Reklama

Reklama

Chlapec zvaný Kolyma vyrůstá spolu se svými kamarády v komunitě sibiřských zločinců, kteří byli ve 30. letech v dobách Sovětského svazu nuceně přesídleni ze své vlasti do oblasti dnešního Ponděstří. V neutěšeném prostředí podněsterského města Bender se chlapci učí, jak si vydobýt své místo v životě pomocí nožů, bitek a krádeží. Součástí jejich výchovy je i neporušitelný mravní kodex spojující v sobě zločin a křesťanskou etiku lásky k bližnímu. Striktní zásady v sobě zahrnují pohrdání drogami, penězi, přepychem a veškerými autoritami, které omezují lidskou svobodu, hlavně tedy policií a veškerou státní mocí, ale také lásku k dětem či postiženým a uctívání Panny Marie, ikon a zbraní. Životní moudrost chlapcům předává formou působivých příběhů a legend Kolymův dědeček Kuzja (John Malkovich).

Důležitou součástí kultury této komunity je umění tetování a každý člen si nese svůj životní příběh nesmazatelně vytetovaný na vlastním těle. Tatérskému umění se vyučí také Kolyma, čímž si získá důstojné postavení jak ve věznici pro mladistvé tak v komunitě Sibiřanů. Kvůli znásilnění mentálně postižené dívky Xénie (Eleanor Tomlinson), jejíž handicap Sibiřané považují za dar od Boha, se Kolyma na smrt znepřátelí se svým nejlepším kamarádem Gagarinem a aby dodržel kodex, vydá se za pomstou až do víru války v Čečensku. Sibiřská výchova je adaptací stejnojmenné autobiografické knihy Nicolaie Lilina, který skutečně v 80. a 90. letech vyrůstal v komunitě sibiřských zločinců v podněsterském městě Bender, od roku 2003 však žije v Itálii a živí se jako tatér, žurnalista a kulturní pracovník. O svém působení v ruské armádě během čečenské války vypráví Lilin ve své druhé knize nazvané Volný pád. (Iggy)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (43)

eLeR 

všechny recenze uživatele

Ja mám veľmi rada, keď Rusi hovoria po anglicky, ale toto sa skoro nedalo počúvať, asi preto, že to neboli Rusi. Celkom zvláštne natočený film, vlastne ani neviem o čom poriadne mal byť. Je mi jasné, že o tom ako sa vyrastá v komunite sibírskych Urkov, ale bol to skôr taký sumár životných zážitkov Kolyma a Gagarina. Veľmi slabé tri hviezdy odo mňa, myslím si, že to mohlo byť aj lepšie. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý, leč zároveň rozporuplný film. Především námět je originál, slušné je též zpracování, po formální stránce nelze příliš vytýkat, dokonalá je mizanscéna a dobré herecké obsazení, snad jen Vilius Tumalavicius v roli Gagarina nebyl vždy úplně přesvědčivý, měl jsem ale jednu zásadní výtku. Také vám vadí, že v italském filmu o ruskojazyčné komunitě Urků žijících v moldavském Podněstří mluví většina postav anglicky s podivně iritujícím ,,jakožeruským" přízvukem? ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Studené a syrové tak, jak jsem i očekávala od tohoto filmu, ale zpracování na mě působilo úděsně. Poměrně jednoduchá dějová linka byla tak překombinovaná, že jsem se často zmítala v čase a to byla velká škoda na úkor celého příběhu o jedné zajímavé dvojce kamarádů Gagarina a Kolymy. Urcké tradice, tetování, jejich zvláštní zvyky a morálka musí být určitě fascinujícím čtením, obzvlášť psaná člověkem, který to všechno v poměrně nedávné době skutečně prožil, ovšem filmová podoba mě zklamala. Myslím, že v tomhle případě by nebylo na škodu předem si o tom tématu něco přečíst. Mně by osobně docela zajímalo, jestli ta trochu oživující složka s bláznivkou Xenjou byla taky skutečná? ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Zdařilý návod na to, jak v nuzných podmínkách "nespravedlivé" socialistické represe úspěšně odchovat mládě vraha. Příběh animální, vytapetované lidské spodiny s podivuhodnými "pravoslavně - mravními" kodexy, z něhož jednoho až zamrazí, když si uvědomí, že s takovým svinstvem obýváme jednu zeměplacku. Po zhlédnutí prudce zvažuji, že si nechám na hrudní košíček vykérovat chrám Vasila Blaženého a na zbytek těla sívíčko, ať mám jednodušší pohovory, kdybych se někdy rozhodl pracovat v Rusku. A navíc je to velmi slušivé. Akorát si nevím rady se symbolikou svých činů. Jednou jsem totiž jako bezskrupulózní svině na dálnici přejel ježka a stejným způsobem mám na svědomí ještě nějaké dva zajíce a jednu kočku. Všichni ale byli součástí represivních státních složek, jinak zvířátka samozřejmě miluju! Asi tedy zvolím vykuchané štěňátko se čtyřmi zářezy na pravou půlku. Jediné, co mi na tom vadilo, byl v anglicky mluveném filmu ten debilní Malkovičův ruský přízvuk. Kvůli němu sem tam působil spíš jako Vůl v záhoně. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,ODPUSŤ NÁM, ČESTNÝM ZLOČINCŮM, VŠECHNY HŘÍCHY, JEŽ JSME NUCENI PÁCHAT.…“ /// Film o komunitě Urků žijících v Moldavsku, ve kterým se šprechtí anglicky a natočili ho Italové… dobrá, nebudem řešit píčoviny… Epizody z dětství, dospívání, vyučování o důstojnosti, odvaze, vo tom, že jsou místa, kde umět tetovat, používat nůž a střílet je víc, než titul z ČVUT, až po Kolymovu misi ,,za spravedlnost“ ve speciální jednotce. Atraktivní příběh, kterýho se měli zhostit Rusáci. Vona k tomu ta angličtina nepasuje (ani kdyby Malkovich balalajku sežral?!). Možná by pak film, příběh, prostředí …působili drsnějc a ne jen povrchně, či snad zbytečně vypočítavě. Každopádně Я бегу за книгу! . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Sibiřská výchova“, kterou v roce 2009 napsal Nicolai Lilin, jsem nečetl. 2.) Zjistil jsem, že mám ve dveřích zabodlej vystřelovák. 3.) Thx za titule ,,mp3comanche“ a ,,jives“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

Galerie (91)

Zajímavosti (2)

  • Okrem Talianska pracovali filmári aj v litovskej metropole Vilnius. (MikaelSVK)
  • Film byl natočen podle knihy „Sibiřská výchova“, kterou napsal Nicolai Lilin. (mjech)

Reklama

Reklama