Příběh z Bronxu

Príbeh z Bronxu

A Bronx Tale

Krimi / Drama

USA, 1993, 122 min

De Niro se nechal inspirovat stylem vyprávění v Mafiánech, ale to není vůbec na škodu. Naopak, příběh je výpravěním chlapce dítěte a adolescenta v procesu jeho dospívání a utváření hodnotového systému. Někdo nemá žádného tatínka, Sí měl hned dva a přesto, že oba byli tak rozdílní a neslučitelní, dali mu nádhernou školu života. Moc hezká klasická poetická mafiánka po italsku, přesně jak to mám ráda - rodina, řád, pravidla, V jako vendeta, L jako láska..."Nejhorší věc v životě je promarněnej talent."(16.4.2011)

Má pravdu váš otec nebo člověk, který vám dluží svůj život? Pár let mapující příběh o životě jednoho chlapce a jeho rodiny v Bronxu. Výborný výkon všech herců a hlavně Roberta de Nira. Krásná dobová hudba dotváří skvělý hudební podklad filmu. Opravdu hezký film, který vás nakonec dostane a nechá ve vás něco ze sebe. Nebo také to pro vás bude jen příjemná podívaná, která po 2 hodinách skončí a vy si na ni už nevzpomenete. PS: na první režijní počin De Nira opravdu výkon hodný uznání.(5.8.2005)

Měl jsem z toho filmu respekt. Gangsterek s De Nirem jsem už viděl tisíc a jednu a nebyl jsem moc zvědavý na další. A začátek filmu mi tohle neblahé tušení jen potvrzoval. Sicilský přistěhovalec, už od útlého dětství magicky přitahován Sonnym, místním capem di tutti capi, nedbaje dobrých rad svého otce, "trapného" řidiče autobusu... Naštěstí je Příběh z Bronxu pojat originálně, De Niro si díky bohu střihnul pro změnu muže z opačné strany barikády a zásadový poctivec a zodpovědný otec mu sedne, stejně jako Sonny Palminterimu. Sonny zároveň není až tak stereotypní grázl, byl jsem až překvapen, jak se Calogery ujal a jaké moudrosti (třeba ta o třech The Great Ones) z něj padaly. Calogero je sice prvotřídní, nezkušené jelito, ale díky oběma svým "otcům" z něj něco je. Líbilo se... 90%(6.7.2016)

De Niro ve své prvotině nikam nespěchá. V uličkách a bytech newyorské chudinské čtvrti Bronxu šedesátých let zatím lidé prožívají nejrůznější příběhy. De Niro vybral ten, který nás zavádí do rodiny autobusáka Lorenza a který vychovává a bezmezně miluje devítiletého Calogera. Právě jemu vražda za bílého dne a „dobrý skutek pro zlého pána“ paradoxně poslouží, aby se dostal pod ochranu místního mafiána Sonnyho. A jeho vliv na mladého hocha sílí. Na De Nirovi je znát, že pečlivě sledoval a poslouchal rady velikánů Leoneho nebo Scorseseho. I když pomalým tempem, přesto předkládá působivý příběh podle divadelní hry Chazze Palminteriho (který výborně ztvárnil Sonnyho), nesoudí, nehodnotí, jen vypráví a sklání poklonu místu, které tak dobře zná. Cením si také toho, že se De Nirův film neroztříštil pod nánosem desítky vedlejších postav (což se u daného žánru poměrně často stává), ale soustředí se výhradně na ústřední trio.. Silné charaktery, slušné dialogy, výborná atmosféra a hudba, skvělí herci, sympatický humor (sázkař-smolař přijde na dostihové závody) i mírná škobrtnutí (místy klišé nebo tu a tam až příliš optimistické vyznění některých scén).. Moc dobré!!(13.1.2012)

Rádoby gangsterka, která je ale daleko více sociálním dramatem o rodinných vztazích a dospívání v drsných čtvrtích poválečného New Yorku. Příběh je v tomto případě hodně osekaný od jakýchkoli odboček a omezuje se v podstatě na čekání, kdy se co posere. Nakonec to ani tak vyhrocené není, což je možná škoda, protože na rok 1993 bych očekával aspoň jednu dvě zapamatování hodné scény, nebo vyšperkovaný závěr, jaký byl třeba v Carlitově cestě. 75%(8.5.2014)

• - Film se zakládá na autobiografickém příběhu Chazze Palminteriho, skutečným jménem Calogera Lorenza Palminteriho. Když od něj chtěl Robert De Niro odkoupit práva k příběhu, Palminteri souhlasil jen pod podmínkou, že napíše scénář a dostane roli Sonnyho. (StarsFan)

• - De Niro si přál, aby se Chazz Palminteri účastnil každého aspektu produkce. Palminteri byl proto přítomen u castingů, vybírání lokací, střihu filmu i mixování hudby. (StarsFan)

• - O kúpenie práv na film mal okrem De Nira záujem aj Al Pacino. (slavo_held)