Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

noriaki

"Ty jsi pochcal moji vizi, tak já teď pochčiju tvoji", řekl si J.J. Abrams a natočil Epizodu IX. Chápu že se mu nechtělo navazovat na slátaninu Riana Johnsona, ale poslední díl zmršené trilogie je stejně zmatený, rozháraný a neukotvený, jako předchozí dva. Očividně se dalo vymyslet cokoliv. Z prachu povstávají nejen dávno mrtvé postavy, ale i celé flotily. Kanón Hvězdy smrti je součást standardního vybavení Star Destroyeru a události osmého dílu popírá snad každá druhá scéna. Kdybych přijal tezi fanoušků, že Hvězdné války jsou dokument, devátý díl by splňoval definici fake news. První polovina filmu je hektický sled scének, při němž je lepší radši nepřemýšlet. Než jsem se vzpamatoval z jednoho rozčarování, tak mi režisér suverénně naservíroval další. Ve druhé polovině tempo zpomalilo, ale na principu se nic nezměnilo. Zapomeňte všechno co jste znali, protože Abrams to s bohorovým klidem zneplatní, a ani se u toho nezastydí. Nebo ještě líp, zapomeňte že existuje devátý díl. A pro klid duše si z paměti vymažte i osmý a sedmý. ()

_DAVE_

Hlavně, že už to nějak (důstojně) uzavřeli. Všechno se totiž jednou přežere.. Kdyby byla jen trilogie a nebyly spin-offy, byl bych i dost klidnější.. 70% ()

majxik

Tenhle díl má hodně ALE. On to není špatný film, má cca dobrou atmosféru, dobrou hudbu, efekty, herecké výkony... ALE film je vlastně moc krátký i přes více jak 2 hodiny, takže dokoukání musíte přemýšlet nad příběhem a tam to je, najednou uvidíte ty mezery v příběhu, ty nesrovnalosti s minulými díly, používání síly že Yoda, Anakin i Luke by zírali co s tím jde dělat. Tak se na to podíváte znova, a všimnete si té "lesbické scény", která naprosto bije do očí že někdo si chtěl odškrtnout "LGBT" a zároveň jim tam nedat žádný prostor, pak se vžijete do role stratéga a uvědomíte si tu zhovadilost temné strany, a nebudete chápat jak mohli prohrát (kromě toho že muselo vyhrát dobro)... a najednou se vám propadne film z 4.5 hvězdiček na takové 2.75.... ()

elanius

(41/2021) / Škoda, že Epizódu IX zobral Abrams, výsledkom je hlavne v závere digi bordel v rámci hesla čím viac tým lepšie. Poteší Kylo Ren a Rey, tu príbeh docela funguje, zostatok plynul bez reálneho záujmu o postavy a dej. Najslabší, najplytkejší diel celej Skywalker ságy. (6/10) ()

ywo666

Tak som tymto dielom ukoncil masivny Starcwars maraton (vsetky filmy a hrane serialy chronologicky). A musim uz ma toho bolo moc. Tato trojka novej trilogie ma rovnaky problem ako jednotka a dvojka. Je to stale to iste v bledomodrom. Pritom SW svet urcite ponukal aj zaujimavejsie pribehy. Ale aby som iba nekritizoval. Stale je to akcna naloz s brutalnym vizualom a nejakou davkou nostalgie. Abrams isiel moc na istotu. Serialy ma asi zacali bavit viac. 70% ()

MishKonn odpad!

Tak bohužel. A ten potenciál tam fakt byl. Jenže, to by se JJ nesměl po*rat pokaždé, když udělal nějaký osudový zvrat, a vzít ho za 5 minut zpět. ()

