Královna Viktorie

Mladá Viktória

(festivalový název)

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2009, 100 min

Píše se rok 1819 a v Londýnském paláci se narodilo dítě. Zrozeno mezi královskými strýci, králem Anglie a králem Belgie, je jeho soudem stát se královnou a vládnou velké říši. Pokud ji nepřinutí, aby se své moci vzdala a podepsala regentský dekret. No, historie nám řekla své, tak co nám řekne tento snímek ? CITÁT - Jak si sešla schody ? Pěšky, mamá. Pěkné kostýmy a masky, ale děj filmu je velice pomalý a někdy až nudný. Přežil jsem to a někdy se i usmál. Produkci filmu měl Martin Scorsese nebo i Graham King. Princeznu Viktorii si zahrála Emily Bluntová a jejího : prince " Alberta si zahrál Rupert Friend.(5.4.2010)

Emily Blunt působí jako královna naprosto étericky a vznešeně a Rupert Friend státností a testosterony přímo srší. Musím uznat, že jak Emily tak Rupert předvedli skvělé výkony i když děj někdy maličko zaostával, ale ta překrásná kamera to všechno vynahradila. Klobouk dolů a musím se přiznat, že při scénách s Victorií a Albertem á la jejich tanec apod. jsem téměř nedýchala.(2.7.2010)

Staré dobré Spojené království miluji. A královnu Viktorii ještě více. A opravdu mě naštvalo, že film o této britské osobnosti točil francouzsky mluvící Kanaďan. WTF? ... No, ovšem opět se mi vymstily mé předsudky vůči frantíkům etc. Jean-Marc Vallée se fakt hodně snažil a The Young Victoria dotáhl na sakra hodně vysokou úroveň. K tomu samozřejmě byl důležitý správný výběr lidí, protože bez lidí, kteří neví, co dělají, by historický film neměl žádný smysl. Perfektně vybraná ústřední dvojice mě doslova ohromila. Z béčkové herečky Emily Blunts, jež se proslavila filmem The Devil Wears Prada, se díky této roli vyklubal velmi nadějný talent a doufám, že u královny Viktorie neskončí a půjde ještě výše. Rozhodně má co nabídnout a nebojím se říct, že se máme od ní ještě na co těšit. To samé platí o Rupertu Friendovi, typickém Anglánovi, jehož pět minut slávy jistě nemine. S dalšími kšefty může určitě počítat i Ilan Eshkeri - autor nádherné hudby, která byla pěkně doplněna Händelovým slavnostním Zadok the Priest. Když se ještě k tomu všemu připočtou pestré scény a kostýmy, máme zde takřka perfektní film. Bohužel, scénář, na kterém já si tak trochu potrpím, už tak perfektní nebyl, a to se raději ani nebudu zmiňovat o historických chybách. První polovina byla super, ta druhá už trochu pokulhávala. Vypadalo to, jakoby si tvůrci uvědomili, že už musí asi končit (podobně to máme u ságy Harryho Pottera), ale jejich obavy byly zbytečné. Však 100 minut na historický film není moc a myslím si, že kdyby scénáristé přidali další půlhodinku, mohli by vytvořit zcela ideální konec a ne takový zásek, jaký udělali. To jediné zkazilo celkový dojem z filmu, ale nic to nemění na tom, že ten frantík z Kanady to dokázal.(29.12.2009)

• Morien

Při konzumování tohoto bublinkového nápoje jsem se v jednom momentu zastavila, převalila hlt několikrát v ústech, polkla a vztekle vzkřikla: "Kruciš, kde jsou bublinky?" A od toho momentu mě film jako spokojeného diváka ztratil. Emily Blunt je zkrátka zatím přesvědčivější, hraje-li mrchy. Ty porcelánové panenky... No nevím, nevím, já je prostě nemám ráda ani tak. Zato mě potěšila Rachael Stirling, ačkoliv se tam jen tak mihla. Rupert, takový panák, zamilovala bych se do Bettanyho. Zkrátka a dobře, nemá-li takovýto film oporu ve vynikajících výkonech herců (a tento film ji bezpochyby neměl), je odsouzen k vyprchání.(9.4.2010)

NEPOZERAŤ otrasné TRAILERY k tomuto filmu!! Zaujímavý a milý počin, no mierne nadhodnotený na čsfd IMHO. Pútavé, občas prekvapivé, príjemné, no nie strhujúce alebo že by ma to nejako zasiahlo... Stretla sa prosto parta mnohých známych hercov /hoci z vedľajších postáv/ a vytvorili veľmi fungujúci celok. Klasická zápletka opäť inak, oblečená do historických kostýmov /ktoré na Rupertovi hriešne dobre sedia;)) /, či iných doplnkov, ubytovaná v známych hradoch a zámkoch, doplnená dosť vydarenou hudbou a spolu vytvára celkom chutnú zmes. No žiaľ, iba trošku nad priemer. V Emily som občas videla Victoriu, no častejšie mladú nádhernú herečku, ktorá vyzerá.. ako.. .. no súčasne. Moderne. To sa mi nepáči na historických filmoch. Inak milý rozprávkovo spracovaný príbeh. __________ mením názor. Myslela som, že je to len jednorazovka. Houby. Film vo mne zanechal stopu! Čo sa mi ráta. Jeho soundtrack som počúvala dlhú dobu dookola, zamilovala som si Schubertov Schwanengesang, niektoré scény som si po čase rada pozrela opäť. Oceňujem snahu o vizuálnu krásu, i keď stále mi leze na nervy scéna, keď Victoria "priletí" na parket za Albertom. Skutočne vydarený, milý výtvor.(11.7.2009)

• - Královna Viktorie vládla dlouhých 63 let, což je nejdelší panování jednoho panovníka v historii Británie. (Petulka88)

• - Roger Ebert pochválil Emily Blunt za výkon a nebál se ji srovnat s Judi Dench. (Terva)

• - Šaty, které má na sobě Victoria (Emily Blunt) při prvním setkání s radou, jsou kopií skutečných šatů královny Victorie. Patří ke sbírce britského muzea, avšak z původní černé barvy vybledly do hněda. (hellstruck)