Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

mogul01

Závody koňských spřežení jsou perfektně natočené. Přišlo mi, že to co se tam děje je opravdu skutečné, což je neskutečné na film z roku 1959! I přes výživnou stopáž mě příběh nenudil a určitě stojí zato tento klenot světové kinematografie shlédnout. ()

RajAthen

Tolikráte citovaný a odkazovaný epos. Inu, je k tomu důvod. To totiž byly ještě časy, kdy jakkoli někdy patetické se mohou zdát, měly scény nějaký náboj, děj se skutečně soustředil okolo hlavního hrdiny a ten procházel vývojem (za doprovodu obvykle přinejmenším příjemné hudebního doprovodu). Srovnejte to dnešní produkcí a plačte... ()

Ceberus

Je na tom vidět, že to tehdy musel být vážně spektákl se všemi těmi davovými scénami a kaskadérskými klenoty. Nebudu zapírat, že délka filmu je opravdu na hranici únosnosti, na druhou stranu má film jedno velmi vhodné intermezzo, kterým se dá sledování přerušit. Příběh samotný odpovídá délce filmu a jde o delší životní úsek, něco ve stylu Sedm let v Tibetu. Svou zápletkou - pomstít svou rodinu - a svým spletitým příběhem přes otroctví to také trochu připomíná Scottova Gladiátora. Ostatně scény z arény (byť v tomto případě závodní) již vešly do dějin kinematografie. ()

bono22vox

Úžasný film, který je po filmařské stránce plný filmových a dějových chyb, ale za to to vše vynahrazuje personálním a materialním nasazení, jelikož to je v tomto snímku opravdu mimořádné. Jen přípravné práce trvaly pět let a film se točil dva roky. Učastnilo se 15 tis. komparsistů a bylo přivezeno 40 tis. tun mořského písku. Příběh je to velkolepý, kniha byla do filmu převedena opravdu geniálně a mě si tento film získal především díky sekvenci závodu vozatajů, která se stala jednou z největších podívaných v celé dosavadní filmové historii. Když nic, tak jen kvůli této scéně stojí tento snímek shlédnout. Výkon hlavního představitele Charltona Hestona není nijak oslnivý, myslím, že jsem ho viděl hrát mnohem lépe, ale i přesto to vše do sebe tak krásně zapadá, že vám i ta dlouhá stopáž nepřijde tak dlouhá, a odpustíte filmu i ty nepřesnosti. Jinak vše ostatní už tu bylo řečeno... ()

diodoros

Film o jednoduchom židovskom šľachticovi Júdovi Ben Hurovi, ktorý sa poháda so svojím starým rímskym priateľom Messalom, ktorý po ňom chcel, aby zaprel svoj národ a pridal sa k okupantom, čím si ho znepriatelí a keď sa počas rímskeho sprievodu cez mesto stane blízko jeho domu nehoda, rímsky prefekt je zranený, Messala prípad ani nevyšetruje, ale pošle Hura na galeje a jeho matku a sestru zavrie do kobky. Po rokoch strávených na galejach sa Júdovi podarí získať slobodu, chce zistiť, čo sa stalo s jeho rodinou a vracia sa do Judey, kde opäť stretáva Messalu... Skutočne veľkolepý film s biblickým námetom (na pozadí hlavného deja sa odohráva príbeh Krista, ktorý do Júdovho života viackrát zasiahne), sympatickým hlavným hrdinom, mnohými veľmi dojemne spracovanými scénami (hlavne stretnutia s Kristom), rozobratou myšlienkou o nevyhnutnosti pomsty a jednou z najveľkolepejších scén (možno najveľkolepejšou scénou) v dejinách - pretekov vozov v hippodróme, ktorá svojím spracovaním a mohutnosťou aj dnes vyráža dych. A keď podotkneme, že bola natočená ešte v roku 1959, tak musíme priznať, že niečo také sa natočí iba raz za 100 rokov, a aj dnes by sa len málokto odvážil natočiť niečo, by sa len priblížilo veľkoleposti tejto scény (a to je v dnešnej ére počítačových efektov, čo povedať). ()

