Poslední dny na Marsu

• Velká Británie The Last Days on Mars (více)

Měl to být poslední den jejich mise na Marsu, jenže poté, co se jeden ze členů týmu vydá na neschválenou expedici, to možná bude i poslední den jejich života... (Czexx)

Terva

CITÁT - Jest-li si myslíš, že já jsem na tom líp, tak potom mám o tebe strach........ Nějak mi to moc nesedlo. Trochu jako Vetřelec bez viditelného Vetřelce, bez pořádné hudby, bez pořádného vysvětlení a konec to už bylo možná i přehnané, ale strašně očekávané. Námět dobrý, tak na 50%. ()

JohnCZ

Tak předně bych to neoznačoval jako horor, protože strachu bylo hodně pomálu, spíše za thriller. Zaujal mě především skvělý vizuál a atmosférická hudba. Navnadilo mě to natolik, že jsem v závěru filmu pociťoval jisté zklamání, protože The Last Days on Mars bohužel pohřbívá do vod průměru totálně nenápaditý scénář s nevýraznými herci a bez jediného překvapivého momentu či památné scény. Vesmírné CGI scény a záběru Marsu byly ovšem parádní. ()

Hoyt

Po skvělém snímku Europa Report přichází toto zklamání. Hlavně co se týče obsahu. Příběh není vůbec originální naopak mdlý a nezajímavý. Silnější 2*. ()

ledzepfan

Krásný, čístý SF vizuál, triky na úrovni, kvalitní herci-to všechno tam je. Ale když už se s tím tak napiplali, nemohli tam hodit nějáké hezké chapadloidní emzáky? Nějákou kreatůru nad kterou by mé oldschoolové, sci-fi horrorové srdce zaplesalo nadšením? Jasně, někdo by potom možná nadával, že to vykrádá Alieny, The Thing, nebo třeba Critters, ale takhle je to stejně jen taková-lépe natočená ale méně COOL-variace "Ghosts Of Mars"......... Nenudil jsem se ale ve výsledku mě ten promarněný potenciál zklamal. Škoda :( ()

Kryton

Zombíci na Marsu! No to zní celkem dobře ne? Pokud se to vezme jako čisté béčko a bude se to chovat jako béčko....ale! Poslední dny na Marsu se chová jako předešlé Mars filmy. Než se člověk dočká kýžené akce, tak je tu opět ten nesympatický ansámbl kosmonautů, kteří by testy NASA neprošli ani pokud by vykonali orální sex u všech zaměstnanců a externích dodavatelů. Špatný survival-slasher v kulisách filmu Mise na Mars. Pokud to někdo myslel jako komedií, pak se zasměji. Hodnocení OST: Hudba je paradoxně to jediné, co drží člověka u obrazovky/displeje/monitoru. 5/10 ()

