Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

RasputincZ

Civilně pojatý začátek připomínající například Cloverfield bohužel brzy pomine a Forster rozjede velkolepou zombie řezničinu, která mě postupem stopáže ubíjela svoji stupiditou, byt´ hloupostí nadmíru zábavnou. Pojetí zombie, jakožto nemrtvé bytosti, jejíž jediným cílem je rozmnožení se, nikoliv nasycení se, mi přišlo přinejmenším neobvyklé (ačkoliv mám v zombie subžánru výrazné mezery). Dost také zamrzí absence krvavých scén (šílený rozpočet se musí zaplatit, ale zde je věková hranice skutečně na škodu) a digitální zombie, připomínající spíše v současnosti stále dost aktuální povodně, než-li neživé jedince. Většina mých problémů se Světovou válkou Z je ale v osobní rovině, zkrátka nechápu a nelíbí se mi Forsterem nastavené pravidla, to nic nemění na tom, že je to film, který si ideálně divák v rozmezí 12-16 let musí náležitě užít! ()

MartinezZ

Celkem dobrý pilot televizního seriálu. ~ Je to celkem krátké, na můj vkus těch naháněček se zombiemi bylo i tak trochu zbytečně moc, nicméně mi to celé, včetně otevřeného konce, připadalo jako pilot TV seriálu a teď se každou středu budeme setkávat s Bradem a jeho rodinou a partou vojáků i ozbrojených civilů, kterak využijí nové výhody a budou čistit Nové Skotsko a dostávat se do míst, kde o oné nové výhodě nemají páru a přežívají z minuty na minutu. Časem, až se tahle parta okouká, převelí zbývající vojáky do jiné lokace a může pokračovat s dalšími novými tvářemi další řada seriálu. ~ Nicméně jako film to nebylo nic, co bych musel/mohl vidět znovu. Ano, čekal jsem to horší, plno keců, málo akce... Asi se na tom podepsalo vědomí toho, jak vývoj tohohle projektu probíhal. Pomineme-li tak, že Brad je dítě štěstěny, přežije atak zombíků v Koreji, přežije zhroucení izraelského města, přežije pád letadla (ten zombík se do té skříně ukryl jak?) a následně si naočkuje skutečně nějakou smrtící nemoc, která naštěstí není natolik smrtící, že by už nemělo smysl následně díky poškození vnitřních orgánů aplikovat protilátku, má to štěstí, že viry a nemoci mají v sekci B, ale protilátky mají u sebe nebo se mu dokonce náhodně s lahvičkami podařilo vzít i správnou protilátku, že se nemusel léčit týdny.... Těch šťastných náhod bylo trochu moc. Ale na zombíjárnu s tak pohnutým osudem tvorby z toho vznikl ještě slušný kousek. Efekty jsou celkem dobré, oproti trailerům mi nepřišly ani tak lacině CGI, ale stále mi na tom nepřišlo nic tak extra, aby se v tom mohlo utopit přiznaných 190 mega. Přidejte 30 mega a máte takřka celo-CGI Avengers. Umím si představit, že by film provázela třeba nějaká hra (nebo kampaň v L4D2 :). Jako značka to není moc silné a na film poměrně brzy zapomenu. Prostě takový dobrý průměr. ~ PS: Neuškodil by tomu R-kový rating. PG-13 jen způsobilo, že vypadalo ve filmu dost divně, jak bylo "všechno" mimo záběr, i blbá useknutá ruka. Nelibuji si v cákancích krve a rozšlapávání zombie mozků, ale tady mi ta mírnost přišla až nepřirozená. ()

Ozo

Na začátku července jsem si přečetl knížku a říkal jsem si, jak tohle můžou dostat na plátno. No, tak jako v knížce to není, přesto se film povedl a já jsem maximálně spokojen. Mimochodem, suprový soundtrack. P.S.: viděno v Unrated Cut verzi, takže krev, useklá ruka, rozdupané hlavy - to všechno tam bylo. Celkem lituju lidi, co jsou okrádáni o fajn scény jen proto, že chodí do kina. ()

