Výpravný historický film kanadského režiséra Jena-Marca Valléea sleduje první roky vlády královny Viktorie, která nastoupila na britský trůn v pouhých osmnácti letech. Mladičká panovnice si musí vybojovat své místo v rámci zkostnatělého systému a emancipovat se jak ve vztahu k vlivným politikům své doby, tak ve sféře soukromé ve vztahu k panovačné matce a jejímu ctižádostivému tajemníkovi lordovi Conroyovi. V prostředí plném intrik nachází tolik potřebnou oporu ve vztahu k princi Albertovi. Viktorii ztvárnila Emily Bluntová, která byla za svůj výkon nominována na prestižní Zlatý glóbus, prince Alberta hraje Rupert Friend. Ve vedlejších rolích obrazově i technicky dokonale zpracované podívané se představují Jim Broadbent, Mark Strong, Paul Bettany a Miranda Richardson. Snímek získal celou řadu cen, včetně Oskara za nejlepší kostýmy. (Česká televize)

Trailer 1

Jinny

Mladá Viktorie se dlouho rozhoduje, jestli a za koho se vdá, potom si vybere, přijde zamilost, pak první neshody a nakonec usmíření. Spoiler? Těžko.Tenhle film je slušně natočené kostýmní drama, které ale skutečný příběh Viktorie a Alberta cukruje pro potěšení divaček. Nečekejte víc než historickou romanci, která vás emocionálně nerozruší. Potěšil mě především zajímavý part Alberta jako osoby, co stojí vedle trůnu, což je samozřejmě obvyklá ženská role. ()

Rex Mundi

Nežná, romantická a očarujúca kostýmovka. Neprináša veľké otázky ani odpovede a nerieši svetový mier - ale je vidieť, že ju nakrútili poctivo a s láskou. Emily Blunt sa už narodila s trochu povýšeneckým výrazom v tvári, ktorý príjemne kontrastuje s mäkkosťou jej úsmevu a robí z nej ideálnu kandidátku na takúto rolu (na rozdiel od takej Romy Schneider, ktorá bola v mladosti skrz-naskrz sladučká). No a Rupert Friend rolou Alberta vytvoril vzor asi najhebkejšieho zamilovaného plyšového zajačika, akého filmové plátno kedy nosilo :-) ()

Freemind

Vrním blahem. Vizuálně jeden z nejkrásnějších filmů poslední doby. Ani mi nevadí sebemenší pokusy o nějaký experiment, tohle dílko je jako antická socha - úchvatná právě svou symetrií a až bolestnou dokonalostí. Jazyček vah stále kmital mezi dramatem a romancí, atmosféru úžasně odlehčovaly skromné, ale přirozené vtipné scény. Jediným mínusem je jen moje soukromá přežranost filmy podobného typu - ve své kategorii jde přesto pravděpodobně o nejlepší snímek, jaký jsem kdy viděl. ()

hellstruck

Výborné historické drama má sice pomalé tempo, ale to je u podobných filmů normální. Vévodí mu úžasná Emily Blunt a skvěle jí sekunduje Rupert Friend. Líbí se mi, že se věnuje mladé nevyzrálé a křehké budoucí královně, která není nijak nadšená svým osudem a cítí se celý život jako ve vězení.Fajn romantika, kostýmy a celkově příběh. ()

Thommie

Pokud to beru jen jako drama, tak je to dechberoucí. S tou historičností a životopisností (faktografie mě nezajímá, jde o to, že jí tam bylo zoufale málo) bych přibrzdil. Tedy jako drama je to úchvatnost sama. Skvělá monarchistická atmosféra, pro kterou mám slabost. Jednu chvíli se mi chtělo křičet, "ať žije král", takže za skvěle odvedenou práci jak režijní, tak kostýmní patří tvůrcům jen chvála. Já se na tyhle monarchistický filmy nemůžu dívat, protože jednou přijde den, kdy budu ochotnej dát za monarchii všechno :)))) A Paul Bettany je skvělej herec! ()

• Většina záběrů interiérů se natáčela na zámku Belvoir v hrabství Leicestershire v Anglii. Na posteli, kterou vidíme o svatební noci, spala opravdová královna Victorie. Ložnice je tak malá, že kamery musely být umístěny za okny. (HellFire)
  • „Prímorské“ scény boli skutočne natočené na zámku Belvoir pomocou importovaného piesku a digitálne renderovanej morskej vody. (Svadbos)

Související novinky

McConaughey léčí AIDS drogami

McConaughey léčí AIDS drogami

11.03.2011

Na nějakou dobu si dal pohov od rolí hezounů v romantických komediích, takže jej uvidíme v právnickém dramatu The Lincoln Lawyer a pak možná i v jeho vysněném projektu nazvaném The Dallas Buyers Club… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Většina filmových fanoušků bude nejspíš z “prohry” Avatara zklamaná. Není ovšem na škodu, že dala Akademie přednost filmu, který nejenže nebyl ani v nejmenším zamýšlený jako \"oscarový\", ale jeho… (více)