maddy

Prometheus meets Europa Report meets Apollo 18 meets Ghosts of Mars = The Last Days On Mars. Film, ktorý nemá nejaké výrazné ambície, a tak z neho nie som vôbec sklamaný, skôr naopak prekvapený jeho remeselnou zručnosťou (vizuálom), ale aj tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že pri o niečo väčšej snahe mal na viac. Vo výsledku je the Last Days on Mars tradičným čistokrvným sci-fi hororom, ktorých sa už dnes toľko netočí, a ktorý od Britov prekvapivo dostal o niečo vyšší rozpočet ako je pri týchto snímkoch zvykom a tak si môže dovoliť aj pár skutočne prvotriednych záberoch z vesmíru, na kozmické lode a aj prostredie staníc na Marse nevyzerá ako z papundeklu. Rozhodne však nie je žiaduce čakať stomiliónový hollywoodsky blockbuster, no aj napriek tomu sa vizuál podaril na jednotku. Samotný príbeh o akejsi „takmer zombie“ nákaze počas misie astronautov/vedcov na Marse nie je žiadnym prelomovým dielom (v pár momentoch dá doslovne spomenúť na Scottovho Prometheusa), ale na rozpútanie stiesnenej atmosféry plne postačuje. Vyššie ambície ohľadom nejakého filozofického rozmeru príbeh rozhodne nemá, snaží sa ani o žiadnu originalitu a plne si uvedomuj svoj úlohu, takže vo výsledku so zvolenou látkou a žánrom sci-fi hororu pracuje slušne. O niečo horšie to už je so samotným prevedením. Neistá atmosféra zo začiatku funguje, dopomáhajú aj slušne vykreslené postavy (žiadne otravné „mäso“ určené len na porážku, ale v rámci možností uvažujúci vedci s nie úplne jednotvárnymi vlastnosťami, a s dostatočným vykreslením na to, aby ich bolo možné od seba bez problémov rozlíšiť), lenže s príchodom „zombie vírusu“ filmu chýba nejaký odvážnejší krok, ktorý by ho vyniesol o kvalitatívny level vyššie a odlíšil od konkurencie. Dej nie je síce úplne predvídateľný (napríklad slušný záver vo vesmíre), ale chýba tomu silnejší pocit strachu alebo napätia, čo mohol vynahradiť aspoň akčnejším prístupom (napríklad v štýle Snyderovho remaku Dawn of the Dead), ale ani to sa nedeje. Film sa síce vďaka 95 minútovej stopáži vôbec nevlečie, lenže od začiatku ubieha len v jednom nastolenom tempe bez pritlačenia, zvoľnenia alebo akejkoľvek zmeny. Ako sci-fi a hororovému fanúšikovi mi to však zážitok vôbec nekazilo. Horšie to už bolo s kamerou - útoky mutantov sú totiž natočené veľmi chaoticky s maximálne rozklepanými zábermi, kde nie je vidieť kam postavy bežia, kto ich naháňa, v akej sú pozícii, a tým pádom si ich nie je možné užiť, čo ma za následok to, že sa vytráca akékoľvek napätie. V samotnom závere už kamera doslovne až irituje, keď namiesto postáv sledujeme ledva ich siluety a jediné čo dlhé minúty divák vidí je len piesočná búrka a netuší čo sa deje. Vo výsledku sa na film síce nepozerá vyslovene zle, len s pribúdajúcimi minútami bez nejakého výraznejšieho zaangažovanie diváka stráca na pútavosti, hlavne vďaka kamere, ktorá kvôli neustálym „epileptickým záchvatom“ nedokáže vtiahnuť do diania. Vo výsledku tak síce slušná a maximálne neškodná, ale len jednohubka a nič viac. Fanúšikov sci-fi hororov (medzi ktorých sa radím aj ja) určite poteší, nakoľko to nie je žiaden hlúpy, céčkový, lacný, odfláknutý, „direct-to-video“ snímok, ale celkom poctivá práca. Viac ako tie tri hviezdy však nemôžem. CELKOVO: 3* = Takmer „Béčko“ (príbeh) bez jedinej ambície s takmer „Áčkovým“ prístupom (vizuál, herci, hudba, počiatočná atmosféra), ale s absolútne iritujúcou kamerou. () (méně) (více)

MartinezZ odpad!

* za vzhled vozítek, skafandrů, vesmírné lodi a to je všechno. ~ Co to mělo znamenat? Vizuálně to vypadá jak amatérský počin nějakých fanoušků, herci hrají, jak když si dělají srandu a největší gól je nalezení TOHO - do prkýnka, tohle by neprošlo snad ani jako cvičení na FAMU! Tragédie, neuvěřitelně trapná prkená tragédie s tak odfláklým dějem, že se snad vyvíjel přímo na place bez jakýchkoliv pokusů o myšlení. Nedokoukáno. A víte co? Prd hvězdička, Odpad to je. Tfuj tajxl. ()