Korbitch

Já to věděl. Já to kurva věděl. Už když jsem viděl ty přehnaný trailery, kdy se hromada zombíků valí jak vlna tsunami, tušil jsem digitální průser. Bez atmosféry, bez napětí, všechno vám dají pod nos jak největšímu retardovi a celou dobu, ani nevím, jak to vlastně udělali, ale celou dobu víte, jak to vlastně celý skončí. Ani jednou jsem o tomhle konci nezapochyboval. Pitt je sice moc fajn, ale doslova v šoku jsem byl z role Matthewa Foxe. Na plátně se totiž objevil asi třikrát a to tak dohromady na 20 vteřin. Tady je napsaný jako třetí a v konečných titulkách jako šestý a to pod jmenovkou Parajumper. Do prdele, ta postava nemá ani jméno. To je na tom hvězda LOST tak špatně, že bere tyhle štěky?? Kdyby se alespoň ta postava podílela na něčem významném, či zásadním, neřeknu ani popel. Takhle tam jednou dělá Bradovi tágo, pak udělá párkrát pifiky, pifiky, paf a nakonec jeho starou odvede do vrtulníku. Bráááávo. Jak jsem řekl, nečekal jsem zázraky a upřímně nechápu, že vám tohle stačí na ty vaše čtyřky a pětky. Úsměv. ()

Paxxx.cz

Filmy i seriály se zombie můžu a world war Z se mi tedy docela líbil. Pitt je tu sice nesmrtelný jako nějaký hrdina od marvelu a všechny zachrání, ale todle prostě už k takovým filmům patří zvlášť když jde o někoho z USA. Místy byl děj docela snadno předvídatelný, ale většinou to mělo spád, takže pro mě 75%. ()

kareen

Je dobře, že tvůrci Světové války Z na rozdíl od svých kolegů z Walking Dead pochopili, že když už dělají něco o zombících, měla by to být na prvním místě ZÁBAVA plná akce a to je přesně to, co nám tento snímek nabízí měrou vrchovatou. To mi pak nevadí ani občasná klišé, ani Brad Pitt, , který je poslední roky v kurzu a proto ho cpou do každého druhého komerčně významějšího hollywoodského filmu, takže už je na můj vkus trochu přepittováno. Líbila se mi taková ta mezinárodní propojenost, super rychlí neživí a vydařený konec, akorát si nejsem jistá, jestli to byl tvůrčí záměr, nebo jen otevřená vrátka k dalšímu pokračování. ()

Ellmariachi

Nebudu se pitvat v tom co bylo, mělo být, není a nebude. Film si přeberu tak jak prostě podle někoho být neměl, ale je a nebude tomu jinak. Pro ty z nás, kteří mrkli na trailer asi neodcházeli z kina s pocitem, že dostali to na co přišli. Myslím, že půlka se cítila okradena o akční super jízdu a měla právo brblat, protože ještě malinko více chaosu a boje o přežití by nevadilo. Jenže druhá polovina nejspíš odcházela s pocitem, že naopak dostala lehce něco jiného a zvláštní je, že to jiné bylo příjemný a navíc. Film je jak už je několikrát zmíněno rozdělen sice okatě, ale nenásilně na tři části, které ale fungují na výbornou. Dobře občas s mínusem, ale 1- je taky supr. Bavil jsem se nadstandartně takovejch 90 procent filmu a zbylejch 10 sem se prostě "jen" bavil. 75 procent za velmi příjemný překvapení. PS: Chválím určitě i ústřední song. ()

javak810i

Na Světovou válku Z jsem se velmi těšil už od té doby, kdy se vynořily zprávy o zadržení filmového štábu v Bulharsku pro údajný "převoz zbraní" :D. Mé srdce tak trochu zaplesalo, protože zombie žánr je mi blízký a když nepočítám lehce nadprůměrný seriál The Walking Dead, tak prakticky poslední dobrý (seriózní) zombie film byl Úsvit mrtvých. Bohužel po shlédnutí musím konstatovat, že film tak úplně nenaplnil má očekávání. Velkou roli v tom možná hraje předloha - kniha od Maxe Brookse, kterou jsem bohužel nečetl. Díky tomu se sice dočkáme vcelku originálního pojetí samotných nemrtvých (průběh nákazy, léčba...atd), ale jako fanouškovi mi přišlo mé místečko pro "zombie guilty pleasure" nenaplněné. Akce bylo celkem poskrovnu, chyběly mi pořádné close-up záběry na namaskované zombíky (většinu akce tvořily letecké záběry se CGI davy lidí i zombie - kam se poděly ty zbraně?!), konec byl trochu nedotažený a vyzněl jako "tak nám došly peníze, závěrečná bitka se ruší". Jak se dalo čekat, tak celý film se samozřejmě točil okolo Brada Pitta, ostatní postavy byly vcelku nevýrazné a nezajímavé. A k tomu všemu byl film prošpikován klasickým klišé (shit, zrovna nejde nastartovat, dělání kraválu když máme být potichu..) Zkrátka mi to celé přišlo trochu jako promeškaná příležitost. Nejhorší je na tom to, že nevím na kolik za to může vlastní knižní předloha. Každopádně za dobré technické zpracování, originální pojetí a několik vtipných momentů dávám lepší 3 hvězdičky. ()