hroubek

Bolí to. A bolí to hodně. Po skončení filmu jsem byl více méně spokojený. A ta spokojenost se pomalinku vytrácí v době psaní tohoto komentáře. Pachuť toho jak to celé dopadlo je dost velká. Pořád bych dal palec nahoru, ale neměl bych z toho upřímnou radost. Mám Star Wars hodně rád a proto mě mrzí jak je epizoda IX přijatá, a to jak jí jako fanouškové vnímáme. Všichni víme, kde je největší problém, tak proč to neříci na rovinu. Největšími problémy jsou uspěchanost a zahlazení neduhů z epizody VIII. Pro mě je naprosto nepochopitelné, že se do nové trilogie Disney/Lucasfilm pustili aniž by věděli jakým směrem chtějí příběh vést, s jakými zvraty přijdou a jak to celé chtějí završit. A proto to tak vypadá. Režisér J.J. Abrams do toho šlape od prvního momentu a jede až do závěrečných titulků. Ve filmu se pořád něco děje, střídají se lokace a objevují se nové a i staré známe postavy. Vypadá to znovu fantasticky a některé odkazy mě udělaly velkou radost, a J.J. si ten fanservis pohlídal jak to jenom šlo. Bohužel je to celé uspěchané. Jako by se Abrams bál zpomalit, normálně odpovědět na nějaké otázky z minulých dílů. A přitom by stačilo, tak málo. Trochu zvolnit, dát si čas vystavět příběh okolo postav(tohle bylo v Endgame a jak to skvěle fungovalo), dát divákům to co chtějí a vysvětlit to podstatné. A díky obyčejným scénám by se nemusely stavět gigantické oslí můstky, které se při troše přemýšlení rozpadnou jako domeček z karet. A teď trochu něco pozitivního. Opět na mě fungovala nostalgie a neselhávající hudba. Neříkám, že se mě líbilo úplně všechno co se udělalo s postavy, ale bro-romance mezi Finne a Poem funguje, Kylo Ren jako rozporuplný záporák není vůbec špatný a má jednu z nejlepších scén filmu. A pak je tu Rey, která byla v epizodě VII skvělá, a zde tahá za nejkratší provaz, přesto to dokáže ustát. Velmi mě potěšily scény s Leiou, a s dalšími starými známými od Cheweiho, Landa a dalších. Z mého pohledu vůbec nefunguje návrat Palpatina, některé zvraty a nedůstojná práce s vedlejšími postavy(jejich nevyužití nebo odstavení na vedlejší kolej - Rose, Maz Kanata, Hux). A o logických chybách a nebo zbytečností radši nebudeme mluvit. Ve filmu je spoustu momentů, které jsou super a moc mi líbily. Na druhou stranu jsem si dost často říkal, že tohle jsou Star Wars, tak proč mě spoustu scén přijde obyčejných a nezáživných, a ne-ly hůř, jsou mi jedno. Mohl bych tady napsat další příklady co je na filmu dobré a co je na něm špatné. Nicméně výsledek to nezmění. Abrams se snažil zachránit co mohl, a uspěl na tak na půl. Je to obrovská škoda, zklamání a lítost. A jen čas ukáže jak moc tahle trilogie byla slepá ulička nebo ne. Já jako fanoušek doufám, že se značka oklepe a vrátí se v plné síle. Star Wars: Vzestup Skywalkera je slušný film, který doplácí na špatné rozhodnutí. PS: Hodnocení není až tak důležité, ale ten text k tomu. PPS: May the Force be with you. ()

Buzzz

První polovinu filmu byl nejzajímavější C-3PO, což je celkem smutné, protože v ostatních dílech mi lezl spíš na nervy. Kdybych si měl vzpomenout na důvod proč bych chtěl vidět film znovu, tak by to bylo kvůli pár chvilkám s postavami z původní trilogie a Imperátora na kapačkách. Bída. ()

