Zápisník jedné lásky

The Notebook

Zápisník jednej lásky

Romantický / Drama

USA, 2004, 123 min

Z plagátu k filmu sa nedalo zistiť v akom období sa film odohráva a tak mi dosť trvalo, kým som zistil, že táto romantika je stráviteľná i pre mužské publikum. 40-50-te roky ma lákali a neoľutoval som. Romantických komédií zo súčastnosti je celá hromada a to by som sa asi zlákať nenechal. Hlavná dvojka hrá skvele, ale dosť ma zamrzela kratučká pasáž venovaná pobytu r. Goslinga na fronte. S hlavným hrdinom mám spoločné šikovné ruky a tak ma bavilo sledovať ako starý dom postupne premenil na reprezentatívny palác. Príjemné i dojemné, jednoducho jeden z tých lepších a nezabudnuteľných romantických filmov. 80%.(5.2.2016)

• Faidra

Myslela jsem, že už mě na tomhle světě obecně a na téhe databázi speciálně nic nepřekvapí, ale... 82%?! Nedat se zrovna do mytí oken (které u mě mají rozměry výkladních skříní a tvoří je nesčetné množství tabulek vnějších i vnitřních, takže ve srovnání s jejich mytím ukřižování rázem vypadá jako celkem příjemný způsob trávení odpoledne), vydržela bych u toho tak dvacet minut a ne o sto víc. Ze začátku vypadalo celkem nadějně a moje láska k americkému Jihu se blaženě tetelila, ale z racčího dada rozhovoru mi naskočily první pupínky a u milostné scény "on, ona a kachny... kachny... kachny..." jsem už byla osypaná jak ropucha zelená. Možná kdyby základním kamenem filmu nebyla sentimentalita, cihlami asi padesát milónů klišé a maltou harlekýnové monology a dialogy... kdyby se Ryan netvářil otráveněji než Goebbelsovic děti (ne že bych se mu divila)... kdyby se postava Rachel McAdams nechovala jak hysterická desetiletá školačka, která se nemůže rozhodnout, kterou barbínu si vybrat... a kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany... a dost. Zápisník jsem byla nucena jednou provždy odepsat a zaklapnout s tím, že kýčovitější a přeslazenější blábol jsem už dlouho neviděla a že od adaptací veleděl Rosamundy Pilcher se liší pouze v tom, že tam místo Friedricha a Hanelore z Kolína nad Rýnem hrají slavnější jména.(18.4.2011)

Scénář: Jeremy Leven .. Letní lásky končí z různých důvodů. Některé jsou přesto tak silné, že jejich pouto vydrží celý život. V zápisníku dokonce ještě déle… Krásné obrázky Nick Cassavetes umí, hudba i herci jsou zvoleni přesně. Sice průhledný děj (na konci, kdy už je každému úplně všechno jasné, jsem skřípal zuby nad protahováním, které místo slz mělo opačný dopad - moje váhání mezi 4* nebo 3* tak bylo rázem vyřešeno..), ale pořád poctivý romantický film. 65%.(26.10.2007)

No jo no, ale já jsem to zhlédla na jeden mohutný nádech a výdech. Je to romantika jak Himaláje, ale já jim fandila a fandila jsem i jim i v reálu. Ačkoliv se tady trochu při natáčení škorpíkovali, tak jim to spolu pak přece jen nějakou chvilku sladce klapalo i bez kamery a to já beru. Něco podobného se stalo s Colinem a Jennifer v Pýše a předsudku, proto je to také můj oblíbený Austenovský seriál, já jim tam tu lásku věřila na sto procent. A tady jim to přece spolu tak slušelo, že jsem si je zaškatulkovala jako jeden z těch kouzelně zamilovaných, filmových a potažmo i nefilmových párů.(24.5.2015)

Sladučké ako medík, no myslím, že máličko presladené. Krásny príbeh o láske podaný nezvyčajným spôsobom a s krásnym záverom. Netradične klasická romantika, zápletka lásky prekvapivo jednoduchá, rozpor medzi chudobnou a bohatou rodinou, no podanie príbehu je na skvelej úrovni. Rachel McAdams putuje k hereckým výšinám a Gosling ju nasleduje míľovými krokmi. Krásni, výborní herci. 80%.(24.6.2006)

• - Ryan Gosling byl nabídkou na roli překvapen a i když se domníval, že se na roli nehodí, s účinkováním souhlasil. (Terva)

• - Veľa scén sa natáčalo v obytných priestoroch, kde kedysi bývali dôstojníci. Aby ulica získala dobový ráz, odstránili všetky moderné parkovacie automaty a nahradili ich tými, ktoré sa vtedy používali. U všetkých obchodov, ktoré lemujú ulice, museli tvorcovia s majiteľmi dohodnúť zmeny vývesných štítov, výzdobu výloh a umiestnenie dobových reklamných cedúľ. Taktiež museli filmári kompletne premeniť celé 3 bloky. (peiton)

• - Rachel McAdams a Ryan Gosling se před natáčením na několik týdnů přestěhovali do Jižní Karolíny, aby nastudovali odpovídající přízvuk a nasáli jižanskou atmosféru. (jenik71)