Půjčovna masa

• USA Altered Carbon
USA, (2018–2020), 15 h 36 min (Minutáž: 43–67 min)

Tvůrci:

Laeta Kalogridis

Předloha:

Richard Morgan (kniha)

Martha Higareda, Joel Kinnaman, James Purefoy, Stephanie Cleough, Ato Essandoh, Byron Mann, Andre Tricoteux, Matt Frewer, Renée Elise Goldsberry (více)

Série(2) / Epizody(18)

Po 250 letech strávených v hibernaci je oživený vězeň, který si může vydobýt svobodu jediným způsobem: musí zjistit, kdo je vrah. (Netflix)

LuciusWlk

Je jenom velká škoda, že podobných seriálu navzniká více. Čímž myslím, tak zatraceně dobrých seriálu. Tahle space opera má vše, co se od tohoto žánru očekává a já si jí náležitě užil. Teď jen doufat, že další řada udrží laťku tak vysoko, jak jí ta první nastavila. S02- druhá série kvalitou příběhu nedosahuje kvality první. Přesto, že jde o řemeslně a vizuálně vynikající záležitost, jen o chloupek nesnižuje hodnocení na 4*. ()

666Carnage

Tak jsem si dopřál tenhle neo-noirový skvost. Všude samý barevný světla, technologie a déšť. Už jsem jen čekal kdy na ulici uvidím Deckarda. Četl jsem knížku a ta je moc super a seriál se v hodně ohledech přiblížil. Násilí je super a Joel Kinnaman si to vyloženě užívá a mě se v roli moc líbil. Příběh je super a je tu dost postav co Vám poleze krkem ale to k tomu prostě patří. Baťůžek s jednorožcem co svítí a je plný moderních drog byl cool. Hotel, který byl spojen s umělou inteligencí se mi taky líbil. Některý díly mě tolik nebraly ale jako celek to bylo dost dobrý. Pokud někoho baví aspoň jedna věc okolo tohle seriálu jako je násilí, drogy, klonování a nahota tak by měl začít koukat. 80% ()

iXtr3m3

Skvelý, takmer dokonalý kyberpunkový počin, na ktorý sa neťahá ani pre niekoho kultový Blade Runner. Skvelý Joel Kinnaman, ktorý ma zaujal už pár rokov dozadu v reboote Robocopa a tu si to strihol perfektne. Je to prototyp herca s dobrou fyzickou aj hereckou výbavou, má charizmatický hlas, je pohybovo nadaný, jednoducho mu to sadlo. Skvelé, teším sa na ďalšiu sériu z tohto sveta aj napriek tomu, že on tam už nebude. ()

Benedygtus

Vizualne super serial s velmi dobrou atmosferou. Rychle jsem vstrebal tohle "universum" a libi se mi, jen se mi moc nelibi styl jakym je pribeh vypraven.. castokrat jsem se totiz pristil, ze vysledna moje reakce je namisto "jojoo,aha" spis "hmm, aha..". A kdyz nad tim premyslim s odstupem casu, tak si myslim, ze to bylo prave hodne o nacasovani, ze nektere nezodpovezene otazky byly zodpovezeny prilis pozde az uz to cloveka snad ani poradne nezajimalo v 2. serii se tenhle pocit snad jeste trochu prohloubil a predevsim druha serie zacala byt uz trochu predvidatelna, coz uplne rad nemam. ()

noby

Altered Carbon mohl být snadno o dost lepší. Sice se technicky vzato nevyhýbá hlubším tématům ani jejich ne úplně příjemným závěrům, zároveň se ale snaží tvářit, že tam vlastně nejsou, nebo je alespoň redukuje na obezličku pro posun děje. Je to pořád dobrý seriál, jen s trochu nenaplněným potenciálem. Mnohdy jen protože zbytečně spěchá. ()

Gogo333

Scifi od Netflixu, ano prosím. Celé to vypadalo hodně pěkně a moc sem se těšil. Celkově to lehce zklamalo, bylo tam pár hluchých míst, ale hodně věcí mě potěšilo a celkově jde o hodně povedené dílo. Joel Kinnaman trochu narostl od dob The Killing. Moc potěšil James Purefoy, jen škoda, že tam nemá moc prostoru. Chris Conner jako Poe byl super a Martha Higareda velmi sexy. Seriál má docela slušnou akci, hlavně mě bavily souboje s katanou (slabost pro Japonsko) a nahota taky potěšila, děvčata byla pěkná a nijak to tam nevadilo. Některé scény jsou hodně epic a budu si je pamatovat dlouho. Hlavně ty, kde týpek kosí koho může a přitom má na zádech růžový batůžek s jednorožcem. Samotný detektivní příběh se pěkně rozvíjí a zamotává a vůbec to není špatné. Doufám v druhou sérii, konec dost navnadil. 85% ()