agentmiky

Film mě velmi nadchnul už i trailerem,který jsem viděl asi před měsícem.Ale když jsem pak začal pozorovat,jak rapidně jde hodnocení tohoto filmu dolů,začal sem se strachovat,že by to mohla být třeba i blbost.Po zkouknutí ale říkám,že to byl výborný film.Atmosféra na vás doléhala už od prvních minut.Dále skvělá kulisa a dobře propracované prostředí a různé technické věci.Možná,že příběh byl takový jednoduchý a ničím vyjímečný,ale mně to stačilo a byl jsem potěšen.Pro mě to určitě propadák nebyl.Hodnocení:75%.P.S.Velmi se těším i na Europu Report,která také vypadá zajímavě. ()

SaNcHeZ_cz

Liev Schreiber a jeho Horizont událostí střihlý Vetřelci? Není to zase tak špatné, jak by se mohlo zdát. Svůj hororový potenciál sice snímek nezvládá využít naplno, avšak v rámci mezí béčkového sci fi, ve kterém proteče trochu té krve, funguje obstojně. Během hodiny a půl, kterou ve společnosti Posledních dní na Marsu strávíte, se vám dostane solidní režie, slaboučký scénář, stereotypní postavy a docela solidní obsazení. U tohoto filmu platí více než jinde, že volba je jen na vás. Jen nečekejte zázraky. [55%] ()

erased

Bez účasti Schreibera bych se pravděpodobně nikdy nedonutil tento film zhlédnout, a byla by to docela škoda. Nic nového pod sluncem to sice rozhodně není, ale jako s čistě žánrovou sci-fi vyvražďovačkou s Posledními dny na Marsu snad ani nelze mít problém - nechybí zde totiž napětí ani povedené využití prostředí, a dokonce si to bere i něco z toho mnou opěvovaného nadšení z překonávání hranic neprobádaného smíšeného s úzkostlivostí z naprostého oddělení od jakékoli civilizace, které se tak dobře podařilo zobrazit v Europa Report. Jediná malá výtka se týká toho, že samotné "zombie" nejsou prozkoumány nijak hlouběji, obzvlášť proto, že právě jejich fungování vědci ve skafandrech nejednou nakousli. ()

Alementina

krasne jednoduche sci-fi, ktere ma sice par moušek, ale ve výsledku je to poctivý kousek, který neohromuje originalitou a překvapením, ale tou čistotou zpracování. Srovnání s Promethem si zaslouží, nezaslouží si být ale v červených číslech a naprosto nechápu tohle podhodnocení. Za mě 4,5* Myšlenka z Europy Report je velmi podobná :) ()

kaylin

Nechci říkat, že je snímek „Poslední dny na Marsu“ špatný, to zase vůbec ne, ale zároveň to není ani snímek, který by vás měl odrovnat. Zajímavé prostředí už dnes tak zajímavé není, trikové sekvence, které vás dostanou, jsou celkem skromné. Snímek vás tak možná ještě dostane tím, kde se odehrává, ale po „Gravitaci“ už ani tohle není nijak závratné. Za mě celkem milý, lepší průměr, rozhodně minimálně lepší na sledování než jiné, podobné hororové kousky. ()

Maq

Vizuálně pěkné, ovšem sází to na rychlý spád v naději, že divák u toho nestačí myslet. --- Tohle není případ jen tohoto filmu, je to přímo zásadní problém všech sci-fi dramat: scénárista si nedá tu námahu scí-fi průser rozvinout z tajemna do masakru nějak rozumně, a tak místo toho udělá z astronautů nezodpovědné trotly. Jenže právě astronauti takoví nejsou, nemohou být, nesmějí být. Procházejí nejdůmyslnějším výcvikem a psychotesty, aby se chovali disciplinovaně, zodpovědně, nepanikařili ve stressu, nezkoušeli žádné sólování, atd. Samozřejmě vyhladit takovou posádku, navíc permanentně vybavenou hi-tech detekčními a bezpečnostními udělátky, je pro spisovatele či scénáristu mnohem větší problém - a v tom celá ta bída vězí. --- Dávám dvě hvězdičky abych naznačil, že se na to přece jen hezky dívá a hloupost není přespříliš masivní. ()

