Sibiřská škola (festivalový název)

• Itálie

Educazione siberiana

Siberian Education

Deadly Code

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

Itálie, 2013, 110 min

,,ODPUSŤ NÁM, ČESTNÝM ZLOČINCŮM, VŠECHNY HŘÍCHY, JEŽ JSME NUCENI PÁCHAT.…“ /// Film o komunitě Urků žijících v Moldavsku, ve kterým se šprechtí anglicky a natočili ho Italové… dobrá, nebudem řešit píčoviny… Epizody z dětství, dospívání, vyučování o důstojnosti, odvaze, vo tom, že jsou místa, kde umět tetovat, používat nůž a střílet je víc, než titul z ČVUT, až po Kolymovu misi ,,za spravedlnost“ ve speciální jednotce. Atraktivní příběh, kterýho se měli zhostit Rusáci. Vona k tomu ta angličtina nepasuje (ani kdyby Malkovich balalajku sežral?!). Možná by pak film, příběh, prostředí …působili drsnějc a ne jen povrchně, či snad zbytečně vypočítavě. Každopádně Я бегу за книгу! . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Sibiřská výchova“, kterou v roce 2009 napsal Nicolai Lilin, jsem nečetl. 2.) Zjistil jsem, že mám ve dveřích zabodlej vystřelovák. 3.) Thx za titule ,,mp3comanche“ a ,,jives“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(24.1.2014)

Ja mám veľmi rada, keď Rusi hovoria po anglicky, ale toto sa skoro nedalo počúvať, asi preto, že to neboli Rusi. Celkom zvláštne natočený film, vlastne ani neviem o čom poriadne mal byť. Je mi jasné, že o tom ako sa vyrastá v komunite sibírskych Urkov, ale bol to skôr taký sumár životných zážitkov Kolyma a Gagarina. Veľmi slabé tri hviezdy odo mňa, myslím si, že to mohlo byť aj lepšie. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou.(22.4.2015)

Je hezký jak to vzal každý z trochu jiného úhlu, jak čtu komentáře, tak někdo to viděl jako film o partě kamarádů, který spolu zažívali věci až se to jednou trochu posralo a někdo to bere prostě jako film o sibiřské komunitě, která má svá pevná pravidla a tak trochu si tím vším sere do huby. Pevný kodex tam je, jen né vždy je dodržován. Film byl na můj vkus až moc ukecaný a zdálo se mi, jakoby se něco dělo jen první půlku a druhá půlka byla jen jako vedlejší film, ve kterém se neukázalo nic zásadního. Nechci spoilerovat, takže řikat nic nebudu, ale vždy když se něco dělo, děj se najednou dal jiným směrem a najednou byl někdo mrtvej nebo se nechal naverbovat atd... prostě vše podstatné ve filmu není. Tak mi to přišlo, Ze začátku to vypadalo nadějně, ale nakonec mě to dost zklamalo.(21.3.2014)

Adaptace autobiografické knihy Nicolaie Lilina Sibiřská výchova. Příběhy ze života komunity sibiřských zločinců nuceně vysídlených ze své vlasti do oblasti Podněstří. Hlavní hrdina Kolyma je během dospívání v podněsterském městě Bender zasvěcován do života a pravidel této komunity. Nejzajímavější jsou určitě složitá kultura tetování a mravní kodex, který v sobě spojuje zločin s nejvyšší mírou poctivosti a křesťanské lásky k bližnímu. Rámec příběhu se odehrává v Čečensku, kde Lilin bojoval jako příslušník zvláštních jednotek sabotérů, což podrobněji popisuje ve své další knize Volný pád. Jako doplněk knihy se mi Sibiřská výchova líbila, jako samostatný film už ovšem obstojí hůř. stuntmanMIKE: než k něčemu napíšeš scestný komentář, tak doporučuju trochu se obeznámit s kontextem.(27.12.2013)

Taliani natočia film o sibírskej mafii v angličtine. Ten jazyk mi tam nesedel. Z filmu vidno že medzi sibírskou a sicílskou mafiou nie je vela rozdielov (2 písmená). Ale ide iba o drámu a po svižnom úvode som čakal úplné iný film a nie rodinnú drámu. Ale vcelku dobré a je škoda, že Malkovichov potenciál bol využitý len okrajovo.(11.3.2015)

• - Film byl natočen podle knihy „Sibiřská výchova“, kterou napsal Nicolai Lilin. (mjech)

• - Okrem Talianska pracovali filmári aj v litovskej metropole Vilnius. (MikaelSVK)