Kubaso

Po sedmé epizodě jsem někde slyšel výtku na adresu J.J. Abramse, že sice jako scénárista dokáže klást zajímavé otázky, ale už je nedokáže zodpovědět. To v posledních Hvězdných válkách vyvrací, bohužel však za cenu ignorování epizody osmé, která už je teď z hlediska děje celé trilogie důležitá snad jen vypořádáním se se Snokem a logickým zakončením vývoje postavy Lukea Skywalkera v životním výkonu Marka Hamilla. Jen se tím potvrzuje, jakou udělali u Disneyho blbost, že Abramsovi nesvěřili příběh celé trilogie. Ten by tak teď nemusel navazovat na práci Riana Johnsona, jehož jediným opravdovým prohřeškem bylo, že on a jeho ego pozapomněli, že točí prostřední díl trilogie, nikoli její finále. A také by teď nepůsobily scény Kylova (a nejen jeho) svádění Rey k temné straně Síly tak směšně, jako když Elmer Fudd láká králíka Bugse z nory. A když už jsem u Síly, její používání nyní funguje naprosto stejně jako používání cheatů v počítačové hře - konkrétně na získání zbraní a na nesmrtelnost. Není tak problém vyčarovat flotilu vesmírných křižníků nebo sloup elektrické energie ničící vše nad hlavou, navíc se mrtvé či umírající postavy oživují navzájem mezi sebou. A tam, kde ani Síla nestačí, tam pomůže hrdinům v nalezení hledaného artefaktu stará dobrá náhoda. K tomu všemu nebude divák ušetřen ani zjevení se dávno zabité postavy, která měla se Silou společného asi tolik, co já se sportem, anebo ducha džedáje, jenž je i nadále schopen manipulovat s předměty ve světě živých. Jsou to ještě Hvězdné války nebo Poltergeist? On je vůbec smrti připisován asi takový význam jako běžné chřipce a hlavních postav tu přibývá jako v pokračováních Policejní akedemie. A po nalezení trosek Hvězdy smrti už mi pitomost dalšího dění připomínala nechvalně proslulého Supermana 4. Jenže věci se mají tak, že já mám čtyřku Supermana rád a stejně tak si i Vzestup Skywalkera zopakuju radši než Posledního z Jediů. Prostě je mi milejší, když se filmu můžu od srdce zasmát, než když se ten film vysmívá mně. To rozhodně neznamená, že ho považuju za lepší, ale cynik ve mně si ho o poznání víc užil. ()

Yoda sama

Budem rovnako ľahostajný, ako tvorcovia. Nedokážem byť empatický k filmu, pri ktorom som dva krát zaspal, opakovane sa chytal za hlavu a v ktorom najemotívnejší moment patrí plecháčovi primárne služiacemu ako komediálna výplň. Ľahostajná mi je aj konverzácia, kde a ako sa to posralo. Zlyhanie dekády. ()

MikeZ

První Star Wars, které fungují čistě jako guilty pleasure - devítka je splašený vlak, který nedává vydechnout, protože při sebemenším zkoumání se ukáže, že je to demence na úrovni Dne nezávislosti 2. Bavil jsem se ale náramně, už jenom díky over the top Palpatinovi. 7/10 ()

Brain-D

Hloupé, originální, ale neskutečně efektní jízda. Pro mě osobně nejlepší díl z nové trilogie. Naprosto jednoduché, z počátku extrémně atmosférické. Postupně to ovšem začne mít díry a rozpadá se to jako domeček karet. Průměr 60% ()

VasaX

Nová třetí trilogie od tří různých režisérů je taková každá ves jiný pes. A ten poslední od Jar Jar Abramse je rozhodně nejhorší. Samozřejmě, vizuálně je to paráda, herci se snaží a baví mě sledovat i Rey, kterou nemám (vizuálně i charakterově) rád a některé její herecké kreace jsou zde ty nejkřečovitější ze všech. Bohužel příběh je prostý a obyčejný a jeho provedení hloupé. Celé to působí jako by místo scénáře vzali nějaký amatérský plán příběhu sci-fi Dračáku, který má lineární průběh a "pán jeskyně" prostě ty postavy nějak do dalšího kroku dostane, stůj co stůj, protože nemůžou prohrát, to by se neslušelo. Ano, SW je taková fantasy pohádka, ale i v pohádce prostě působí hloupě věci jdoucí následujícím stylem: ------Hráči-Chceme prozkoumat ten starý vrak. PJ-Ale o tom víte že je roky vyrabovaný a je to riskantní... H-Opravdu tam chceme. PJ-A nechcete prozkoumat tu druhou stopu? H-Ne. Chceme vrak. PJ- Honí vás Nový řád. H-Ukradneme spídry a necháme se nahánět jak idioti. PJ-(k**va dopr**le) Eeeee tak jste se....no....speedery pod vámi v plné rychlosti vybuchly, ach jo...., ale vy jste spadli do písku překvapivě bez zranění. H-Pohoda! PJ-Ale je to tekutý písek! Ale kolem sebe máte spousty trosek a... H-Nebudeme dělat nic a necháme se pohltit. PJ-Rey? Nechceš něco dělat? Síla...? R-Ne. H-Jéé tak to jsem asi všichni v koncích, co? PJ -(ach jo) Tak nakonec z tekutého písku propadnete do tunelu pod ním, kam humanoidní postava záhadně propadne aniž by se za ní začal valit ten písek. Všechno co potřebujete najít se vám váli u nohou. Tadá! (ach jo)------- A tak je to celou dobu. Postavy se chovají hloupě, příběh se ohýbá víc než instagram fitness joga influencerka a celý je to takový pitomý. Vypadá to hezky, je to ten úžasný svět Star Wars, ale je to neskutečně prázdné a tupé. Kdyby stejný příběh vyšel bez puncu známé značky, s levnějšími herci a s menším rozpočtem na vizuál, nikdo by po něm ani neštěkl. A to beru že je to pohádka, ale není to pohádka pro malé děti, ale starší děti a dospělé. Tohle jako závěr třetí trilogie je bohužel zklamání, a doufám, že od teď už nechají "trilogie" spát a radši zužitkují práva pro samostatné snímky a seriály jako třeba Mandaloriana. ()