Hanys_

Je to jednoduché. První série je imho jedna z nejlepších věcí od Netfilxu, druhá je asi nejnudnější série, na jakou jsem za poslední roky narazil. Nevím, jestli ještě někdy u nějakého seriálu zažiju tak kvalitativní sešup. ()

Drirr

Výtečně vytěžený cyberpunk plný zajímavých vizuálů, precizních hereckých výkonů (jen ta Dichen Lachman mi prostě moc nesedla) i archetypů a klišé, které prostě k tomu žánru neodmyslitelně patří (a nepřistupuji k nim negativně, právě naopak). To vše navíc říznuté filosofickými náznaky a otázkami a žánrově i filmem noir a americké detektivky drsné školy. Jen škoda místy až moc dlouhých flashbacků, závěrečné uspěchané akce a faktu, že ta detektivní část byla trochu kostrbatá. Z toho totiž vyplynulo až moc polopatické vysvětlování v závěru. Jinak ale velmi kvalitní věc. 80% ()

Prochy38

První řada bez chyby, 99%, vynikající Martha Higareda a Joel Kinnaman. Žral jsem to jak malej kluk a sjel to za víkend. Druhou řadu nedokoukal, sorry. ()

Entream

SPOILERY. Je s podivem, kolik zahraničních publicistů se pozastavuje nad mírou násilí přítomnou v seriálu. Ten přitom nejenže nedosahuje intenzity románu a řadu scén buď zcela vypouští nebo zjemňuje a uhýbá pohledem, ale nepotkává se ani se standardy toho, co lze vidět ve skutečně násilných filmech. Právě zjemnění a obrušování hran se stává určujícím principem seriálu. Nejzřetelněji se tato tendence projevuje ve zpracování jedné z klíčových pasáží románu, která je jakousi kyberpunkovou variací exploatačního „rape and revenge“ schématu, kdy hrdinovu mučení předchází přehrání jeho vědomí do ženského těla v období menstruace. Upustilo se rovněž od stěžejního projevu quellistické politické filosofie, jímž je uvozena následná pomsta, a v němž jako by se skloubil koncept emancipačního násilí a morální étos „drsné školy“. Morganův antiklerikalismus, formulovaný hned zkraje románu postavou poručíka Ortegové („Kovacsi, já tyhle zatracený cvoky nenávidím. Skoro dva a půl tisíce let nás utiskovali. Mají na svědomí víc utrpení než jakákoli jiná organizace v dějinách. Proboha, svým přívržencům dokonce ani nedovolí používat antikoncepci a během posledních pěti set let bojkotovali všechny významnější objevy v oblasti medicíny.“), se tu mění v pouhou rodinnou rozepři smrsknutou na otázku oprávněnosti přenosu digitalizovaného vědomí zemřelého člověka do nového těla. Markantní je i posun v celkovém vyznění obou děl. Román zachovává jistou odevzdanost a skepsi vlastní detektivkám „drsné školy“: „‚Kristin, nikdy se nic nemění.' Ukázal jsem palcem dozadu na venkovní dav.‚Vždycky budou existovat takoví pitomci, který něčemu slepě věří jen proto, aby nemuseli sami myslet. Vždycky budou existovat lidi jako Kawaharová a Bancroftovi, který budou mačkat tlačítka a zneužívat toho. Lidi jako ty, aby zajistili hladkej průběh hry a to, aby se její pravidla neporušovaly moc často. A když ty pravidla chtějí porušit sami Metové, pošlou lidi, jako jsem já a Treppová, aby to udělali za ně. Taková je pravda, Kristin. Je to pravda od chvíle, co jsem se před sto padesáti lety narodil, a podle toho, co jsem se dočetl v historických knížkách, to takhle bylo vždycky. Je lepší si na to zvyknout.'“ Seriáloví tvůrci oproti tomu nechávají Bancroftovi zatknout a hrdina uzavírá vyšetřování slovy „The world changed. For all of us.“ a příběh opouští s nadějí, že se mu podaří najít ženu, kterou miloval, a o níž si myslel, že je nenávratně mrtvá. Přestože citované vyjádření odkazuje převážně ke změnám, k nimž během případu došlo v životě jednotlivých postav, jeho spojení se závěrečným zatčením Bancroftových a poznáním, že nápravy lze dosáhnout i v rámci oficiálních institucí, je to, co dodává seriálu mnohem optimističtější výhled do budoucnosti. S ním souvisí i skutečnost, že zatímco Morgan ukazuje korupci, organizovaný zločin, nerovnost, vykořisťování a strukturální násilí jako odvěké a hluboce zakořeněné, v seriálovém světě je to technologie, která až s magickou mocí svádí lidi na scestí a kazí je. Stačí ji jen zničit. Stvrzením této skutečnosti se stává proměna laskavého děvčátka Reileen v bezskrupulózní kapitánku sexuálního průmyslu, která teprve ve chvíli, kdy je zbavena své nesmrtelnosti, procitá z vlivu technologie jako ze zlomeného zakletí. Člověka pak během sledování napadá kacířská myšlenka, jestli osoba, která v zásadě jen nesnesla, že si brácha našel holku a měl s ní sex, nebyla tak trochu vyšinutá odjakživa. Celková bezradnost seriálu ovšem nesouvisí jen s významovými posuny, ale i neschopností tvůrců řešit subjektivní prožitky postav byť jen s náznakem nějaké invence. Jak divákům zprostředkovat následující pocit, představuje jistou filmařskou výzvu: „Když jsem se ten večer oblékal před zrcadlem, dospěl jsem k nemilosrdnému závěru, že v mém pouzdře je někdo jiný a já byl degradován do role pasažéra ve vyhlídkovém voze za očima. (…) Dlouhé okamžiky jsem měl doslova hrůzu něco si myslet, aby si muž v zrcadle nevšiml mé přítomnosti. (…) Stísněně jsem se za jeho očima zavrtěl.“ Tím nejjednodušším možným způsobem, jakým to udělat, je nechat hrdinu, aby na sebe prostě jen civěl do zrcadla. Nelze si proto nepředstavovat, jak by mohl projekt dopadnout za jiných podmínek – třeba jako 8 MM v kombinaci s transgresivní estetikou filmů Gaspara Noého. Jenže na konci patnáctiletého úsilí zůstala jen nenápaditá, netečná a mátoživá procházka futuristickými kulisami, která se nezřídka ocitá na hranici sebeparodie. () (méně) (více)

