The 80th Annual Academy Awards (TV pořad)

Publicistický

USA, 2008, 197 min

5* hvězd za skvělý zážitek v Palace Cinemas. Nával Pepsi coly a tuna popcornu mi pomohla přežít otravný červený koberec a pak už se šlo rovnou na věc. Samotné předávání jsem se pak jen usmíval, občas i smál. Může za to nejen skvělý moderátor Jon Stewart, ale i dvojce našich českých překladatelů v čele s F.Fukou, kteří mě zhruba 6 hodin nenechali usnout. Oscara za Zlatý kompas ale nemůžu odpustit.(9.3.2008)

Na předávání bylo znát, jak moc se nechtěli vzdát svého plánu B (sestřihy videí). Na to, že to bylo jubilejní 80. předávání mi to přišlo trochu slabé. Ale samozřejmě se našly dobré vtipy (jako s Travoltovým Boeingem:) ) a sledování v kině byl dobrý zážitek. A pokud bych měl hodnotit i český komentář Baldýnského s Fukou, tak by se hodnocení zvedlo ještě o hvězdičku.(9.3.2008)

Moji první Oskaři. Už jen pro tu atmosféru, která byla ve Špalíčku bych dal ultimátní hodnocení. Jenže, i když to pominu, tak tahle show byla vtipná, a Jon Stewart byl až geniální. Žádný trapasy, hluchý místa, nic. A jeho glos Bardemova proslovu k mamince, na to se jen tak nezapomíná. Nezapomělo se ani na Heathe Ledgera, jeho medailonek a setměná Kodak Theatre setrvávající ve chvíli ticha? Hodně silný zážitek. No a pak je tu Děkovačka Reloaded, Markéty Irglové, kdy mě Stewart tak překvapil až sem měl husí kůži. Špalíček na nohou a potlesk jak sviňa. Bylo ovšem taky zklamání: Oskar pro Golden Compass, WTF?! A překvapení (i když jsem jí držel palce), byl Oskar pro Tildu Swinton. Parádní byl Stewart, když narážel na těhotné herečky, a nesmí se zapomenout na Cate Blanchett (protože ta hraje fakt všude a všechny.) ;o) Opomenuti nesmí být ani Fuka s Baldýnským. Jejich takřka geniální vtípky na Red Carpte show a módní moderátory. To bylo to, co nás drželo od spánku. Prostě celé to bylo nezapomenutelné.(12.5.2008)

Výroční 80. Ceny akademie byly pro mě první, které jsem kdy viděl v celé délce. No a musím uznat, že Američanům slovo velkolepost říká opravdu dost, hned vedle nablýskaných rób a výborných hlášek (jejichž význam jsem mnohdy vyrozuměl až z kontextu). Jon Stewart je moderátor se vším všudy a dodal "plešounům" ještě větší punc. Nejvíce mě potěšilo vítězství Ratatouille a naší tuzemské rodačky Markéty Irglové, která si střihla proslov až po oskarové líbačce. Zklamal mě jen mizivý (1 Oscar) úspěch Pokání. Zkrátka americká show, kterou stojí za to vidět. P. S. RIP Heath Ledger!(2.3.2011)

Přiznám to dobrovolně: Na tuhle komerční šaškárnu se ráda už pár let podívám, ačkoliv nutno dodat, že kvalitka hodně záleží na projevech oceněných a moderátorovi. A Jon Steward... Jon Steward byl trefou do černého, protože vtipnost, ani pohotovost mu rozhodně nechyběla. "To je ale arogantní chlap, co?" Čeští lvi se mají ještě hodně co učit. Ale co. Třeba to poosmdesátě zvládnou stejně stylově jako tahle (téměř výhradně zaoceánská) partička.(22.3.2008)

• - 80.udělování cen americké Akademie filmového umění a věd proběhlo 24. února 2008, už po sedmé v losangeleském Kodak Theatre . (EMMY)

• - Tento osarový večer sledovalo pouhých 29,20 milionů diváků. (EMMY)

• - Kvůli stávce amerických scénáristů, která trvala 100 dní, bylo ohroženo i 80. udělování oscarů. (EMMY)