Královna Viktorie

• Velká Británie The Young Victoria (více)
Trailer 2

Výpravný historický film kanadského režiséra Jena-Marca Valléea sleduje první roky vlády královny Viktorie, která nastoupila na britský trůn v pouhých osmnácti letech. Mladičká panovnice si musí vybojovat své místo v rámci zkostnatělého systému a emancipovat se jak ve vztahu k vlivným politikům své doby, tak ve sféře soukromé ve vztahu k panovačné matce a jejímu ctižádostivému tajemníkovi lordovi Conroyovi. V prostředí plném intrik nachází tolik potřebnou oporu ve vztahu k princi Albertovi. Viktorii ztvárnila Emily Bluntová, která byla za svůj výkon nominována na prestižní Zlatý glóbus, prince Alberta hraje Rupert Friend. Ve vedlejších rolích obrazově i technicky dokonale zpracované podívané se představují Jim Broadbent, Mark Strong, Paul Bettany a Miranda Richardson. Snímek získal celou řadu cen, včetně Oskara za nejlepší kostýmy. (Česká televize)

Trailer 2

flanker.27

Viktorie je sice momentálně druhým nejdéle vládnoucím panovníkem/panovnicí v britské historii, pro film je ale důležitá osobnost. A z královského páru to byl podle mě spíš princ Albert, kdo byl podstatně zajímavějším charakterem, který se díky své inteligenci a pracovitosti nespokojoval jen s rolí prvního gentlemouna, což v raných letech manželství bylo příčinou častých sporů s panovačnou Viktorií. O tyhle věci se film jen otře a většinu výplně tvoří vkusná kostýmní romantika okořeněná dobrými herci. Emily Blunt se postupně propracovává do mého oblíbeného žebříčku a není to jen vzhledem. ()

Morien

Při konzumování tohoto bublinkového nápoje jsem se v jednom momentu zastavila, převalila hlt několikrát v ústech, polkla a vztekle vzkřikla: "Kruciš, kde jsou bublinky?" A od toho momentu mě film jako spokojeného diváka ztratil. Emily Blunt je zkrátka zatím přesvědčivější, hraje-li mrchy. Ty porcelánové panenky... No nevím, nevím, já je prostě nemám ráda ani tak. Zato mě potěšila Rachael Stirling, ačkoliv se tam jen tak mihla. Rupert, takový panák, zamilovala bych se do Bettanyho. Zkrátka a dobře, nemá-li takovýto film oporu ve vynikajících výkonech herců (a tento film ji bezpochyby neměl), je odsouzen k vyprchání. ()

DaViD´82

Věčná škoda, že Viktorii v druhé polovině tak mohutně dochází dech. Jinak by Vallée atakoval i laťku, kterou si nastavil již předchozím počinem. Co je ovšem po celou dobu geniální je kamera Hagena Bogdanskiho. Nevím sice kde ho vyhrabali, ale tak vymazlenou kameru jsem neviděl leta letoucí. ()

novoten

Scénář Juliana Fellowese těsně před downtonovským startem v režii jindy žánrově přesného Valléeho, pohádkově úžasný Eshkeriho soundtrack a málokdy selhávající dvojice Blunt-Friend v roli ústředního páru - a přesto je z mírně idealizovaného příběhu mladé královny těžké zklamání. Romantice věřím jen z poloviny, historické reálie přichází téměř komplet vniveč a koncept milostného dopisování selhává úplně, stejně jako nečitelný (a v důsledku pak i zbytečný) lord Melbourne. Až je jednomu smutno, že tolika velkým slovům a citům nemám jak věřit. Třetí hvězda tentokrát čistě sobecky jen za hudbu. ()

T2

Rozpočet $35miliónovTržby USA $11,001,272Tržby Celosvetovo $31,878,891Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,113,642 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $5,668,059 //počet predaných kusov 117,054║ príjemný film s výbornou Emily Blunt /60%/ ()

• Dcera producentky Sarah Ferguson, princezna Beatrice z Yorku, si ve filmu zahrála malou roli jedné z dvorních dam Viktorie. Beatrice je skutečná pra-pra-pra-pra vnučka královny Viktorie. (Lenny.M)
  • Šaty, které má na sobě Victoria (Emily Blunt) při prvním setkání s radou, jsou kopií skutečných šatů královny Victorie. Patří ke sbírce britského muzea, avšak z původní černé barvy vybledly do hněda. (hellstruck)