Phorbo

K seriálu jsem přišel jako slepý k houslím, dostal jsem doporučeno, že je to super, zajímavé a co já vím co ještě. Jakožto fanoušek vědeckofantastických filmů, seriálů, knih... no a vůbec všeho kolem, co jde, jsem se na to těšil. Pilot relativně zaujal, nápad velice zajímavý, ale po posledním dílu první série, jsem z toho nebyl až tak odvařenej. Kinnaman není zrovna typ na hlavního cápka, který je jakžtakž (anti)hrdina a pomalu v každém díle je budď dobrej a nebo špatnej a potom ani člověk neví, jestli ho chrání jen ten Meth, a nebo ho prostě policie přehlíží. Přece jenom si za deset dílu připsal docela dost mrtvých a pár jeho kolegů mu v tom docela pěkně pomohlo... Což o to, kamera je pěkná, vidina budoucího světa ve čtyřiadvacátém století stojí za to, idea re-sleevingu je taktéže zajímavá; boje stojí docela za to (až na ten finální s katanami, které jsou už na pohled tupé jak deset roků nebroušené kuchyňské nože), nahoty je tam v něterých místech až zbytečně moc, ale proč něčím aspoň nešokovat, že jo; ale ten celkový příběh a plot? Já jsem z toho byl tak zamotaný, že jsem už ve čtvrtém pátém dílu nevěděl, kde jsem, kdo je kdo, a to se s každým dalším dílem zhoršovalo. Nemluvě o vyústění zápletky v posledním díle, kde Lizzie byla ve výsledku spása pro všechny a všichni byli nakonec šťastný ... HAPPY END. PS: docela by mě zajímalo, jak to brali zvířata v takový době... třeba psi, když páníčka zabili, přišel domů v jiném obalu a pes by byl celej od vytržení, by ani nevěděl, kdo to je. Chudáci psi ()

Zombi

Slušné 4 hvězdy za první sérii. Scifi, cyberpunková detektivka s drsným hrdinou, slušnou akcí a zajímavým příběhem. O proti knize dost změn, takže na ni lépe nevzpomínat. ()

