Zápisník jedné lásky

• Austrálie

• Irsko

Romantický / Drama

USA, 2004, 123 min

Ve své podstatě nádherný příběh láskou přímo překypující... Je natolik líbezný, prožitý a zamilovaný, že je divák schopen tolerovat, ba naopak si užívat jinak těžkých žánrových klišé a mírné předvídatelnosti. Dokonce i odhalení spojující dvě filmové roviny není ponecháno jako "šok" nakonec, nýbrž vypluje na povrch o dost dřív a tím následující emocionální gradaci (utrpení i lásku) ještě posilňuje. Vyprávění o páru za mlada bych možná dal i plné hodnocení, Allie má ten nejkrásnější úsměv a Noah je muž, kterým bych svým způsobem chtěl býti, ale urychlené rozuzlení a příliš sentimentální a podivně sladký konec se mi líbil o poznání méně. 8/10(2.10.2009)

Neřeším přeslazenost, která k tomu prostě patří. Ani tu průhlednost, která to v pár momentech trochu srážela a ubírala na intenzitě. Už vůbec stopáž, která by bez cca 15 minut z filmu udělala mou intenzivní letní filmovou lásku. Fascinovala mě chemie mezi Goslingem a vrcholně zamilovanou Rachel McAdams, kterým jsem doslova záviděl a chtěl jejich vztah prožít místo nich (se vším všudy, vždyť proto je to tak krásné). Ten film pro mě prostě reflektuje lásku, jsou v něm chyby, jsou v něm hádky, zbytečné natahování a čekání, ale i je v vášeň a to nejdůležitější, já to těm postavám prostě věřil. A hrozně přál.(31.10.2011)

• Faidra

Myslela jsem, že už mě na tomhle světě obecně a na téhe databázi speciálně nic nepřekvapí, ale... 82%?! Nedat se zrovna do mytí oken (které u mě mají rozměry výkladních skříní a tvoří je nesčetné množství tabulek vnějších i vnitřních, takže ve srovnání s jejich mytím ukřižování rázem vypadá jako celkem příjemný způsob trávení odpoledne), vydržela bych u toho tak dvacet minut a ne o sto víc. Ze začátku vypadalo celkem nadějně a moje láska k americkému Jihu se blaženě tetelila, ale z racčího dada rozhovoru mi naskočily první pupínky a u milostné scény "on, ona a kachny... kachny... kachny..." jsem už byla osypaná jak ropucha zelená. Možná kdyby základním kamenem filmu nebyla sentimentalita, cihlami asi padesát milónů klišé a maltou harlekýnové monology a dialogy... kdyby se Ryan netvářil otráveněji než Goebbelsovic děti (ne že bych se mu divila)... kdyby se postava Rachel McAdams nechovala jak hysterická desetiletá školačka, která se nemůže rozhodnout, kterou barbínu si vybrat... a kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany... a dost. Zápisník jsem byla nucena jednou provždy odepsat a zaklapnout s tím, že kýčovitější a přeslazenější blábol jsem už dlouho neviděla a že od adaptací veleděl Rosamundy Pilcher se liší pouze v tom, že tam místo Friedricha a Hanelore z Kolína nad Rýnem hrají slavnější jména.(18.4.2011)

Scénář: Jeremy Leven .. Letní lásky končí z různých důvodů. Některé jsou přesto tak silné, že jejich pouto vydrží celý život. V zápisníku dokonce ještě déle… Krásné obrázky Nick Cassavetes umí, hudba i herci jsou zvoleni přesně. Sice průhledný děj (na konci, kdy už je každému úplně všechno jasné, jsem skřípal zuby nad protahováním, které místo slz mělo opačný dopad - moje váhání mezi 4* nebo 3* tak bylo rázem vyřešeno..), ale pořád poctivý romantický film. 65%.(26.10.2007)

Môj postoj k romantickým filmom je taký, že ich milujem, ale bohužiaľ akosi 99% z nich za veľa nestojí. K tomu patrí aj Notebook, čoby chladná romantika iba s jednou skutočne dobrou romantickou scénou - scéna v daždi, čo je na plagáte. Trochu mi boli nesympatické niektoré postavy - hlavne hlavný hrdina zo začiatku, ale potom sa to zlepšilo. "Alternatívna" dejová línia s čítaním knižky ma veľmi nezaujala, i keď ku koncu to začínalo byť fajn ... a bolo by to fajn, ak by sa to skončilo asi tak o 5 minút skôr. Ten koniec bol už fakt dosť prehnaný i na mňa ...(10.5.2007)