Lamiczka

Jednu z možností, jak jednou naše lidské pokolení dopadne, předkládá tenhle vcelku reálný nápad. Bohužel to s námi nevypadá, alespoň podle všech současných postapokalyptických filmových trháků, moc dobře. Ať už to jsou vesmírné invaze, vládnoucí totalitní režimy, atomové útoky nebo vyhlazení lidstva starou dobrou ptačí chřipkou (i když zrovna tahle má tedy dost ošklivé příznaky). Brad Pitt se do záchrany své zdravé kůže obul pevně a dost nesmlouvavě. Jeho cesta za vysvobozením z této prekérní situace rozhodně neoplývá klidem a rozvahou, naopak vyžaduje pevné nervy a instinkty vyburcované na maximum. Takže tu máme hru pro jednoho herce. A to doslova, protože zbývající aktéři (kromě roztomilého cvakajícího zombíčka) rychle zapadají do šedi kontinua. V případě, že jste velký fanda Brada, máte se na co těšit (já potěšená byla). Pokud by vás náhodou zajímalo i to okolí, tak to už takový zázrak není, klišé se staví na klišé. Scény jsou dosti předvídatelné, lekavých momentů je rovněž pomálu, překvapení se moc nekonají a vlastní závěr filmu patří opět milovanému Bradovi (a cvakajícímu zombíčkovi), který kupodivu srdečně pobavil. To bych u hororového thrilleru úplně nečekala, ale rozhodně to tam patřilo. ()

Praxis

Mno, epicky odvyprávěný děj mnohokrát omletého zombie žánru spolu s rodinnou vsuvkou mě nijak extra nenadchnul. Občas jsem se ztrácel ve zmateně vystavených dialozích, kdy jsem opravdu kolikrát nevěděl, o co tu jako vlastně jde. Nicméně bitevní scény byly natočeny opravdu velkolepě a nesmírně kineticky. Občas jsem si řekl WTF? Občas jsem si docela rochnil v akčních chvilkách. Pitt mi přišel, že ho natáčení spíš otravuje, mnohem víc jsem fandil té malé jednoruké židovce. Celkově spíše lehčí nadprůměr. 65% ()

Baronne

Klasickej souboj mezi trojkovym a čtyřkovym filmem vyhrála druhá možnost, abych měl větší prostor na kritiku. Je to strašně moc neoriginální ve svý originalitě, ten film má štěstí, že nejtrapnější klišé scénka s inhalátorem byla jenom jedna. Bože ať už s tim ty lidi přestanou, stačilo mi to ve Znamení, kde to bylo originální, ale dál už je to TRAPNÝ. Prostě další apokalypsa, nebo zombiekalypsa, kde je jenom novej a originální prvek "léčby". Je to vpodstatě furt to samý ( Válka Světů, Já Legenda ) , akorát jinej způsob obrany. Zase se hlavní hrdina snaží zachránit svět, zase všude možně shání lidi který by mu to mohli vysvětlit. Pitt je ale prostě vhodnej do jakýkoliv role, a stále je nestárnoucí, nejspíš to má z toho jak pořád píchá plasticky a botoxově napíchanou Angelinu. Jinak k tomu víc výtek, hudba mě překvapila, protože pan Beltrami už složil docela ranec sraček, a tady to nebylo zas tak hrozný. ()

Riddick77

Světová válka Z nepředstavuje krok zpět, ale spíše jen hodně drahý a zábavný úkrok do strany. Forster je silný a obratný z hlediska akce, leč scénář díky řadě berliček a bohaté paletě nevýrazných postav připomíná spíše domeček z karet, který se může kdykoliv zbortit. Překvapivě se tak nestane, nicméně možná by bylo vhodnější, kdyby se předloha Maxe Brookse obtiskla ve filmu trošku více. Bombastické přelety nad hlavami tisíců zombíků, panika ve Philadelphii, dobývání jeruzalémské zdi či komornější finiš ala první Resident Evil však představují pádné argumenty pro "katastrofickou" návštěvu kina. 7/10! Recenze zde. ()