Lumberjack

Opravdový velkofilm - na svou dobu hodně působivý i dnes. Stopáž sice brutální, ale uteklo to jako voda. Scéna závodů koňských spřežení je naprosto úžasná a jsem moc rád, že jsem měl možnost vidět tuto klasiku v kině. ()

BigBang

Věřím, že tenhle starší film dovede zaujmout stále nové generace diváků. Šťastně kombinuje příběh dobrodružného osudu hlavního protagonisty s hlavním tématem, kterým je vznik křesťanství jako reálného hnutí v historické Judeji. Přestože křesťanské motivy jsou patetické, až čítankově černobílé, přinášejí divákovi okamžiky uklidnění ve zběsilém proudu dobrodružství, konfliktu a akce. Celkově se film zkrátka povedl a vždy znovu se na něj rád podívám. ()

Likan7

Dost možná nejdelší film, jaký jsem kdy viděl. Ben Hur je epos gigantických rozměrů. Dnešní velkofilmy jsou v porovnání s Ben Hurem tehdejší doby příšerný ořezávátka. Monumentální hudba, výprava, příběh, vše velmi silné a působivé..jen škoda, že to nepůsobilo na mě. Doslova mě zabíjela délka. 210 minut je neskutečná nálož a sám jsem se divil, že jsem to dal na jeden zátah, protože film je dějově neskutečně prázdný, a pokud se !!3 a půl!!! hodiny nudíte a koukáte jen pro svůj hec, tak film není dobrý. ()

junxi91

Krásná a dlouhá historická výprava do biblických krajin, do země zaslíbené, ale ovládané a okupované Římany. Zde žije bohatý a mocný, zároveň však hodný a altruistický Juda Ben Hur. Dokonce se kamarádí s mladým legionářem Messalou a vše vypadá, že se jeho prostřednictvím bude snažit vyjednávat o lepší podmínky pro jeho židovský lid, který má jen jednoho Boha a jehož náboženské přesvědčení je nezlomné, ať se římští okupanti snaží sebevíce. Ale hovno spadne do větráku resp. taška spadne ze střechy a splaší správcova koně, ten z něj spadne a pro neštěstí Bena a jeho rodiny nepřežije. Pak jsem konečně viděl (ve filmu), co to jsou ty Galeje a jak pojem "veslování" získal nový význam - prostě vesluješ na římské galéře dokud neodpadneš a neschytáš pár ran bičem, to vše do rytmu tympánu a v případě bojového střetu dostaneš řetěz a pouta na nohu. Ale i z galejí se dá uniknout, pokud při vás stojí Bůh. Paralelně probíhá také příběh Ježíše Krista, syna Božího, ale ten je tam spíše na okraji. Zázraků v tomto filmu bylo požehnaně a ty scenérie, výpravy a kulisy jsou důkazem poctivé filmové řemeslné práce. Jen vydržet ty skoro čtyři hodiny, to bylo na večer dost těžké a poslední půl hodinu jsem u usínal. Ale ten závod koňských spřežení byl skvělou podívanou, u které jsem seděl jako zaražený a doufal jsem, že ten Messalův řecký vůz nenadělá moc škody. Ale dopadlo to podle pořekadla "kdo s čím zachází, s tím také schází". ()

Hellknight12

Stará dobrá poctivá filmarčina. Knihu bohužiaľ nepoznám. Máme tu skvelý príbeh, ktorý obsahuje niekoľko dejových liniek. Úžasný soundtrack. Skvelé herecké výkony. Dostatok akcie, ktorá je počas dĺžky 223 min pekne dávkovana, takže človek sa nenudí. Pekná kamera. Nedávno som si ho kúpil na BRD, takže som si to užil naplno. Dramatická časť funguje veľmi dobre. Filmu nemám čo vytknúť. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Jediná vec čo má mrzí, že nepoznám kino v ktorom by dávali aj takéto staré filmy. Užil by som si ho viac. ()

