Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

Kaka

Úvodní půlhodinka se dá zařadit mezi nejsilnější filmové momenty co jsem kdy viděl. Bombasticky nasnímaný zápas, do toho nabušená muzika a skvělá Stoneova režie zarazí do sedaček způsobem nevídaným. Když se k tomuhle přičte skvělý scénář, perfektní akční kamera a brutálně střižené scény zápasů, kdy bahno a krev stříká až na kameru, vyjde nám jedna z největších bomb sezony majíc nejen chytlavý vizuál, ale i silnou výpovědní hodnotu, pokud člověk umí číst mezi řádky. ()

viperblade

Oliver Stone nám ukazuje fotbal z obou stran. Z té krásné, lesknoucí se strany, kde každý vypadá skvěle, bere balík peněz a pořádají se mejdany. Ale i z té hnusné, zavšivené, drogové strany, kde někteří hráči jedou jen sami za sebe, mají bolesti a nejsou si sebou jistí. Bylo vidět, (nebo spíše slyšet), že se velice pracovalo na skvělé hudební stránce filmu. A o hereckých výkonech snad není třeba psát. Anebo musím napsat, že Al Pacino je pan herec, Cameron prostě umí hrát a byla skvělá mrcha nebo že Jamie Foxx už před Rayem byl skvělý? I přes blbé umístění tohoto filmu do doby, kdy normální lidé jsou v půlce pařby :-) mně tento film nedovolil usnout. A ten proslov Al Pacina na konci v šatně… Prostě skvělý film! ()

castor

Těžkotonážní borci padají do travnaté arény, žvýkající kouč nervózně křičí a rozpažuje opodál a režisér s názorem strká do kapsy o generaci mladší kolegy. Oliver Stone si po řadě kontroverzních témat políčil i na zákulisí amerického fotbalu. Soustředí se hlavně na postavy, které tenhle specifický svět, který už zdaleka není o sportu, vytvářejí. Posedlost po hře, po penězích, slávě, uznání i po tom dostat se zpátky do centra dění, ač před tím doktor důrazně varuje. Al Pacino tady představuje ošlehaného matadora, který věří starým postupům a pravidlům, jenže na instinkty už tolik nedá zdatně emancipovaná majitelka klubu Cameron Diaz. K nim si připočítejme hladové žraloky, kteří často neuznávají autority a přes nabubřelá gesta mnohdy netuší, která bije. Debutující (ano, celovečerně) kameraman Salvatore Totino se toho nebál a sází jednu zajímavou scénu za druhou. Občas je to chaotické, ale většinou velmi rafinované a nápadité. Střihači pak zřejmě ve studiu museli i přespávat. A společenský kritik Stone si mne ruce, jak mu to tehdy šlo. Dnes by za podobnou látku snad i zabíjel. ()

Rex Mundi

O väčšine výrazov z prostredia amerického futbalu som nemala ani tucha a pri pohľade na čas 2,5 hodiny som sa zľakla, ale keďže som počula, že Any given sunday je dobrý športový film, povedala som si, že sa presvedčím na vlastné oči. Na dve etapy mi to cez víkend vyšlo. Za to, že sa scenár nevyhol klišé a že vlastne nasledoval iba dávno známe postupy tohto žánru by som dala 3*, ale objektívne musím trochu pridať. Za adrenalín, za Tonyho posledný predzápasový prejav (tiež klišé, ale efektné) aj za celkovú atraktivitu filmu, ktorý mohol byť pre neamerické publikum nezrozumiteľnou klišovitou zívačkou - a napriek všetkému sa ňou nestal - dávam 3,7* a zaokrúhľujem nahor. ()

D.Moore

Špička mezi filmy ze sportovního prostředí, dvouapůlhodinový videoklip s dějem, přehlídka skvěle napsaných a bez výjimky skvěle zahraných postav. Tím vším si mě Vítězové a poražení získali. Ačkoliv mám raději klasické rugby (které, jak prohlásil John Cleese, "je americkému 'fotbalu' dost podobné, ale nejsou v něm pauzy na odpočinek každých dvacet vteřin a týmy v něm nenosí kompletní kevlarová brnění jako banda srabů"), film mě pohltil prakticky od úvodního detailu na míč. Dál už jsem si jen užíval. Trenérskou reinkarnaci Al Pacina, Foxxova frajírka, Quaidova zraněného "veterána", Woodsova lékaře zatajujícího zranění, Cameron Diaz v první roli, kterou jsem jí doopravdy věřil... Lidé, kteří pro film vybírali hudbu, odvedli stoprocentně poctivou práci, stejně tak i Oliver Stone, scénáristé i kameraman(i). Kdybych měl vybrat nejlepší scénu, byl by to nejspíše dialog Pacino+Foxx prokládaný útržky závodů a veslování z Ben Hura. Při závěru finálové zápasové scény jsem napružený v křesle skoro nedýchal. Jak to jenom ti filmaři dělají. ()

ripo

Je pravda, že Al Pacino sa v role coacha rochnil, hral to tak, akoby už mal za sebou aspoň 4 sezóny v NFL .... Strih, kamera i hudba boli brilantné, avšak mierny chaos, ktorý mám z amerického futbalu ma oberal o to, čo dávalo tomuto filmu vyššiu pridanú hodnotu .... ()

