Světová válka Z

Svetová vojna Z

• Nizozemsko

Horor / Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Malta, 2013, 116 min (SE: 123 min)

Rozpočet $190miliónovTržby USA $202,359,711Tržby Celosvetovo $540,007,876Tržby za predaj Blu-ray v USA $35,315,941 //počet predaných kusov 1,380,496Tržby za predaj DVD v USA $21,909,968 //počet predaných kusov 1,333,134║ ukážka navnadila a dosť, a po úspechu v kinách a pri celkom dobrej návštevnosti priamo aj v sále v kine kde som bol na filme som čakal poriadnu jazdu ale nakoniec to bol ďalší povrchný pokus a lá Ja, legenda, kostra príbehu dobrá tam nie je problém, skôr v samotnom podávaní príbehu divákovi bol citeľný problém, za čo môže u mňa opäť nepochopiteľné posadenie na režisérsku stoličku artového Forstera, tomu megalománske produkcie fakt nesedia, príbeh miestami neskutočne banálny, lebo Brad Pitt sa vylíže ako superhrdina z každej šlamastiky, bonbónik bol pád lietadla v lese, kde prežil samozrejme on a jeho prísediaca, ďalej útočenie rýchlonohých zombíkov boli postupom až samoúčelná záležitosť, lebo kto im stál v ceste len kúsli a hneď putovali ďalej, takže význam nákazy ťažko hľadať, aký zmysel by mala, taktiež dobývanie múrov Jeruzalemu mohlo byť zmyselnejšie podané a nie aby ľudia za múrmi hulákali čím spôsobili príčinu aby nevnadili zombíkov k zbesilému útoku na nich?? Ďalej technická stránka filmu, je pekné že vidíme tisíce útočiacich zombíkov ale je to celé bez atmosféry, nemá to to správne napätie, des, keď príde na akciu v blízkosti hlavného hrdinu príde na zbesilý strih a basta, je po zážitku, 3D efekt v tomto prípade skoro nulový a absolútne zbytočný v takomto podaní, hlavne keď v nočných scénach to robí nechutné hmly v obrysoch. A Brad Pitt ako je zvykom v poslednej dobe nedokáže už tak patrične strhnúť, jeho postava je dosť povrchná, k tomu mi liezlo na nervy to jeho stále telefonovanie z rodinkou na záchrannej lodi. Takže film nečakane sklamal a radšej si sadnúť k Walking Dead než opäť k tomuto. /videl v kine 3D verziu: 55%/ __moja recenzia(18.7.2013)

Je to veľmi dobrý akčný katastrofický horor. Má perfektný príbeh o bývalom špičkovom expertovi na krízové situácie, ktorý si už chce len užívať čas s rodinou, ale rozsiahla a mimoriadne ničivá epidémia globálnych rozmerov, ktorá práve vypukla ho prinúti vrátiť sa späť a spolu s vojenským tímom sa vydá po stopách prvého nakazeného. Lenže problémy a boj o život ho čakajú na každom kroku. So spracovaním som veľmi spokojný, ubehne len pár minút a už sa to naplno rozbehne, dej by sa dal rozdeliť na tri úplne odlišné fázy, pri ktorých sa prestriedajú rozdielne prístupy k tejto tématike, pričom majú aj ideálny priestor, úvodná, ktorá je len o snahe dostať sa do bezpečia je logicky najkratšia a zase hlavná, ktorá sleduje katastrofu z globálnejšieho hľadiska zase najdlhšia. Všetky využívajú svoj potenciál prakticky naplno, ak sa práve nedeje niečo akčnejšie, prebiehajú zaujímavé dialógy na danú tému, takže sa je skutočne na čo pozerať po celý čas. Jediným čiastočným záporom je to, že film v priebehu postupne graduje a tak tá posledná fáza pôsobí v rámci filmu ako celku trochu neprirodzene, ale keďže aj tá je sama o sebe výborná, tak si nemôžem sťažovať. Akcie je tu plno a je perfektná. Rovnako ako v spracovaní sa aj tu využívajú rozdielne prístupy, nechýbajú tu menšie vojenské akcie, situácie, v ktorých sa snažia prežiť neozbrojení civilisti, alebo rôzne rozsiahle situácie plné skazy, takže rozmanitosť im nechýba, všetky sú výborne natočené, nadmieru dynamické, chválim aj výber prostredí a nechýba ani napätie, takže skutočne veľká spokojnosť. Záporom je jedine slabý rating, v tých veľkolepejších situáciách to moc neprekáža, ale pri tých komornejších už cítiť, že kamera to nezaberá zo správnych uhlov, ale dá sa na to zvyknúť. Vrcholom filmu je rozhodne celá fáza v Jeruzaleme, ale skvelo sa vydarila aj celá úvodná fáza, prípadne situácia v lietadle, no vždy sa je v akcii na čo pozerať. Čo sa týka hororových prvkov, miernym sklamaním je atmosféra, ktorá nie je až tak hutná, ako by som chcel, ale zase napätie je takmer neustále, takže to celkom vynahradí. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, väčší priestor tu má prakticky len Brad Pitt, ktorý je tu výborný, ale aj všetky vedľajšie mi sadli. A chválim aj ich charaktery, ktoré pôsobia uveriteľne a v mnohých situáciách sa mi to logické správanie postáv veľmi páčilo. Réžia a technická stránka sú skvelé, zmenil by som len tie spomínané prvky, ako silnejšia atmosféra a drsnejšie prevedenie, ale inak je to vysoká kvalita. Som veľmi spokojný, konečne zase nejaký skutočný blockbuster, na ktorý sa môžu pozrieť aj dospelí a nie je to len ďalšia bezduchá infantilná triková onania s umelými charaktermi a trápnym humorom. Dostal som presne to, čo som aj chcel a s radosťou si to pozriem ešte viackrát. 85%(28.6.2013)