Davidos305

Takže po dlouhouhém odkládání jsem se konečně pustil do tohoto velkolepého dlouhého díla a film je prostě úžasný. Má skvělý vizuál, jeho tempo ani jednou za celou je stopáž nepovolí. Film mám předává různá poselství například o víře, neději nebo zradě. Film má skvělou hudbu, úžasnou výpravu, krásné kostými a trvá skoro čtyři hodiny, prostě všechno co by měl historický velkofilm mít. Nejlepší pasáž filmu je bezpochyby závod na koňských zpřežení. ()

wito

naozaj velkolepy film, ktory napriek tomu, ze dnes niektore sceny mozu posobit ako klise, na mna zaposobil svojou myslienkou, pribehom i formou. ()

Gromit

Existují filmy, které už asi nikdy nezestárnou, a jedním z nich je i tento. Dopustil-li se režisér William Wyler nějakých změn oproti stejnojmenné literární předloze, byly to jednoznačně změny k lepšímu. Uznávám, že některé pasáže mohly být ve filmu ponechány, ale to by se pak jeho celková délka vyšplhala na nějakých šest hodin. Osobně by mi to příliš nevadilo, protože dokázal-li Wyler odvyprávět čtyřhodinový film tak poutavě a svižně, dokázal by totéž i s filmem šestihodinovým. Co se velkoleposti týče, mohou "Ben Hurovi" konkurovat pouze "Lawrence z Arábie" a "Pán prstenů". Jeho vrcholem je sice zběsilý závod čtyřspřeží, ale za pozornost stojí i námořní bitva, během níž hlavní hrdina zachrání život římskému konzulovi. A herci? Všichni tu hrají výtečně, ale pouze jeden geniálně, a sice Charlton Heston! ()

fantomas19

* pomsta vs odpustenie * pád a návrat * výprava starého Ríma * stretnutie s Ježišom * Americká dobrodružná dráma z roku 1959, ktorú režíroval William Wyler, je veľkofilmom o židovskom princovi v časoch nadvlády Rimanov a pôsobenia Ježiša Krista. Júda Ben-Hur (Charlton Heston) privíta v Jeruzaleme nového veliteľa Rímskej légie a svojho priateľa z detstva, Messalu (Stephen Boyd). Ich rozdielny názor na prítomnosť Rimanov zapríčiní rozpad dobrých vzťahov. Navyše, nešťastná náhoda prihrá dôvod Messalovi na nespravodlivé odsúdenie Júdu na galeje a Júdovu sestru Tirzu (Cathy O'Donnell) a Júdovu matku (Martha Scott) do väzenia. Strastiplný a dlhoročný ťažký útlak na galejách prežíva princ Ben Hur vďaka enormnej túžbe po pomste. Po záchrane významného vojenského vojvodcu sa karta obracia a Júdovi sa naskytá možnosť odplaty - kruté závody konských záprahov, v ktorých Júda závodí s koňmi šejka Ilderima (Hugh Griffith). Popri pomste je najsilnejším motívom k návratu a k samotnému životu aj rodina a vzájomná náklonnosť s Esther (Haya Harareet). Nenápadná prítomnosť Ježiša Krista v ťažkých časoch a Jeho nové učenie Lásky a odpúšťania pomaly vnášajú do rozbúreného osudu Júdu Ben Hura prísľub pokoja a príchod nádeje. Princ Júda Ben Hur sa vďaka silnému kontrastu osobnej skúsenosti (stretnutie so zatrpknutým umierajúcim Messalom v kontraste so stretnutím s Ježišom počas krížovej cesty) presvedčí o nezmyselnosti pomsty spolu s jeho deštrukčným vplyvom na život, a na druhej strane vycíti potrebu odpúšťať a objaví silu pravej lásky, obety a viery ako zdroje nevyčerpateľnej energie pre radosť v živote. Film je impozantným výpravným veľdielom, kde v kulisách starého Jeruzalema, či antického Ríma, v prostredí závodiska, dobových obydlí či vojenských lodí sledujeme popri životnej púti Júdu Ben Hura aj množstvo ďalších ľudských osudov, rôznych typov správania, vzťahov, i vtedajších zaujímavostí a atmosféry v národe očakávajúcom mesiáša, či postoji Rimanov na podrobený národ. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014