slunicko2

Eklektismus v architektuře 19. století dal vzniknout z dnešního pohledu zajímavým stavbám. Ale ve filmu? 1) Snímek očividně počítá s divákem znalým věci, divákem poučeným, který viděl Vetřelce i Věc a desítky jejich epigonů. Nezdržuje se tedy zbytečným vysvětlováním ani úvodem do situace. Všichni dobře rozumíme tomu, co se na obrazovce děje._____ 2) Je to jako když posloucháte Bachovy variace. Divák musí jen rozhodnout, jestli jde skutečně o variace nebo jen o plagiátorství. Pokud jde o mne, mám v tom jasno. ()

stration

Perfektní klaustrofobní kousek. Mně to zase nejvíc připomínalo Apollo 18. Atmosféra byla parádní, skoro jsem cítil tíhu skafandru a těžko se mi dýchalo. První polovina sice o chlup napínavější a tajemnější, ale ani v té druhé se zběsile nepobíhá z místa na místo, ale v rámci filmových možností myslí a koná. Schreiber nezklamal, ostatní zdatně umírali za doprovodu pasující hudby. Rozhodně příjemné překvapení. ()

JohnMiller

Zo začiatku to ešte ako tak šlo. Uveriteľné prostredie, technológie postavy a svet zahalený do tajomstva prázdneho vesmíru. Nebyť tých ohromných "megalománnych" vykrádačiek na prakticky každý kultový sci-fi horor hodnotenie by bolo oveľa lepšie. Okradli tu filmy ako Alien, Prometheus, The Thing a s časti aj 2001 odysseu. Neveril som vlastným očiam ako sa s tak dobre rozbiehajúceho sa vesmírneho hororu (ktorých je dneska málo) pretransformuje na na trápny béčkový zombie horor. Ako náhle nastupuje do filmu vírus už to u mňa nezachránili ani vynikajúce scenérie, či perfektne navrhnuté technológie ktorých keď si to tak zoberiem bola škoda vložiť do tohoto snímku. S takto navrhnutou výbavou by sa dal nahrať poriadny scifi film ! ()

vegetol.mp

I když je scénář poměrně klišoidní a nenabídne divakovi nic nového, je třeba pochválit tvůrce za poměrně sympatické a civilní zpracování. Film se nesnaží diváka ohromovat nějakými předraženými efekty a sází především na slušnou dávku napětí a dobré herce. Ani ti zombíci nejsou úplně dobře vidět, což osobně považuju spíš za klad. Je až neuvěřitelné, že za tak málo peněz vznikl tak dobře vypadající film. Možná neohromí originalitou, ale fanoušky sci-fi rozhodně neurazí. ()

Dont

Po rychlém úvodu se většina filmu věnuje boji s neznámou formou života. Boj to asi není zcela rovný, ale nutno dodat, že posádka si počíná značně netakticky. I když zranitelnost neznámého protivníka je poněkud mlhavá a nečitelná, určitě bych místo tupých předmětů sáhnul raději po ostrém předmětu. Kde je mlácení kamenem po hlavě neúčinné, tam oddělení jednotlivých částí těla minimálně znepříjemní pohyb… Nic dalšího kromě likvidace mutantů mě nezaujalo, závěrečné rozuzlení bylo sice překvapivě docela povedené, ale celkový dojem zůstal matný. ()

ilemas

O mnoho lepší než několikrát zde zmiňované sci-fi Europa report, ale stále dost velká kravina. Žádný herec mi nepřirostl k srdci, celý film i přes trochu akce nuda, okopirované z mnoha jiných filmů, nic nového. ()

Festival sci-fi filmů

Festival sci-fi filmů