Díky Dobrovský, že jsi mi vnutil knižní předlohu dříve, než tvůj torrentní konkurent dorazil s touto pittovinou. Ta je totiž tak jiná... pročež všem s klidem v srnci vřele doporučuji i četbu, budete mile vyjeveni. Je to žužu, po volkujících dedech, kteří se proploužili mým monitorem, nasadit svižně trdlující zdechliny. Jedinou cípajdu dolů za - heslovitě: inkubační doba, inkubační doba tyfosarssyflomoru, frajerská aplikace zmíněného přes rukáv kamsi do paže, pouze mírně otravný cizí předmět v těle, deflorující ledvinu, poklidný odchod z trosek bojim-gu.... Ale jízda to je excelentní!(26.9.2013)

,,COPAK NEJDE O TVOJI RODINU, KDYŽ MLUVÍME O ZKÁZE LIDSTVA?“...... /// Katastrofickej (rodinnej) zombie horor s šutérem Pittem, kterej ví, kdy je třeba nasadit bajonet a vomotat levačku časákem, a kdy zase nasednout do letadla a vyrazit splnit dramatickou misi. Kurva těch zombíků – TUNY! To se musí nechat, kam se sere Resident Evil. Nebo to drama, skoro jako v Já, legenda. Nebo ten krátkej úvod … prostě - přestože tady asi nenajdete nic, co by jste už někde neviděli, stejně by vás to mohlo bavit. Jako mě. Nechybí mi litry krevní plazmy, nevadí, že jsem se kurevsky lekl jen jednou. Má to dost dobrej spád a přes rating PG-13 i slušný napětí. Kdyby (čistě teoreticky) vyšla do oběhu rejžova verze s trochou toho kečupu, lepšíma záběrama, s Ruskou anabází a třeba i s tím jiným koncem – víte co, byl by to úplně jinej film, kterej by nestál na jednom ksichtu, kurevská apokalypsa, na kterou by možná zašli i Vetřelci. Na druhou stranu, když si uvědomím, jak bylo složitý dát tomu filmu ,,rozumnou“ podobu… Možná by Pitta potěšilo (říkám možná, vole…), že mám z jeho počinu mnohem lepší pocit, než z plochýho Muže z oceli. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2006 napsal Max Brooks číst nebudu. 2.) Celej život sním o zničení Jeruzaléma. 3.) Zjistím, že nejen z cizího, ale ani z Pittova zombíka krev neteče. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(3.7.2013)

„Heč, můj táta zabil Mrtvé moře!“ - „To je toho, ten můj zachránil svět a navíc i mou oblíbenou dečku!“ Kde jsou ty časy, kdy jste mohli tančit kolem útočících zombie irské sexy tanečky a posmívat se jejich liknavosti. Objektivně to asi na čtyři hvězdy není, nicméně dlužím to mnou mnohokrát zatracovanému zombie žánru a hlavně - WWZ se v mnoha ohledech nebojí chcát proti větru. Forster tak dal vzniknout spanilé apokalyptické jízdě, u které některé oslí můstky působí velmi vratce (viz. „přistání v Cardiffu“ alias začíná akt dvojice Goddard/Lindelof) a kterou zásah Paramountu v podobě odpolitizování a naladění na „family friendly“ blockbuster málem rozvrátí úplně. Inu, když se dva hádají (Pitt, režisér), producent se směje. Jen aby se smál, až bude mít na svém mahagonovém stole bilanci tržeb..(8.7.2013)

• - Ve scéně, kdy se rodina Garryho (Brad Pitt) dostane na loď, lze v detailu na zbraň jednoho z vojáků vidět, že se jedná o airsoftovou kopii. Na těle pušky M4 se nachází nápis Classic Army, což je airsoftová firma. (Andy.)

• - Brad Pitt (Garry Lane) sa vyjadril, že mnohé scény natočené v Budapešti sa nakoniec z finálnej verzie vystrihli kvôli väčšej "politickej korektnosti". Producenti vsadili radšej na scenár klasického letného blockbusteru. Do sociologických štúdií, ktoré námet ponúka, sa neodvážili investovať peniaze zo strachu, že by to divákov neoslovilo. (d-fens)

• - Medzi režisérom Marcom Forsterom a hercom Bradom Pittom (Gerry Lane) malo počas nakrúcania dochádzať ku konfliktom. Dokonca sa objavili správy, že slávny herec z Oklahomy s ním ku koncu odmietal hovoriť a pokyny režiséra sa k nemu dostávali cez prostredníka. To Forster dodnes popiera. (classic)