Klajnik

První série v pohodě. Cyberpunkový seriál, který dokáže být drsný, krvavý i nápaditý. I přes některé slabší a neaktraktivní pasáže mě to jako celek zajímalo až do konce. Ten podle všeho nebyl tak dobrý, protože si ho už příliš nepamatuju. Druhá série je ale pouhá ztráta času (odpad) a dále na to koukat nehodlám. Už mě to stálo příliš pozornosti. ()

bobstock

Další z futuristických kousků z jiného století, kde už neplatí zákony klasické smrti, ale cyber jungle. Seriál dialogově a vztahově slušně zamotaný, že by chvílema leckomu spíše připomínal klasickou telenovelu. Pro ženy vysoustružený Kinnaman a pro muže roztomilá mexická cajtka Martička. Krásné interiéry a exteriéry světa blízkého Blader Runnerovi, žádné ufony nečekejte. Jediné, co vytknu je slabý hudební motiv. Sem tam něco pobrukuje v té záplavě neonů, ale nedodává to tu správnou atmosféru. Těch pár písniček, které zazní v celé první sérii také nepomohou, to je jediná věc, ale pro mě velmi důležitá. 75% ()

Flopik

Ďakujem Bohu že som na tento seriál narazil.Najprv som si hovoril že to nebude až také dobré a zrazu som pozeral 5 časť za sebou.Dlho ma niečo tak nechytilo preto ľutujem že to má len tak málo častí.Skvelé herecké obsadenie , výborné výkony Joel Kinnaman úžasný a Ortgevá no to je nádherná žena.Nádherný vizuál , akcia ktorá je hádam v každom diely a je parádna no a príbeh ktorý je na špičkovej úrovni.Čím sme boli bližšie k finále tým to bolo lepšie a lepšie no a pri poslednom diely mi padla aj slza pretože bol zvládnutý na výbornú.Prvý krát som zažil koniec ktorý je šťastný a zároveň tak smutný.100% kto nevidel nech sa hanbí a rýchlo to napraví.Ako veľmi by som chcel 2 sériu s pôvodnými hercami ale asi sa toho nedočkám. ()

Blue.Shark

Perfektní cyberpunk, na který čekám od dob Johnnyho Mnemonica. Povedlo se vykreslit dost zajímavě propojený svět, který je špinavý doslova jako dobytek, a kde si člověk nemůže být vůbec ničím jistý. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvyknul na některé zákonitosti, ale jakmile je člověk přijme, rozjede se perfektní detektivní příběh, kterému nasazuje korunu výborný Joel Kinnaman a krásná Martha Higareda. Za pochvalu stojí vynikající vizuál, který se jen tak v rámci seriálů nevidí. Moc se těším na další řadu a jsem zvědavý, kam se posune příběhová linka. ()

Gulde

První série byla skvělá a díky ní u mně seriál měl našlápnuto stát se docela žádaným zbožím. Bohužel druhá série tomu učinila přítrž a zabředla do nudných vod nezáživného mainstreamu bez výraznějšího nápadu. Velká škoda. Knižní předlohu neznám, tak posuzovat/porovnávat nemohu. ()

ddf76

Sci-fi pecka od Netflixu. Tak vyborny sci-fi serial tu uz dlouho nebyl (krome Westworldu). Vubec se to neda srovnat se Star Trek Discovery, ktery prohrava na cely care. Knizni predloha je trilogie, tak snad jeste budou dve serie. Aspon doufam. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Kyberpunkový Altered Carbon mění obsazení

Kyberpunkový Altered Carbon mění obsazení

30.07.2018

V čerstvě oznámené druhé řadě kyberpunkové sci-fi Altered Carbon od Netflixu se v hlavní roli vojáka Takeshiho Kovacse nově objeví herec Anthony Mackie (Captain America: Občanská válka, Detroit). Ten… (více)

Netflix a hvězda bojových umění

Netflix a hvězda bojových umění

01.07.2018

Netflix si objednal akční sci-fi seriál Wu Assassins s hvězdou bojové série Zátah Iko Uwaisem. Scénář k novince napíše John Wirth (Terminátor: Příběh Sáry Connorové, Falling Skies), o režii první… (více)

Barbar Conan míří do televize

Barbar Conan míří do televize

06.02.2018

Amazon dal před pár měsíci najevo, že si hodlá sehnat vlastní Hru o trůny. Krokem číslo jedna byl nákup televizních práv na Pána prstenů, z čehož se má ukuchtit prequel slavné filmové trilogie. Krok… (více)