Sibiřská škola (festivalový název)

• Itálie

Educazione siberiana

Siberian Education

Deadly Code

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

Itálie, 2013, 110 min

Ja mám veľmi rada, keď Rusi hovoria po anglicky, ale toto sa skoro nedalo počúvať, asi preto, že to neboli Rusi. Celkom zvláštne natočený film, vlastne ani neviem o čom poriadne mal byť. Je mi jasné, že o tom ako sa vyrastá v komunite sibírskych Urkov, ale bol to skôr taký sumár životných zážitkov Kolyma a Gagarina. Veľmi slabé tri hviezdy odo mňa, myslím si, že to mohlo byť aj lepšie. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou.(22.4.2015)

Tak tu máme konečne ďalší film o ruskej mafii, ale hlavne o Voroch v zakone a o ich kóde, ktorým sa kedysi riadili a možno v niektorých častiach Ruska ešte aj riadia. Kto čaká niečo na štýl Eastern Promises bude sklamaný. Tento film je komornejší a poväčšine sa odohráva v chudobnom mestečku na Sibíri. Akcie veľa nie je, ale nevadí to. Ako som napísal ide skôr o film, kde hlavnú úlohu zohráva akýsi kódex cti Vorov v zakone. Pre mňa, ako pre človeka, ktorý sa o toto prostredie zaujíma, chuťovka. Nie je to na 100%... má to hluchšie miesta, ale vzhľadom na to, že takýchto filmov veľa nie je, som spokojný.(23.12.2013)

Zvláštní film. Šel jsem do toho s tím, že se jedná o ruskou mafii, ale tohle je úplně o něčem jiném. Příběh vypráví o životě zločinecké sibiřské komunity řídící se vlastními zákony, kde jsou děti vychovávány s důrazem na velmi specifický kodex cti, víru v Boha a bratrství. A taky z nich dělají experty na to, aby s nimi nikdo hned tak nevyjebal. Výborní Malkovich, Stormare a Tomlinson. A také všichni ti ostatní, jejichž jména neznám. Jen ten příšerný ruský přízvuk to občas kazí. Ale v tom jsou západoevropští filmaři nepoučitelní. 85%(24.1.2014)

• MartinezZ

Italská ponurá syrová věc o Rusácích (koho zajímá, že je to nějaká přidružená republika či jaká tomu podobná děržava), hraných Američany a kdo ví čím vším ještě. Podtitulek by tom mohlo mít něco jako "Výchova póvlu na konci světa". Klany mají svá pravidla a ta se neporušují, padni komu padni. Ale že bych si z toho pamatoval více, než pár potetovaných knih, to ne.(19.3.2014)

Velmi zajímavý, leč zároveň rozporuplný film. Především námět je originál, slušné je též zpracování, po formální stránce nelze příliš vytýkat, dokonalá je mizanscéna a dobré herecké obsazení, snad jen Vilius Tumalavicius v roli Gagarina nebyl vždy úplně přesvědčivý, měl jsem ale jednu zásadní výtku. Také vám vadí, že v italském filmu o ruskojazyčné komunitě Urků žijících v moldavském Podněstří mluví většina postav anglicky s podivně iritujícím ,,jakožeruským" přízvukem?(17.7.2014)

• - Film byl natočen podle knihy „Sibiřská výchova“, kterou napsal Nicolai Lilin. (mjech)

• - Okrem Talianska pracovali filmári aj v litovskej metropole Vilnius. (MikaelSVK)