Spooner

Asi jeden z nejlepších filmů o americkým fotbalu a taky jeden z nejlepších filmů Olivera Stonea. V jeho podání to navíc byla i docela netradiční režie a kdybych nevěděl, že to točil on, tak bych ho tam snad ani nepoznal. Celý je to našlapaný od začátku do konce, obrazově naprosto vypiplaný, scény zápasů jsou naprosto dokonalý. I přesto by to bylo ale aspoň o hvězdičku méně nebýt famózního hereckýho obsazení, protože výborně napsanej scénář je hlavně o nich. Pacino, Foxx, Quaid, Diazová, Woods, Eckhart a spousta jinejch známejch ksichtů hrajou na plnej plyn a do jejich problémů jsem se dokázal bez problémů vcítit. Prostě pomalu mistrovskej kousek, kterýmu se dá jen máloco vytknout a potvrzuje, že Oliver Stone prostě točit umí, když chce. Škoda, že od tý doby se už s ničím pořádným nevytasil. ()

Xmilden

Pro mě nejvěrohodnější sportovní film všech dob. A troufnu si tvrdit, že tohle je nejlepší Stone vůbec! Al Pacino se nadechl k výkonu, za který nechápu proč, nedostal Oscara. "V životě stejně jako ve sportu jde o centimentry a vyhraje nebo prohraje ten, kdo jich udělá více nebo méně." 100% ()

liborek_

Nevím, o co těch 162 minut vlastně šlo, protože americký fotbal nechápu, nevím, jaká jsou pravidla a nelíbí se mi... Ale Oliver Stone dokázal vytvořit napínavý a strhující film, který, také díky skvělému Al Pacinovi (jak jinak...), šlape od první minuty až do konce jak dobře namazané švýcarské hodinky. Místy hodně brutální, občas sžíravě neuctivý vůči americké společnosti a hlavně hodně poutavý film. ()

Phobia

Naturalisticky vypiplaná podívaná o jednom obrovském byznysu a lidech, kteří se v něm točí. Sport je zde po většinu doby prezentován jako penězi zkažená špína, pohled je podáván komplexně z mnoha úhlů, skoro každý aspekt mozaiky působí věrohodně. Hlavním tématem je střet generací, stárnoucí zkušený hráč versus mladá talentovaná hvězda; majitelka klubu versus její rezignovaná, věčně opilá matka; starý zkorumpovaný doktor versus mladý naivní doktůrek; a konečně ta nejdůležitější osoba: osamělý kouč v parádním podání Al Pacina versus úplně všichni. Tým se trenérovi rozpadá, jemu je (interně i mediálně) připisována vina, protože se nedokáže přizpůsobit době, zmodernizovat postupy. Nejpodstatnější složkou děje jsou trenérovy neshody s arogantním šoumenem Willym Beamenem, tradiční hodnoty jsou konfrontovány s touhou vyhrát za každou cenu (což je samozřejmě podporováno vedením a majitelkou klubu). Pokud jste někdy měli iluze o čistotě sportu, tohle drama vám je spolehlivě sebere; jediné výhrady mám k příliš patetickému závěru, který z mého hodnocení sebral hvězdičku. Jinak nezbývá než chválit: scénář napsaný samotným životem, geniální režie, zajímavá kamera (především záběry ze hry byly jednoduše efektní), dynamický střih, vše oživeno hudebními fláky, co se nemusí každému líbit, ale do filmu skvěle zapadly... a nesmím zapomenout na hvězdné herecké obsazení - nebudu vypisovat všechny herce, všichni totiž předvedli bezvadný výkon, ikdyž nejvíce prostoru samozřejmě dostali Al Pacino a Jamie Foxx. Vážně škoda toho idealizovaného, patetického konce. 89% ()

Molly

Tenhle film má téměř všechno, co správný film mít má: vynikající herecké výkony, skvělou režii i skvělé zpracování. Úžasné je především originální prolínání záběrů. Ale bohužel mě moc nevzalo téma. Holt americkýmu fotbalu nehovím:o( ()

nunka

Nepomôžem si, no celkovo ma nebaví pozerať sa na vypchatých amíkov ako si skáču po hlavách, váľajú sa po zemi a trieskajú sa navzájom kvôli nejakej lopte. Americký futbal pre mňa nie je adrenalín, preto ani z tohto športového filmu nie som na vetvy. Čo možno chváliť, tak skutočne réžiu, scenár, po tejto stránke bol film výborne zvládnutý. Americké klišé sa k takémuto typu filmu síce hodí, ide o prezentáciu, vrcholné výkony, predovšetkým o show... no mne takéto reči žalúdok netrávi, preto priemerné hodnotenie. ()

Pepinec

Film, po jehož zhlédnutí by se daly vést nekonečné úvahy o pozlaceném pozlátku, o zdravém rozumu, o byznysu maskujícím se klubovou šálou, nebo o způsobu zacházení s hráči, kteří jsou ochotni zemřít jak na hřišti, tak v náručí zfetovaných profi slečen. No a to je ta nejlepší známka toho, že se Oliverovi povedl náramně. Neboť přináší poselství a nutí k zamyšlení. Navíc je chytrý, zábavný, rychlý jako nohy pravého křídla, a prošpikovaný skvělými hereckými výkony. Jen Cameron Diaz mě nepřesvědčila. Lépe řečeno její role majitelky klubu. Víte, to působí stejně divně, jako kdyby chlap dělal Avon lady... ()

Indiana

I po letech neskutečně průraznej film, kterej se divákovi zavrtá pod kůži hned v prvních minutách úvodním zápasem a po zbytek dvou a půl hodinové stopáže už ho nenechá vydechnout. Mistrovské dílo bez jediného kazu, kterému se v daném žánru svou formou a obsahem zatim nic nevyrovnalo. 100% ()

Disk

Provokatér Oliver Stone tentokrát nahlíží do zákulisí amerického fotbalu (který mi nic neříká, ostatně jako většině Evropanům). Bohužel tady mu to vyšlo napůl. Film má výtečné herecké výkony (Pacino s Foxxem vedou) a skvěle nasnímanou akci z fotbalového hřiště, problém je v tom, že to ve výsledku není tak provokativní jako třeba u Takových normálních zabijáků. Nehledě na to, že stopáž je zbytečně dlouhá a Pacinových proslovů k hráčům více než je zdrávo (jinak nic proti nim). 7/10 ()

666teen

Možná, kdyby to mělo 96 minut...tohle mě ale úplně míjí. Přitom jsem se fakt snažil. Z kina jsem ale tehdy málem odešel a teď jsem u toho dvakrát usnul. Uvidíme co Stone předvede s World Trade Center, ale po U Turn je to prostě pěkná bída (na Olivera). ()

misterz

Športová dráma ako lusk, v niektorých ohľadoch ešte lepšie ako typická Costnerovčina. Americký futbal je síce pre mňa španielska dedina, ale aj tak som si to užil. Je tu všetko čo na tomto žánri mám rád. Zaujímavá zápletka, pekne rozložený emocionálny náboj, perfektné herecké výkony a slušná atmosféra pri jednotlivých zápasoch. Z filmu srší charakteristický Stoneov režisérsky rukopis, čo sa tiež výraznou mierou podpísalo pod jeho úspech. Aj keď stopáž nepatrí k tým kratším, nenudila ani jedna minútka. Maximálna spokojnosť. ()

kingik

Skvěle natočeno i zahráno, ale od Olivera Stonea bych čekal lepší uchopení tématu. Jeho snaha vyšla hodně naprázdno. Kvalitní obsazení mnohdy nestačí, protože někteří herci zde nedostali potřebný prostor, a třeba taková Cameron Diaz zde byla akorát na okrasu. Jako celek nic moc a Stone mě zvolna unavuje. Film spíše pro americké publikum. U nás dělá problémy vyjmenovat jen jediného hráče NFL. 60% ()

Snorlax

Začátek připomínal diskotéku s mnoha porouchanými stroboskopy, když zběsilý střih střídal obrovské množství záběrů. Pak se Stone uklidnil, přestal si hrát na Lynche a začal myslet i na diváka. Jenže celému zbývajícímu filmu pak úvodní seznámení s postavami a jejich zasazením do děje citelně chybělo. Sonda do zákulisí profesionálního sportu bohužel nemá ani konec, protože i tam se Stone nechal unést a nejdříve na nás vychrlil několik klišé sportovních snímků a pak všemu nasadil korunu, když z vteřiny na vteřinu všichni zbilancovali svůj život, pochopili, co dělali špatně a obratem se napravili. ()