Královna Viktorie

Mladá Viktória

(festivalový název)

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2009, 100 min

Zdařilé kostýmní historické drama s prvky romance i komedie. Ústřední postavy jsou opravdu skvěle vyobrazeny a zahrány. Precizní vizuální a technické provedení a solidní dějové zpracování Viktoriina života v období nástupu na trůn. Možná jen trochu úlet vpodobě zpočátku rychlého střihu ve stylu akčních filmů - behěm několika vteřin se střídají lokace s přesnými textovými údaji o místě a čase a to s přesností na minuty. Ale to už je jen takové hnidopišství.(19.7.2009)

Zbožňuju tenhle film. Má prostě všechno, romantiku, drama, historické pozadí, plejádu výborných britských herců. Ze začátku se mi při úvodní promluvě Viktorie a následné korunovaci vždy úplně rozechvěje srdce a na konci se mi chce brečet, i když vím, jak to dopadne (a vlastně to nemá špatný konec). Nádherný soundtrack, ústřední téma nemůžu dostat z hlavy, jak je krásné. Emily Blunt jsem měla ráda už před tím, ale tady jsem si ji úplně zamilovala, stejně jako Ruperta Frienda. Skvělí Mark Strong a Paul Bettany ve vedlejších rolích, zbytek ani nezmiňuju, byla by to jak přehlídka herecké elity. Kdyby se tenhle film soustředil na biografii, asi by to vypadalo jinak, ale za tenhle úžasný romantický příběh mladé britské panovnice musím dát plný počet hvězdiček.(3.2.2011)

Prvá polovica sa zaoberá najmä nezrozumiteľnými politickými pletkami, tá druhá je tak trochu gýčová červená knižnica. Je to škoda, pretože sa film akoby dobrovoľne zriekol vyšších ambícií ako len žiadosti o obdiv akademikov nad kostýmami a výpravou. Osobne by som vzhľadom na záverečné konštatovanie, že sa Viktória s manželom zaujímali o vedu a techniku privítal nejakú tú dejovú líniu aj v tomto smere a možno aj celý film. Predsa v každom podobne ladenom filme máme najmä dvorné intrigy a už ma táto jednotvárnosť žánru prestáva baviť.(6.3.2018)

Píše se rok 1819 a v Londýnském paláci se narodilo dítě. Zrozeno mezi královskými strýci, králem Anglie a králem Belgie, je jeho soudem stát se královnou a vládnou velké říši. Pokud ji nepřinutí, aby se své moci vzdala a podepsala regentský dekret. No, historie nám řekla své, tak co nám řekne tento snímek ? CITÁT - Jak si sešla schody ? Pěšky, mamá. Pěkné kostýmy a masky, ale děj filmu je velice pomalý a někdy až nudný. Přežil jsem to a někdy se i usmál. Produkci filmu měl Martin Scorsese nebo i Graham King. Princeznu Viktorii si zahrála Emily Bluntová a jejího : prince " Alberta si zahrál Rupert Friend.(5.4.2010)

Z pestrého trojlístku Valléeho feature zárezov predstavuje tézovité CV mladej Viktórie zárez najmenej hlboký. Pripadá mi to tak, že Jean si proste chcel natočiť drámu odohrávajúcu sa v historií, lenže nanešťatie mu z toho vyšla len páčivo nasnímaná a aristokraticky ošatená glosa bez väčších ambícii. Ešteže to nie je tak podpantoflácky zaprdené, resp. odmerane seriózne akoby sa sprvu mohlo zdať a nájde sa pár použiteľných scénok spoza kráľovského dvora ktoré by však neboli príliš funkčné bez onoho režisérskeho kumštu tohto sľubne sa profilujúceho Francúza.(16.5.2012)

• - Královna Viktorie vládla dlouhých 63 let, což je nejdelší panování jednoho panovníka v historii Británie. (Petulka88)

• - Smrt prince Alberta Viktorií silně otřásla a až do své vlastní smrti se s touto ztrátou nedokázala plně vyrovnat. Začala se vyhýbat veřejnému životu a na princovu památku nosila po zbytek života černé šaty. (Petulka88)

• - Spoiler: Scéna, ve které čelí královna Viktorie (Emily Blunt) pokusu o atentát při projíždce v kočáře, je inspirovaná skutečnou událostí, ale je upravena pro dramatické účely filmu - ve skutečnosti princ Albert (Rupert Friend) nebyl zraněn. (Nin)