Popluh

Film, který zabil vlastní potenciál. Miliony utopené v "tvůrčích neshodách" spíš než ve výsledném filmu, na kterém je hlavně znát nejistota ve vedení příběhu, což ale není Forsterova chyba, protože původně nejspíš vyprávěl tak trochu jiný příběh. Jeho režie je jinak parádní, velké CGI celky se nesnaží nijak prodat a pojímá je místy až nezvykle civilně, nechybí tomu atmosféra nebo napětí a některé scény jsou dechberoucí. Brad Pitt hraje jako o život, respektive o ty milony, co do toho narvala jeho společnost Plan B, a potvrzuje svoji (vlasovou) univerzálnost v posledních letech. On ani ten konec není špatný, jen je na zbytek filmu naroubovaný hodně špatným konstruktem. Isolated System od mých oblíbených Muse je jako hlavní motiv perfektní pro většinu situací, použít ale v závěrečných titulcích disco verzi disco songu (byť dokonalého) Follow Me místo Uprising, to už je napováženou. Z kvalitativního hlediska se jedná o jakousi (nezaslouženou) remízu. Šance na výhru byla velká, ale zůstala u producentského stolu, potažmo ve střižně. Nicméně Unrated verze celkový dojem vylepšuje. ()

Mr. Filuta

Nejbezpečnější místo na světě si pro zkrášlení nudy (apokalypsa... taková otrava) zazpívá Kumbaya a nasere tim hromadu zombíků, nebo naděje lidstva která trapně uklouzne a "padne na svůj meč"... WWZ je kolekce totálně bizarních reálií s minimálním přínosem k žánru, nalepená na hodně slabý a zmatený scénář. Korunu tomu nasazuje Pittova kštice plážového hráče volejbalu, kterou musí mít logicky každý veterán nějakých tajemných Black Ops. ()

JJ.Gibson

Nakonec po veškerých úvahách dám pevné tři hvězdičky!!! A za co si je World War Z zaslouží? Rozhodně za scény, kdy Pitt utíká s rodinkou a za scény v laboratoři v křídle B. Tady se projevilo všechno to, co mělo!!! Úplně na vás dýchá atmosféra strachu a uvědomění si, jak je všechno v háji, dost mi to připomínalo hru Walking Dead, která je skvělá! Líbila se mi idea cestování letadly a tak vůbec, dobře vymyšlený příběh, kdyby se něco takového stalo, věřím, že by to vypadalo podobně :) Ale pak tu máme druhou stránku věci, SPOILERY: Pitt je čerstvě vysloužilý voják a přitom dělá takové voloviny, jako první kopne do plechovky, když všichni koukají na zem, aby nezpůsobily hluk, kvůli Zekům , vezme si do tajné mise, kde nesmějí být spatřeni, satelitní telefon a jeho manželka mu zavolá a spoustu chlapů kvůli tomu zařve, no pardon teda, bodne si smrtelný virus čehosi, naštěstí vakcína proti čemusi ho nejspíš zachrání, takže falešné obětování zrovna moc nepřidává. A pak tu máme Izrael, kde lidi nejlépe odolávají zombies několik dnů, možná týdnů. Celé město řídí pan Desátý, který ví o všem, co se kde šustne, ale neví, že zombíky přitahuje zvuk a místní lady začne zpívat do mikrofonu a zombíci přelezou mohutnou zeď a je po všem. Pitta od půlky filmu doprovází vojanda bez ruky, dejme tomu. Zvláštní, že přežila pád letadla, neměla ani škrábnutí a ještě přišla odněkud ze zadu, zatím co Pitt stále sedí na svém sedadle a je určitě méně ,,opilý“ než ona. Když jsou v již zmiňované laboratoři, Pitt neváhá a dveře zastaví nejlepší možnou zbraní, co mají k dispozici, sekerou. Nepočítám pistol! Ale klidně tam mohli dát třeba tu baseballku ne?? KONEC SPOILERU. Mělo to nápad, mělo to spád, efekty super, ale zbytečnostmi si to pokopalo půdu pod nohami! Věčná škoda… ()

