Světová válka Z

World War Z

Svetová vojna Z

World War Z

Horor / Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Malta, 2013, 116 min (SE: 123 min)

No spatny to urcite nebylo. Nemam rad horory, kde sprintujou zombici, ale tady se to spis ladi do katastrofickyho filmu o globalni nakaze - coz sice vyjde vicemene nastejno, ale presto ma film krapet jiny vyzneni. Delka dvou hodin je sice drobet prehnana, prvni pulhodinka je precejen trochu utahanejsi, ale jinak film slusne slape. Bohuzel se moc nedari hororova atmosfera, i kdyz honicek tu je dost a stejne tak se nesetri krvi a humusarnama. Skoda, ze nejzasadnejsi sceny uz byly videt v traileru. Co se tyce Pitta, hraje docela slusne a jeho postava neni zadnej Rambo, takze za to plus. Celkove sice nic moc originalniho nebo novyho, zaverecny reseni je trochu mimo, ale v ramci zanru rozhodne nadprumer, takze za me spokojenost. Slabsi 4*.(10.9.2013)

Světová válka Z pro mě představuje příklad snímku, který je inspirativní a ozvláštňující, přestože v mnoha ohledech odporuje představám o dobře vyprávěném hollywoodském příběhu, o dobře vystavěné hollywoodské formě a o dobře natočeném hollywoodském filmu. Proč tomu tak je, popisuji na Douglasových poznámkách.(28.6.2013)

Scenáristické trio s mistrem Lindelofem v čele zřejmě řešilo především způsob, jak může nechat narážet Brada Pitta během plížení laboratoří do co největšího množství předmětů, protože to přece vzbuzuje napětí! Film má scénář na úrovni béčka z videopůjčovny a natočen je jako supervážná oscarovka. Složitou produkci můžu brát jako vysvětlení, ne jako omluvu. Výsledek je přesto podivně stravitelná jednohubka s několika zajímavými (i když na zombie horor vždy velmi měkkými) scénami. Naštěstí tedy není výsledek tak velmi nudně WTF jako Kazatel Kalašnikov, v němž nebylo zajímavé vůbec nic, přesto vidím ve Forsterovi jisté shyamalanovské tendence naprosto nechápat primitivnost scénáře. Jen teda za nimi přímo nestojí, jen je nerozumě přebírá. 2 a 1/5, zatím zaokrouhleno nahoru, protože šrapnel prakticky rozpůlivší Brada Pitta snad nemohl být myšlen vážně, takže je třeba humor záměrný? Každopádně se potvrzuje, že Forster není "můj" režisér.(19.6.2013)

Teda zombíčiny príliš nemusím, dokonca som neplánovala WWZ ani dopozerať, chcela som odísť do postele... ale ten film ma od prvej minúty (no tak dobre, až po skončení úvodnej idylickej rodinnej scénky) chytil a už nepustil. Inteligentný, napínavý, drsný scifáč s rozumnou mierou pátosu (sčasti aj preto, že hrdinské USA nahradilo hrdinské OSN). Robili tam síce kopec blbostí, ktoré ma rozčuľovali, ale vo víre deja a pod ťarchou výsledného pozitívneho dojmu som na ne tak trochu zabudla ;-) A to som prosímpekne počula, že knižná predloha je vraj zaujímavejšia, lepšia a vraj má aj iný koniec. Mám chuť si ju prečítať! P.S.: Bradova vysušená filmová manželka mi bola hádam ešte viac nesympatická, než tá reálna :-p(2.12.2013)

Brrrr... v tomhle filmu straší duchové zemřelých ambicí. Na třikrát přepsaný scénář vydává svědectví o posunu od ne úplně okoukané personální perspektivy (závan institucionální krize a lehké náznaky socilogie katastrofy vytažené na solidní úroveň Forsterovou civilnější režií), k bombastickému spektáklu (strukturu akční adventury včetně některých sekvencí, které jsou očividně "naskriptované" - Jeruzalém), zpět k intimní rovině (zcela předělaný závěr, který opustil monstrózní akční linii v Rusku a střihl si takový komorní Resident Evil v laborce). Celé to vedle překvapivě jistého režijního vedení a atmosféry zachraňuje především Pitt, který i zavirovaný s plechovkou v ruce vypadá, jako by mu na tom filmu fakt hodně záleželo (že by x milionů, kterými v něm frčí?). V jádru je mi tohle nerozhodného lavírování mezi Nákazou, Walking Dead a tuctovým "katastrofáčem" sympatické. Už jenom proto, že mu někteří věštili osud rozpadlé katastrofy a la Invaze, ale on spíš z dáli pokukuje po Zrození planety opic. Jednotlivé levely jsou vlastně docela zábavné a když člověk abstrahuje od oslích můstků, scenáristických kopanců a toho, že s předlohou to má společného jen ty nemrtvé, byla to kolem a kolem solidní zábava. [70%] P.S. Debila, kterého napadne film s frenetickou kadencí střídání celků, vteřinových detailů a záběrů out of focus konvertovat do 3D, bych s chutí pokousal. Pokud můžete, tak se téhle zoufalé snaze někde nahrabat přetažený rozpočet prostě vyhněte obloukem.(19.6.2013)

• Elyes Gabel

• - Spoiler: Zombies, kteří přelezli zeď v Jeruzalémě, nebyli pouze CGI. Bylo najato okolo 900 komparzistů. (Mertax)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. června 2013 v Londýně. (Varan)

• - Původní záměr filmařů bylo natáčet ve Philadelphii, avšak poté, co jim byly v USA zamítnuty daňové úlevy, přesunulo se natáčení do Evropy. Filmování tak probíhalo na mnoha místech po celé Anglii a také ve skotském Glasgow, kam bylo pro potřeby natáčení ze Spojených států dopraveno mnoho automobilů, vozidel taxi a cedulí, aby vše působilo jako americká destinace. (oje)