Reklama

Reklama

The 80th Annual Academy Awards

(pořad)
Publicistický
USA, 2008, 197 min

Účinkují:

Jon Stewart, Amy Adams, Jessica Alba, Alan Arkin, Cate Blanchett, Josh Brolin, Steve Carell, George Clooney, Penélope Cruz, Miley Cyrus, Patrick Dempsey (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) „výročnosti“ byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil, ceny byly rozdány vyváženě a „politicky korektně“. Nejpravděpodobnější kandidáti na herecké Oscary Daniel Day-Lewis (za hlavní roli v Až na krev) a Javier Bardem (za vedlejší roli v Tahle země není pro starý) nebyli zklamáni a nejlepším animákem se stal Ratatouille. V souboji Tahle země není pro starý versus Až na krev, které měli stejný, a ze všech nominovaných snímků největší počet nominací, vyhrál se skóre 4:2 první jmenovaný. Snímek si odnesl Oscara za nejlepší adaptovaný scenář, zmiňovaného nejlepšího herce ve vedlejší roli a také za nejlepší režii (bratři Coenové) a nejlepší film roku. Až na krev si odneslo pouze dva Oscary, vedle Daniela Day-Lewise Akademie ocenila kameru Roberta Elswita. Všechny tři své nominace (dvě zvukové kategorie a střih) proměnilo Bourneovo ultimátum, čímž se stalo druhým nejúspěšnějším filmem večera. Dvě sošky si vedle Až na krev odnesla Edith Piaf (nejlepší masky a nejlepší herečka v hlavní roli – Marion Cotillard). Po jednom „plešounovi“ pak dostali Královna Alžběta: Zlatý věk (kostýmy), Zlatý kompas (vizuální efekty), Sweeney Todd (výprava), Michael Clayton (famózní Tilda Swinton jako nejlepší herečka ve vedlejší roli), Pokání (hudba Daria Marianelliho), Juno (původní scénář někdejší striptérky Diablo Cody), Ďáblova dílna (nejlepší neanglicky mluvený film) a konečně undergroundová romance Once za píseň „Falling Slowly“ od Glena Hansarda a Češky Markéty Irglové. (POMO)

(více)

Recenze (29)

Agoran 

všechny recenze uživatele

Na předávání bylo znát, jak moc se nechtěli vzdát svého plánu B (sestřihy videí). Na to, že to bylo jubilejní 80. předávání mi to přišlo trochu slabé. Ale samozřejmě se našly dobré vtipy (jako s Travoltovým Boeingem:) ) a sledování v kině byl dobrý zážitek. A pokud bych měl hodnotit i český komentář Baldýnského s Fukou, tak by se hodnocení zvedlo ještě o hvězdičku. ()

sta 

všechny recenze uživatele

nerad hodnotím podobn=é záležitosti, ale vzhledem k tomu, jak moc jsem si to předávání užil, musim dát plnej počet - když jsem to dokoukal, vzpoměl jsem si na jedno předávání Emmy, kde se jeho uvádějící v jedné z předtočených scének na WC potkal tuším s Biily Crystalem, který dříve uvádíval předávání Oscarů a stěžoval si, že je nespravedlivé, když předávání Oscarů může být nominováno na Emmyl, ale předávání Emmy nikdy nemůže vyhrát Oscara.. 80. předávání Oscarů si však Emmy za živák vskutku zaslouží, neboť šlo o parádní jízdu plnou emocí se skvelými hláškami v podání Jona Stewarta.. PS: Daniel Day-Lewis byl, je a bude bůh! ()

Reklama

Jillen 

všechny recenze uživatele

5* hvězd za skvělý zážitek v Palace Cinemas. Nával Pepsi coly a tuna popcornu mi pomohla přežít otravný červený koberec a pak už se šlo rovnou na věc. Samotné předávání jsem se pak jen usmíval, občas i smál. Může za to nejen skvělý moderátor Jon Stewart, ale i dvojce našich českých překladatelů v čele s F.Fukou, kteří mě zhruba 6 hodin nenechali usnout. Oscara za Zlatý kompas ale nemůžu odpustit. ()

DJ Obelix 

všechny recenze uživatele

Genialni Jon Stewart a jeste genialnejsi cesky komentar od panu Baldynskeho a Fuky, kteri maji pohotovost a ostrovtip v malicku. Narazky na uces Javiera Bardema byly skvele a obdivuji, ze i pres tu ohromnou stopaz panove neprestali byt pohotovi a vtipni. P.S.: Mne se naopak sestrih "Probuzeni ze zleho snu" strasne libil - melo to vtip i nadsazku, ovsem ony tradicnejsi sestrihy mi moc neimponuji... ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Přiznám to dobrovolně: Na tuhle komerční šaškárnu se ráda už pár let podívám, ačkoliv nutno dodat, že kvalitka hodně záleží na projevech oceněných a moderátorovi. A Jon Steward... Jon Steward byl trefou do černého, protože vtipnost, ani pohotovost mu rozhodně nechyběla. "To je ale arogantní chlap, co?" Čeští lvi se mají ještě hodně co učit. Ale co. Třeba to poosmdesátě zvládnou stejně stylově jako tahle (téměř výhradně zaoceánská) partička. ()

Zajímavosti (3)

  • Tento osarový večer sledovalo pouhých 29,20 milionů diváků. (EMMY)
  • 80.udělování cen americké Akademie filmového umění a věd proběhlo 24. února 2008, už po sedmé v losangeleském Kodak Theatre . (EMMY)
  • Kvůli stávce amerických scénáristů, která trvala 100 dní, bylo ohroženo i 80. udělování oscarů. (EMMY)

Reklama

Reklama