JoseBenes

Tenhle film beru jako absolutní urážku zdravého rozumu, dobrého vkusu a značky Star Wars. Tvůrci dosáhli nemožného, na mnoha místech je to lepší parodie na Hvězdné války než Spaceballs. Scénáristi se budou doufám smažit v pekle a s nimi všichni, kdo se podíleli na nové trilogii. Kromě Riana Johnsona. Jeho osmý díl se mi paradoxně poměrně zamlouval a je škoda, že netočil sám všechny tři filmy. ()

VanTom

Nahuštěný děj letěl kupředu jak splašený, takže nedával moc času na rozporování zjevných, z prstu vycucaných novinek a zvratů. Upřímně, ani mi nepřišel jako pokračování (natož osudové finále), vůbec neměl na čem stavět – (staro)nový záporák s obrovskou flotilou u ledu, nevýrazné postavy bez hloubky i zázemí (jediný jakž takž bavil hláškující a velení přebírající Poe), další světovládný "řád" v řadě. Vyprávění v plynulosti klopýtalo a přeskakovalo ze strany na stranu, především mne ale nechalo naprosto chladným, nezaujalo, nevzrušilo, nevtáhlo. Z technického / trikového, velkofilmově bezchybného hlediska nelze Epizodu IX nemilosrdně sestřelit, ovšem o bezkoncepční fail se jedná. ()

JohnSmith

Po tom, co předvedl Johnson v minulém díle, je tohle výborný návrat. Není tak dobrý jak sedmá epizoda, ale rozhodně lepší jak osmá. Co si budeme nalhávat, je to všechno pořád dokola, ale je to pořád super vesmírná pohádka. ()

Trustme

"It's A Trap!" V tom nejhorším se sluší přestat. Nechť už nikdy nikoho neprovází síla pokračovat v tomhle světýlkování mečů, laserování, paprskování, lanaření na temnou malou stranu, zjištování že Chewbacca není bratr nesmrtelné princezny Carrie Fisher ani otec R2-D2, neustálém povyždímování prapůvodních relikvií a hologramů oživlých mrtvých a Jar Jar Abrams ať skončí v žaludku Jabba Hutta! Hudyyyyny ()

fabecc1222

Jestliže předchozí díl byl tím prvním hřebíčkem do rakve, tak tento díl je tím druhým, a dost možná i posledním, který SW série na dlouhou dobu dostala. Abrams si po reakcích na osmý díl zřejmě řekl, že bude nejlepší ho úplně ignorovat, a pro jistotu se tak vrátil ke svému příběhu, který rozjel v sedmém díle. Celá trilogie takto vůbec nefunguje jako celek, a jednotlivé díly působí vždy jako začátek, na který se již dále nenavazuje. Zde jsou přidané ještě návraty všech postav z SW světa, aby byli fanoušci ukojeni, což však také nefunguje, a je z toho spíše takový mišmaš. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy