Světová válka Z

Svetová vojna Z

• Nizozemsko

Horor / Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Malta, 2013, 116 min (SE: 123 min)

Mělo se jednat o jasný průser, místo toho Marc Foster dokázal že se s ním musí počítat a není radno jej odepisovat. Poměrně inteligentní zombie akčňák, který mě ohromil neskutečně napínavými scénami. Začátek patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy viděl. Pak se jen několikrát opakuje motiv úprku odněkud, kde se situace stává neudržitelnou. Zcela jistě se na hercích šetřilo a tak zde prakticky hraje ze známých herců jen padesátiletý Brad Pitt. 80%(10.7.2013)

Já prostě tleskám, parádní 3 D efekty (rozlišení 4K a 7.1 zvuk byl skvělý). Ačkoliv byl při premiéře sál zaplněn do poloviny, přesto bylo v kině hrobové ticho. Všichni s napětím sledovali extra rychlé Zombíky. Brad Pitt dobrý i když s těmi kruhami pod očima by měl už něco udělat, zato jeho filmová manželka .... proboha, kde vzali tu opici? Kdykoliv se její ušatý pihovatý ksicht objevil přes celé plátno, kino zabučelo s odporem. To neměli k dispozici hezkou herečku? To museli dát roli takové ZOMBIE stvůře? FUJ....(28.6.2013)

Už si ani nepamatuji, kdy mi naposledy zombíci proskakovali předním sklem do auta, ale jsem si naprosto jist, že s nimi tenkrát nebyla zdaleka taková zábava, jako s těmito skokany po zdravých krcích, přelézači nepřelezitelných zdí či jen svědomitými cvakači zubama. Byla to zkrátka taková jízda, že jsem ani nestačil uronit slzu nad svou hodinovou mzdou, o kterou mne ouvekslovali u pokladny kina. Tak jsem si alespoň na cestu domů přibalil standardní poučení o lidské proradnosti, protože jen co je zombík kousne, tak ztrácí slušné vychování, začnou se divně kroutit, hýkat a houfně se přidávají na stranu hladových nemrtvých. To by mi mé zásady nedovolily, ale pro jistotu zkusím někde ve městě ulovit nějaký ten AIDS, ebolu a rýmu, abych měl jistotu přežití.(18.9.2013)

„Shit happens.“ Neschopnost režírovat přehledné akční scény Forster prokázal již v Quantum of Solace. WWZ naštěstí, navzdory klamnému marketingovému zdání, nestojí na akčních atrakcích. Jeho nejsilnější zbraní je takřka romerovsky důsledné vytěžení společenských přesahů zombie žánru. Neustálé přepínání mezi mikro a makro perspektivou ukazuje, že v nastalém chaosu ví jednotlivec stejně málo jako instituce, které své zájmy realisticky nepodřizují osobnímu bezpečí (buď jdeš s námi, nebo přes palubu). Právě skutečnost, že vyprávění není limitované tím, co ví jeden člověk nebo skupina lidí, znemožňuje označit WWZ za film promyšleně využívající videoherní narace. Gerryho postup přesto odpovídá narativnímu modelu, pro který mají herní studia pojmenování „string of pearls“. Teprve poté, co je plně využito vyprávěcího potenciálu jednoho prostředí (a dochází k pomyslnému ukončení levelu), může se přejít do prostředí jiného. Nejde ale jen o monotónní sbírání informací, které vedou k dalším informacím. Film jednak podvrací očekávání tím, jak vtipně nakládá s prvkem (blbé) náhody, jednak průběžně mění kontext, v němž se k zombie nákaze vyjadřuje. Od dominujícího kontextu rodinného se přes vojenský, politický a medicínský dopracuje zpátky ke kontextu rodinnému (na jehož svrchovanost jsme s různou mírou citové agresivity upozorňováni v průběhu celého filmu). Je tím nejenom stvrzeno melodramatické schéma, na němž stojí většina hollywoodských blockbusterů (opravdu nejde jenom o nějakou mou úchylku – hledat za vším melodrama), zvolený vyprávěcí oblouk zároveň dobře slouží humanistickému poselství filmu, výzvě, abychom se nestyděli za své slabosti (lidskost, která nás činí zranitelnými, jako nejsilnější zbraň). Díky solidnímu výkonu Brada Pitta není emocionální rovina filmu zcela plonková a beze studu připouštím, že mne Gerryho písemná prosba krátce před závěrem dojala. Z hlediska distribuce informací a vytváření paralel mezi současnou politickou situací a fiktivní zombie zkázou chytrá zábava nakonec doplácí hlavně na snahu zavděčit se příliš mnoha skupinám diváků. Jak už jsem zmínil, akční scény jsou chaotické, scénám jako z herních survival hororů chybí originální nápady a atmosféra (protože víme, že se za pár okamžiků stejně bude chrčet, utíkat a kousat), některé scény postrádají logiku (rozvrzané bicykly měly být tišší než chůze?) a v jiných nadbývá násilný product placement (jestli nechcete ve scéně s automatem spatřovat jízlivou kritiku konzumerismu). WWZ na každý pád skvěle šlape, má v sobě potenciál na ještě lepší sequel a mezi zombie filmy dneška představuje sympatickou výjimku také svou vkusností (což je možná contradictio in adjecto, ale osobně mi vůbec nevadilo, že krize dopadla také na umělé mozky, střeva a jiné laskominy). 75% Zajímavé komentáře: Marigold, Psema, flanker.27, xxmartinxx(27.6.2013)

• FlyBoy

Záhul...a to ani nie tak z toho, ako umne tu Marc Foster ozvláštňuje zombie žáner, romerovsky pracuje s rámcovými perspektívami alebo za pomoci "sekundového" strihu pokračuje v tradícii Zacka Snydera a taktiež radikálne borí mýty o rýchlosti chôdze nemŕtveho, ale skôr z toho, že neviem ako to mám ohodnotiť. Poväčšina mojich spriaznených duší to tu s prehľadom zasypáva hviezdičkovými štvorkami, ale ja som si na ten zjavne odmäkčený a na všetky strany sa zavďačujúci tón nemohol proste zvyknúť. Užíval som si tie účelové premeny formy, podriadenie sa videohernej filozofii a z toho plynúci dojem spoluúčasti na jednotlivých leveloch a tiež onu všade prestupujúcu chuť prísť s niečim veľkolepým, ale to prvoplánovo forsírované rodinkárstvo či ústupkové vetovanie príznačného gore mi príde ako ťah lacný a pre dielo ako umelecký celok, neprospešný. To tu ale tvrdí prevažná časť nadšene hodnotiacich a očividne to teda nie každého vytáča tak ako mňa:), ale však o nič napokon nejde, ak by sa možno po čase niekde objavil zamýšľaný director's cut s rozvedením moskovskej úrovne, zmiernením elementu heroického buchánia sa do pŕs a zvýraznením postapokalyptického zúfalstva, tak by som sa konenče mohol rozhodnúť, či to na tých 80-90% je alebo nie.(20.11.2013)

• - Když Gerry v (Brad Pitt) jede autem a dojde ke srážce se sanitkou, následuje střih, po němž je vidět, že v autě ve chvíli nárazu vůbec nikdo nesedí a řidič sanitky má na hlavě bezpečnostní helmu. (Mysteri699)

• - Lockheed C-130 Hercules není stavěn na startování z letadlové lodi, nicméně v roce 1963 bylo s tímto letounem provedeno 29 touch-and-go přistání a 21 úplných přistání na letadlové lodi USS Forrestal. (Milan25)

• - V jednom ze záběrů na zombie, kteří útočí na Jeruzalém, je možné všimnout si stojícího policejního auta české značky Škoda Octavia. (cm hardy)