seanci s přáteli společně vyvolají bytost z dimenze za zrcadlem, která lační po lidské krvi a čeká na svůj vstup do světa lidí... Tahle povídka byla stoprocentně nejlepší, skutečně temná, hororová, žádné chození kolem horké kaše. Druhá povídka je o voodoo, třetí o neviditelné bytosti z jiného světa. V obou případech mi vadila jistá teatrálnost, působí spíš parodicky, než hororově, ale vyložená nuda to není, jen po první povídce určitě kvalitativní skok dolů. Poslední povídka napravuje reputaci, za zakoupenými dveřmi se po otevření nachází tajuplná místnost… opět atmosféricky vydařená záležitost, a přičtu-li k povídkám výborné propojovací scény ve starožitnictví, vychází mi slušné 4*.(22.12.2008)

„Ze záhrobí“ je velmi povedenou sbírkou povídek, kde se představují dobří herci, bohužel už tolik ne herečky. Jako kdyby byl horor výsadou jen mužskou. To je trochu škoda, ale nic to nemění na tom, že tady jsem si užíval atmosféru, pojetí, které se spíše kloní k násilnému hororu, ale také zajímavé scénáře, které nejsou úplně očekávané, a rozhodně se o nich dá říct, že nenudí.(16.10.2016)

Dost dobrá povídková věc. První povídka je o chlapovy v zrcadlu co se snaží dostat ven. Během týhle první povídky mě napadlo "Hellraiser" nechal se tady Baker inspirovat? Nicméně tahle první povídka má parádní atmosféru a skvělého záporáka. Tahle část může i vyděsit(5*). Druhá povídka o falešném válečném veteránovy, je to asi nejslabší povídka a i přes hlavní roli Pleasenceho mi moc nenabídla. Navíc je dost zmatečná(3*). Třetí povídka o zloději s entitou na rameni byla duchařina/vymítačka jak se patří. Sice herci byly strašní ale efekty a celkově nápad byl zajímavej(4*). No a poslední povídka s tajemnýma dveřma má naprosto parádní nápad, sice jsem si to představoval trochu jinak ale už jen za nápad palec nahoru(4*). Mezi jednotlivýma povídkama vidíme trošku sešlého Cushinga ve starožitnictví, není to nic extra ale jako výplněk obstojný. Pro mě palec nahoru a parádní film od Amicusu.(18.12.2013)

Prvý príbeh o zrkadle má síce zaujímavý námel, ale celé je to nejaké ťažkopádne a človek pri tom len zaspáva. 2* Druhý príbeh o predajcovi zápaliek a šnúriek by sa tiež mohol zdať byť nudný, ale celé je to akési zvláštne, až vás baví pozerať sa na to aj keď sa nič nedeje. K tomu je tu aj slušný záver. 4* Tretí príbeh nie je ničím prelomovým, o vyháňaní démona a trochu prekvapivom konci. 3* Štvrtý príbeh o dverách ma zaujal asi najviac zo všetkých, dobre vymyslené, zaujímavé a super koniec. 4* Všetky príbehy spojuje jedno starožitníctvo s milým predavačom. Herecké výkony sú celkom obstojné, hudba tiež ujde.(25.5.2010)