nirvanafan

Konečně mi někdo splnil sen a natočil zombie apokalypsu skutečně apokalyptických rozměrů. Takhle velkorozpočtové scény jsme v žádném zombie filmu ještě neviděli. Co si budeme povídat, zírala jsem na to většinu času s držkou někde na podlaze. Co se týče scénáře, myslím, že kdyby se o tom předtím nemluvilo, málokdo by se v tom takhle vrtal. Kdo chce psa bít, tak si samozřejmě hůl najde, a když někdo vybočuje stavbou příběhu z průměru, vzbudí to často rozpačité přijetí. I já jsem si všimla pár drobností, ale originalita a tempo, s jakým utečou ty dvě hodiny, jsou kvality, které v mých očí jednoznačně převažují oněch pár klopýtnutí. Na závěr je navíc vidět, že kromě opulentních trikových scén, umí režisér i komornější a o to hutnější atmosféru. A teď mě omluvte, jdu si nasadit čelist. ()

Jillen

Nemá to začátek, nemá to konec. Čistý průměr, který neurazí a nenadchne. To by charaktery musely být propracovanější a akce přehlednější a šťavnatější. A situace "poletíme tam...sakra, je to v pr*....poletíme sem...shit, zase se to vy*...", raději ani neřešit. ()

GodComplex

Zbystril jsem ve chvili, kdy jsem zjistil ze by Fincher mohl tocit dvojku, podival jsem se na to s ocekavanim, ze by to snad mohlo byt neco vic, nez standardni zombarna, ale neni. Naopak je to naprosto obycejna, prumerna az podprumerna zombarna, jen tady hraje Brad Pitt a zombici jsou rychlejsi nez obvykle. Tzn. Finchere, ruce pryc, na tohle je te skoda. 4/10 ()

Bordoshut

Recenze na film Světová válka Z: Zas taková pecka to není. Nejlepší na tomhle filmu je asi Brad Pitt, který předvádí svůj standartní výkon – ale taky se nepřetrhne. Nevím, jestli to bylo scénářem, jeho výkonem, nebo obojím, ale to, jak po společném úvodu opustil manželku a dcery jakože čau, mi přišlo neskonale dementní, ta scéna postrádala jakékoliv emoce. Říkal jsem: "Proč tam tu manželku teda dávali, když se na nic ve třetině chtějí vysrat?" Doufal jsem, že tam ještě bude mít nějakou roli, třebaže ji najde mrtvou nebo ji bude muset zachraňovat co já vím, ale ne, půl filmu z nás šťavili soucit, pak návrat domů a nazdar. Taková normální žlutá rodinka. Zkrátka a dobře: průměrný hollywoodský trhák bez špetky autorského rukopisu. Zombíci nic moc, v podstatě jsem vůbec nedostal příležitost si je vychutnat, jak se pořád někam hnali. Taky dobrý způsob, jak si ušetřit práci s jejich designem. Mimochodem – to, jak se vršili na sebe, aby se vyšplhali přes desítky metrů vysokou zeď, považuju za jednoznačně nejstupidnější věc, kterou jsem v zombie filmu kdy viděl. Od chvíle, kdy tuhle svojí fintu poprvé použili, už to pro mě nikdy nebyl čistokrevný horor, spíš taková zombie dobrodružná komedie. Horor to koneckonců nebyl vůbec; přes všechny scény, které měly potenciál být děsivé, se hrozně rychle prolétlo a po nich následoval zase obyčejný akčňák o samospásném zachránci světa, který si v postapokalyptickém světě lítá sem a tam. Ani neustálé střídání žánrů se mi moc nelíbilo. Další věc, co World War Z uškodila, je malý rating. Absence krve, brutalit a strachu mi prostě ke krvežíznivým zombie zabijákům nesedí. Můj dojem zlepšil až konec, kdy zajímavé "rozuzlení", kterého se většinou u zombie filmů nedočkám, tak trochu ospravedlnilo nešťastné pojetí a vlastně do díla vneslo něco málo originality – např. já jsem si do té doby neuvědomil, že to, že ve filmu nevidíme žádného nemrtvého se lačně krmit na účet nějakého nebožáka, nemusí nutně být zaviněno ratingem. Prokázání hypotézy bylo sice předvídatelné, ale cool. Finální, zcela jistě povinný happyend jsem přetrpěl. Verdikt: "Nepříliš nápaditý zombie výplach, který sice postrádá napětí a atmosféru, vynahrazuje si to ale ústřední tezí." ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech